Jump to content



Τo PC παγώνει όταν παίζω BF3


Wizard!

Recommended Posts

Αρχικά νόμισα ότι είναι θέμα της SB επειδή οι drivers είναι beta. Όμως αποδείχθηκε ότι δεν... Εχθές την έβγαλα από το μηχάνημα τελείως και ενεργοποίησα την onboard (που btw, είναι άθλια σε σχέση με την SB...)

Παίζω κανονικά για 1-2 ώρες. Μετά, ξαφνικά κι ας έχω βγει και μπει ξανά στο παιχνίδι, αρχίζει και παγώνει κατά διαστήματα των 1-2". Εκεί που τρέχω, κολλάει, σταματάει η κίνηση, η εικόνα και ο ήχος. Ξεκολλάει για λίγο και σε 3-4" το ίδιο. Προσπαθώ να κάνω alt+tab ή alt+ctrl+del και μαυρίζει η οθόνη για 10-15", μέχρι να μου δώσει access. Εν τω μεταξύ, το παιχνίδι με πετάει έξω. Στο task manager δε φαίνεται τίποτα περίεργο. Το πάγωμα συνεχίζει όμως μέχρι να κλείσει εντελώς το BF3. Αν παίξω πάλι, θα το κάνει αμέσως. Χρειάζεται reboot για να μου δώσει δυνατότητα να παίξω 1-2 ώρες.

Τα προβλήματα άρχισαν με τα 8αρια. Με τα 7 δεν είχα το παραμικρό, για αυτό σκέφτηκα για drivers.

Καμιά ιδέα πριν το σπάσω...; :crazy:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Κοιτα όπως είπε και ο Θεός, σε πρώτη φάση βάλε ξανα τα 7αρια (ναι το ξέρω μανούρα αλλά τι να κάνεις) για να καταλήξεις τουλάχιστον αν είναι θέμα software ή hardware. Αν στο κάνει και στα 7αρια σκέψου τι μπορεί να άλλαξε κατά τη μετάβαση 7 σε 8.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις σιγα τη μανουρα να περασετε λειτουργικο. Απο usb φλασακι θελει το πολυ 5 λεπτα, αντε και κανα 10λεπτο να περασεις τους βασικους οδηγους.

Απο κει και μετα πριν κανετε οτιδηποτε παρτε ενα image backup με acronis και voila...δεν ειναι αναγκη να ξανακανετε εγκατασταση απο την αρχη.

Image restore απο acronis θελει 5 λεπτα.....

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] στο ειπα και στο φου-μπου....do it

Also check your hdd...

Link to comment
Share on other sites

βαλτα ολα default

check hdd

check τα νερα σου οπτικα με φακο και χαρτακι για τυχον leaks

και check για temps εν ωρα φορτου

check κανα αλλο παιχνιδι να δεις τι κανει

και ριξε και ματια στα error logs μπας και

και τελος εαν δε βαριεσαι check και με αλλο λειτουργικο

you better check yourself before you wreck yourself λεμε

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και την άλλη φορά, έβαλα τα 8, είχα θέμα, έβαλα τα 7, έπαιζε ρολόι, έβαλα πάλι τα 8 κι έχω θέμα. Είναι 100% software και για αυτό τα έβαλα για να το ψάξω γιατί αλλιώς δε θα λυθεί. Πίστευα ότι είναι η SB, έψαχνα μάλιστα για αγορά Xonar, αλλά ευτυχώς δεν βρήκα γιατί τελικά δεν έφταιγε αυτό. Σημειωτέον, την SB την έβγαλα εντελώς, δεν αφαίρεσα απλά drivers.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πάθαινα και γω.

Τι κάρτα γραφικών έχεις; Μου το παρουσίασε με την gtx660 και δε το ξανάκανε όταν όρισα physics τη gpu σταθερά και ανέβασα ένα κλικ πάνω το ρεύμα στον επεξεργαστή.

Τα έκανα μαζί οπότε δε ξέρω πιο από τα δύο έλυσε το πρόβλημα και δε το ψάχνω να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δες τους δίσκους σου ξαναλέω. Αν ήξερες την απάντηση γιατί ξεκίνησες post τότε;

Το ότι είμαι σίγουρος ότι είναι software, δε σημαίνει ότι γνωρίζω την απάντηση. Τι από όλα φταίει στο soft, δεν ξέρω, αυτό ψάχνω.

το λαμπάκι του HDD μήπως μένει αναμμένο κατά το freeze ?

τα power options τα έχεις τσεκάρει ? μήπως κάνουν καμιά συσκευή sleep ?

Όχι, ούτε CPU, ούτε HDD/SSD κολλάει την ώρα που γράφει, παρόλα αυτά δεν ανταποκρίνεται το μηχάνημα. Ούτε το ποντίκι δεν κουνιέται. Το κουνάω και το βλέπω στη νέα θέση, σε 2-3"

Όσον αφορά στα power settings, επίσης τα έχω ελέγξει.

Το ίδιο πάθαινα και γω.

Τι κάρτα γραφικών έχεις; Μου το παρουσίασε με την gtx660 και δε το ξανάκανε όταν όρισα physics τη gpu σταθερά και ανέβασα ένα κλικ πάνω το ρεύμα στον επεξεργαστή.

Τα έκανα μαζί οπότε δε ξέρω πιο από τα δύο έλυσε το πρόβλημα και δε το ψάχνω να σου πω την αλήθεια.

Έχεις κάνει εγκατάσταση τα physics, γιατί εγώ δεν τα έχω βάλει, αφού δεν τα ζήτησε το BF3.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι του λετε για δισκους, μνημες, physics (αυτο σιγουρα δεν χρειαζεται γιατι και εγω δεν το εχω κανει install)...

Με τα 7αρια ολα ηταν και ειναι οκ... Με τα 8αρια εχει προβλημα...

Ή κατα εχει γινει λαθος κατα την εγκατασταση (επειδη γνωριζω οτι εχει κρατημενο backup το φακελο bf3 και τον περναει απο πανω κατα τη νεα εγκαταστση και μπορει κατι να εχει κρατημενο απο πριν και να του κολαει...) ή πετα τα 8αρια προς το παρον απο το παραθυρο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.