Jump to content



Δημιουργια τοπικου δικτυου


savvas94

Recommended Posts

Καλησπερα. Αγορασα λαπτοπ και θελω να δημιουργησω τοπικο δικτυο ωστε να ειναι συνδεμενο με το desktop και να μοιραζομαι αρχεια, εκτυπωτη κλπ. Ο σταθερος εχει windows xp και ειναι συνδεμενος στο router μεσω ethernet και το λαπτοπ (windows 7 και σε 2 μερες θα εχει και windows 8) φυσικα με Wi-fi. Υπαρχει καποιος τροπος να συνδεθουν χρησιμοποιωντας μονο το ρουτερ ή χρειαζομαι κατι ακομα?

Με μια αναζητηση δεν βρηκα κατι για την δικη μου περιπτωση, οποτε περιμενω να μου πειτε ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω...

Link to comment
Share on other sites

Το ρούτερ είναι αρκετό. Για να μοιράσεις τα αρχεία κοίτα στη διπλανή συζήτηση. http://www.thelab.gr/internet-and-networking/asfaleia-koinoxristwn-fakelwn-dikaiomata-xrisis-116330.html

Το θεμα ειναι οτι εγω θελω να στησω το δικτυο απο την αρχη. Αυτο δεν αναφερεται εδω... Συν οτι ο ενας υπολογιστης δεν ειναι xp...

Link to comment
Share on other sites

Άμα και το PC σου ήταν με Windows 7 (ή 8) θα ήταν πιο εύκολο, μιας και τα ΧΡ είναι (...λίγο) προπολεμικά.

Anyway, αφού είναι και τα δύο συνδεδεμένα στο ίδιο router έχεις φτιάξει και δίκτυο (δοκίμασε να ping-άρεις τα PC). Το θέμα σου είναι να έχεις shared folders στο δίκτυο ώστε να έχεις access και από τα δύο. (Μην ξεχνάς ότι ο υπολογιστής με το shared folder πρέπει να είναι ανοιχτός).

Λοιπόν σε Windows XP φτιάχνεις έναν φάκελο στο C:\Documents and Settings\All Users\Documents ή αλλιώς Shared Documents. Για να δεις στο Windows 7/8 μηχανάκι σου, πας σε οποιονδήποτε φάκελο και στο πλάι ανοίγεις την κατηγορία Network και θα δεις (λογικά) το PC σου.

Σε Windows 7/8 φτιάχνεις έναν φάκελο όπου θέλεις και από τα properties κάνεις share. Από το ΧΡ σου πας στο φάκελο που είναι (π.χ. C:\Users\Τάδε\Desktop) και βλέπεις τον φάκελό σου!

Link to comment
Share on other sites

Άμα και το PC σου ήταν με Windows 7 (ή 8) θα ήταν πιο εύκολο, μιας και τα ΧΡ είναι (...λίγο) προπολεμικά.

Προπολαιμικο ειναι και το PC, αρα δεν σηκωνει κατι αλλο...

Anyway, αφού είναι και τα δύο συνδεδεμένα στο ίδιο router έχεις φτιάξει και δίκτυο (δοκίμασε να ping-άρεις τα PC). Το θέμα σου είναι να έχεις shared folders στο δίκτυο ώστε να έχεις access και από τα δύο. (Μην ξεχνάς ότι ο υπολογιστής με το shared folder πρέπει να είναι ανοιχτός).

Δηλαδη απο τη στιγμη που ειναι συνδεμενα στο ιδιο ρουτερ δημιουργειται αυτοματα το δικτυο?

Σε αυτο με το ping τι ακριβως πρεπει να κανω?

Λοιπόν σε Windows XP φτιάχνεις έναν φάκελο στο C:\Documents and Settings\All Users\Documents ή αλλιώς Shared Documents. Για να δεις στο Windows 7/8 μηχανάκι σου, πας σε οποιονδήποτε φάκελο και στο πλάι ανοίγεις την κατηγορία Network και θα δεις (λογικά) το PC σου.

Σε Windows 7/8 φτιάχνεις έναν φάκελο όπου θέλεις και από τα properties κάνεις share. Από το ΧΡ σου πας στο φάκελο που είναι (π.χ. C:\Users\Τάδε\Desktop) και βλέπεις τον φάκελό σου!

Για να κανω share εναν φακελο στα 7 παταω κοινη χρηση στις ιδιοτητες και βαζω το ονομα του PC και παταω προσθηκη?

Βασικα το προβλημα ειναι οτι απο κανεναν υπολογιστη δεν μπορω να δω τον αλλο οταν πηγαινω στις θεσεις δικτυου...

Link to comment
Share on other sites

Πατάς Windows Key + R και γράφεις cmd και πατάς enter. Θα σου βγάλει ένα μαύρο παράθυρο. Εκεί γράφεις ipconfig και σημειώνεις το IP Address που σου δείχνει [192.168.X.X (όπου Χ τα νούμερα σου)]. Αυτό το κάνεις και στα δύο PC. Άφησε ανοιχτά και στα δύο PC τα παράθυρα. αφού σημειώσεις σε ποιο PC είναι η κάθε ΙΡ γράφεις: ping 192.168.Χ.Χ (Την ΙΡ του άλλου PC)

Αν στο ping πάρεις:

Pinging 192.168.Χ.Χ with 32 bytes of data:

Reply from 192.168.Χ.Χ: bytes=32 time<1ms TTL=128

Reply from 192.168.Χ.Χ: bytes=32 time<1ms TTL=128

Reply from 192.168.Χ.Χ: bytes=32 time<1ms TTL=128

Reply from 192.168.Χ.Χ: bytes=32 time<1ms TTL=128

Ping statistics for 192.168.Χ.Χ:

Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss)

Approximate round trip times in milli-seconds:

Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

Τότε το ένα PC βλέπει το άλλο.

