Jump to content



Online και line interactive UPS


morfeus

Recommended Posts

Καλημέρα,

Πριν από μερικές μέρες χάλασε ένα MGE ellipse premium 800 line interactive UPS που είχα. MGE δεν βρίσκω πουθενά και υποθέτω ότι μάλλον την αγόρασε η eaton.

Όπως και να'χει, σκέφτηκα μήπως να έπαιρνα κάποιο online ups. Μετά από μια πρόχειρη έρευνα στο skroutz παρατήρησα ότι τα επώνυμα(apc,eaton) online έχουν πολύ ακριβά(>550ευρώ).

Βρήκα όμως και άγνωστες μάρκες οι οποίες βγάζουν online ups από 250ευρώ! Όπως πχ αυτό ή αυτό ή αυτό.

Τι παίζει; Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στις τιμές;

Είναι προτιμότερο να πάρω κάποιο άγνωστό αλλά online ups; ή είναι καλύτερα να πάρω κάποιο επώνυμο και ποιοτικό line interactive, όπως πχ αυτό και αυτό; (και αθόρυβο επίσης)

Να συμπληρώσω ότι οι συσκευές που θα βάλω πάνω, είναι το pc(z77/3770k/680gtx/ssd), οθόνη dell27" και ηχεία logitech z5500.

Δεν με ενδιαφέρουν τα VA/W, γιατί το ups το βάζω για να έχω πιο "καθαρό" και σταθερό ρεύμα, και όχι για να μου κρατήσει το pc χωρίς ρεύμα πιο πολύ ώρα. Στο προηγούμενο MGE που είχα, είχα βάλει και ένα ποιοτικό πολύπριζο της crystal audio.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα προτιμω τα επωνυμα και συγκεκριμενα APC. Και τα ΕΑΤΟΝ ξερω οτι ειναι καλα. Ναι ειναι ακριβα.... αλλα οταν εχεις ακριβο εξοπλισμο να προστατεψεις τοτε δεν κανεις τσιγκουνιες. Γνωμη μου ειναι παντως μην βαλεις τα ηχεια πανω στο Ups , τουλαχιστον οχι πανω στην Μπαταρια. Μονο Surge protection.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο UPS δεν μπορω να εκφράσω μεγάλη γνώμη...

Εδώ και 1,5χρόνο έχω το παρακάτω ups...

Nilox Value 1400 - Σύστημα UPS - Eξωτερικό - Public.gr: υπολογιστές, τηλεφωνία, gaming, περιφερειακά, βιβλία & comics, μουσική & ταινίες

Μου έχει βγεί τέλειο..κράτάει απιστευτα τον υπολογιστή όταν πέφτει το ρευμα απο διακοπες κτλ..οι μπαταρίες του ακόμα κρατάνε σαν καινούργιες..

+οτι δεν έχει τρελο θορυβο στην απλή λειτουργεία του...ελάχιστο θα έλεγα...

Ο μονος θόρυβος που θα ακούσεις απο το συγκεκριμενο είναι οταν το έχεις κλειστο και το ανοιξεις απο κανει τον αρχικο τόνο...και όταν πέσει το ρευμα θα ακουσεις σχεδον τον ίδιο +τον ηχο που θα λειτουργει για να κρατησει το pc..

Εφοσον γράφεις οτι δεν σε ενδιαφέρουν τόσο τα watt/va εγώ θα στο πρότεινα..

Και την εγγυησουλα 2 χρόνια οτι και αν συμβει..

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

για ups εγω μονο APC. τα ηχεια μη τα βαλεις στο ups...βαλτα σε κανα πολυμπριζο ασφαλειας

η σε surge protection αν εχει το ups. Ακομη αφου το θες για να εχεις πιο "καθαρο" ρευμα βρες ups που βγαζει sine wave.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα... UPS είναι μόνο τα Online. Τα line-interactive ή τα offline, δεν είναι ups. Είναι συσκευές που παρακολουθούν τις διακυμάνσεις στην τάση και επεμβαίνουν μόνο αν αυτές περάσουν κάποια όρια. Αν πχ τα όρια που έχουν είναι 190-250ν (το σύνηθες), τότε αν το δίκτυο σου στέλνει 190ν, το "ups" δε θα κάνει τίποτα, η συσκευή σου όμως ταλαιπωρείται.

