Jump to content



HD 5870 GAMING EDITION ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ 7870 ΑΞΙΖΕΙ;


babooni75

Recommended Posts

Παιδια έχω μια hd 5870 saphfire gaming edition και σκεφτόμουν να την δόσω για να αγοράσω μια hd 7870 αξίζει τον κόπο;;;; παιζω παιχνίδια ανετότατα σε 1920x1080 σε 23" και ακόμα και στην 32" TV μέσω HDMI παιζει ανετότατα με όλα τα settings στο HIGH σε παιχνιδια όπως το modern warfare 3 και το black ops 2.

Τι παραπάνω μπορεί να μου προσφέρει μια hd 7870?

Link to comment
Share on other sites

Tα παιχνίδια που αναφέρεις είναι αρκετά ελαφριά για το είδος τους. Σε πιο βαριά παιχνίδια η 7870 θα έχει μια σημαντική διαφορά αλλά όχι τόσο κατά τη γνώμη μου ώστε να δώσεις γύρω στα 150 ευρώ επιπλέον αφού πουλήσεις τη δικιά σου. Γνώμη μου είναι ή να κάτσεις όπως είσαι ή να πας σε 7970.

Επίσης είτε παίζεις στη full gd οθόνη σου είτε στην τηλεόραση, το ίδιο είναι από τη σκοπιά της κάρτας, δεν ζορίζεται παραπάνω, η ανάλυση είναι που μετράει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. δεν παίζω πιο βαριά παιχνίδια ίσως το πιο βαρυ που θσ παίξω είναι το battlefield 3 και κανέναν εξομοιωτή που όμως και με την κάρτα που έχω αποδείδει χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι σχετικά ευχαριστημένος δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις κάρτα, η πραγματική διαφορά θα σου φανεί στα πολύ απαιτητικά games όπως dirt,bf3,batman & φυσικά σε μεγαλύτερη ανάλυση των 2560χ1440,είναι αναλόγως το game.

Παίζει ρόλο και τι cpu έχεις.Φαντάζομαι έχεις κάποιον 4πύρηνο ή 2πύρηνο C2 Duo\Quad? Σε αυτήν την περίπτωση & με εξαίρεση τα πολύ απαιτητικά games, στα υπόλοιπα υπάρχει ο κίνδυνος να μην αξιοποιήσεις την 7870 στο 100% λόγω πιθανού bottleneck εξαιτίας της CPU.Αν έχεις κάποιον i3-i5-i7 2ης γενιάς και πάνω τότε δεν έχεις θέμα με αυτό οπότε δεν θα είναι άσχημη αγορά ακόμα και μίας 7970, εφόσον πουλήσεις την 5870.

Αν λοιπόν έχεις κάποιον C2Duo, η 5870 είναι σούπερ αξιοπρεπέστατη για τα κυβικά του.Κράτα τα χρήματά σου και σιγά σιγά αποταμίευε για νέο σύστημα στο μέλλον και με αυτό εννοώ τη νέα γενιά Hasswell που θα βγει στα μέσα πάνω κάτω του 2013.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου και μέλος αυτού του forum , πούλησε την 5870 game edition που είχε στα 135ε αν δεν κάνω λαθος και αγόρασε 7870 xfx στα 200ε επίσης μεταχειρησμένη . Αν εξαιρέσεις ενα προβληματάκι που εμφανίστηκε στην αρχή με τους drivers , το οποιό διορθώθηκε , είναι πολύ ικανοποιημένος . Οχι μόνο απο το gaming performance , το οποίο σε βαριά games , οπως π.χ. BF3 ,βελτιώθηκε αισθητα . Αλλα και απο τον θόρυβο και την κατανάλωση της νέας κάρτας . Όπως επίσης , και απο τις δυνατότητες encoding .

