Jump to content



Ορθή αντιμετώπιση "επαγγελματιών"


novice

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Τη Δευτέρα αγόρασα τρία συμπληρώματα διατροφής, από ένα φαρμακείο κοντά στο σπίτι μου.

Σήμερα, πριν το ανοίξω είδα ότι ημερομηνία λήξης είχε 1/2013.

Μέχρι εδώ καλά, λάθη συμβαίνουν.

Επέστρεψα για να ζητήσω ανταλλαγή με άλλα μεγαλύτερης διάρκειας ώστε να έχω και το περιθώριο κατανάλωσης και ο ιδιοκτήτης μου απάντησε το εξής:

"Δεν γίνονται επιστροφές"

Πριν ακόμα προλάβω να συνέλθω από αυτό που άκουσα... ο βοηθός του πρόσθεσε:

"νέος άνθρωπος είσαι, 3 γραμμάρια αν παίρνεις κάθε μέρα (η συσκευασία έχει 30 γραμμάρια και η συνιστώμενη δόση είναι 1 γραμμάριο), μέχρι τέλη Δεκέμβρη θα τα έχεις τελειώσει. Προληπτικός είσαι και δε θέλεις το 2013;"

Έμεινα να τους κοιτάζω άφωνος... κυριολεκτικά αποσβολωμένος... Έφυγα χωρίς να τους πω τίποτα... όμως αυτό με τρώει όλο το απόγευμα. Δε γίνεται να το αφήσω έτσι. Η ανέχεια και ο ωχαδερφισμός μας έχει δημιουργήσει αυτήν την κατάσταση

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω. Να πάω πίσω στο μαγαζί και να τους κάνω βούκινο αδιαφορώντας για το αν θα βλέπουν άλλοι πελάτες ή να κινηθώ σε καταγγελία (έχω και την απόδειξη αγοράς καθώς και τα σκευάσματα)

Οποιαδήποτε ιδέα για το τι θα κάνατε αν ήσασταν στη θέση μου ή το πώς αντιδράσατε σε αντίστοιχη περίπτωση, είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

είναι σκόνη; σιρόπι; χάπια;

σκόνη κρατάει 2 χρόνα, δηλ αν φτιάχτηκε φέτος θα γράφει για 2014. Αν σου έδωσε σκόνη, θεωρητικά σου έδωσε κάτι που το είχε 1 χρόνο και 11 μήνες.

κάνε ότι είπε ο trollπρίτης.

Link to comment
Share on other sites

τι χάνω; σου έδωσαν ένα προϊόν το οποίο λήγει σε περισσότερο από ένα μηνα και το οποίο μπορείς να το καταναλώσεις χωρίς κανενα πρόβλημα εντός αυτού του διαστήματος.

Τι ειναι αυτό στο οποίο πιστεύεις οτι σε αδίκησαν και για το οποίο θέλεις να διαμαρτυρηθείς ;

Link to comment
Share on other sites

Επρεπει να φυγεις και να γυρίσεις μετα απο 10 λεπτα με υπευθυνη δήλωση του νόμου 105 και να βαλεις τον κομπογιαννιτη βοηθο που σου συνεστησε να παρεις τριπλη δοση για να προλάβεις την ημερομηνια οτι δεν προκειται να παθεις τπτ με τα νεφρα σου και στην αντιθετη περιπτωση αναλαμβάνει πασα ευθυνη αυτος και ο φαρμακοποιος . :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτοι ειναι λαθος ουτε εσυ εισαι λαθος. Το προιον δεν ειχε ληξει (και μεχρι το 1/2013 ειναι 2 μηνες) οποτε ορθος δεν σου το αλλαξε μιας και δεν ηταν υποχρεωμενος. Απαραδεκτο ομως το "παρε 3/μερα για να τα καταναλωσεις γρηγορα". Γι' αυτο θα επρεπε να ειχες κανει φασαρια...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτοι ειναι λαθος ουτε εσυ εισαι λαθος. Το προιον δεν ειχε ληξει (και μεχρι το 1/2013 ειναι 2 μηνες) οποτε ορθος δεν σου το αλλαξε μιας και δεν ηταν υποχρεωμενος. Απαραδεκτο ομως το "παρε 3/μερα για να τα καταναλωσεις γρηγορα". Γι' αυτο θα επρεπε να ειχες κανει φασαρια...

