Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Αν θελεις στειρωση για να ηρεμισει και να πεσει τεστοστερονη τοτε πας στη λυση της οχεοκτομης.

Αν θελεις ο σκυλος να μπορει να φικι φικι να μη πεσει τεστο κλπ απλα κανεις τομη στον αδενα.

Λυσεις υπαρχουν οι σωστοι επαγγελματιες που να θελουν το καλο του σκυλου σου ειναι το δυσκολο να βρεις.

Εμεις τωρα παμε στον 14ο μηνα ζωης του σκυλου.

Οσο κι να μη μ'αρεσει η ιδεα του να του κοψω τα @@ (γιατι μ'αρεσει να τα βλεπω) θα το κανω.

θα το κανω για να προλαβω υπερπλασια προστατη καρκινο στους ορχεις κι πολλα αλλα.

Θα το κανω γιατι ο καθε ανευθυνος φερνει το θυληκο με περιδο αναμεσα σε 10αρσενικα κι μπορει να γινει σφαγη.

Θα το κανω γιατι ο σκυλος μου υποφερει να εχει καιλες (επειδη ειδε τον ντολλυ)

Η λυση της τομης στον αδενα γινεται καποιες φορες στα αδεσποτα αρσενικα, στη ουσια δεν μπορει να αφησει εγκυο τη σκυλα και δεν χανει κι θεση στη κυριαρχια της αγγελης.

Σκυλος 37 κιλα τον οποιο βγαζει η κοπελα μου και ζει στο σαλονι πρεπει να ειναι στειρωμενος.

Οσο αφορα τα δογκο συμφωνω με τον Γιωργο, θα προσθετα ομως πως αν δεν βοηθησεις τον σκυλο να παει προς τη κατευθυνση να ΜΗΝ ειναι επιθετικος (γιατι ισως δεν ξερεις με τι ρατσα εχεις να κανεις) τοτε πιθανον να γινει επιθετικος

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22392]Zarko1[/MENTION]

Αν δεν τη στεριώσει, στον 6-7ο μήνα που ξεκινά η εφηβεία, ετοιμάσου για ολονύχτια μιας κ θα φώναζει για ταίρι. Επίσης ετοιμάσου να μαζεύεις λιγάκι αίμα, οπότε έχει περίοδο το γατί. Όχι πολύ,αλλα μπορεί να σου λερώνει καναπέδες κλπ.

Χαρακτήρα δεν αλλάζει, αλλά γίνεται λιγάκι πιο τεμπελικο. Το πάχος ειναι θεμα διατροφής κ γυμναστικής(παιχνίδια...)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Γιάννη, προσπαθώ να συγκεντρώσω όσο περισσότερα στοιχεία μπορώ, στη προσπάθειά μου να πάρω τη καλύτερη απόφαση για τη γάτα μου. Κι εγώ στη στείρωση είχα καταλήξει, απλά κάποια πράγματα που διαβάζω δεξιά κι αριστερά στο Διαδίκτυο, συν το ότι η γάτα μου δυσφόρησε πολύ έντονα –στρεσαρίστηκε πολύ– στην πρώτη μας επίσκεψη στη κτηνίατρο, με οδήγησαν σε δεύτερες σκέψεις.

Με το ζόρι καταφέραμε να τη κρατήσουμε εγώ κι η κτηνίατρος, για να της κάνει το πρώτο εμβόλιο και να της εφαρμόσει τη προληπτική θεραπεία για τους ψύλλους. Και μόνο που σκέφτομαι ότι πρέπει να της κάνει άλλες δύο ενέσεις, με λούζει κρύος ιδρώτας... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Το πιο δυσκολο ειναι να μην "παντρεψει" καποια πραγματα/καταστασεις με ασχημα συναισθηματα, γιατι θα τα βλεπετε συνεχεια.

Υποθετω οτι πηρες κλουβακι μεταφορας. οποτε ειναι να ταξιδεψεις η να την απς γιατρο, ασχολησου κανα 10λεπτο μαζι της, παιξε, δωσε της κανα μεζεδακι ιδιαιτερο (πχ κατι στικς που κυκλοφορουν με 95% κρεας). Το ιδιο κ στον γιατρο. Μολις την βγαλεις, μεζεδακι, χαδακια κλπ.