Τα online, παρέχουν συνεχώς 220ν, αφού χρησιμοποιούν το ρεύμα για να τροφοδοτήσουν τις μπαταρίες και η έξοδος είναι πάντα από τις μπαταρίες. Αυτό φυσικά προκαλεί μεγαλύτερη φθορά στις μπαταρίες κι έτσι θέλει καλύτερες και ποιοτικότερες για να αντέξουν στο χρόνο.

Η βασικές διαφορές μεταξύ ακριβών και φθηνών είναι 3:

1. Ποιότητα μπαταρίας

2. Εγγύηση (2, 5 ή περισσότερα χρόνια)

3. Η ποιότητα της εξόδου

Το 3 που είναι το σημαντικότερο έχει να κάνει με την ποιότητα του ρεύματος, αν δηλαδή είναι ημίτονο, αν είναι σταθερό στα 50Hz κλπ. Ευαίσθητες συσκευές όπως οι υπολογιστές, χρειάζονται απαραίτητα ημίτονο, σε αντίθεση με άλλες που δεν είναι απαραίτητο. Οπότε, αυτό που χρειάζεται να ελέγξεις είναι αν είναι σχεδιασμένο για υπολογιστές ή όχι. Αυτά που είναι, συνήθως έχουν εξόδους IEC 320 C13/C14 female και όχι τις κλασσικές σούκο.

Όλα τα παραπάνω δε σημαίνουν ότι μόνο τα ακριβά είναι καλά. Κάλλιστα μπορεί να είναι ακριβά, γιατί πωλούνται σαν εξειδικευμένα, ενώ στην ουσία δεν έχουν κάτι παραπάνω.

Περισσότερες λεπτομέρειες στον ειδικό: [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσω σε όσα πολυ σωστα γράφει ο wizard, μόνο ένα on line ups μπορει να σου εξασφαλίσει σταθερά volt και συχνότητα άρα "καθαρό" ρεύμα.

Τα line interactive δεν τροφοδοτούν απο την μπαταρία τους παρά μόνο σε περίπτωση που η τάση βρεθεί έξω απο τα προκαθορισμένα όρια ανοχής. Επίσης σημαντικό στοιχείο όταν αγοράζουμε ups line interactive η offline είναι ο χρονος μεταγωγης, δηλαδή ο χρονος που χρειάζεται το ups να γυρίσει τον διακόπτη του εσωτερικά και να αρχίσει να τροφοδοτεί απο τις μπαταρίες. Προφανώς όσο μικρότερος ο χρονος τόσο καλύτερα.

Τα τροφοδοτικα μπορούν συνηθως λόγω των πυκνωτων και επαγωγικων στοιχείων τους να τροφοδοτησουν για μερικά ms το pc, και ο χρονος αυτός εξαρτάται και απο το φορτίο εκείνη τη στιγμή (άλλο πράγμα μια oc 7970 και άλλο μια 5850). Προφανώς θελουμε να ισχύει ms τροφοδοτικου > ms μεταγωγης ups.

Αυτο τα γράφω γιατί κάποιος σε παλαιότερο post αναρωτιόταν γιατί το ups δεν κρατάει όταν έπαιζε παιχνίδια ενώ όταν το δοκίμαζε με το pc του να κάθεται δεν είχε πρόβλημα.

Τώρα σε ότι αφορά τα ηχεία στο ups άποψη μου βαλτα πάνω σε ένα καλό πολυμπριζο με surge protection. Η ποιότητα του ήχου που ακούς εξαρτάται μεν και απο τη ποιότητα της τροφοδοσίας του κυκλωματος ενισχυσης, αλλα με ένα line interactive ups όσο έχεις ΔΕΗ δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει στην καθαρότητα του ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

. Επίσης σημαντικό στοιχείο όταν αγοράζουμε ups line interactive η offline είναι ο χρονος μεταγωγης, δηλαδή ο χρονος που χρειάζεται το ups να γυρίσει τον διακόπτη του εσωτερικά και να αρχίσει να τροφοδοτεί απο τις μπαταρίες. Προφανώς όσο μικρότερος ο χρονος τόσο καλύτερα.

Γιαυτο το λογο πεταξα το ups μου...:...:

Παρε ενα online να ξεμπερδευεις

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα... UPS είναι μόνο τα Online. Τα line-interactive ή τα offline, δεν είναι ups. Είναι συσκευές που παρακολουθούν τις διακυμάνσεις στην τάση και επεμβαίνουν μόνο αν αυτές περάσουν κάποια όρια. Αν πχ τα όρια που έχουν είναι 190-250ν (το σύνηθες), τότε αν το δίκτυο σου στέλνει 190ν, το "ups" δε θα κάνει τίποτα, η συσκευή σου όμως ταλαιπωρείται.
βασικά δεν ισχύει αυτό για pc και άλλες συσκευές με active pfc που δουλέυουν από 100v (τάση USA) μέχρι 250v χωρίς πρόβλημα, και ίσως γι' αυτές τις συσκευές είναι καλύτερα τα standby/lineinteractive.

