Jump to content



Αύξηση θερμοκρασίας κάρτας γραφικών και κλείσιμο PC


Recommended Posts

@guru1990 Μην τους ακους φίλε, αυγό βάλε πάνω στις μνήμες, ουτε pads ούτε πάστα. ΑΥΓΟ :p :P :p :p

@all Γιατί τον μπερδεύετε ρε παιδες ? αφου η ψυκτρα ΔΕΝ πατά πανω στις μνήμες, ισα ισα που πατά πανω στην GPU. Δεν θελουν τιποτα τα τσιπακια μνήμης της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται εχεις βάλει μισό κιλό πάστα γι'αυτό δε γίνεται δουλειά. θέλει ελάχιστη , ενα πολύ λεπτό στρώμα ίσα που να καλύπτει την επιφάνεια όταν απλωθεί. επίσης θέλει να είναι μη ηλεκτραγώγιμη

Link to comment
Share on other sites

τα pads είναι για τις μνήμες της κάρτας. λογικά θα είχε απο μόνο του αλλά αν σε παίρνει να βαλεις καινούργια βάλε. πρωταρχικο είναι να βάλεις μια καλή therml paste στον επεξεργαστή της καρτας

Link to comment
Share on other sites

τα pads είναι για τις μνήμες της κάρτας. λογικά θα είχε απο μόνο του αλλά αν σε παίρνει να βαλεις καινούργια βάλε. πρωταρχικο είναι να βάλεις μια καλή therml paste στον επεξεργαστή της καρτας

εχεις καποια προτιμηση σε ποια παστα να παρω και να ειναι και μη ηλεκτραγώγιμη;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να λει μιας χρησης απο πλαισιο μαλλον Prolimatech PK-1 του δωσαν για τη καρτα σου θα βαλεις λιγοτερο ελαχιστη επειδη λενε οτι ειναι μια χρησης δεν σημαινει οτι θα τη βαλεις ολη απλα επειδη δεν εχει τροπο να την αποθηκευσεις ξερενετε και παει για πεταμα , με οση παστα εβαλες εφτανε μαλλον για μια 10αδα σαν την καρτα σου

Link to comment
Share on other sites

Γεία χαρά σε ολούς και ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δωσετε

αλλα το προβλημα δεν σταματησε να υπάρχει ξανα αλλαζοντας θερμαγωγημη παστα χρησιμοποιησα την ARCTIC SILVER CERAMIQUE 2 οι θαθμοι παραμεμιναν οι ιδιοι(100+)....

αλλαξα καρτα γραφικων βαζωντας μια GeForce 9500 GT πανω και η μεγιστη βαθμοι που επιασα με τις ιδιες λειτουργιες δεν ξεπερασαν τους 60 θαθμους

Οποτε πιστευω οτι το προβλημα ηταν αποκλειστικά τις καρτα

Λογικα παει τα επαιξέ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορεί να σου φανεί και χαζή η ερώτηση αλλά....καθάρισες την παλιά πάστα πρώτα, πριν βάλεις την νέα;

Άμα ναι, δεν υπάρχει περίπτωση. Δε πατάει καλά η ψύκτρα/δε δουλεύει το ανεμιστηράκι σωστά. Η συγκεκριμένη βγαίνει και σε passive, δεν είναι ότι ρουφάει και πολύ ρεύμα, οπότε μάλλον δε πατάει καλά/έχει στραβώσει η ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

καλησπέρα παιδιά εχω ένα θέμα θερμοκρασίας με την καρτα μου εχω την r7 260x gigabyte, είπα να αλλάξω την πάστα της για ποιο καλα αποτελέσματα και είναι χειρότερα πριν σε παιχνίδι έπιανα 77 βαθμούς και τώρα πιάνω 85 πήρα την πάστα την arctic mx4 στον επεξεργαστή (intel core i5 4670 3,8) είδα διαφορά 10 βαθμούς κάτω από 68 πήγε 59 στο παιχνίδι 

 

για την καρτα εβαλα 2 φορες παστα εβγαλα παλι αυτη που εβαλα και ξανα εβαλα καινουρια και παλι τα ιδια κανει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

καλησπέρα παιδιά εχω ένα θέμα θερμοκρασίας με την καρτα μου εχω την r7 260x gigabyte, είπα να αλλάξω την πάστα της για ποιο καλα αποτελέσματα και είναι χειρότερα πριν σε παιχνίδι έπιανα 77 βαθμούς και τώρα πιάνω 85 πήρα την πάστα την arctic mx4 στον επεξεργαστή (intel core i5 4670 3,8) είδα διαφορά 10 βαθμούς κάτω από 68 πήγε 59 στο παιχνίδι 

 

για την κάρτα έβαλα 2 φορές  πάστα έβγαλα πάλι αυτή που έβαλα και ξανά έβαλα καινούρια και πάλι τα ίδια κάνει 

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

καλησπέρα παιδιά εχω ένα θέμα θερμοκρασίας με την καρτα μου εχω την r7 260x gigabyte, είπα να αλλάξω την πάστα της για ποιο καλα αποτελέσματα και είναι χειρότερα πριν σε παιχνίδι έπιανα 77 βαθμούς και τώρα πιάνω 85 πήρα την πάστα την arctic mx4 στον επεξεργαστή (intel core i5 4670 3,8) είδα διαφορά 10 βαθμούς κάτω από 68 πήγε 59 στο παιχνίδι 

 

για την καρτα εβαλα 2 φορες παστα εβγαλα παλι αυτη που εβαλα και ξανα εβαλα καινουρια και παλι τα ιδια κανει 

 

Μήπως δεν πατάει καλά η ψύκτρα ή έβαλες παραπάνω πάστα ? 

Συνήθως στις κάρτες θέλει λιγότερη από ότι θα έβαζες σε έναν επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Lamogio έγραψε:

 

Μήπως δεν πατάει καλά η ψύκτρα ή έβαλες παραπάνω πάστα ? 

Συνήθως στις κάρτες θέλει λιγότερη από ότι θα έβαζες σε έναν επεξεργαστή.

Μαλον έβαλα πολύ δεν ξέρω, η ψήκτρα την βίδωσα καλά επάνω, λέω να το αφήσω για το επόμενο καλοκαίρι να μην την ξανά βγάζω άλλα μήπως ρισκάρω να καεί έτσι; είναι και 4 ετών κάρτα τι ήθελα να αλλάξω την πάστα της; καλά ήτανε  αν βάλω ξανά να την απλώσω επάνω; στον επεξεργαστή; νομίζω ότι δεν έχει απλωθεί καλά 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.