Επισης κατι που εμαθα απο τον γιατρο μου ειναι να τριβω την μουρη μου πανω στην δικια της η/και καποιες φορες που με κοιταει στα ματια, να κλεινω τα δικα μου για 2-3 δευτερολεπτα κ να τα ανοιγω. Αυτο πολλες φορες το μεταφραζουν καπως σαν ολα ειναι καλα κ υπαρχει εμπιστοσυνη. Τωρα στην δικα μου, πιανει.

Για την στειρωση, προχωρα κ μην το σκεφτεσαι καν. :T:

Link to comment
Share on other sites

Προχτές έβαλα προστατευτικό πλέγμα στο μπαλκόνι, οπότε η Μίλκα έχει ανακαλύψει ένα νέο χώρο παιχνιδιού. :dance3:

Αν και την έχω δει μια δυο φορές να προσπαθεί να σκαρφαλώσει, οπότε δεν νιώθω σιγουριά ακόμα για να την αφήσω μόνη της εκεί, χωρίς επίβλεψη δηλαδή. :angry:

Λένε ότι οι γάτες είναι πολύ δύσκολες στη φωτογράφιση, μια και δεν κάθονται ποτέ ήσυχες. Σήμερα μου έκανε πάντως το χατίρι, και με βλέπω αυτή τη φωτό να την εκτυπώνω στο ένα μέτρο πλάτος!... :p

Milka_3_small_zpsab34c578.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μια γκέκα-ιχνιλατη..της έχω και κολάρο και κάθε μήνα του βάζω αμπούλα καλή για τα παράσιτα....τώρα....εάν με αυτά και πάλι το τσιμπήσει τίποτα...τι να κάνω άλλο...δεν υπάρχει άλλο τίποτα πιστεύω...εχω μεγαλη αυλή με τσιμέντο και με χώμα αλλά το βρέχω κάθε 3 μέρες λίγο χωρίς να δημιουργό λακκούβες με νερό...να μερικές φώτο της Λούσης μου...P1000167.jpg..P1000169.jpg..P1000170.jpg..παρολα αυτά φοβάμαι πολύ γιαυτό το καταταραμενο καλαζάρ:whip:...είναι 2 χρονών

Έγινε επεξεργασία από modelakias
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μια γκέκα-ιχνιλατη..της έχω και κολάρο και κάθε μήνα του βάζω αμπούλα καλή για τα παράσιτα....τώρα....εάν με αυτά και πάλι το τσιμπήσει τίποτα...τι να κάνω άλλο...δεν υπάρχει άλλο τίποτα πιστεύω...εχω μεγαλη αυλή με τσιμέντο και με χώμα αλλά το βρέχω κάθε 3 μέρες λίγο χωρίς να δημιουργό λακκούβες με νερό...να μερικές φώτο της Λούσης μου...P1000167.jpg..P1000169.jpg..P1000170.jpg..παρολα αυτά φοβάμαι πολύ γιαυτό το καταταραμενο καλαζάρ:whip:...είναι 2 χρονών

Κουκλαρα η Λουση.

Link to comment
Share on other sites

το αυτί που το πας ? ένα πάνω ένα κάτω....:woot:

Μου θύμισες μια δική μου ιστορία.Πιτσιρικάς είχα έναν Βέλγικο Ποιμενικό (Groenendael) και τον είχα βγάλει βόλτα χωρίς λουρί. Πρέπει να ήταν 4-5 μηνών. Μια παρέα τον φώναξε από απέναντι και εκείνος πήγε προς τα εκεί, μόνο που εκείνη την στιγμή περνούσε αμάξι. Πήρε τον σκύλο από κάτω αλλά, ευτυχώς, το μόνο που έπαθε ήταν να σπάσει ο χόνδρος του ενός αυτιού του και από τότε δεν το σήκωσε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα...άμα χτυπάει αυτοκίνητο σκύλο και είμαι εκείνη την στιγμή εκεί ...γιατί πριν ....πάρω...αυτό....το έζησα....με ένα άλλο....(άμα βρω την φώτο θα σας την βάλω...)μπορεί και να λιποθυμήσω ...τόσο πολλή....τα λειπαμε...πολυυυυυυυ...

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα το κουκλάκι μου...κρίμα...τώρα...είναι....στους....ουρανούς....306844_3538268695784_2130791260_n.jpg...δεν χαρικε την .....ζωούλα του....:(..θα σε αγαπώ πάντα....δεν θα σε ξεχάσω ποτέ...και έδωσα το ίδιο όνομα και σε αυτό που έχω...