Το πόσο καλή "ημιτονοειδής" τάση είναι το α-ω στα ups.

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν ισχύει αυτό για pc και άλλες συσκευές με active pfc που δουλέυουν από 100v (τάση USA) μέχρι 250v χωρίς πρόβλημα, και ίσως γι' αυτές τις συσκευές είναι καλύτερα τα standby/lineinteractive.

Το πόσο καλή "ημιτονοειδής" τάση είναι το α-ω στα ups.

Ισχύει αυτο που λες η ημιτονοειδηε ταση ειναι το παν και για την αποδοση και για την καταπονηση του τροφοδοτικου. το πρόβλημα με τα line interactive είναι ότι δεν σου διορθωθούν το ημιτονο παρα μόνο όταν παιρνας απο τις μπαταρίες.

Μια μιας και πιάσαμε το θέμα με το active PFC εχ την υποψία ότι οι μετρήσεις που γίνονται στο America για την απόδοση των τροφοδοτικων για να βγάλουν το 80%+ κλπ λόγω της χρήσης των 110v, βγάζουν χειρότερα αποτελέσματα απο ότι αν χρησιμοποιούσαν σαν είσοδο 220v. Έχει κανείς άποψη επί αυτού

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρουν τα VA/W, γιατί το ups το βάζω για να έχω πιο "καθαρό" και σταθερό ρεύμα, και όχι για να μου κρατήσει το pc χωρίς ρεύμα πιο πολύ ώρα. Στο προηγούμενο MGE που είχα, είχα βάλει και ένα ποιοτικό πολύπριζο της crystal audio.

Ευχαριστώ πολύ.

μονο εγω το μεταφραζω αυτο οτι θελεις εναν σταθεροποιητη ρευματος?

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν ισχύει αυτό για pc και άλλες συσκευές με active pfc που δουλέυουν από 100v (τάση USA) μέχρι 250v χωρίς πρόβλημα, και ίσως γι' αυτές τις συσκευές είναι καλύτερα τα standby/lineinteractive.

Το πόσο καλή "ημιτονοειδής" τάση είναι το α-ω στα ups.

Είχα email από την Tagan που έλεγε ότι δε μου αλλάζει χαλασμένο τροφοδοτικό, γιατί το ups μου δεν ήταν κατάλληλο για active pfc. Μου είπαν μόνο online :hm:

μονο εγω το μεταφραζω αυτο οτι θελεις εναν σταθεροποιητη ρευματος?

Αν είναι να αγοράσεις UPS 1000VA και σταθεροποιητή 1000w, πάρε κατευθείαν online..

Link to comment
Share on other sites

Σταθεροποιητής τάσης με servo-μηχανισμό (το ακριβό δηλαδή) στα 1000-1500VA είναι μεταξύ 35-45€. Σταθεροποιητής τάσης τύπου relay λίγο πάνω από τα μισά.

Το επιχείρημα ότι είναι καλύτερα να πάρεις online αντί του line interactive και του σταθεροποιητή τουλάχιστον από οικονομικής πλευράς δεν στέκει.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι καταπονούνται περισσότερο οι μπαταρίες στο online UPS από ότι στο line interactive που μπορεί να είναι και ήδη χαλασμένες και να μην το έχεις πάρει μυρωδιά :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Βασική παράμετρος στην επιλογή UPS είναι η δουλειά που πρόκειται να κάνεις.

Αν δεν βγάζεις το ψωμί σου από αυτό ένα πολύπριζο προστασίας η έστω ένα line interactive είναι αρκετό.

Δεν διαφωνεί κανένας ότι τα online είναι η καλλίτερη λύση, όμως είναι πανάκριβα.

Δεν αναφέρομε μόνο στην αγορά αλλά και στην κατανάλωση. Πρόκειται για ένα inverter που παίρνει 12βολτο συνεχές και δίνει 220 εναλλασσόμενο μαζί με ένα φορτιστή μπαταρίας που παίρνει εναλλασσόμενο 220 και το ανορθώνει σε συνεχές 12 βολτ .

