Jump to content



Ποία γλώσσα για αρχή????


ximaira

Recommended Posts

καταρχήν έχω ασχοληθεί/διαβάσει και Python αλλά δεν έχω ολοκληρώσει μέχρι στιγμής κάποιο project με αυτή. Αντίθετα έχω ολοκληρώσει δύο αρκετά μεγάλα projects με την C# και μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλή γλώσσα. Το ξέρω ότι πολλοί προτιμούν την python και άλλοι την Java και πάει λέγοντας αλλά εγώ βρήκα αυτά που ήθελα στην C#. Το να αναλύσω τα πλεονεκτήματα της κτλ το θεωρώ περιττό μιας και με μια σύντομη αναζήτηση στο goggle κάποιος τα βρίσκει αμέσως.

Επίσης όποιος μάθει C# ξέρει αυτόματα και Java μιας και οι διαφορές τους είναι ελάχιστες.

Τέλος, η Python (αλλά και η Java) λόγω της φύσης της είναι αρκετά πιο αργή από την C#. Σε μικρά projects αυτό φυσικά δε φαίνεται αλλά σε μεγαλύτερα θα υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

αυτό εδώ για παράδειγμα είναι ένα μεγάλο project (δες τo line count στα αριστερά του κώδικα και υπόψη αυτό είναι για το κύριο unit μιας και υπάρχουν 3-4 ακόμη) το οποίο βέβαια είναι σε Delphi και όχι σε C#, μιας και το ξεκίνησα πριν μερικά χρόνια όταν η C# δεν ήταν ακόμη της μόδας.

Σε τόσο μεγάλα προγράμματα βλέπεις μεγάλες διαφορές σε ταχύτητα, debugging κτλ. όταν χρησιμοποιήσεις C# έναντι Java ας πούμε που είναι γενικά αρκετά πιο αργή. Βέβαια και σε αρκετά μικρότερα υπάρχει διαφορά ανάλογα βέβαια με το program code.

Capture048.jpg

Link to comment
Share on other sites

number = 5

running = True

while running:

guess = int(input('Εισάγεται ένα αριθμό : '))

if guess == number:

print('Τον βρήκες')

running = False

elif guess < number :

print('Ανέβα λίγο.')

elif guess > number :

print('Κατέβα λίγο.')

print ('Τέλος')

Τι λάθος κάνω και όταν το τρέχω μου λέει συνέχεια να βάλω αριθμό και δεν προχωράει;

Με Python είναι γραμμένο και τα κενά πριν το print υπάρχουν απλά εδώ δεν εμφανίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δούλεψε κανονικά. Άλλαξα το κείμενο στα αγγλικά και πρόσθεσα έναν whitespace χαρακτήρα \n στο input για να δείχνει καλύτερα.


number = 5
running = True

while running:
guess = int(input('Insert a number\n'))
if guess == number:
print('Yahoo!!')
running = False
elif guess < number :
print('Go a bit higher.')
elif guess > number :
print("It's lower dude.")

print ('The END')

Ορίστε και το αποτέλεσμα.


Insert a number
1
Go a bit higher.
Insert a number
3
Go a bit higher.
Insert a number
6
It's lower dude.
Insert a number
5
Yahoo!!
The END

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3039]masteroidz[/MENTION] εντάξει δούλεψε και σε εμένα ευχαριστώ.

Εάν έχετε χρόνο και μπορείτε, θέλετε να ξεκινήσουμε ένα μικρό project; Έτσι θα μάθουμε και εμείς που ξεκινάμε τώρα...και εσείς όλο και κάτι νέο θα δείτε.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι project... Εσείς πρέπει να πείτε που έχετε και εμπειρία... Εγώ μόλις ξεκίνησα να προγραμματίζω και λογικά πιστεύω κάτι για να δούμε τις βασικές έννοιες και την λογική της γλώσσας για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με ένα κομπιουτεράκι που να υποστηρίζει τις βασικές πράξεις πρόσθεση/αφαίρεση/πολλαπλασιασμός/διαίρεση μεταξύ 2 ακεραίων που θα βάζει ο χρήστης.Επίσης να περιλαμβάνει έλεγχο λαθών πχ αν ο χρήστης βάλει ένα χαρακτήρα πχ το α και όχι έναν αριθμό από το 0-9 πως θα το ελέγξεις πριν κάνεις την πράξη.Μετά το επεκτείνεις βάζοντας εκτός απο ακεραίους και δεκαδικούς όπως και παρενθέσεις και αγκύλες.

Όταν τα φτιάξεις ξεκίνα αλγόριθμους ταξινόμησης.Ο χρήστης εισάγει μια λίστα απο ακεραίους και το πρόγραμμα σου τους ταξινομεί από τον μικρότερο προς τον μεγαλύτερο με κάποιο αλγόριθμο ταξινόμησης πχ bubblesort,quicksort (περιγραφές με το τι κάνει ο κάθε αλγόριθμος αναζήτησε στο google).

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Ms Visual Studio .NET 2012 και ξεκίνα να μαθαίνεις την Visual BASIC .NET (Beginners All Purpose Symbolic Instruction Code). Όπως δηλώνει και το όνομα της είναι μια γενικού σκοπού γλώσσα εύκολα κατανοήσιμη από αρχάριους με την οποία μπορείς να κάνεις τα πάντα έως και 3D games ( βλέπε Ms XNA Game Studio ), να δημιουργήσεις Applications για Windows Smartphones, Windows Desktop PCs και φυσικά δυναμικές ιστοσελίδες υψηλότατων προδιαγραφών και απαιτήσεων με την τεχνολογία ASP .NET. Εάν έχεις την όρεξη να προχωρήσεις στον προγραμματισμό περνάς πολύ εύκολα μετά στην C# και κάνεις τα πάντα... Όλες αυτές οι γλώσσες στηρίζονται στο .NET Framework και δεν ασχολούνται με την διαχείρηση της μνήμης αφού υπάρχει ισχυρότατος garbage collector που κάνει αυτή την δουλειά...Έτσι ασχολείσαι πραγματικά με την καλύτερη αλγοριθμική υλοποίηση των προγραμμάτων σου και όχι με low level προβλήματα που πίστεψε με οι προγραμματιστές της Microsoft έχουν ήδη λύσει καλύτερα από όλους μας ... φιλικά πάντα από κάποιον που χρωστά το ευ-ζειν του στην Ms Visual BASIC .NET .