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να παρεις 660 imo, εδω εχει το visionstudio sparkle 660ti στα 235, reference cooler αλλα και παλι ... :)

Θα το ευχαριστηθεις πολυ το TXAA στο black ops 2 πιστευω ( Timothy Lottes: CoD:BO2 4xTXAA+4xSGSSAA )

Οπως και το Physx σε borderlands, batman και προσεχως στην παιχνιδαρα το planetside

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=d39Q6AgYaMo&feature=g-like]Planetside 2 PhysX Effects - YouTube[/ame]

Ασε τις κοκκινες να σαπιζουν στα ραφια :)

edit : συμφωνω για τον cpu, χωρις εναν i5 πρωτης γεννιας στα 4ghz τουλαχιστον θα δεις γερο bottleneck και σπαστικοτατα slow down σε πολλα games.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] Απλα ήθελα να συμφωνήσω κι εγω στο θέμα CPU , αλλα χωρίς το "τουλάχιστον" . Δηλαδή , αν έχεις πρωτη γενιά i5 ( εναν 750 π.χ. ) στα 4ghz , δεν παιζει να έχεις προβλήματα με καμία απο τις προαναφερθέντες κάρτες . Και μιλάω εκ πείρας στο συγκεκριμένο θεμα . Τωρα βέβαια δεν ξέρω με τις high-end καρτες τι παιζει ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] Απλα ήθελα να συμφωνήσω κι εγω στο θέμα CPU , αλλα χωρίς το "τουλάχιστον" . Δηλαδή , αν έχεις πρωτη γενιά i5 ( εναν 750 π.χ. ) στα 4ghz , δεν παιζει να έχεις προβλήματα με καμία απο τις προαναφερθέντες κάρτες . Και μιλάω εκ πείρας στο συγκεκριμένο θεμα . Τωρα βέβαια δεν ξέρω με τις high-end καρτες τι παιζει ...

ανεκαθεν κοιταγα για cpu πριν αλλαξω καρτα, απο εποχες geforce 3 που κανανε πολλοι το λαθος να δινουν 600.000 δρχ για vga και μετα ψαχνοντουσαν γιατι σερνοτανε το jedi outcast στα swamps και το allied assault στην omaha beach.

ποτε δεν μασαγα την καραμελα " παιζω σε υψηλη αναλυση αρα δεν χρειαζεται cpu " ουτε την αλλη εξυπναδα " αμα δεν εχεις 3 οθονες / ή εστω native αναλυση 1440 δεν εχει νοημα η 680 "

Ειπα τουλαχιστον 4ghz και πρωτης γεννιας, γιατι δεν ξερω ποση διαφορα εχουν ακριβως clock for clock οι πυρηνες του nehalem με του sandy, επισης το ps2 που λιωνω τον τελευταιο καιρο ειναι τοσο βαρυ στις μεγαλες μαχες που αμα δεν κανουν κατι συντομα με κοβω να πηγαινω τον 2500k απο 4.5 στα 5.4 :p

Υπαρχουν ενα σωρο games που ειναι cpu bound, ειδικα στο multiplayer κομματι και υπαρχουν πολλοι τροποι να γονατισεις μια καρτα ακομα και οταν παιζεις στα 1280*1024, ο αγαπημενος μου ειναι το sparse grid supersampling :)

edit : geforce 3 - 200.000 δρχ, μπερδευτηκα τον Παπαδημο και τον Σημιτη μου μεσα :p

Link to comment
Share on other sites

-offtopic- Clock for clock οι πυρηνες του nehalem με του sandy έχουν 10-15% διαφορά απο επίσημη δήλωση intel . Θεωρώ είτε κακογραμμένο είτε υπερβολικό ενα game που δεν θα παίζε σε 4ghz nehalem . Εποχές geforce είχα αγοράσει μια μεταχειρισμένη geforce 2 gts με μπλε Pcb 140.000δρχ . Ωραίο εργαλείο .

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να παρεις 660 imo, εδω εχει το visionstudio sparkle 660ti στα 235, reference cooler αλλα και παλι ... :)

Θα το ευχαριστηθεις πολυ το TXAA στο black ops 2 πιστευω ( Timothy Lottes: CoD:BO2 4xTXAA+4xSGSSAA )

Οπως και το Physx σε borderlands, batman και προσεχως στην παιχνιδαρα το planetside

Ασε τις κοκκινες να σαπιζουν στα ραφια :)

edit : συμφωνω για τον cpu, χωρις εναν i5 πρωτης γεννιας στα 4ghz τουλαχιστον θα δεις γερο bottleneck και σπαστικοτατα slow down σε πολλα games.

Προσωπικά δεν έχω μείνει ευχαριστημένος από το PhysX σε υλοποίηση με δύο MSI N560GTX-Ti.

Δεν ξέρω αν δεν έκανα κάτι σωστά, αλλά περισσότερη ώρα έχω σπαταλήσει στην παραμετροποίηση παρά στο παιγνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.