Jump to content



Φθορές με oc;


Recommended Posts

Παιδιά αν κάνεις overclock cpu-ram κλπ. με τον καιρό βλέπεις τις επιδόσεις να πέφτουν; Δηλαδή το σύστημα καθώς φθείρεται απο το ζόρι, τα φτύνει σιγά σιγά η απλά μια μέρα σταματά να δουλεύει (συνήθως τι γίνεται);

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, μετά από 5-6 μήνες πουλάω το oced είδος και παίρνω άλλο....

Με τον καιρό σίγουρα φθείρετε, αλλά μιλάμε μετά από κάτι χρόνια αν είναι oc σε ένα συν 20-30% από τηα default. Αν του κάνεις κάνα τρελλό, π.χ. P4-1.8GHz Northwood OCed στα 4.5GHz που είδα. Έ, αυτός σε κάνα χρόνο θα τον κλαίει.....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως μειωση ζωης,αλλα φαντασου όταν τα φτυσει θα εχει βγει κατι καλυτερο απο το o/c που κανεις...πχ εγω πλεον δεν παιρνω ακριβους επεξεργαστες,παιρνω καλους σε o/c για να φτασω τα σημερινα δεδομενα...τωρα ομως βγηκαν 64μπιτοι οπου εκει πας σε αλλο σταδιο...

Link to comment
Share on other sites

εχω cpu που ειναι κανα 1,5 χρονο στης τσιτες. ζει και βασιλευει. μειονετε η διαρκια ζωης αλλα πολυ δυσκολα θα τον δεις νεκρο πριν τον αλαξεις. δεν χανει σε επιδοσεις σιγα σιγα. απλα καποια μερα θα πει το ποιημα

Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτεις οτι τα χρονια ζωης μιας cpu ειναι γυρω στα 10-15,με το κλοκαρισμα να τον ταλαιπωρησεις τοσο κ να του φας 7-8 χρονακια το πολυ!!!

δεν νομιζω να υπαρχουν πολυ που κρατανε τους επεξεργαστες πανω απο 2 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε η cpu σημερα εχουν 3 χρόνια εγγυηση και οι μνήμες lifetime ...

ξεσκισε τα όσο θές απλά μην αφησεις ιχνη .. (αν πας κανα επεξεργστη μαυρο μπορει να μην στον αλλάξουνε :D )

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΡΜΑ ρούλεζζζζ.

Από εκεί και πέρα αυτό που αναφέρεις συνήθως λέγεται και θερμικός θάνατος και συμβαίνει όπως αναφέρθηκε, έτσι κι αλλιώς.

Προσωπικά μιας και ο συγκεκριμένος ιός μου χτύπησε την πόρτα θα σου πω ότι αν είναι να σου σπάσει τα νεύρα κάτι τότε δεν τη γλιτώνεις -και πώς να το γυρίσεις?"Συγγνώμη μου δίνετε άλλον επεξεργαστή,Αυτός αρχικά πήγαινε 2600 με τόσο ρεύμα και τώρα πάει 2450 από τα 2000 μαμίσια..."

Οι πιθανότητες λένε ότι θα έχεις χαρίσει το υλικό πριν προλάβει να το αγκαλιάσει ο θερμικός χάρος

Link to comment
Share on other sites

http://www.ocforums.com/showthread.php?t=115166

Για τους P4 λεει καποια ενδιαφεροντα πραγματα. Ο κινδυνος πια να σου "καει" εντελος το CPU ειναι χαμηλος αλλα το να αρχισει να χανει σταθεροτητα με τον καιρο στο καθεξοχιν Overclocking που του κανεισ.... ειναι αλλο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν καταλαβαίνω από τέτοια...

ότι αγοραστεί, μπαίνει πάνω και δουλεύει στην τσίτα συνέχεια - μειώσεις επιδόσεων, και "φθορές" δεν έχω παρατηρήσει ποτέ

περισσότερη προσοχή δίνω στην κάρτα γραφικών, που δεν πρέπει ποτέ να βγάλει το παραμικρό artifact - αν δω κάτι, ΑΜΕΣΩΣ χαμήλωμα

και ΑΝ τελικά χαλάσει κάτι... RMA that P.O.S! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.