Jump to content



Τηλεοραση μέχρι 1000Ε


NooDle

Recommended Posts

Αυτο που λέει ο [MENTION=4092]cabdik[/MENTION] η οθονη θα ειναι για ολα οπως επισης πιο πανω που γραφει ενας συμφορίτης για στικακια και εξωτερικους δισκους θα γινει και αυτη η χρηση αλλα θα ειναι και συνδεμενη με το pc..

Δεν θα παιζει παιχνιδια απο το pc μονο σερφάρισμα και ταινίες.

Για games στη TV θα εχει το playstation 3.

Επισης το burnin στις plasma τι είναι?

Ελευθερη μεταφραση: Ανεβαζουν πολυ θερμοκρασια μεσα? :p Σορρυ αλλα δεν το ξερω καθόλου. :/

Link to comment
Share on other sites

Επισης το burnin στις plasma τι είναι?

Ελευθερη μεταφραση: Ανεβαζουν πολυ θερμοκρασια μεσα? :p Σορρυ αλλα δεν το ξερω καθόλου. :/

To φαινόμενο του μόνιμου ίχνους κάποιας εικόνας, το οποίο εμφανίζεται όταν μια εικόνα είναι για πολύ ώρα στατική

στην οθόνη. Όπως για παράδειγμα να λιώσεις στο Pro και να μετά να βάλεις κάποιο κανάλι και να βλέπεις ακόμη το σκορ να υπάρχει! :p

Φαντάσου η λύση σε αυτό το "πρόβλημα" πριν 3-4 χρόνια που ψευτοϋπήρχε ήταν να την στρώσεις τις πρώτες 100 ώρες με θέαση

ταινιών/καναλιών ωστε να υπάρχει φυσιολογική κίνηση στην εικόνα...

Αυτά όμως είναι αστεία πράγματα για να τα συζητάμε πλέον! Εδώ εγώ που έχω απο τις πρώτες Plasma full HD, Hyundai μάλιστα, αγορασμένη 2/08 την είχα ταράξει

στο Pro για καιρό και δεν παρουσιάστηκε ποτέ το παραμικρό!

Τώρα ειδικά που η τεχνολογία στα panels έχει προχωρήσει τόσο αυτό το φαινόμενο δεν υπάρχει καν.

Όσο για το media player η αλήθεια είναι πως όταν δίνεις εν έτη 2012 κάποια σεβαστά χρήματα για τηλεόραση "απαιτείς" την ύπαρξης ενός καλού ενσωματωμένου...

Link to comment
Share on other sites

Και η plasma εχει καλύτερη εικονα γενικα απο την συγκεκριμενη led?

Mιλάμε πάντα για την panasonic vs samsung

Θέλω να παω να τις δω απο κοντα αλλα δεν βρήκα κατάστημα στη Θεσσαλονικη που να τις εχει και τις 2 μαζι να τις συγκρινω

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε σε κανα μαγαζι να τις δεις με τα ματια σου!

εμενα, οι καλες σειρες Panasonic PLASMA, μου φαινεται οτι εχουν την καλυτερη εικονα σε σχεση με οποιαδηποτε LED εχω δει.

ακομα και απο κατι samsuνg D8-9000 που ειχα δει διπλα, δεν ειχε καμια σχεση!! πολυ καλυτερα χρωματα-εικονα και ομαλοτατη κινηση!!

