Jump to content



Τωρα φταίει το μόντεμ, το pc για η γραμμή?


Passenger57

Recommended Posts

Σε ένα σύστημα με P4 2.8 Ghz με asus board και 256 ram με περασμένα τα windows XP έχουμε εδώ και 5 μήνες ένα us robotics μόντεμ στην USB απο το πλαίσιο.Δεν μπορώ να μείνω στον ιντερνετ παραπάνω απο 10 -15 λεπτά.Με πετάει συνέχεια έξω.Μπορεί και αμέσως όταν μπώ στην ΟΤΕΝΕΤ και μετά απο 5 λεπτά να με πετάξει πάλι.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι συμβαίνει αυτό.Η γραμμή είναι σε επαγγελματικό χώρο και δεν έχει αναμονή κλήσης ενώ δεν χρησιμοποιείται γαι τηλέφωνa....τα τελευταία νέα είναι πώς εκανα φορματ σtο μηχανημα του εβαλα πάλι windows XP pro και SP2.

Έβαλα τους drivers του us robotics μόντεμ που αν και έχω το αυθεντικό cd ο driver δεν εχει το signing απο την microsoft.Τέλος πάντων.

Δεν μπορεί να μπει OTENET ούτε στην PANAFONET. Δοκίμασα 2 γραμμές διαφορετικές και το σύνδεσα και σε ενα POT απο NETMOD δηλαδή τρίτη γραμμή.Δεν μπορεί να μπέι.

Δεν κάνει σωστό negotiating και μου βγάζει ένδειξη πώς δεν μπορεί να επικοινωνήσει με remote computer.

Να σας θυμίσω πώς το μόντεμ δουλευει κανονικά στο σπίτι μου και σταθερότατα.

Παρόλα αυτα....συνδέθηκε 1 φορά στα 16KBPS και άλλη μία φορά στα 33 kbps.Και απο τότε πάπαλα.

Ας σημειωθεί πώς μεταξύ αυτών των προσπαθειών δεν έκανα καμμία αλλαγή. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! Sad τα ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!

:o :cry: :devil: :bye:

Link to comment
Share on other sites

ξέχνα το νετμοντ.απλά το ανέφερα πώς άλλαξα 3 διαφορετικές γραμμές και δεν μπήκε.είχε σοβαρό πρόβλημα και όταν του έκανα φορμάτ και σετάρισα το μηχάνημα σταμάτησε να μπαίνει.Καμμιά άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον trendy, καλυτερα να δοκιμάσεις μόνο με το netmod σε σειριακή.Αν επιμένεις να χρησιμοποιήσεις το άλλο,κοίτα μήπως έχει πρόβλημα η θύρα,βάλτο σε άλλη usb(δες και την 4η του netmod) και δοκίμασε τους default drivers για 56Κ modem.Τέλος, πήρες τηλέφωνο τον provider να checkαρεις τη γραμμή;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Δοκίμασε να αλλάξεις driver!

Δεν πρέπει να φταίει ο driver αφού δούλευε στο pc στο σπίτι του.

Όπως είπε και ο wrong method παίξε λίγο με τις θύρες μήπως και παίξει σε κάποια άλλη. Αν και πιστεύω πως η γραμμή δεν είναι σόι.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την επιλογή Terminal Window και δοκίμασε στο παράθυρο που θα σου βγάλει, γράφοντας τον κωδικό και το όνομα, σε ποιο σημείο κολλάει(όταν δεν μπαίνει).

Πάντως μάλλον πρέπει να κοιτάξει την γραμμή ο ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 02:28]

Δεν πρέπει να φταίει ο driver αφού δούλευε στο pc στο σπίτι του.

Με τη λογική δεν έβγαλα ποτέ άκρη στα PC!Δε χάνει τίποτα να βάλει τους Default 56K.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.