Jump to content



gps software?


voudas

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο gps software? Με ελληνικούς χάρτες? ή έστω γνωρίζει κανείς κάποιο?

κυρίως για pocket pc αλλά και για κανονικό pc αν ξέρει κάποιος...

μπας και κάνουμε καμιά μόντα στο αμάξι..:devil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Voudas [31-08-2004 01:32]

κάτι ψιλοβρήκα...

πάντως παρήγγειλα απ'έξω ήδη compact flash gps receiver (για να μπαίνει και στο Pocket pc αλλά και στο λαπτοπ με pcmcia adapter)

για να δούμε!!!

link please ????

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα από ebay το globalsat bc-307 κα΄που 110 ευρώ με μεταφορικά από αγγλία

ήρθε με αντάπτορα pcmcia και εξωτερική κεραία. με αυτή, ακόμα και μέσα στην πόλη, πιάνει 5-8 δορυφόρους. στην εθνική 9-10... θέλουμε 4 με δυνατό σήμα για να έχουμε στίγμα...

ως τώρα παίζω με διάφορα προγράμματα για στίγμα, πυξίδα, μέτρηση ταχύτητας οχήματος, απόσταση κλπ. ακόμα ψάχνω για χάρτες Αθήνας... στην χειρότερη περίπτωση αν δε βρω κάποιον να μου "δανείσει" τα δικά του, στο www.66.com υπάρχει με 50 ευρώ αξιοπρεπέστατος χάρτης Αθήνας...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο για χρήση με κινητό τηλέφωνο UIQ? (p800-p900)

έχω βρει ένα πρόγραμμα αλλά είναι για symbian 6.1, που δεν μπαίνει ούτε στο παλιό μου

(nokia 3650).

εννοώ κάτι σε ολοκληρωμένη λύση, με χάραξη πορείας, εκφώνηση κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RaNd

Κατεβασα απο το μουλαρι χαρτη Αθηνας της Germin...;)

αυτό το έχω αλλά είναι μόνο για pc. δουλεύει μια χαρά.

εκτός αν υπάρχει και viewer για ppc και δεν τον έχω πετύχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

MLS

Για χαρτη να υποθεσω οτι κατι ΤΕΤΟΙΟ κανει?

δεν πρέπει να κάνει. δεν λέει τπτ για gps support, συν είναι κι αυτό για pc.

ψάχνω συγκεκριμένα προγράμματα (destinator 3 με greek map, mls, athens navigator της route 66 & ένα της teletype)

αυτά πέρα από τον χάρτη, υποστηρίζουν δρομολόγηση και φωνητική καθοδήγηση...

Link to comment
Share on other sites

Το Navigate Athens 2004 απο route66 ειναι μια πολυ καλη επιλογη, πολυ καλυτερη απο τα αντιστοιχα ελληνικα και κανει και δρομολογηση. Στον ιδιο βαθμο ποιοτητας υπαρχει αλλο ενα αντιστοιχο software (ξενο) του οποιου το ονομα αυτη τη στιγμη μου διαφευγει αλλα ειναι πολυ ακριβο 300+ . Εαν εχεις bluetooth στο pda ισως θα ηταν καλο να παρεις bluetooth gps αλλιως θα γεμισει το αυτοκινητο καλωδια (αν δεν σε πειραζει οκ). Χαρτες εχουν κυκλοφορησει αρκετοι στο irc αλλα θα σου συνιστουσα το πακετο της route 66 , εγω θα παρω και το Bluetooth gps. Επισης για να πεσει κι αλλο η τιμη του πακετου μπορεις να κανεις το εξης. Αν προσεξεις το πακετο περιλαμβανει και universal βαση αυτοκινητου. Εαν λοιπον στη παραγγελια διαλεξεις ξεχωριστα τους χαρτες και ξεχωριστα το gps σου βγαινει μια τιμη γυρω στα 200 ευρω. Γλυτωνεις ουσιαστικα τα 50 περιπου της βασης. Εγω προσωπικα δε τη χρειαζομαι αμα θελω βαση περνω την οριτζιναλ της ΗΡ οσο για το gps στο ντουλαπακι.

