Jump to content



Online και line interactive UPS


morfeus

Recommended Posts

Επίσης, ΑΝ τελικά κάνω την υπέρβαση σε online με ανεμιστήρες, βρήκα και αυτό το FSP UPS On-line Galleon 1.5k Tower στα ~500ευρώ, το οποίο και επώνυμο είναι, Pure Sinewave είναι, και αρκετά watt είναι ώστε να συνδέσω τα πάντα εκεί(συμπεριλαμβανομένων των ηχείων και της τηλεόρασης), και δεν κοστίζει όσο τα online της apc και eaton.

Ευχαριστώ και πάλι για της απαντήσεις:flower:

το έχεις βρει 500 ευρώ στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Και περιμένεις να το διορθώσεις και μάλιστα με ένα απλό πολύπριζό ασφαλείας; Ότι και να βάλεις δεν πρόκειται να φιλτράρεις αρκετά αν τα ηχεία σου δεν έχουν ηλεκτρομαγνητική θωράκιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.

Έχω ένα UPS αγορασμένο πριν περίπου 2 χρόνια.

Τώρα νομίζω πως χάλασε η μπαταρία γιατί όταν πέφτει η τάση, μου δίνει 170 Volt AC.

Αν το UPS μου είναι line interactive, θα αγοράσω μια μπαταρία για αντικατάσταση.

Αν το UPS μου δεν είναι line interactive, δεν θα αγοράσω μπαταρία και θα αγοράσω ένα line interactive.

Δεν έχω όμως το manual ή το datasheet για να ξέρω αν είναι line interactive.

Καμιά ιδέα για το πως θα το μάθω; Το έχω ανοίξει και έχει μέσα μετασχηματιστή. Αυτό σημαίνει πως είναι;

Το μοντέλο είναι Apollo 1065 DS.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα UPS αγορασμένο πριν περίπου 2 χρόνια.

Τώρα νομίζω πως χάλασε η μπαταρία γιατί όταν πέφτει η τάση, μου δίνει 170 Volt AC.

Αν το UPS μου είναι line interactive, θα αγοράσω μια μπαταρία για αντικατάσταση.

Αν το UPS μου δεν είναι line interactive, δεν θα αγοράσω μπαταρία και θα αγοράσω ένα line interactive.

Δεν έχω όμως το manual ή το datasheet για να ξέρω αν είναι line interactive.

Καμιά ιδέα για το πως θα το μάθω; Το έχω ανοίξει και έχει μέσα μετασχηματιστή. Αυτό σημαίνει πως είναι;

Το μοντέλο είναι Apollo 1065 DS.

Ευχαριστώ.

Μάρκα και μοντέλο γνωρίζουμε; Έχει κάποιο αυτοκόλλητο στην πίσω πλευρά με serial/part number; Αν ναι, βγάλε το μια φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το είχα δει και εγώ αλλά κανένα άλλο site που το διαφημίζει δεν το γράφει και σκεφτόμουν μήπως είναι ψεύτικη διαφήμιση.

Το πρόβλημα με τα 170 Volt AC αντί για 220 λες να είναι μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το είχα δει και εγώ αλλά κανένα άλλο site που το διαφημίζει δεν το γράφει και σκεφτόμουν μήπως είναι ψεύτικη διαφήμιση.

Το πρόβλημα με τα 170 Volt AC αντί για 220 λες να είναι μπαταρία;

Όπως γράφω παραπάνω, αν έχεις παροχή, η μπαταρία παρακάμπτεται. Οπότε τα 170ν είναι είτε από το κύκλωμα του UPS, είτε από την πρίζα σου. Μέτρα κατευθείαν στον τοίχο να δεις τι βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μα το line interactive, απ' όσο γνωρίζω, ποτέ δεν δίνει από την πρίζα αλλά πάντα περνάει από τον μετασχηματιστή.

Η πρίζα δίνει κανονικά 220. Όταν το UPS είναι στην πρίζα, δίνει κανονικά 220.

Άυτό δεν το είχα σκεφτέι νωρίτερα. Με οδηγεί στο συμπέρασμα πως το UPS πρέπει να έχει πρόβλημα σε κάποιο κύκλωμά του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.