Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Λπν εβαλα fastpath (σε κατω απο μιση ωρα, μαγεια) και βλεπω παρα πολλα CRC Errors και για πρωτη φορα HEC Errors (δεν ειχα με interleaved)

Μηπως ειναι σημαδι να τη γυρισω σε interleaved και να σταματησω να την πειραζω? :daisy:

Σε ping μικρες διαφορες (~10ms) και εχασα και λιγα mpbs download

Λογικο γιατι το fastpath δεν εχει τις διορθωσεις που κανει το interleaved Αρα το fastpath δεν ειναι πανακια

Link to comment
Share on other sites

Λογικο γιατι το fastpath δεν εχει τις διορθωσεις που κανει το interleaved Αρα το fastpath δεν ειναι πανακια

Το fastpath δουλευει αψογα σε vdsl υλοποιησεις και ειναι απολυτα λογικο για τους προφανεις λογους και ειναι must για εφαρμογες που παιζει ρολο το latency.

Για το προβλημα του gaig μπορουν να ανεβασουν λιγο το snr απο την αλλη ακρη και τα πραγματα θα φτιαξουν.

Οσον αφορα το interleaving προφανως σε γραμμες με μεγαλο attenuation στην downstream επιβάλλεται να μεσολαβήσει ένας διεμπλοκεας της σειράς των bits ώστε να μην χτυπάνε συνεχόμενα λάθη (κατα ριπές) εκει δηλαδη που αποτυγχανουν να λειτουργήσουν οι block, συνελικτικοι κλπ κωδικες διορθωσης σφαλματων.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Το fastpath δουλευει αψογα σε vdsl υλοποιησεις και ειναι απολυτα λογικο για τους προφανεις λογους και ειναι must για εφαρμογες που παιζει ρολο το latency.

μόνο σε VDSL από KV, σε VDSL από Α/Κ όπως του gaig υπάρχει χασούρα...

Link to comment
Share on other sites

μόνο σε VDSL από KV, σε VDSL από Α/Κ όπως του gaig υπάρχει χασούρα...

Το vDSL απο Α/Κ ειναι ελληνικη ανακάλυψη.

Σε aDSL πάντως για να καταλάβεις εγώ είμαι με 44db εξασθένιση downstream σε fastpath στα 6 mbit χωρίς κανένα disconnect ή προβλήματα με packet loss.

Link to comment
Share on other sites

ελληνική ξε ελληνική ανακάλυψη, από την στιγμή που έχει την συγκεκριμένη υλοποίηση ο συγκεκριμένος χρήστης πρέπει να του πούμε ότι θα έχει χασούρα στο συγχρονισμό...

Link to comment
Share on other sites

ελληνική ξε ελληνική ανακάλυψη, από την στιγμή που έχει την συγκεκριμένη υλοποίηση ο συγκεκριμένος χρήστης πρέπει να του πούμε ότι θα έχει χασούρα στο συγχρονισμό...

H υπηρεσια ειναι besteffort οποτε σε οσο και αν κλειδωνει αν δεν εχει ο provider δεν δινει. Απο εκει και περα το προβλημα δεν ειναι στο "συγχρονισμο" που αναφέρεις αλλα στα λαθη που δεν μπορουν να διορθωθουν και σε πακετα udp αυτο ειναι αμεσα ορατο. Την λυση την δινει η αλλη μερια με ανεβασμα λιγο του snr και καποιων επιπλεον ρυθμισεων στο προφιλ.

Link to comment
Share on other sites

μόνο σε VDSL από KV, σε VDSL από Α/Κ όπως του gaig υπάρχει χασούρα...

update: Τους πηρα τηλ και γυρισε σε interleaved. To προβλημα τωρα ειναι οτι βγαζει πολλα FEC errors ενω στην αρχη που ημουν παλι σε interleaved δεν ειχε. Θα λυθει αυτο με μία αυξηση του SNR απο τη μερια τους?

Οσον αφορα το σχολιο σου, ρωτησα το παιδι στο 13888 αν μπορει να δει σε τί ειμαι συνδεδεμενος (KV ή κεντρο) και ειπε οτι μπορει να το δει. Και ειπε οτι ειμαι σε ONU! Παιζει να εχει κανει λαθος και να ειμαι σε κεντρο?

Link to comment
Share on other sites

update: Τους πηρα τηλ και γυρισε σε interleaved. To προβλημα τωρα ειναι οτι βγαζει πολλα FEC errors ενω στην αρχη που ημουν παλι σε interleaved δεν ειχε. Θα λυθει αυτο με μία αυξηση του SNR απο τη μερια τους?

Θα βοηθησει σιγουρα αν θα λυθει δεν ξερω γιατι μπαινουν αρκετοι παραγοντες μεσα.

Το θεμα ειναι οτι FEC ειναι διορθωμενα οποτε δεν σε ενδιαφέρουν. Για τα uncorrected RS και ισως τα CRC (που εκει μερικες φορες ειναι και θεμα εξοπλισμου) να κοιτας.

Εχεις διαπιστωσει καθολου packet loss (κυριως το βλεπεις οταν μιλας skype ή παιζεις online games);

Οσον αφορα το σχολιο σου, ρωτησα το παιδι στο 13888 αν μπορει να δει σε τί ειμαι συνδεδεμενος (KV ή κεντρο) και ειπε οτι μπορει να το δει. Και ειπε οτι ειμαι σε ONU! Παιζει να εχει κανει λαθος και να ειμαι σε κεντρο?

Φανταζομαι οταν λεει ONU εννοει KV και οχι Α/Κ.