Link to comment
Share on other sites

Οι πλασμα γενικα εχουν καλη εικονα και κινηση σε σχεση με τις αντιστοιχες σε τιμη led. Χανουν μονο σε πολυ φωτισμενους χωρους οπου ξεπλενονται τα χρωματα της και σε πολυωρο gaming που εχεις πιθανοτητα πρωτα image retention και μακροχρονια burn in. Εγω γιαυτο πηγα στην 46ΗΧ750, που παρεμπιπτωντος δεν εχει βεβαια 1400 ευρω αλλα 900, επειδη θα την χρησιμοποιω και σαν pc monitor για να παιζω αρκετα games. Χανει στον media player αλλα εχω HTPC διπλα της αρα δεν με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκουσε φίλε μου πως έχουν τα πράγματα. Οι πλάσμα ειναι όντως καλύτερες απο LCD led tv όμως, όλα τα προαναφερθεντα προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν ακόμα και στις μεγάλες σειρές τις panasonic gt50 και vt50 και θέλουν ακόμα στρωσιμο για 100 ώρες αν θες να έχεις καθαρό πάνελ στη συνέχεια. Αν δεν τις στρωσεις δεν θα πάθεις κάτι απλά θα πρέπει στην αρχή να κανείς το γνωστό ξέπλυμα με τις μπάρες η το χιόνι για κανά 10αλεπτο η παραπάνω, πχ επαιξες 2 ωριτσες και έχουν κολλήσει τα HUD στην οθόνη; 15 λεπτά ξέπλυμα κι είσαι οκ. Συνεχίζουμε... ΔΕΝ ΠΑΊΡΝΕΙΣ PANASONIC για κανένα λόγο Panasonic Plasma VT50 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια διάβασε το αυτο και θα καταλάβεις. Υπάρχει και επίσημη ανακοίνωση της εταιρίας ότι έτσι ειναι όλη η σειρά 50 σε λινκ κάπου εκεί μέσα. Η γνώμη μου ειναι αν θες πλάσμα κοιτα σε samsung αλλα αν θες να πάρεις tv και να την ευχαριστηθεις απο το πρώτο λεπτό πήγαινε σε LCD led η διαφορές στην εικόνα ειναι μικρές, βάλε ότι θες πάνω και παίξε η δες ταινίες άφοβα, καίνε λιγότερο ρεύμα μακράν και αν πάρεις samsung έχουν τον καλύτερο build in media player απο όλες πχ οι Sony δεν παίζει MKV αρχεία. Αν ειναι όμως να βάλεις άλλο player πάνω πχ pc η οτιδήποτε άλλο πάρε ότι σου αρέσει στο μάτι σου. Απο μάρκες αν κανείς το δεύτερο κοιτα σε samsung Sony panasonic τπτ άλλο. Συγνώμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

πφφφ διαβασα μερικες σελιδες στο avclub...

7 ατομα εχουνε παρει τη vt50 και οι μισοι ειχανε προβλημα... ενας εχει αλλαξει 4 σε 5 μηνες WTF... και ασχολουμαστε ακομη με PLASMA??? :computer:

στρωσιματα... ξεπλυματα και τρεχα γυρευε....εδω σταματησανε να θενε τα αυτοκινητα στρωσιμο και θα στρωσουμε τις TV??? :S

παρε Samsung led.-

Link to comment
Share on other sites

Tι σχέση έχει η vt50? Tα πράγματα είναι απλά, αν ο άνθρωπος θέλει εμπειρία σινεμά παίρνει την pany που είπαμε. Αν θέλει μπιχλιμπίδια, ψεύτικα αλλά όμορφα χρώματα κτλ παίρνει κάποια led. Αν μάλιστα θέλει και καλό media player παίρνει κάποια samsung led. Όταν μιλάμε για ακριβές πλασμα, μιλάμε μόνο για panasonic πάντως.

Κάτοχος της vt30 που δεν την έστρωσε ούτε λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγοράστηκε η samy. Δεν βρίκαμε την συγκεκριμενη panasonic να την συγκρίνουμε σε κανενα κατάστημα οποτε καταλήξαμε στην led

Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια ελπίζω να μην τον ξενερώσει η επιλογη :p

Link to comment
Share on other sites

Tι σχέση έχει η vt50? Tα πράγματα είναι απλά, αν ο άνθρωπος θέλει εμπειρία σινεμά παίρνει την pany που είπαμε. Αν θέλει μπιχλιμπίδια, ψεύτικα αλλά όμορφα χρώματα κτλ παίρνει κάποια led. Αν μάλιστα θέλει και καλό media player παίρνει κάποια samsung led. Όταν μιλάμε για ακριβές πλασμα, μιλάμε μόνο για panasonic πάντως.

Κάτοχος της vt30 που δεν την έστρωσε ούτε λεπτό.

