Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Λοιπον, εφτασε το ΖΤΕ και εχω τα παρακατω..

http://www.thelab.gr/attachment.php?attachmentid=63985&stc=1&d=1410264057

1) Το attainable rate σημαινει οτι αν βαλω 50αρα θα πιασω το max μονο στο upload και το download θα σερνει? Ή δεν ειναι και πολυ αξιοπιστο αυτο

2) Γιατι ειναι τοσο χαμηλο το down margin? Θα πρεπει να καλεσω τους τεχνικους να κοιταξουν τη γραμμη?

3) Τελος, αξιζει να ζητησω να μπω σε fast path? (το μοντεμ το τρεχω σε bridge mode)

post-2414-1416078776,433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποσο ειναι η διαφορα τιμης στα 2 πακετα. Εγω προσωπικα μοναχα για το διπλασιασμο του upload θα εβαζα το πακετο στα 50 και ας μην πιανω τοσο d/l.

Αν παίζεις games ή σε ενδιαφέρει η απόκριση αρκετά εξυπακούεται για fastpath.

Για το θεμα του down margin που ειναι χαμηλο αν εχεις ορεξη και γνωσεις δοκιμασε να το κλειδωσεις στην εισοδο του σπιτιου σου που βρισκεται ο κεντρικος κατανεμητης ωστε να αποκλεισεις θεματα εσωτερικης καλωδιωσης και με ενα φορητο να δεις στα ποσα κλειδωνεις. Γενικοτερα κανε μια ερωτηση και στο adslgr.com να δεις τι θα σου πουν και αυτοι εκει και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

3)Βαλε fastpath.

Λπν εβαλα fastpath (σε κατω απο μιση ωρα, μαγεια) και βλεπω παρα πολλα CRC Errors και για πρωτη φορα HEC Errors (δεν ειχα με interleaved)

Μηπως ειναι σημαδι να τη γυρισω σε interleaved και να σταματησω να την πειραζω? :daisy:

Σε ping μικρες διαφορες (~10ms) και εχασα και λιγα mpbs download

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα τους τεχνικους να βαζουν το καινουργιο ΚΑΚΑΟ στην γειτονια μου

φανταζομαι απο βδομαδα θα εχω και vdsl :hug:

~2 χρονια ισως παραπανω ειχα καφαο VDSL στα 30 μετρα πριν αρχισουν να δινουν.

Link to comment
Share on other sites

Λπν εβαλα fastpath (σε κατω απο μιση ωρα, μαγεια) και βλεπω παρα πολλα CRC Errors και για πρωτη φορα HEC Errors (δεν ειχα με interleaved)

Μηπως ειναι σημαδι να τη γυρισω σε interleaved και να σταματησω να την πειραζω? :daisy:

Σε ping μικρες διαφορες (~10ms) και εχασα και λιγα mpbs download

10ms δεν το λες και μικρες διαφορες μην λεμε οτι θελουμε..

Απο εκει και περα μπορουν φανταζομαι να παιξουν απο dslam με snr ωστε να μην εχεις τετοια θεματα παρτους ενα τελ να στο ρυθμισουν.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ υποθεσω λες ΚΑΦΑΟ :hehe:

Στην Γλυφαδα τα εβαλαν, μας τα αφησαν κανα 2χρονο να τα κοιταμε και επειτα ειχαμε διαθεσιμοτητα...:rofl:

Ας το πούμε μια και καλή Καφάου (όπως προφέρεται στα Γερμανικά τα ακρωνύμιο KV από το KabelVerzweiger). Στην Ελλάδα καθιερώθηκε κλασικά από τους τεχνικούς της Siemens :).

Είμαι λίγο offtopic γιατί δεν είναι VDSL, αλλά σε ένα συνεργάτη με πολύ κακή γραμμή (~1.5Mbps από ΑΚ) μετά από απανωτές αιτήσεις βλάβης, τελικά τον μετέφεραν σε καμπίνα που είχαν να κάθεται και πήγε στα 15Mbps με ping 15. Στον ίδιο χώρο ζητάω διαθεσιμότητα VDSL για μια άλλη γραμμή και πάλι μου λένε για Αστικό Κέντρο. Άγνωσται οι βουλαί του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα τους τεχνικους να βαζουν το καινουργιο ΚΑΚΑΟ στην γειτονια μου

φανταζομαι απο βδομαδα θα εχω και vdsl :hug:

όχι, περνάει κάμποσος καιρός, πρέπει να ηλεκτροδοτηθεί κι από την ΔΕΗ, πράγμα που δεν γίνεται γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.