Αυτές οι μετατροπές είναι εξαιρετικά ενεργοβορες. Ότι γλιτώσεις από τις τυχών ζημιές, τα έχεις δώσει στη ΔΕΗ με το πάρα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά οι εταιρείες ηλεκτρικού ρεύματος δίνουν μεγάλη σημασία στην σταθερότητα της συχνότητας λειτουργίας (Hz). Η τυπική απόκλιση είναι κοντά στο 0,2%. Οι διακυμάνσεις στην τάση είναι πολύ πιο συχνές και με πολύ μεγαλύτερες διακυμάνσεις.

Κάποτε και το line intercative UPS ήταν πολυτέλεια και οι περισσότεροι αγόραζαν standby UPS. Όπως είπε παραπάνω και ο φίλος εξαρτάται τι θες να προστατεύσεις και τι κόστος έχει αυτό που προστατεύεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ,

έκανα μια μικρή μελέτη και έβγαλα κάποια συμπεράσματα (νομίζω κιόλας).

Επειδή δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις, θα τα πώ όπως τα κατάλαβα εγώ, οπότε μην περιμένετε τεκμηριωμένες απαντήσεις:p

1) το apc line interactive έχει Automatic Voltage Regulator(AVR). Οπότε μάλλον δεν νομίζω ότι χρειάζεται ξεχωριστό σταθεροποιητή ρεύματος. (Εκτός και αν ο ξεχωριστός σταθεροποιητής κάνει καλύτερη δουλειά απ'τον ενσωματομένο)δεν ξέρω.

2) τα online ups, μάλλον θα τα απορίψω, επειδή όλα έχουν ανεμιστήρα και κάνουν θόρυβο, τα επώνυμα είπαμε ότι είναι πολύ ακριβά ενώ τα φθηνά online μπορεί να έχουν κακής ποιότητας μπαταρίες και κακής ποιότητας ηλεκτρονικά, και τέλος θα καταναλώνουν και πιο πολύ ρεύμα λόγο της διπλής μετατροπής.

3) τα ups, σταθεροποιητές ρεύματος, λόγο των κυκλωμάτων τους/πυκνωτών κλπ, προσθέτουν θόρυβο και παραμόρφωση στο ρεύμα. Δεν τα προτείνουν για A/V καταστάσεις (πχ home theater/hifi), επειδή ναι μεν προστατεύουν από την ΔΕΗ, αλλά μειώνουν την απόδοση του συστήματος ήχου(βόμβος/θόρυβος κλπ)

4) οι περισσότερες σύγχρονες συσκευές, όταν έχουν καλής ποιότητας τροφοδοτικά/ηλεκτρονικά, έχουν καλές ανοχές στη τάση του ρεύματος.

5) στο mge ups που χάλασε, είχα συνδεδεμένα και τα z5500. Σχετικά καλά ηχεία, αλλά λόγο κακής ποιότητας ηλεκτρονικών/σχεδίασης, μου πέρναγε ο θόρυβος απ'τους διακόπτες του δωματίου, παρόλο που ήταν συνδεδεμένα με το ups! Το πρόβλημα λύθηκε από το ποιοτικό πολύπριζο της crystal audio που έχει και φίλτρο, και όχι από το ups.

6) μέσα από την αναζήτηση και σε διάφορα A/V forum, βρήκα και άλλη μία κατηγορία: τα POWER CONDITIONER. Δεν τα είχα ξανακούσει, άλλα αν κατάλαβα καλά είναι συσκευές που φιλτράρουν πάρα πολύ καλά το ρεύμα, χωρίς να έχει σημασία η τάση του ρεύματος. Τις προτιμούν συνήθως σε συσκευές ήχου που εκεί τους ενδιαφέρει ακόμα πιο πολύ η ποιότητα του ρεύματος. Δεν το έψαξα παραπάνω.

7) υπάρχουν και αυτές οι λύσεις που λύνουν οριστικά το πρόβλημα, αλλά κοστίζουν μερικές χιλιάδες ευρώ!:hang3:

Οπότε για την δική μου περίπτωση μάλλον θα πάω για APC Smart-UPS 750VA LCD 230V για το pc και την οθόνη(έχω ποιοτικό τροφοδοτικό στο pc), και το πολύμπριζο της crystal audio για τα ηχεία και την τηλεόραση(ξέχασα να πω ότι θα βάλω και την τηλεόραση:)). Εκτός και αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στα 300 περίπου ευρώ.