Αν πάρεις:

Pinging 192.168.Χ.Χ with 32 bytes of data:

Request timed out.

Request timed out.

Request timed out.

Request timed out.

Ping statistics for 192.168.Χ.Χ:

Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss)

Τότε δεν βλέπει το ένα το άλλο.

Τσέκαρέ το και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, με καποιον τροπο βρηκα ρυθμιση στα XP για να κανω εγκατασταση τοπικου δικτυου. Αφου εκτελεσα ολη τη διαδικασια μου ειπε να κανω το ιδιο και στον αλλο υπολογιστη, μονο που αν ΔΕΝ ειναι XP να χρησιμοποιησω το cd των windows. Το εκανα και οντως μετα τις επανεκκινησεις πλεον μπορουν να δουν το ενα το αλλο και εβγαλε και τα επιθυμητα αποτελεσματα που ειπες στο ping.

Το θεμα τωρα ειναι πως οταν προσπαθω να μπω στον shared φακελο απο τα xp μου λεει οτι "δεν εχω δικαιωμα να χρησιμοποιησω αυτο τον πορο δικτυου".

Αντιθετα, οταν ειμαι στα 7 βλεπω ολα τα αρχεια στον shared φακελο των xp και μπορω να τα ανοιξω κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου είπα, τα ΧΡ είναι λίγο δυσκοίλια σε θέματα Networking. Θα το κοιτάξω και θα σου πω το απογευματάκι!

Οκ ευχαριστω! Κι εγω δεν ξερω αν θα προλαβω σημερα, γιατι αργοτερα εχω μαθημα και αυριο γραφω και μια προοδο στη σχολη, οποτε μαλλον πεμπτη απογευμα θα ξανα ασχοληθω!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, με καποιον τροπο βρηκα ρυθμιση στα XP για να κανω εγκατασταση τοπικου δικτυου. Αφου εκτελεσα ολη τη διαδικασια μου ειπε να κανω το ιδιο και στον αλλο υπολογιστη, μονο που αν ΔΕΝ ειναι XP να χρησιμοποιησω το cd των windows. Το εκανα και οντως μετα τις επανεκκινησεις πλεον μπορουν να δουν το ενα το αλλο και εβγαλε και τα επιθυμητα αποτελεσματα που ειπες στο ping.

Το θεμα τωρα ειναι πως οταν προσπαθω να μπω στον shared φακελο απο τα xp μου λεει οτι "δεν εχω δικαιωμα να χρησιμοποιησω αυτο τον πορο δικτυου".

Αντιθετα, οταν ειμαι στα 7 βλεπω ολα τα αρχεια στον shared φακελο των xp και μπορω να τα ανοιξω κανονικα...

το πρόβλημα σου είναι όταν πας να δείς το share που έχεις στα 7 από τα xp?

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα σου είναι όταν πας να δείς το share που έχεις στα 7 από τα xp?

Ναι!

Edit: Βασικα πιστευω οτι ειναι κατι που εχει να κανει με τα δικαιωματα administrator. Το λαπτοπ ηταν εκθεσιακο κομματι, και συνεπως κλειδωμενο απο τη Mediamarkt. Οταν το πηρα αφαιρεσαν ολους τους περιορισμους που ειχαν, ομως φαινεται να εχει μενει κατι... Εγω εκανα ενα λογαριασμο με δικο μου ονομα και δικαιωματα administrator, ο οποιος φαινεται να ειναι ο μοναδικος που υπαρχει. Οταν ομως παω στο φακελο "Χρηστες" μου βγαζει και ενα φακελο "Mediamarkt" (ετκος απο το φακελο με το δικο μου ονομα) και δε με αφηνει να κανω μετονομασια παρολο στις ιδιοτητες φαινεται οτι εχω αδεια να τροποποιησω τον φακελο με καθε τροπο, μαζι και το ονομα του...

Ισως και τα XP να μην εχουν προσβαση εξαιτιας αυτου του περιορισμου...

Link to comment
Share on other sites

πως κάνεις το share?

δείξε και καμιά εικόνα με τις ρυθμίσεις και πες πως κάνεις το share του φακέλου

Στα XP οποιον φακελο θελω να τον κανω κοινο παω ιδιοτητες-κοινη χρηση και τικαρω την επιλογη να ειναι κοινος στην ομαδα εργασιας "HOME" που εχω φτιαξει.

Στα 7 δεν θυμαμαι ακριβως πως το εκανα...

Τελος παντως, τελικα δεν ασχοληθηκα καθολου με τον οδηγο και μαλλον θα το αφησω ετσι, αφου ετσι κι αλλιως αυτο που χρειαζομαι ειναι κυριως να παιρνω αρχεια απο το σταθερο γιατι εκει ειναι συνδεμενος και ο μεγαλος σκληρος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.