Μπορει να εχει κανει λαθος παρε ξανα καποια στιγμη και ζητα διευκρινηση αν εισαι δηλ σε ΚV (εξωτερικη καμπινα) ή ΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οταν λεει ONU εννοει KV και οχι Α/Κ.

Μπορει να εχει κανει λαθος παρε ξανα καποια στιγμη και ζητα διευκρινηση αν εισαι δηλ σε ΚV (εξωτερικη καμπινα) ή ΑΚ.

ναι, αυτο εννοει..σε KV!

θα επρεπε να παιζει καλυτερα με αυτα που εχω δει εδω μεσα.. αποσταση καπου 300μ

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε μπορείς να πας στην είσοδο της πολυκατοικίας σου και αν γνωριζεις το δικο σου ζευγος να χτυπήσεις απευθείας εκεί στο κατανεμητή ένα τηλεφωνικό καλώδιο και να το συνδεσεις με το modem απευθειας (θες και τροφοδοσια για το modem), ώστε με ένα laptop να δεις στα ποσα κλειδώνεις. Με αυτό το τρόπο ξεπερνάς το πρόβλημα της εσωτερικής καλωδίωσης. Αν δεν δεις διαφορα εκεί ζητάς να σου αλλάξουν ζεύγος στο κατανεμητή του οτε. Παρολαυτα θεωρώ πως με μια τροποποιηση στο snr του προφιλ σου τα πραγματα θα βελτιωθουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κανεις να μου πει οι εναλλακτικοι και ειδικοτερα η forthnet αν χρησιμοποιουν τα KV του ΟΤΕ για να δωσουν VDSL?

Πριν 2 χρονια ειχα βαλει VDSL forthnet οταν τα τζιμανια της μου παρειχαν ενω ο ΟΤΕ οχι... Αποδειχτηκε οτι μου το παρειχαν με 1.5km αποσταση και ειχε χαμηλοτερο συχρονισμο και απο την ADSL2...οποτε επεστρεψα στην adsl...

Τωρα πλεον μου παρεχει και ο ΟΤΕ VDSL στο Ψυχικο (αρα μεσω KV υποθετω, τα οποια εχω δει κιολας νομιζω σε δασακι λιγο κατω απο το σπιτι μου), σημαινει αυτο οτι αν ξαναπροσπαθησω με forthnet θα με συνδεσουν εκει και θα εχω την πρεπουσα ταχυτητα?

Link to comment
Share on other sites

όχι, η Forthnet και η Cyta δεν δίνουν VDSL μέσω των KV του ΟΤΕ, μόνο HOL και Wind...

Οποτε αυτοι πως δινουν? Υπαρχουν εναλλακτικοι που βαζουν δικα τους KV? Η απλα ελπιζεις να εισαι κοντα στο κεντρο....?

Αν παρω τηλεφωνο τι μπορω να τους ρωτησω για να βγαλω ακρη? Φοβαμαι οτι θα πεσω σε καποιον "ασχετο" που δε ξερω καν πως να του περιγραψω το KV, και που θα μου πει να κανει μια μετρηση της γραμμης πραγμα που δεν εχει κανενα νοημα αφου ειμαι συνδεμενος στο κεντρο 1.5km μακρια με την ADSL...

Υπαρχει καποιος τροπος να βγαλω ακρη χωρις να μπω στη διαδικασια να δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αυτοι πως δινουν? Υπαρχουν εναλλακτικοι που βαζουν δικα τους KV? Η απλα ελπιζεις να εισαι κοντα στο κεντρο....?

Αν παρω τηλεφωνο τι μπορω να τους ρωτησω για να βγαλω ακρη? Φοβαμαι οτι θα πεσω σε καποιον "ασχετο" που δε ξερω καν πως να του περιγραψω το KV, και που θα μου πει να κανει μια μετρηση της γραμμης πραγμα που δεν εχει κανενα νοημα αφου ειμαι συνδεμενος στο κεντρο 1.5km μακρια με την ADSL...

Υπαρχει καποιος τροπος να βγαλω ακρη χωρις να μπω στη διαδικασια να δοκιμασω?

Δεν υπάρχουν εναλλακτικοί με δικά τους KV - εννοεί ότι πληρώνουν τον ΟΤΕ και δίνουν από τα δικά του. Το πώς περιγράφεις το KV είναι απλό: "καμπίνα". Ο ΟΤΕ κανονικά ξέρει να σου πει εάν μπορείς να πάρεις από καμπίνα, εάν του δώσεις κοντινό τηλέφωνο ΟΤΕ ή διεύθυνση. Πάντως σε μια δικιά μου περίπτωση υπήρχε διαθέσιμη καμπίνα αλλά δεν το ήξεραν ούτε οι ίδιοι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν εναλλακτικοί με δικά τους KV - εννοεί ότι πληρώνουν τον ΟΤΕ και δίνουν από τα δικά του. Το πώς περιγράφεις το KV είναι απλό: "καμπίνα". Ο ΟΤΕ κανονικά ξέρει να σου πει εάν μπορείς να πάρεις από καμπίνα, εάν του δώσεις κοντινό τηλέφωνο ΟΤΕ ή διεύθυνση. Πάντως σε μια δικιά μου περίπτωση υπήρχε διαθέσιμη καμπίνα αλλά δεν το ήξεραν ούτε οι ίδιοι...

ΟΚ, αυτο φανταζομουνα και εγω, αλλα εαν η forthnet και η Cyta ΔΕΝ δινουν απο KV του ΟΤΕ, και ΔΕΝ εχουν δικα τους, αυτο σημαινει οτι δε δινουν καθολου usable VDSL εκτος και αν κατσει να μενεις διπλα στο κεντρο?

Αυτο προσπαθω να καταλαβω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.