Υπενθυμίζω ότι αυτά είναι εμπειρικά μετά από ψάξιμο στα διάφορα forum και όχι τεκμηριωμένες με τεχνικό τρόπο προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

...

Οπότε για την δική μου περίπτωση μάλλον θα πάω για APC Smart-UPS 750VA LCD 230V για το pc και την οθόνη(έχω ποιοτικό τροφοδοτικό στο pc), και το πολύμπριζο της crystal audio για τα ηχεία και την τηλεόραση(ξέχασα να πω ότι θα βάλω και την τηλεόραση:)). Εκτός και αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στα 300 περίπου ευρώ.

Υπενθυμίζω ότι αυτά είναι εμπειρικά μετά από ψάξιμο στα διάφορα forum και όχι τεκμηριωμένες με τεχνικό τρόπο προτάσεις.

Πριν καιρο ειχα ψαχτει λιγο στο θεμα κ ειχα καταληξει στα cyberpower για καλη αποδοση/τιμη, με καθαρο ημιτονο κ χαμηλη καταναλωση οταν ηταν σε standby.

Αντιθετα για το APC μου ειπε φιλος οτι του καταναλωνει περιπου 50w οντας απλα στην μπριζα, ενω η ιδια η APC μου ειπε πως αν εχω προβλημα με θορυβο, το περνουν πισω κ στο αλλαζουν με αλλο (ανακατασκευασμενο!) με διαφορετικο φανακι. Το concept του ανακατασκευασμενου, υστερα απο κακη εμπειρια που ειχα με το service της LG στην Ελλαδα, δεν με ικανοποιει ιδιατερα!

Κ εκει που ημουν ετοιμος να παρω το cyberpower CyberPower PR1500ELCDRT2U | Skroutz.gr τσουπ μου απαντησε ο ΑΤΙΜΑΝ σε σχετικο ερωτημα που του εκανα, και μου ανελυσε πληρως γιατι πρεπει να παρω online κ μονο online.

Δυστυχως, ομως δεν θα αντεχα ποτε την συνεχη λειτουργεια ανεμιστηρων των online, ενω η καταναλωση τους καθως κ η υψηλη τιμη τους για 1200+ watt που θελω, τα κανει ασυμφορα....

Τελικα δεν αγορασα τιποτα (μονο καλα πολυμπριζα MGE κ APC) κ το αφησα το θεμα...

Για το μοντελο της APC που σκεφτεσαι, απλα εχε κατα νου οτι δινει 500w κ δεν ξερω αν σου αρκουν!

Link to comment
Share on other sites

οκ,

έκανα μια μικρή μελέτη και έβγαλα κάποια συμπεράσματα (νομίζω κιόλας).

Επειδή δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις, θα τα πώ όπως τα κατάλαβα εγώ, οπότε μην περιμένετε τεκμηριωμένες απαντήσεις:p

1) το apc line interactive έχει Automatic Voltage Regulator(AVR). Οπότε μάλλον δεν νομίζω ότι χρειάζεται ξεχωριστό σταθεροποιητή ρεύματος. (Εκτός και αν ο ξεχωριστός σταθεροποιητής κάνει καλύτερη δουλειά απ'τον ενσωματομένο)δεν ξέρω.

2) τα online ups, μάλλον θα τα απορίψω, επειδή όλα έχουν ανεμιστήρα και κάνουν θόρυβο, τα επώνυμα είπαμε ότι είναι πολύ ακριβά ενώ τα φθηνά online μπορεί να έχουν κακής ποιότητας μπαταρίες και κακής ποιότητας ηλεκτρονικά, και τέλος θα καταναλώνουν και πιο πολύ ρεύμα λόγο της διπλής μετατροπής.

3) τα ups, σταθεροποιητές ρεύματος, λόγο των κυκλωμάτων τους/πυκνωτών κλπ, προσθέτουν θόρυβο και παραμόρφωση στο ρεύμα. Δεν τα προτείνουν για A/V καταστάσεις (πχ home theater/hifi), επειδή ναι μεν προστατεύουν από την ΔΕΗ, αλλά μειώνουν την απόδοση του συστήματος ήχου(βόμβος/θόρυβος κλπ)

4) οι περισσότερες σύγχρονες συσκευές, όταν έχουν καλής ποιότητας τροφοδοτικά/ηλεκτρονικά, έχουν καλές ανοχές στη τάση του ρεύματος.

