Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Στα 10 μετρα και ούτε από το σπίτι μου, σε μια λεωφόρο έχουν περαστεί οπτικές ίνες τις hol.. επίσης, σε λιγότερο από 100 μετρα έχω τις κεντρικές αποθήκες του ΟΤΕ όπου φήμες λένε πως θα μετακινηθεί το κέντρο και θα δοθούν γραμμές από εδώ πάνω..

Δεν είπα ότι περιμένω τίποτα παραπάνω, ο κύριος λόγος που αλλάζω από Cyta > Forthnet είναι το πακέτο και όχι η ταχύτητα. Στην Cyta πληρώνω για 4, και δεν πιάνω ούτε τα 4..

Με forthent το πακέτο θα είναι 'ΈΩΣ' 24, όπου φανταστείτε με tellas πριν 2 χρονια είχα πιάσει και 8 mbps!

Oπτική ίνα της HOL στο σπίτι και τέτοιου τύπου πληροφορίες είναι για καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει να σου περάσει οπτική ίνα στο σπίτι σου.

Εάν μετακινηθεί το Α/Κ του ΟΤΕ τότε θα επωφεληθούν όλοι οι πάροχοι.

Το έως σημαίνει έως, με πάνω από 3χιλιόμετρα απόσταση δεν παίζει να έχεις ξανά 8mpbs.

Κάνε την αλλαγή και θα δεις:inlove:

Για το πακέτο, προτίμησε OTE TV, αρκεί να μην είσαι φανατικός του Ελληνικού Πρωταθλήματος (αυτό έμεινε στην Forthnet)

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο εννοούσα, ότι με συμφέρει για τον χρόνο σε σταθερά και κινητά, τίποτα παραπάνω.. για την οπτική ίνα, όπως είπα και πριν περνάει λεωφόρος στα 10 μετρα από το σπίτι μου, και την περάσανε... δεν είναι κάτι για καταγγελία που είπες :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο εννοούσα, ότι με συμφέρει για τον χρόνο σε σταθερά και κινητά, τίποτα παραπάνω.. για την οπτική ίνα, όπως είπα και πριν περνάει λεωφόρος στα 10 μετρα από το σπίτι μου, και την περάσανε... δεν είναι κάτι για καταγγελία που είπες :giveup:

Ναι βρε το κατάλαβα:jump:αλλά μην ψαρώσεις σε πωλησιακά τρικ του στυλ:Είμαστε από την ΗOL και ελάτε σε εμάς, σας βάλαμε οπτική ίνα.

Eπίσης μην βάλεις την τρέχουσα προσφορά της Forthnet, περίμενε Χριστούγεννα να βγάλουν ξανά τα 29,90 Ευρώ και με τα 720 λεπτά προς κινητά, αυτή που έτρεχε μέχρι αρχές Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Η οπτική ίνα και που περνάει από κοντά σου δεν βελτιώνει την κατάσταση γιατί και πάλι θα πρέπει να διανύσεις τον χαλκό του οτε μέχρι το κέντρο, ο οποίος είναι και ο κύριος παράγοντας περιορισμού της ταχύτητάς σου.

Οι πωλητές της hol, φαντάζομαι και άλλων, λένε συχνά τέτοιες μπαρούφες.

Με την forthnet μπορεί να ανέβει η ταχύτητα λόγω του προφίλ με 6 margin που χρησιμοποιεί, σε αντίθεση με τους άλλους που το κατεβάζουν μέχρι το 9 ή 11.

Link to comment
Share on other sites

χθες όλη μέρα χωρίς internet & τηλέφωνο έφτιαξε προς το βράδυ

μπαίνω router και βλέπω τα παρακάτω

Capture1_zps3eedf516.png

untitled_zpsbe7bfcc2.png

πριν συγχρόνιζε στα 27 όταν είχα ενεργοποιηθεί μέχρι και τον 3ο μήνα και μετά είχα πτώση στα 21 μέχρι και χθές το βράδυ που έγινε η αλλαγή

καμπίνα δεν έχω δει στη γειτονιά ( βέβαια έχω να ψάξω καιρό ) και από το κέντρο είμαι 800-900 μέτρα με βάση τον ΟΤΕ

γνωρίζει κάποιος αν έβαλαν καμπίνες στην Παλλήνη ;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τελικά βγήκε άκρη μετά απο αμέτρητα τηλεφωνήματα εκ μέρους μου!!

Έκαναν αίτημα σήμερα το πρωί για απενεργοποίηση του VDSL μέσω Α/Κ και ενεργοποίηση ADSL (αναμονή 5-7 ημέρες απο σήμερα, όταν ενεργοποιηθεί το ADSL θα προωθήσουν καινούριο αίτημα για VDSL μέσω vpu ΟΤΕ (αναμονή άλλες 5-7 ημέρες)!!!!