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλά δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις από programming φίλε SirDiman και εμφανίζεις σημάδια εμπάθειας απέναντι στην VB ... Γιατί άραγε; Μήπως γιατί δεν κατάφερες ποτέ σου να γράψεις μια αράδα σωστών γραμμών κώδικα; Με άλλα λόγια για να το καταλάβεις Τόσα ξέρεις Τόσα λες ... Άκου η VB σκουπιδογλώσσα! Τί άλλο θα ακούσουμε από τους άσχετους εδώ μέσα ...

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλά δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις από programming φίλε SirDiman και εμφανίζεις σημάδια εμπάθειας απέναντι στην VB ... Γιατί άραγε; Μήπως γιατί δεν κατάφερες ποτέ σου να γράψεις μια αράδα σωστών γραμμών κώδικα; Με άλλα λόγια για να το καταλάβεις Τόσα ξέρεις Τόσα λες ... Άκου η VB σκουπιδογλώσσα! Τί άλλο θα ακούσουμε από τους άσχετους εδώ μέσα ...

Φιλε sdemetri απο οτι φενεται εσυ δε σκαμπάζεις τιποτα αλλο...το μονο καλο της VB ειναι το .NET ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Επειδη το πας προσωπικά, εγω δε θέλω, αλλα θα σου πω κατι αλλο απλό, οτι προγραμματιστές C# πληρώνονται περισσότερο απο αυτους της VB.

Οσο για το "τοσα ξερεις τοσα λες" δεν εχω να σου πω κατι,σοβαροι προγραμματιστές τα λενε αυτα οχι εγω (συμφωνώ μαζι τους ωστόσο), τα λόγια του Edsger W. Dijkstra (βραβειο Turing σε περιπτωση που δεν το ξερεις) μου φτάνουν.

It is practically impossible to teach good programming to students that have had a prior exposure to BASIC: as potential programmers they are mentally mutilated beyond hope of regeneration.

Δεν εχω να πω κατι αλλο μαζι σου, φαίνεται απο τη σταση που εχεις να το γυρνάς σε προσβολές.:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να σε προσβάλλω εσύ μας πρόσβαλες και εμένα και όλους τους προγραμματιστές της VB .NET αλλά αν ήταν έτσι που λες τότε η Microsoft δεν θα είχε συνεχώς στο Visual Studio έως και στην τελευταία 2012 έκδοση την VB σαν επιλογή γλώσσας... Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που προγραμματίζει σε αυτή την σπουδαία γλώσσα... Όσο για την απαξίωση των λόγων του βραβευμένου Dijkstra για εμάς ένα θα σου πω κ θα το κλείσω εδώ ... μεγάλη εφημερίδα σε συνεργασία με εκδοτικό όμιλο ζητούσε programmer για την κατασκευή εγκυκλοπαίδειας που θα κυκλοφορούσε πανελλαδικά με συγκεκριμένες προδιαγραφές και την ήθελε ολοκληρωμένη σε 4 μήνες! και να έχει γίνει και το beta testing και όλα ... Κανείς προγραμματιστής της C++ δεν τόλμησε ... την δουλειά την πήρα εγώ με VB .NET ... όπως και τόσες άλλες ... φιλιά και νάσαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

αυτό εδώ για παράδειγμα είναι ένα μεγάλο project (δες τo line count στα αριστερά του κώδικα και υπόψη αυτό είναι για το κύριο unit μιας και υπάρχουν 3-4 ακόμη) το οποίο βέβαια είναι σε Delphi και όχι σε C#, μιας και το ξεκίνησα πριν μερικά χρόνια όταν η C# δεν ήταν ακόμη της μόδας.

Σε τόσο μεγάλα προγράμματα βλέπεις μεγάλες διαφορές σε ταχύτητα, debugging κτλ. όταν χρησιμοποιήσεις C# έναντι Java ας πούμε που είναι γενικά αρκετά πιο αργή. Βέβαια και σε αρκετά μικρότερα υπάρχει διαφορά ανάλογα βέβαια με το program code.

cmaris, σε κλίμακα 1-10 ποιος ο βαθμός δυσκολίας του migration από Delphi σε C# ? Ειδικότερα για το port μιας εφαρμογής και γενικά για την προγραμματιστική εμπειρία (VS C# vs. Delphi).

Link to comment
Share on other sites

cmaris, σε κλίμακα 1-10 ποιος ο βαθμός δυσκολίας του migration από Delphi σε C# ? Ειδικότερα για το port μιας εφαρμογής και γενικά για την προγραμματιστική εμπειρία (VS C# vs. Delphi).

Το port μιας εφαρμογής εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν έχουν πάντα άμεση σχέση με την γλώσσα αυτή καθεαυτή για αυτό και του βάζω 10 :p.

Η προγραμματιστική εμπειρία είναι η ίδια και οι 2 γλώσσες έχουν ολοκληρωμένα και πλήρη IDE προσωπικά θα έβαζα 5 :p.

Που γράφεις Delphi?Εγώ έμεινα στο IDE της Borland

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.