Jump to content



s775/DDR3 M/B?


Arkan

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου.

Γνωστός ψάχνει μητρική για τον s775 του και θέλει να έχει και 4xDDR3. Το αν θα έχει USB3 δεν τον πολύ ενδιαφέρει, αλλά θα το δει κι αυτό στην περίπτωση που υπάρχει. Αντίστοιχα και για την πληθώρα SATA.

Να συμπληρώσω πως με ενδιαφέρει κι εμένα λίγο, διότι θα την πάρει για λίγο καιρό και μετά θα μου την δώσει (θα φύγω από το κατηραμένο DDR2 που με τα ίδια χρήματα μπορώ να πάρω 16GB DDR3 αντί για 4GB DDR2 :p).

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν απατωμαι ..για να βαλεις 4χδρρ3 ..πρεπει να πας σε συγκεκριμενες χ38-χ48 μητρικες...oi oποιες ηταν ακριβες(σχετικα).

Μτχ κανα 50αρη παιζει να βρεις..αν και σπανιζουν.

Οτιδηποτε φθηνο εχει υβριδικο συστημα ddr2 controller και 2χδδρ2 +2χδδ3 σλοτ..

Δεν νομιζω οτι αξιζει να συντηρει κανεις σ775 σημερα.Ενα απλο συγχρονο pcaki το ξεπερναει ευκολα αν μεινεις σε λιγα λεφτα..και εχεις usb3 kai sata3 περα απο το φθηνο δδρ3.

Πουληστε οτι εχετε ,δωστε μερικα ακομα και καντε την μεταβαση ..

Το πιο πιθανο οτι ειναι μετα το ddr3 θα ζητησετε και sata3.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι. Πρέπει να πας σε X48, 790i, P45 κλπ. Όλα τα άλλα έχουν 2xDDR2 + 2xDDR3.

Για μένα ετοιμάζω ήδη κάτι με i5 για να μην μου βγει κι ο κούκος αηδόνι. Εφόσον θέλει κάτι τέτοιο, άντε να του αλλάξεις γνώμη και να δώσει κάτι παραπάνω για ανώτερο μηχάνημα :p

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή δε δουλεύτηκαν και πολύ αυτές οι μητρικές, καλό να είναι να έχεις υπ οψη σου ότι είναι παράξενες με διαφορές ram...

Πριν από κανένα-δυο χρόνια πήρα μεταχειρισμένη από μέλος του φόρουμ μια MSI X48 platinum (οχι την C) και εξ αρχής μου έσπασε τα νεύρα.

Δε κατάφερε ποτέ να αναγνωρίσει σωστά timings μέσω SPD... Ο μόνος τρόπος για να δουλέψει σταθερά ήταν να τα περάσω χειροκίνητα. (και δε μιλάμε για τις 4 τιμές που βλέπεις παντού... αλλά για όλο το κατεβατό που βλέπεις πχ μέσω memset)

Όταν δε αποφάσισα να βάλω ένα kit 2*4GB ram, απλά δε κατάφερε ποτέ η μητρική να κάνει POST από defaults... Έπρεπε πρώτα να περάσω τα αντίστοιχα timings για το νεο κιτ, χρησιμοποιώντας τις παλιές 2*2GB, και μετά να κουμπώσω το 2*4GB kit για να δουλέψει...

(btw πολύ αργότερα διάβασα τυχαία στο site της msi οτι υποστηρίζει max 8GB με τα tested dimms να μην είναι πάνω από 2GB έκαστο...)

Αν έχεις ήδη έναν καλό quad core 775 (πχ Q9550) ίσως άξιζε το κόπο να δώσεις 50ευρω για μια τέτοια μητρική μεταχειρισμένη και αλλα τόσα για 4*2GB DDR3 ram που έχεις ψάξει πρώτα στην compatibility list ότι δουλεύουν.

Για οτιδήποτε άλλο δεν αξίζει το κόπο... το πολύ πολύ τσιμπάς καμία μεταχειρισμένη DDR2, (αν έχεις λιγότερα από 4GB) και κάνεις υπομονή με ότι έχεις, μέχρι να πάρεις νέο πακέτο CPU - MOBO - RAM

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι είπε ο kaynd, όταν έψαχνα μητρική να αναβαθμίσω το QX της υπογραφής δεν βρήκα τίποτα που να διαφημίζει οτι θα παίξει 16GB DDR3, ούτε κάτι αξιόπιστο στα φόρα μόνο μερικές αναφορές αλλά χωρίς screenshots, settings κλπ. Να έχεις υπόψη οτι η intela δίνει επίσημο όριο τα 8GB για Χ38/Χ48 ούτως ή άλλως:

ARK | Intel� X38 Express Chipset (Intel� 82X38 Memory Controller)

ARK | Intel� X48 Express Chipset (Intel� 82x48 Memory Controller Hub)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν καταλήξεις τελικα σε mobo 775 προτεινω να πας σε κατι που ναχει αποκλειστικα μονο ddr3 και οχι και τα δυο ddr2 η ddr3 αναλογα τι βαλεις πανω. Οι τελευταιες αναμικτες mobo μονο προβληματα θα σου δημιουργήσουν τα οποια ανεξηγητως δεν θα λυνονται!Ειμαι παλιοτερα παθοντας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θα πω την γνωμη μου και εγω γτ ειμαι σε 775 socket τελευταια εκανα Upgrade se q9550 logo οτι δεν εχω χρηματα για κατι new ,μου τα εφτυσε ομως η Mobo (ga-x38-dq6) απο τα ρευματα και ετσι πηγα και αγορασα new γτ σε mobo δεν θελω μεταχειρισμενη... και πηρα την asrock g41c-gs και ηταν το πιο μεγαλο λαθος που εκανα....την αγορασα απο egate και τους ρωτησα τι μνημες να παρω για ddr3 και προτινανε Kingston hyper x 4gb 1333 και εννοειτε παιδια ειναι ασυμβατες και τωρα αυριο θα τους της παω πισω να δω τι θα μου πουνε γι αυτο....επισης δεν αξιζει να κανει upgrade σε τοσο παλια συστημα εκτος αμα εχεις το κασερακι για κατι πιο νεο....και οχι κατι extreme βεβαια.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.