H καλυτερη μορφη διαμαρτυρίας ειναι να μην ξαναγορασει οτιδήποτε απο αυτο το μαγαζι. Ουτε ασπιρινες.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα τον φίλο novice.Την έχω πατήσει και εγώ έτσι.Δύο φορές μάλιστα.

Παίρνω μια αλοιφή η οποία κοστίζει γύρω στα 35€. Μου παίρνει γύρω στο εξάμηνα να την καταναλώσω. Πρό κρίσης δεν υπήρχε πρόβλημα.Την αγόραζα και είχε ημερομηνία λήξης 1-1,5 χρόνο.Τις 2 τελευταίες φορές που αγόρασα έληγε στους δύο μήνες.Πλακώθηκα να την χρησιμοποιήσω και στο τέλος την πέταξα την μισή.Εγώ φταίω που δεν πήγα να κάνω φασαρία. Η καλύτερη συμβουλή είναι του narta, αλλά δύσκολο αν είναι το φαρμακείο της γειτονιάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε asp , δλδ αν περνουσε μια μερα απ την ημερομηνια ληξης θα παθαινες καρκινο του δερματος? Θα γινοταν μεσα σε μια μερα η αλοιφη στοκος?

Novice δεν ειναι γαλα που αν περασουν μερες θα δηλητηριαστεις.

Σκονη ειναι.

Αν ληξει , πιθανον να χασει καποια απ την ισχυ που εχει. Αλλα οχι οτι θα πεθανεις κιολας.

Δεν ειναι το ωχ αδερφε , ουτε το σιγα τι θα παθεις.

Σιγουρα δε θες απ τη στιγμη που πληρωνεις κατι να ληγει συντομα και σιγουρα θα ηθελες αν γινετε να παιρνεις κατι απ την πρωτη μερα που συσκευαζεται για να εχεις ολα τα χρονια μπροστα σου να χαρεις τα προιοντα που παιρνεις στην πληρη ισχυ τους , αλλα οχι να κανεις και φασαρια για κατι που ληγει μετα απο 2 μηνες και κατα 99,99% δε θα παθεις απολυτως τπτ αν το καταναλωσεις και περα απ τη ληξη του.

Αν ειναι ετσι να βγει ενας νομος που να λεει οτι απαγορευεται να πουλας προιοντα , 3 μηνες πριν ληξουν (για να ειναι ασφαλης ο καταναλωτης) και ενας νομος που να αναγκαζει τις εταιριες να παιρνουν τα προιοντα τους πισω , 3 μηνες προτου ληξουν , απο τα ραφια των καταστηματων ,(για να μην εχει μεγαλη ζημια ο καταστηματαρχης).

Αν σου φαινεται λογικο , proceed με καταγγελιες inca κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε asp , δλδ αν περνουσε μια μερα απ την ημερομηνια ληξης θα παθαινες καρκινο του δερματος? Θα γινοταν μεσα σε μια μερα η αλοιφη στοκος?

Novice δεν ειναι γαλα που αν περασουν μερες θα δηλητηριαστεις.

Σκονη ειναι.

Αν ληξει , πιθανον να χασει καποια απ την ισχυ που εχει. Αλλα οχι οτι θα πεθανεις κιολας.

Δεν ειναι το ωχ αδερφε , ουτε το σιγα τι θα παθεις.

Σιγουρα δε θες απ τη στιγμη που πληρωνεις κατι να ληγει συντομα και σιγουρα θα ηθελες αν γινετε να παιρνεις κατι απ την πρωτη μερα που συσκευαζεται για να εχεις ολα τα χρονια μπροστα σου να χαρεις τα προιοντα που παιρνεις στην πληρη ισχυ τους , αλλα οχι να κανεις και φασαρια για κατι που ληγει μετα απο 2 μηνες και κατα 99,99% δε θα παθεις απολυτως τπτ αν το καταναλωσεις και περα απ τη ληξη του.