5) στο mge ups που χάλασε, είχα συνδεδεμένα και τα z5500. Σχετικά καλά ηχεία, αλλά λόγο κακής ποιότητας ηλεκτρονικών/σχεδίασης, μου πέρναγε ο θόρυβος απ'τους διακόπτες του δωματίου, παρόλο που ήταν συνδεδεμένα με το ups! Το πρόβλημα λύθηκε από το ποιοτικό πολύπριζο της crystal audio που έχει και φίλτρο, και όχι από το ups.

6) μέσα από την αναζήτηση και σε διάφορα A/V forum, βρήκα και άλλη μία κατηγορία: τα POWER CONDITIONER. Δεν τα είχα ξανακούσει, άλλα αν κατάλαβα καλά είναι συσκευές που φιλτράρουν πάρα πολύ καλά το ρεύμα, χωρίς να έχει σημασία η τάση του ρεύματος. Τις προτιμούν συνήθως σε συσκευές ήχου που εκεί τους ενδιαφέρει ακόμα πιο πολύ η ποιότητα του ρεύματος. Δεν το έψαξα παραπάνω.

7) υπάρχουν και αυτές οι λύσεις που λύνουν οριστικά το πρόβλημα, αλλά κοστίζουν μερικές χιλιάδες ευρώ!:hang3:

Οπότε για την δική μου περίπτωση μάλλον θα πάω για APC Smart-UPS 750VA LCD 230V για το pc και την οθόνη(έχω ποιοτικό τροφοδοτικό στο pc), και το πολύμπριζο της crystal audio για τα ηχεία και την τηλεόραση(ξέχασα να πω ότι θα βάλω και την τηλεόραση:)). Εκτός και αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στα 300 περίπου ευρώ.

Υπενθυμίζω ότι αυτά είναι εμπειρικά μετά από ψάξιμο στα διάφορα forum και όχι τεκμηριωμένες με τεχνικό τρόπο προτάσεις.

Εξαιρετικο ποστ, αν μου επιτρεπεις θα ηθελα να το σχολιασω λιγο διοτι τα συμπερασματα σου εχουν μικρες αποκλισεις απο την πραγματικοτητα.

1) Το Automatic Voltage Regulator ειναι ενα 'κυκλωμα' το οποιο λειτουργει μονο οταν η ταση εισοδου βγει εκτος απο τις προδιαγραφες της ΕΕ για την παροχη ρευματος, ειναι προτυπο και ειναι γνωστο ως EN50160. Αυτη η προδιαγραφη αναφερει οτι καθε συσκευη ειναι υποχρεωμενη να λειτουργει στα 230 Volts +-10%, δηλαδη απο 207 - 253 Volts. Τα UPS εχουν μια ανοχη σ αυτο της ταξεως του +11% και του -15%. Οταν λοιπον η ταση ξεφυγει απο αυτα τα ορια τοτε λειτουργει η μπαταρια και η ταση σταθεροποιηται. Η σταθεροποιημενη ταση ειναι κοντα στα 230 Volts αλλα η απολυτη τιμης της εξαρταται απο το φορτιο, ετσι στην πραξη θα ειναι αρκετα χαμηλοτερη. Λογω ομως της μικρης αυτονομιας τους, αν η ταση ειναι για περισσοτερη ωρα εκτος οριων απο τον χρονο αυτονομιας, τοτε το UPS θα κλεισει (σπανιο φαινομενο).

Ενας ξεχωριστος σταθεροποιητης λειτουργει ειτε με αυτομετασχηματιστικα τυλιγματα που επιλεγονται καταλληλα μεσω ρελεδων, ειτε με σειριακο Variac (κατι σαν ενα ποτενσιομετρο). Η ταση εξοδου ειναι συνεχως 230 Volts +-2% το πολυ, χωρις προβληματα αυτονομιας...

2) Τα Online Ups, οντως εχουν ολα ανεμιστηρα. Η ταχυτητα τους και ποτε θα λειτουργησουν εξαρταται απο το ιδιο το UPS (σχεδιαση του - φιλοσοφια της εταιριας κατασκευης).

Δεν υπαρχουν κακης ποιοτητας Online, εκτος αν εννοεις τα Κινεζικα τα οποια δεν ειναι υποχρεωτικα κακης ποιοτητας και δεν ειναι και τοσο πολυ ακριβα.

Τα ηλεκτρονικα τους, πιστεψε με, ειναι ολα ιδια.....

