Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Αν γίνει και αυτό, είμαστε κομπλέ.

Μετά από 3-4η απόπειρα, πέτυχα τεχνικό που ένιωθε και ίσως μπω σε fastpath.

Η HOL δεν μπορεί να αλλάξει οτιδήποτε στις VDSL γιατί δεν της δίνει πρόσβαση ο ΟΤΕ.

Τις προηγούμενες φορές ο τεχνικός μου έλεγε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι, σήμερα το παλικάρι ένιωθε και έστειλε αίτημα στον OTE.

Αναμένω λοιπόν και εάν με βάλει fastpath, μένω HOL για πάντα (έχω κλείσει 8 χρόνια btw).

Interleaved_Pings

thelab.gr 81ms

ntua.gr 16ms

league of legends server 70ms

gamespot.com 205ms

OOOOOOΛΕ. Επιτέλους!! :neo:

thelab.gr 72ms

ntua.gr 6ms

league of legends server 53ms

gamespot.com 193ms

3615589026.png

3615605266.png

101552761.png

post-5181-1416078581,1832_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

με ρωτησαν απο ΟΤΕ ποιο router προτιμαω... zte ή speedport? Τί λεμε?

το μονο που με ενδιαφερει ειναι σταθεροτητα και οχι τοσο ταχυτητα. Να μη θελει restart, να μην κολλαει το wifi. Torrents δεν κατεβαζω

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανα χρονο και κατι, wind vdsl 50αρα ,ερχεται στο κουτι εξω απο το σπιτι μου,οχι απο το κεντρο.

Σε συγκεκριμενο game,εχω γυρω στα 40 ms περισσότερο ping απο άλλους στην περιοχή μου (εκείνοι εχουν adsl όμως οποτε δεν εχω ακριβές μετρο σύγκρισης) ,ειχα ζητήσει καποια στιγμη fastpath ,αλλα δεν ειδα την παραμικρή διαφορά .

Ξανακαλεσα ,τότε, να επιβεβαιώσω οτι όντως υπαρχει fastpath και μου ειπαν πως έτσι βλέπουν .

Απο εκεί και περα ,οτι ξέρεις ξέρω [emoji14]

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να δω εδώ Αγια Παρασκευη πότε θα αξιωσουν να βαλουν vdsl...

Περασανε οπτικες, βαλανε και τα καινουργια κουτια(καφαο ή δεν ξερω και γω πως τα λενε) εδω και κατι εβδομαδες...

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανα χρονο και κατι, wind vdsl 50αρα ,ερχεται στο κουτι εξω απο το σπιτι μου,οχι απο το κεντρο.

Σε συγκεκριμενο game,εχω γυρω στα 40 ms περισσότερο ping απο άλλους στην περιοχή μου (εκείνοι εχουν adsl όμως οποτε δεν εχω ακριβές μετρο σύγκρισης) ,ειχα ζητήσει καποια στιγμη fastpath ,αλλα δεν ειδα την παραμικρή διαφορά .

Ξανακαλεσα ,τότε, να επιβεβαιώσω οτι όντως υπαρχει fastpath και μου ειπαν πως έτσι βλέπουν .

Απο εκεί και περα ,οτι ξέρεις ξέρω [emoji14]

κάνε tracert, αν το hop με το dslam είναι κάτω από 10ms τότε είσαι σε fastpath...

Εγω θελω να δω εδώ Αγια Παρασκευη πότε θα αξιωσουν να βαλουν vdsl...

Περασανε οπτικες, βαλανε και τα καινουργια κουτια(καφαο ή δεν ξερω και γω πως τα λενε) εδω και κατι εβδομαδες...

ΔΕΗ ήρθε για να δώσει ρεύμα στα ΚΑΦΑΟΥ? θέλει δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Πεύκη κάπου μετά τα χριστουγεννα μας βάλανε κουτιά καινούρια πέρασαν οπτικές κλπ.

Έβαλα πριν 20 μέρες το τηλ ενός γείτωνα που έχει ΟΤΕ στο site τους και έλεγε διαθεσιμότητα vdsl κανονικά.

Γενικά τους πηρε σίγουρα λιγότερο από 6 μήνες, απόταν ξεκίνησαν τα σκαψίματα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κατι εχει να κανει και με τον εκάστοτε δήμαρχο πάντως.

Κατά τα αλλα,Ζωγράφου ειναι απο τους πρώτους δήμους,η και ο πρώτος ίσως, που μπήκε vdsl πιλοτικά , εχουν μπει τα καινούργια κουτιά εδω και πολλα χρόνια πια,και παρόλα αυτα ,το vdsl ενεργοποιήθηκε δυο χρόνια (!) μετά .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να δω εδώ Αγια Παρασκευη πότε θα αξιωσουν να βαλουν vdsl...

Περασανε οπτικες, βαλανε και τα καινουργια κουτια(καφαο ή δεν ξερω και γω πως τα λενε) εδω και κατι εβδομαδες...

Τέλος Σεπτέμβρη λένε θα είναι διαθέσιμα, υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Στο παλαιο φαληρο παντως εχουν καθε 100-200 μετρα και καμπινα με τις περισσοτερες να ειναι 2-φυλλες δηλαδη ολα καινουργια μεσα και ελαχιστες 3-φυλλες οπου κρατανε το κατανεμητη. Ειναι περιπου 2 μηνες που εχει μπει η καμπινα λιγο πιο κατω απο το σπιτι μου παρολαυτα ακομα δεν εχει τροφοδοτηθει απο ΔΕΗ.

:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κατι εχει να κανει και με τον εκάστοτε δήμαρχο πάντως.

Κατά τα αλλα,Ζωγράφου ειναι απο τους πρώτους δήμους,η και ο πρώτος ίσως, που μπήκε vdsl πιλοτικά , εχουν μπει τα καινούργια κουτιά εδω και πολλα χρόνια πια,και παρόλα αυτα ,το vdsl ενεργοποιήθηκε δυο χρόνια (!) μετά .

είχε μπλοκάρει την διάθεση η ΕΕΤΤ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Πεύκη κάπου μετά τα χριστουγεννα μας βάλανε κουτιά καινούρια πέρασαν οπτικές κλπ.

Έβαλα πριν 20 μέρες το τηλ ενός γείτωνα που έχει ΟΤΕ στο site τους και έλεγε διαθεσιμότητα vdsl κανονικά.

Γενικά τους πηρε σίγουρα λιγότερο από 6 μήνες, απόταν ξεκίνησαν τα σκαψίματα.

Αλλο Πευκη αλλο Κατω Πευκη. Εδω δεν θα ερθει ποτε. Χτες ειχα συγχρονισει 3.5mbps... Ποτε θα το κοψω το net και θα βαλω μονο 3g δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες ,εκτος απο το θέμα με το ping που αναφέρω πιο πάνω ,εγω κυριολεκτικά σώθηκα με το vdsl ,εκεί που ειχα γυρω στα 5-6 mbps και με αποσυνδέσεις ,τωρα ολα πανε φέτες...εκτος απο το YouTube

..

Link to comment
Share on other sites

ωραια, ευχαριστω

ζητησα το ΖΤΕ (ελπιζω να γινει κιολας)

ξερει κανεις ποιο μοντελο δινουν?

https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/internet/vdsl/-/support/article/870213%3Bjsessionid=01605E58A483CF54BB0E95208F531764.node3_1_OTEGR

Έγινε επεξεργασία από yz3427
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.