Αν ειναι ετσι να βγει ενας νομος που να λεει οτι απαγορευεται να πουλας προιοντα , 3 μηνες πριν ληξουν (για να ειναι ασφαλης ο καταναλωτης) και ενας νομος που να αναγκαζει τις εταιριες να παιρνουν τα προιοντα τους πισω , 3 μηνες προτου ληξουν , απο τα ραφια των καταστηματων ,(για να μην εχει μεγαλη ζημια ο καταστηματαρχης).

Αν σου φαινεται λογικο , proceed με καταγγελιες inca κλπ.

Για να στο αντιστρεψω, αν καταναλωσει μιση κουταλια στις 00.01 της 1.1.2013 αποκτησει πχ προβληματα στυσης και γινει υποστροφικος, οταν θα τρεχει στα δικαστηρια την εταιρια παραγωγης, θα ερθει η εταιρια και θα του τριψει την ετικετα στα μουτρα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό παραγγέλνουμε συμπληρώματα από το εξωτερικό και ειδικότερα από καταστήματα που όταν αγοράζεις το προϊόν αναφέρουν αριθμό παρτίδας και ημερομηνία λήξης. Συν το ότι τα παίρνεις πολύ πιο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12866]Narzul[/MENTION]

Εντάξει δεν είμαστε και υποχόνδριοι.Χρησιμοποίησα την αλοιφή και καμιά 15αριά μέρες μετά την ημερομηνία λήξης, αλλά φάρμακο είναι που το χρησιμοποιείς επειδή έχεις κάποιο πρόβλημα.Δεν είμαι γιατρός,ούτε φαρμακοποιός αλλά αν αυτό το πράγμα αντί απλώς να χάσει την ισχύ του αλλοιωθεί και σου δημιουργήσει πρόβλημα?

Τώρα σχετικά με τον novice και τον τίτλο του thread:

Καταλαβαίνω τον έμπορο που έχει κάτι stock και θέλει να το διώξει και όχι να το παραγγείλει.Αλλά πρέπει και αυτός να καταλάβει τον πελάτη.Δηλαδή στην περίπτωση του novice, ο φαρμακοποιός πούλησε ένα προϊόν και έχασε έναν πελάτη.Γιατί δεν νομίζω να ξαναψωνίσει από εκεί ο novice.Αν ήμουν στην θέση του "επαγγελματία" θα προτιμούσα να "έτρωγα" ένα προϊον και να κέρδιζα έναν πελάτη, παρά το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηθελε ενα happy client θα του το αλλαζε με ενα βαρβατο χαμογελο και θα ειχε ληξει.

Αλλα επειδη ειναι βλακακος και προφανως οταν το πουλησε χωρευε gangam style γιατι γλιτωσε ενα σκευασμα που θα ετρωγε στη μαπα...

Ριχνεις ενα Χ στο μαγαζι (οχι οτι τον νοιαζει αλλα λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά συμβαίνουν όταν το κράτος έχει αφήσει τους φαρμακοποιούς ελεύθερους να κατακλέβουν τον κοσμάκη. Μοναδική λύση, η κατάργηση των ιδιωτικών φαρμακείων, η δήμευση της περιουσίας των φαρμακοποιών και των συγγενών τους μέχρι 3ου βαθμού, και το άνοιγμα κρατικών φαρμακείων.

ή αλλιώς, η λογική του tavliban, ανεστραμμένη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο σαν σκεψη αλλα στην πραξη ΚΑΑΑΑΑΤΙ μου λεει πως αν γινει αυτο που λες, για να παρεις ενα depon η εξυπηρετηση θα ειναι σε στυλ nanou donuts....

Και ΑΑΑΑΑΑΑΑΝ προλαβεις να το παρεις :p

Link to comment
Share on other sites

στο φαρμακείο στο ΓΝΑ, πάντως, και πολύ πιο φθηνά τα έδινε τα φάρμακα (μικρότερη συμμετοχή του ασφαλισμένου), και μια χαρά εξυπηρέτηση είχε. Και δε σου δίνανε φάρμακα που ήταν έτοιμα να λήξουν, σαν τους απατεώνες τους φαρμακοποιούς. Να τα λέμε αυτά. Απόλυση σε όλους τους φαρμακοποιούς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.