Η καταναλωση τους ειναι σχεδον σταθερη εως το 30% του φορτιου τους και αυξανεται κατα 15% οταν το φορτιο ξεπερασει το ποσοστο αυτο. Οφειλεται κατα κυριο λογο μονο στο ρευμα φορτισης των μπαταριων και κατα δευτερο (ελαχιστο) στην καταναλωση των ηλεκτρονικων κυκλωματων τους. Ειναι δε αρκετα μικρη (της ταξεως των 50 - 80 watts).

Οταν αναφερομαστε σε λειτουργια διπλης μετατροπης, μιλαμε για,

α) σταδιο της φορτισης μπαταριων (μετατροπη του AC απο το δικτυο σε DC)

β) σταδιο του Inverting (μετατροπη του DC σε AC για την εξοδο προς το φορτιο)

Για τιποτα αλλο...

3) Ολα τα UPS, εκτος απο τα Online ΔΕΝ παρεμβαλουν κανενα κυκλωμα και κανεναν πυκνωτη στο δικτυο, ωστε να παραγουν τον οποιονδηποτε θορυβο. Αυτο συμβαινει μονο οταν λειτουργουν με την μπαταρια τους (σε συνθηκες που ανεφερα στην παραγραφο 1), ειτε σε διακοπη ρευματος.

Η ταση του δικτυου οδηγηται στην εξοδο του αυτουσια μεσω των επαφων ενος ρελε.

Δεν προστατευουν με ασφαλεια κανενα A/V συστημα, αλλα οντως δεν κανουν γι αυτα, λογω παλι των φαινομενων της παραγραφου 1, που ανα πασα στιγμη μπορουν να εμφανιστουν.

Τα Online, παρεχουν πληρη απομονωση της συσκευης απο το δικτυο παροχης (καμια 'επαφη' δεν εχει η ΔΕΗ με την συσκευη μας).

4) Ολες οι συσκευες ειτε εχουν καλα ειτε οχι τροφοδοτικα ειναι υποχρεωμενες να λειτουργουν στην ταση δικτυου που προβλεπει ο διεθνης κανονισμος, ο οποιος ανεφερα ποιος ειναι. ΔΕΝ εχουν μεγαλυτερες η μικροτερες ανοχες.

5) Τα πολυμπριζα με ενσωματωμενα φιλτρα, ειναι πολυ πιο "βλαβερα" στο ηχο, εαν δεν ειναι σχεδιασμενα για αυτο τον σκοπο (οπως τα POWER LINE CONDITIONER).

Σ αυτα, υπαρχουν πυκνωτες, varistors και πολλες φορες πηνια μορφης τσοκ σε σειρα με το ρευμα. Κοβουν τα spikes (τις αιχμες του βιομηχανικου θορυβου πανω στις κορυφες του ημιτονου) τα οποια προκαλουν τον θορυβο που αναφερεις οταν η γειωση λειτουργιας της παροχης "μπαζει νερα".

Θα ελεγα οτι δεν πρεπει να εχετε τοση εμπιστοσυνη στην ασφαλεια που λενε οτι παρεχουν, μην κοιμαστε δηλαδη ησυχοι...

6) Επειδη το μεγαλο "ψωνιο" μου ειναι ο ηχος (και θα ελεγα ο πολυ ακριβος ηχος, αυτο που θα εχεις ακουσει ως High-End), τα POWER LINE CONDITIONER ειναι συσκευες οι οποιες διαθετουν ειδικα φιλτρα και στο σχεδιασμο τους για την καταλληλη αποκοπη παρασιτικων συχνοτητων, αλλα και στην υψηλη παροχη ισχυος που οι μεγαλες ηχητικες συσκευες απαιτουν.

Αυτα, αναλογα το ποσοστο του θορυβου στην περιοχη που ο κατοχος τους τα χρησιμοποιει, μπορουν να δημιουργησουν απο βελτιωση εως και καταστροφη του ηχου. Αυτο που ονομασες μειωμενη αποδοση λεγεται υστερηση (νοθροτητα) στο ηχο....

7) Και φτανουμε στο σημειο που πρεπει να το παρεις παλι απο την αρχη....

Διοτι συσκευες σαν αυτη της psaudio, (που εχω παρομοια αλλης εταιριας), δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα Online Ups xωρις μπαταριες.

Εχουν δηλαδη ενα τεραστιο τροφοδοτικο που παραγει σταθερη DC ταση και ενα inverter που παραγει σταθερο AC απο την DC ....