Link to comment
Share on other sites

ανθεσ GPS πηγαινε και αγωρασε συσκευη! αλλα αν σκεφτεσε να παρεις κινητο, παρε το Νοκια 5140 250Ε και το καλημα GPS 120 Ε. αληθεια τι το θεσ το GPS; εχεις σκαφος;

Link to comment
Share on other sites

Στο irc δεν εχει κυκλοφορησει ουτε το ATHENS 2004 ουτε το destinator. Και μαλλον δεν προκειται γιατι τα ψαχνω μανιωδως. Αφου δεν τα βγαλανε για τους ολυμπιακους , κατοπιν εορτης το βλεπω λιγο δυσκολο

Παντως για τη τιμη του route πιστευω πως αξιζουν τα 50 ευρω χωρια τα free updates που δικαιουσαι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeks78

Το Navigate Athens 2004 απο route66 ειναι μια πολυ καλη επιλογη, πολυ καλυτερη απο τα αντιστοιχα ελληνικα και κανει και δρομολογηση. Στον ιδιο βαθμο ποιοτητας υπαρχει αλλο ενα αντιστοιχο software (ξενο) του οποιου το ονομα αυτη τη στιγμη μου διαφευγει αλλα ειναι πολυ ακριβο 300+ . Εαν εχεις bluetooth στο pda ισως θα ηταν καλο να παρεις bluetooth gps αλλιως θα γεμισει το αυτοκινητο καλωδια (αν δεν σε πειραζει οκ). Χαρτες εχουν κυκλοφορησει αρκετοι στο irc αλλα θα σου συνιστουσα το πακετο της route 66 , εγω θα παρω και το Bluetooth gps. Επισης για να πεσει κι αλλο η τιμη του πακετου μπορεις να κανεις το εξης. Αν προσεξεις το πακετο περιλαμβανει και universal βαση αυτοκινητου. Εαν λοιπον στη παραγγελια διαλεξεις ξεχωριστα τους χαρτες και ξεχωριστα το gps σου βγαινει μια τιμη γυρω στα 200 ευρω. Γλυτωνεις ουσιαστικα τα 50 περιπου της βασης. Εγω προσωπικα δε τη χρειαζομαι αμα θελω βαση περνω την οριτζιναλ της ΗΡ οσο για το gps στο ντουλαπακι.

από irc δεν έχω κατεβάσει ποτέ, μπορείς να μου στείλεις πμ σε ποιό κανάλι βρήκες?

για το gps στο ντουλαπάκι άσε με να έχω αμφιβολίες διότι, πέρα του ότι δεν θα έχει οπτική επαφή, ακόμα και πάνω στην κονσόλα, τα σημερινά τζάμια στα αυτοκίνητα έχουν μεταλλικές μεμβράνες που κόβουν το σήμα. πάντως με compact flash gps receiver, αν δεν υπολογίσεις την κεραία, τότε ποιά καλώδια λες???

αν πάντως πας για bluetooth, κοίτα το globalsat bt-308, λένε είναι πολύ καλό

καλό πρόγραμμα είναι το destinator3. το tomtom είναι κι αυτό καλό αλλά δεν έχει χάρτη Αθήνας. μόνο γενικό Ελλάδας για οδικό δίκτυο

@ laserscout: ξέρεις κάποιο software με χάρτες για θάλασσα/νησιά? έχει αρμάτα το σ/κ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeks78

Στο irc δεν εχει κυκλοφορησει ουτε το ATHENS 2004 ουτε το destinator. Και μαλλον δεν προκειται γιατι τα ψαχνω μανιωδως. Αφου δεν τα βγαλανε για τους ολυμπιακους , κατοπιν εορτης το βλεπω λιγο δυσκολο

Παντως για τη τιμη του route πιστευω πως αξιζουν τα 50 ευρω χωρια τα free updates που δικαιουσαι

σίγουρα αξίζουν τα 50, αλλά προτιμώ το destinator. το route66 δεν έχει κάποια πράγματα, όπως έρευνα για διασταύρωση οδών, νούμερα στους δρόμους, δυνατότητα αποθήκευσης μιας διαδρομής που έκανες και 3d χάρτη. Όμως έχει πλήρη κάλυψη, είναι ελαφριά εφαρμογή, κάνει άμεση φωνητική δρομολόγηση και συνεπώς για τα λεφτά του είναι άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.