Τους ρώτησα για άλλη μια φορά γιατί δεν έγινε εξ'αρχής ενεργοποίηση μέσω vpu ΟΤΕ και η απάντηση ήταν η γνωστή περί λάθους, μπερδέματος κτλ

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνει όλη αυτή η διαδικασία αλλά κουράστηκα μαζί τους, φεύγω και για διακοπές τη Δευτέρα.

Ελπίζω όταν γυρίσω στις 20/08 να είναι όλα έτοιμα και να με περιμένει το 50άρι VDSL, αλλά πολύ αμφιβάλλω!!!!!!

Περιμένω επίσης να δώ τι θα λέει ο πρώτος λογαριασμός που θα μου στείλουν, αν τυχόν με χρεώσουν για VDSL για το χρονικό διάστημα που με είχαν μεσω αστικού κέντρου με 12Mbps θα έχουμε γλέντια!!!!!!!

Ευχαριστώ για την υπομονή και τη βοήθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μπήκε το internet από Forthnet, περιμένω τεχνικό για το σταθερό βεβαια.. αλλα από ταχύτητα ανέβηκα στα 5,5-6.. Από τα 3 κάτι είναι τουλάχιστον...

mbyte/sec ή mbit/sec?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να πω και γω τον πονο μου με την σειρα μου....εκλεισα σημερα 10 μερες απο την ημερα που ''προωθησαν'' την αιτηση μου για vdsl....η εταιρια ειναι η wind και μεχρι σημερα μου πανε απο μερα σε μερα και πως καθε αυριο θα γινει...το ρουτερ μου το εστειλαν σε μια μερα αλλα απο ενεργοποιηση τπτ....εχει κανεις αλλος wind?μου λενε απο την εταιρια πως για 10 upload θα πιανω 8+...υπαρχει τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

να πω και γω τον πονο μου με την σειρα μου....εκλεισα σημερα 10 μερες απο την ημερα που ''προωθησαν'' την αιτηση μου για vdsl....η εταιρια ειναι η wind και μεχρι σημερα μου πανε απο μερα σε μερα και πως καθε αυριο θα γινει...το ρουτερ μου το εστειλαν σε μια μερα αλλα απο ενεργοποιηση τπτ....εχει κανεις αλλος wind?μου λενε απο την εταιρια πως για 10 upload θα πιανω 8+...υπαρχει τετοια περιπτωση?

Αν μένεις κοντά στο κέντρο ναι.

Link to comment
Share on other sites

έβαλες vdsl forthnet, δλδ μέσω Α/Κ κι όχι μέσω καμπίνας, ενώ συγχρόνιζες στα 3mbps?

Όχι καμια σχέση, απλά έφυγε από Cyta που πλήρωνα για 4 και δεν είχα ούτε καν 4, και ήρθα Forthnet που το πακέτο είναι 'ΈΩΣ' 24 (ότι πιάσει δηλαδή), και ανέβηκα η ταχύτητα στο διπλάσιο από την Cyta.

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμια σχέση, απλά έφυγε από Cyta που πλήρωνα για 4 και δεν είχα ούτε καν 4, και ήρθα Forthnet που το πακέτο είναι 'ΈΩΣ' 24 (ότι πιάσει δηλαδή), και ανέβηκα η ταχύτητα στο διπλάσιο από την Cyta.

Το ίδιο θα έπιανες και στην CYTA, ΗΟL, ΟΤΕ , Forthnet εάν είχες πάρει το έως 24 Mbps.

Link to comment
Share on other sites

wind.jpg

μετα απο 3 βδομαδες επειδη λεει δεν υπηρχε θυρα και επρεπε να την κατασκευαση ο οτε εχω αυτο με ενα τρελο ms και δεν ξερω γιατι!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: η εταιρια ειναι η wind που ασχετα αν λεει 10 upload πιανει μεχρι 5 μαξ επειδη λεει ειναι ξενο δικτυο απο τον οτε και δεν παει πιο πανω(αλητες και απατεωνες μαζι)

Link to comment
Share on other sites

wind.jpg

μετα απο 3 βδομαδες επειδη λεει δεν υπηρχε θυρα και επρεπε να την κατασκευαση ο οτε εχω αυτο με ενα τρελο ms και δεν ξερω γιατι!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: η εταιρια ειναι η wind που ασχετα αν λεει 10 upload πιανει μεχρι 5 μαξ επειδη λεει ειναι ξενο δικτυο απο τον οτε και δεν παει πιο πανω(αλητες και απατεωνες μαζι)

Ξένο δίκτυο από τον ΟΤΕ?? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.