Οντως λυνει καθε προβλημα, οπως καθε προβλημα, ακομα και στις συσκευες ηχου λυνουν τα Online Ups.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, ομως δεν θα αντεχα ποτε την συνεχη λειτουργεια ανεμιστηρων των online
Και για εμένα αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που είμαι αρκετά σκεπτικός με τα online.
Για το μοντελο της APC που σκεφτεσαι, απλα εχε κατα νου οτι δινει 500w κ δεν ξερω αν σου αρκουν!
Κοίτα, αν βάλω μόνο το pc και την οθόνη, δεν θα έχω πρόβλημα. Τώρα αν βάλω και την τηλεόραση, τότε μάλλον δεν θα αρκεί.
Δεν υπαρχουν κακης ποιοτητας Online, εκτος αν εννοεις τα Κινεζικα τα οποια δεν ειναι υποχρεωτικα κακης ποιοτητας και δεν ειναι και τοσο πολυ ακριβα.

Τα ηλεκτρονικα τους, πιστεψε με, ειναι ολα ιδια.....

Βασικά έγραψα συγκεκριμένα πια εννοούσα. Αυτό με 244ευρώ!, αυτό με 299ευρώ!, και αυτό με 380ευρώ. Καμία σχέση με τα 680ευρώ που κάνει το πιο φθηνό online της APC, ή τα 640ευρώ της Eaton. Είναι πιο φθηνά και από το line interactive της APC, και γι'αυτό με προβληματίζει:hmm:. Αυτός ήταν και ο προβληματισμός μου απ'την αρχή.
Ολες οι συσκευες ειτε εχουν καλα ειτε οχι τροφοδοτικα ειναι υποχρεωμενες να λειτουργουν στην ταση δικτυου που προβλεπει ο διεθνης κανονισμος, ο οποιος ανεφερα ποιος ειναι. ΔΕΝ εχουν μεγαλυτερες η μικροτερες ανοχες.
Συμφωνώ απόλυτα, απλά εγώ δεν το εξήγησα καλά. Δεν έχει σχέση τόσο με την τάση. Θα πάρω πάλι το παράδειγμα με τα ηχεία μου(z5500). Αν είχαν καλύτερη ποιότητα/σχεδίαση στα ηλεκτρικά τους, τότε δεν θα είχαν πρόβλημα με το θόρυβο απ'τους διακόπτες στο δωμάτιο μου. Και γι'αυτό λέω ότι θα είχαν μεγαλύτερες ανοχές στα "μικροπροβλήματα" του ρεύματος στο δωμάτιο μου. Όπως επίσης και ένας αρχαίος στερεοφωνικός ενισχυτής sansui που έχω και σπάνια τον χρησιμοποιώ, δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα θορύβου ή τροφοδοσίας.
Διοτι συσκευες σαν αυτη της psaudio, (που εχω παρομοια αλλης εταιριας), δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα Online Ups xωρις μπαταριες.
Μήπως θα μπορούσες να πεις μερικές παραπάνω πληροφορίες; Ποια παρόμοια συσκευή έχεις και πόσο σου κόστισε; Θα μπορούσες να προτείνεις μερικές συσκευές(αν βέβαια υπάρχουν σε αυτή την κατηγορία τιμής ~300/400ευρώ ή και λίγο παραπάνω).
Οντως λυνει καθε προβλημα, οπως καθε προβλημα, ακομα και στις συσκευες ηχου λυνουν τα Online Ups.
Οπότε σίγουρα και για συσκευές ήχου προτείνεις online; Το ρωτάω αυτό επειδή κάποια στιγμή(όχι άμεσα), θα δώσω τα z5500 και θα πάρω "κανονικά" ηχεία 5.1 με A/V ενισχυτή.(Συγνώμη που μερικά πράγματα τα λέω ένα ένα, ενώ θα έπρεπε να τα πω απ'την αρχή):sorry:.

Επίσης, ΑΝ τελικά κάνω την υπέρβαση σε online με ανεμιστήρες, βρήκα και αυτό το FSP UPS On-line Galleon 1.5k Tower στα ~500ευρώ, το οποίο και επώνυμο είναι, Pure Sinewave είναι, και αρκετά watt είναι ώστε να συνδέσω τα πάντα εκεί(συμπεριλαμβανομένων των ηχείων και της τηλεόρασης), και δεν κοστίζει όσο τα online της apc και eaton.

Ευχαριστώ και πάλι για της απαντήσεις:flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.