Jump to content



λαθος μεγεθος φακελου σε ΧΡ...?


cabdik

Recommended Posts

παιδια εχω ενα θεματακι σε ενα πισι με ΧΡ.

ο φακελος WINDOWS εμφανιζεται απο εξω να εχει 163Gb!! οταν μπαινω μεσα και μετραω τα αρχεια, τα βγαζει 5,35gb. εχω εμφανισει κρυφα αρχεια και φακελους, βεβαιως!! εκανα εναν καθαρισμο με Ccleaner μπας και ειναι τπτ σκουπιδια, αλλα δεν..!!

τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις το δίσκο Properties -> Tools -> Error checking ->Check now αν θες tickαρεις και την επιλογή Automatically fix filesystem errors.

Υπάρχει και απο "dos" η εντολή chkdsk αλλά θέλει elevated command prompt κοινώς Run as Administrator το command prompt

Αν το τρέξεις χωρίς καμμία παράμετρο απλώς ελέγχει τον δίσκο για λάθη του filesystem.

Γράφοντας chkdsk /? μπορείς να δεις όλες τις παραμέτρους που υποστηρίζει.Υποθέτω το chkdsk /f θα αρκεί αν έχεις ένα δίσκο.Αν έχεις παραπάνω από ένα τότε chkdsk d; /f όπου d το γράμμα του δίσκου που θα ελέγξει.

Σημείωση:Τα παραπάνω δεν ελέγχουν για bad sectors στην επιφάνεια του δίσκου αλλά διορθώνουν λάθη στο filesystem και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μπείς με κάποιο Linux Live CD ώστε να δείς πραγματικά τι περιέχει ο φάκελος!

Πάντως και σε μένα με Win7x64 ο φάκελος Windows παρουσιάζει διαφορά μεγέθους!

Από έξω είναι 17.9Gb ενώ με ctrl+a μέσα είναι 16.7.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ιό και δεν έχεις πρόβλημα corruption στον δίσκο, υπάρχει η πιθανότητα να έχουν δημιουργηθεί NTFS Alternate Streams, που δεν φαίνονται με την εντολή dir.

Practical Guide to Alternative Data Streams in NTFS

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπηκα με ubuntu 12.04 και βλεπω εναν φακελο στο

c:\WINDOWS, με ονομασια installer, ο οποιος ειναι 170gb...!!! ομως ο ιδιος φακελος μεσα απο τα ΧΡ δεν φαινεται πουθενα. ομως αν γραψω τη διαδρομη ολοκληρη, δλδ,

c\windows\installer, μου εμφανιζει τα περιεχομενα...!!!!

τι συμβαινει ρε παιδια? τρελαθηκαν τα XΡ? :jump:

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά είναι κρυφός.

και καλό θα ήταν να μην τον πειράξεις! ;)

οπως εχω ηδη αναφερει, εχω κανει "εμφανιση κρυφων αρχειων και φακελων". οποτε τους βλεπω ολους τους φακεκους.

ομως τα παραξενα αυτου του φακελου, ειναι πολυ συγκεκριμενα.

1 υπερβολικα μεγαλο μεγεθος, που δεν δικαιολογειται απο πουθενα,

2 δεν φαινεται στα ΧΡ, ενω στα ubuntu τον βλεπω κανονικα!

και μιλαμε για ενα μηχανημα 3ετιας, που κανει πολυ συγκεκριμενες δουλειες. ειναι σε λογιστικο γραφειο και τα μονα πραγματα που κανει ειναι ενημερωσεις βιβλιων και εργασιες μεσω internet (taxisnet). τπτ αλλο..! ουτε παιχνιδια, ουτε ταινιες, ουτε επεξεργασιες βιντεο-ηχου, ουτε τπτ αλλο..!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.