Τα πράγματα ειναι όντως απλά αλλα όχι έτσι όπως τα λες φίλε μου. Αν διαβάσεις τι λένε άτομα που έχουν αγοράσει tv plasma της panasonic απο τις σειρές 30 και 50 ανεξαρτήτως μοντέλου θα πάθεις πλάκα. Αν διαβάσεις όλο το θέμα που έκανα λινκ θα δεις ότι μέσα εκεί ειναι ένας τύπος που είχε vt30 που έβγαλε vertical banding και του την άλλαξαν σε vt50 και υπάρχει και άλλος ένας με gt30 που εχει 15 γραμμές κάθετες και οριζόντιες απο vertical banding, αυτα μόνο σε αυτο το θέμα που ειναι για την vt50. Διάβασε τι γίνετε στα θέματα για τις αντίστοιχες tv και θα δεις τι χαμός γίνετε απο προβλήματα και μετα κοιτα τι γίνετε και στο εξωτερικό. Μετα λίγο παρακάτω στο θέμα που έχω κάνει λινκ ο polakis λέει ότι τα κεντρικά της panasonic στην Πολωνία λένε ότι όλες οι tv της σειράς 30 50 έχουν αυτο το πρόβλημα, μάλιστα δεν λένε ότι ειναι ακριβώς πρόβλημα, λένε ότι έτσι ειναι η τεχνολογία kuros που πήραν απο την pioneer... Μακάρι η tv σου να σου αντέξει και την ευχαριστηθείς όσο παίρνει σε ότι θες, αλλα το οτι έτυχε σε εσένα ένα καλό κομμάτι ειναι εξαίρεση. Οταν υπάρχουν άτομα που έχουν αλλάξει 3-4 tv για να βρουν τη σωστή χωρίς banding και επίσημα η pany λέει ότι υπάρχει θέμα οι μισές tv έχουν παει πίσω στην Πολωνία και η εταιρία αποσύρεται απο την αγορά των plasma εγω δεν μπορώ να πω σε κάποιον που θέλει να δώσει 1000 ευρω για tv να πάρει panasonic plasma και να περιμένει αν θα του κάτσει το λαχείο. Αυτα:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγοράστηκε η samy. Δεν βρίκαμε την συγκεκριμενη panasonic να την συγκρίνουμε σε κανενα κατάστημα οποτε καταλήξαμε στην led

Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια ελπίζω να μην τον ξενερώσει η επιλογη :p

Καλές θεάσεις:T:

Link to comment
Share on other sites

πφφφ διαβασα μερικες σελιδες στο avclub...

7 ατομα εχουνε παρει τη vt50 και οι μισοι ειχανε προβλημα... ενας εχει αλλαξει 4 σε 5 μηνες WTF... και ασχολουμαστε ακομη με PLASMA??? :computer:

στρωσιματα... ξεπλυματα και τρεχα γυρευε....εδω σταματησανε να θενε τα αυτοκινητα στρωσιμο και θα στρωσουμε τις TV??? :S

παρε Samsung led.-

Το πρόβλημα δεν ειναι στο plasma αλλα στην πανυ. Στο αντίστοιχο θέμα για plasma της samsung δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απο κατόχους.

Link to comment
Share on other sites

:computer:

Τελικα αγοράστηκε η samy. Δεν βρίκαμε την συγκεκριμενη panasonic να την συγκρίνουμε σε κανενα κατάστημα οποτε καταλήξαμε στην led

Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια ελπίζω να μην τον ξενερώσει η επιλογη :p

Ποια συγκεκριμενα?

Μεγειες παντως, ολες εχουνε "προβληματα" οχι μονο οι panny αλλα και samsung αν δειτε φορα.

imo δεν ειναι τρομμερα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνεις τηλεόραση των 1000 ευρώ δίνεις άλλα 200 να φτιάξεις ένα htpc.

Μπααα...εξαρτάται... πλέον οι smart tv έχουν διπύρηνο επεξεργαστή και 2gb ram (τα 1000+ μοντέλα). Για απλό σερφάρισμα και παιχνιδάκια τύπου angry birds είναι κάτι παραπάνω από αρκετό :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.