Έγινε επεξεργασία από modelakias
Link to comment
Share on other sites

Προχτές έβαλα προστατευτικό πλέγμα στο μπαλκόνι, οπότε η Μίλκα έχει ανακαλύψει ένα νέο χώρο παιχνιδιού. :dance3:

Αν και την έχω δει μια δυο φορές να προσπαθεί να σκαρφαλώσει, οπότε δεν νιώθω σιγουριά ακόμα για να την αφήσω μόνη της εκεί, χωρίς επίβλεψη δηλαδή. :angry:

Λένε ότι οι γάτες είναι πολύ δύσκολες στη φωτογράφιση, μια και δεν κάθονται ποτέ ήσυχες. Σήμερα μου έκανε πάντως το χατίρι, και με βλέπω αυτή τη φωτό να την εκτυπώνω στο ένα μέτρο πλάτος!... :p

Παρολο που εβαλες πλεγμα, βλεπω οτι σταματαει ακριβως εκει που ειναι η κουπαστη, οποτε μια μερα θα την βρεις εκει πανω 100%.

Θα σου προτεινα να βαλεις πλεγμα που να υψωνεται και πανω απο την κουπαστη.

Εμενα καποια απο τα δικα μου δεν πτοηθηκαν ουτε ετσι, με αποτελεσμα να τα βρω παλι πανω στην κουπαστη να πατανε το πλεγμα.

Μου εχει τυχει να μου βγουν και απο κατω οσο σφιχτα και να το ειχα δεσει. Με τον καιρο αν σπρωχνουν με τα κεφαλια τους να τρυπωσουν, θα το καταφερουν.

Οποτε 10+ χρονια μετα απο γατες και πλεγματα, βρηκαμε το μονο πραγμα που πραγματικα σταματαει τις (δικες μας τουλαχιστον) γατες:

καλαμωτη

Καλαμωτή Ψιλή 200(Y) x 500cm

Απο τοτε που μπηκε εχουμε 0 περιστατικα. Εχω 5 αρσενικα, ολα τους αδεσποτα/κεραμιδογατοι.

Ασε που δειχνει καλυτερο και το μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, γι' αυτό ακριβώς το λόγο προσπαθούμε να μην την αφήνουμε σχεδόν καθόλου μόνη της στο μπαλκόνι, χωρίς επιτήρηση. Τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσει αρκετά και να ωριμάσει στο παιχνίδι, αλλά και στα όρια της περιέργειάς της. :unsure:

Έχω και σχετικά πρόσφατο περιστατικό, που φίλος μου έχασε έτσι τη μία από τις δύο γάτες του, έπεσε το γατί από τον πέμπτο στον πρώτο όροφο και πέθανε μερικές μέρες μετά από εσωτερική αιμοραγγία. :cry:

Οπότε όπως καταλαβαίνεις, δεν ησυχάζω καθόλου όση ώρα είναι στο μπαλκόνι, μόνο όταν κλείνει η πόρτα ηρεμώ.

Από την άλλη πάλι, μία τύπισσα έχει μία πανέμορφη κατάλευκη γάτα Αγκύρας στον τρίτο όροφο ακριβώς απέναντι από το μπαλκόνι του σπιτιού της μητέρας μου, ουσιαστικά χωρίς καμία προστασία... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την αφήνω καθόλου εξω. Εκτος καμια φορά που βγαινω για λιγο κ την εχω αγκαλιά, ίσα ίσα να χαζέψει λίγο την κίνηση και να ακούσει νεους ήχους.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν χρειάζεται να την βγάλω καθόλου,άσε που δεν θέλει να βγει....μια φορά άνοιξα την πόρτα και βγήκα έξω, είχε καθίσει ακριβώς στην πόρτα και με κοίταγε,τίποτα άλλο...υπάρχει μεγάλη αυλή και φυσικά είναι ο φυσικός της χώρος να τρέξει,να μυρίζει,να κυνηγάει γάτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-4643-1416078476,8819_thumb.jpg

τη βρήκα πριν μία ώρα κοντά στο σπίτι.

Κάποιος σκατοψυχος τη πέταξε. Περίπου 30 ημερών έχει μέσα τής σεττερ.

Πήγαμε στον γιατρό είναι υγειεστατη.

Βοηθήστε να τής βρούμε ένα σωστό σπίτι

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

post-4643-1416078476,736_thumb.jpg

post-4643-1416078476,8303_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από o polonos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.