Jump to content



Ποία γλώσσα για αρχή????


ximaira

Recommended Posts

Το port μιας εφαρμογής εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν έχουν πάντα άμεση σχέση με την γλώσσα αυτή καθεαυτή για αυτό και του βάζω 10 :p.

εννοώ μια τυπική παραθυρική εφαρμογή χωρίς πολλά low level πράγματα - VCL κύρια

Η προγραμματιστική εμπειρία είναι η ίδια και οι 2 γλώσσες έχουν ολοκληρωμένα και πλήρη IDE προσωπικά θα έβαζα 5 :p. Που γράφεις Delphi?Εγώ έμεινα στο IDE της Borland

5άρι!!! Λίγο το βρίσκω! Δηλαδή σα να μου λες "κάτσε σε Delphi" ?

Παρακολουθώ τις αλλαγές των IDE (ΧΕ, ΧΕ2, ΧΕ3) αλλά μόνο για recompile σε 1-2 εφαρμογές. Έχω να "πλακωθώ" σε coding από εποχής Turbo Delphi, μπορεί και από το 7άρι..... :weep:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

το IDE της embarcadero χρησιμοποιώ (2010 δεν έχω πάει σε XE κτλ).

Η λογική του προγραμματισμού και τις επίλυσης προβλημάτων είναι η ίδια, τα εργαλεία αλλάζουν μόνο. Και το Visual Studio είναι πιο ολοκληρωμένο σε σχέση με το IDE της Delphi. Επίσης αρκετά πράγματα στην C# γίνονται πολύ πιο εύκολα αλλά υπάρχουν και μερικά που γίνονται πιο δύσκολα. Το μεγαλύτερο προσόν της C# είναι η άπλετη υποστήριξη και το WPF που αλλάζει ριζικά το σχεδιασμό του interface. Αλλά θέλει αρκετή δουλειά και τριβή για να το συνηθίσει κάποιος.

Επίσης το τελευταίο trend μου είναι mobile programming για Android devices με το Eclipse :D Επειδή είχα ξαναδουλέψει Java και η C# ακολουθεί την ίδια λογικη, ευτυχώς, τα πράγματα δε μου φαίνονται και τόσο δύσκολα μέχρι στιγμής. Βέβαια έχει τις ιδιοτροπίες του το Android SDK αλλά σε λίγο καιρό θα τις μάθω.

Link to comment
Share on other sites

cmaris, σε κλίμακα 1-10 ποιος ο βαθμός δυσκολίας του migration από Delphi σε C# ? Ειδικότερα για το port μιας εφαρμογής και γενικά για την προγραμματιστική εμπειρία (VS C# vs. Delphi).

Βαθμός δυσκολίας για το migration απο Delphi σε C# για το port ενός προγράμματος έβαλα 10.Ιδίως με VCL (αν είναι κάτι αντίστοιχο με το VCL που είχε ο C++ Builder).

Για το migration απο Delphi σε C# για την προγραμματιστική εμπειρία έβαλα 5.Διαβάζοντας και το post του cmaris βλέπεις ότι είναι κοντά σε σκεπτικό οι 2 γλώσσες.Δεν θα σε δυσκολέψει πολύ το visual studio ή η C#.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και το post του cmaris βλέπεις ότι είναι κοντά σε σκεπτικό οι 2 γλώσσες.

Η συγγένεια στη φιλοσοφία των δύο γλωσσών προέρχεται και από το γεγονός ότι οTurbo Pascal και μετέπειτα Delphi αρχισχεδιαστής (Anders Hejlsberg) ακολούθησε ...την dark side (Microsoft) πριν πολλά χρόνια γιατί ήθελε και η MS ένα ζόρικο dev tool σαν το Delphi. :book:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.