Jump to content



Κατασκευή mini anechoic chamber


crmaris

Recommended Posts

Άρη να το ξαναπώ , μεγειά!!!

Έχω να σου κάνω δυο προτάσεις βελτίωσης του Quiet Chamber που έφτιαξες.

Και εδώ να διορθώσω λίγο την οπτική που ίσως έχουν στο θέμα κάποιοι φίλοι.

Το πρόβλημα εδώ δεν είναι να κρατήσουμε τον ήχο μέσα , αλλά να τον εμποδίσουμε να μπει.

Άρα η προοπτική θα πρέπει να περιλαμβάνει οπωσδήποτε την παρεμπόδιση της εισόδου.

Σίγουρα αυτό προϋποθέτει μεγάλη κατασκευή με τελείως άκαμπτα τοιχώματα και ξέρω πολύ καλά ότι το ξέρεις , αλλά ας όψονται οι άτιμες οι συνθήκες οικονομικές χώρου κλπ.

Σε αυτό το πνεύμα τις συμβιβαστικής επίτευξης του καλύτερου δυνατού, μπαίνει η πρώτη παρατήρηση:

1. Ακαμψία τοιχωμάτων θαλάμου

Τα τοιχώματα του θαλάμου έχουν ένα σημείο που πάσχουν από ακαμψία και αυτό είναι το πάνω χείλος του κουτιού, το οποίο μπορεί να δονείται ελεύθερα και να μεταφέρει μέσα στο κουτί τους εξωτερικούς ήχους.

Λόγω μάζας θα είναι επιρρεπές στο να μεταφέρει κυρίως τους χαμηλής συχνότητας (μέσα στο ακουστικό φάσμα) ήχους, έτσι μια προσπάθεια επαύξησης της ακαμψίας του χείλους του κουτιού ίσως να είναι θετικής επίδρασης!

Ashampoo_Snap_2013.01.05_17h56m22s_003_.png?m=1357401489

Το πλαίσιο αυτό μπορεί να φτιαχτεί από σάντουιτς τριών σανίδων που θα κολληθούν και θα βιδωθούν μεταξύ τους και με το κουτί.

Οι σανίδες (διαστάσεων πχ 10cm x 2cm) πλανισμένες θα μπουν σταυρωτά στις γωνίες για να δέσουν μεταξύ τους , θα κολληθούν και θα βιδωθούν μεταξύ τους και μετά πάνω στο κουτί , καλή εφαρμογή , κόλλα και βίδωμα.

για την αύξηση παραπέρα της ακαμψίας σου έχω βάλει και δυο συνδέσμους των δυο απέναντι μεγάλων πλευρών οι οποίοι θα είναι λυόμενοι.(κόκκινοι).

2. Η ηχητική στεγανοποίηση του καπακιού.

Στο καπάκι μπορείς να φτιάξεις με μια περιμετρική γωνίτσα μια βάση όπου θα κολληθεί λίγο μονωτικό , το ποίο θα δημιουργήσει ένα κανάλι ακόμα απόσβεσης του εισερχόμενου ήχου (το Γ) πέραν των υπαρχόντων Α που κάνει μέτρια απόσβεση και του Β που είναι σωστό!

Ashampoo_Snap_2013.01.05_17h52m24s_001_.png?m=1357401497

Έτσι το πιο παθητικό σημείο του κουτιού θα είναι θωρακισμένο καλύτερα!

Η εφαρμογή δεν θα πρέπει να σε δυσκολέψει και δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα.

Χρόνο λίγο θέλει και εδώ δεν ξέρω τι παίζει , αλλά έχε το κατά νου για ευθετώτερους καιρούς αν δεν μπορείς τώρα!

Φίλε καλή συνέχεια και περιμένουμε τα πρώτα test!!!!!

Χρόνια πολλά και καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έτοιμο και το πρόγραμμα. Αυτές τις δυο μέρες δεν είχα άλλες δουλειές (μάλλον reviews) και στρώθηκα να το τελειώσω. Βέβαια θέλει λίγο beta testing αλλά πιστεύω ότι κατά 99% είναι ready.

screenshot%2023%2026%2022%20Mon%2014%20Jan%202013.gif?m=1358199033

screenshot%2023%2026%2046%20Mon%2014%20Jan%202013.gif?m=1358199036

screenshot%2023%2026%2054%20Mon%2014%20Jan%202013.gif?m=1358199039

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Έσπαγα το κεφάλι μου τόση ώρα και αν και με μπέρδεψες πιστεύω ότι κατάλαβα πως μετράς τις στροφές του fan σε κάθε φορτίο του psu και κατ' επέκταση θα μετράς και τον θόρυβο! ;)

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σου άλλη μια φορά!

strobe?

Για την κατασκευη σου πιστευω ότι χρειαζεσαι μεγαλυτερο κουτι, τουλάχιστον 1m^3

Και θα πρεπει να το επενδύσεις τουλάχιστον με αυγοθήκες, καθως ολοι οι χωροι είναι καπως ετσι μεσα

http://wordpress.mrreid.org/wp-content/uploads/2008/03/anechoic-chamber2.jpg

για να εξαληφθει η ανακλαση των κυματων του ηχου

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω χώρο μεγαλύτερο δυστυχώς, ειδάλλως θα έφτιαχνα κανονικό studio.

Το υλικό που έχω χρησιμοποιήσει είναι κλάσεις ανώτερο από αυγοθήκες κτλ. αλλά είναι και κατά πολύ ακριβότερο. Βέβαια για studio χρειάζεται άλλο παχύτερο υλικό που κοστίζει εξίσου ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω χώρο μεγαλύτερο δυστυχώς, ειδάλλως θα έφτιαχνα κανονικό studio.

Το υλικό που έχω χρησιμοποιήσει είναι κλάσεις ανώτερο από αυγοθήκες κτλ. αλλά είναι και κατά πολύ ακριβότερο. Βέβαια για studio χρειάζεται άλλο παχύτερο υλικό που κοστίζει εξίσου ακριβά.

Παντως η πυραμιδα σα διαμορφωση είναι καλυτερη από το επιπεδο, στο ιδιο υλικο παντα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.