Jump to content



Επιλογη Mini-ITX , Cube κουτιου...


Dark Oblivion

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Ειμαι σε μια φαση που θελω να παρω ενα Mini-ITX , cube κουτακι. Θελω να μου πειτε καμια γνωμη.

Ειμαι μεταξυ :

COOLERMASTER RC-120A-KKN1 ELITE 120 ADVANCED - - CASES - E-SHOP.GR

Thermaltakeusa*»*Chassis*»*Home Theater*»*LANBOX Series*»*LANBOX Lite : LANBOX Lite VF6000BWS (που δινει παληκαρι απο δω μεσα)

Aopen G325 | Skroutz.gr (απορια : σε αυτο το κουτι που το psu μπαινει με το fan προς τα μεσα τραβαει ολο το ζεστο αερα του κουτιου και του cpu επανω του? Δεν ειναι λιγο λαθος?)

BitFenix Prodigy | Skroutz.gr (αν και προτιμω η τιμη του να ειναι μεχρι 50 ευρω)

Ειμαι πιο πολυ για το Coolermaster. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

(απορια : σε αυτο το κουτι που το psu μπαινει με το fan προς τα μεσα τραβαει ολο το ζεστο αερα του κουτιου και του cpu επανω του? Δεν ειναι λιγο λαθος?)

Δεν είναι λάθος και ίσα ίσα που έχεις exhaust fan και δεν χρειάζεται να έχεις άλλον για εξαγωγή αέρα

Έτσι έχω και γώ τοποθετημένο το δικό μου μέσα στο LanBox και έχω αφαιρέσει τα 6αρια που είχε πάνω

Μιλάμε για 3 εντελώς διαφορετικά κουτιά

Αν το κριτήριο είναι το κόστος, πας στο Aopen εφόσον αισθητικά σου αρέσει

Αν είναι το "σοβαρο-μετρημενο" look, με προσιτό κόστος, τότε πας στο Coolermaster

Αν έχεις πολλούς δίσκους πας στο Prodigy

Όσο για το LanBox, επειδή το έχω στο σαλόνι μου στην έκδοση χωρίς πλέξυ, μπορώ να σου πω πως είναι Σούπερ και με αρκετό χώρο για δίσκους

Έχω πάνω 2* 3.5" και 1* 2.5"

Η αισθητική του κάθε κουτιού είναι υποκειμενική οπότε εσύ μόνο μπορείς να αξιολογήσεις τι σου αρέσει καλύτερά, για αυτό και δεν την αναφέρω σαν κριτήριο καθόλου

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το Prodigy ειναι οτι ναι μεν δεχεται 3+2 HDDs, αλλα αν εχεις μεγαλη καρτα γραφικων, θα αναγκαστεις να αφαιρεσεις το cage που δεχεται τους 3 HDDs και θα μπορεις να φορτωσεις μεχρι 2. Απο πλευρας SSDs, δεχεται 2 στο εμπρος μερος του κουβουκλιου του τροφοδοτικου και αλλους 2 στο δεξι (οπως κοιτας τη μουρη του) πλαϊνό κάλυμα.

Οποτε προσεχε σε περιπτωση υπαρξης μεγαλης καρτας γραφικων και αριθμου HDDs>2.

Τώρα βεβαια για να κοιτας mITX case, φανταζομαι οτι δε θα φορτωσεις και πολλους SSDs/HDDs.

Παντως ειναι πανεμορφο κουτακι και με την προσθηκη καταλληλων fans γινεται ακομα πιο ωραιο. Χωραει GPUs κτηνη, χωραει γομαροψυκτρες, χωραει υδροψυξη (fix ή custom). Προσωπικα περιμενω να το φερει ο "Πατρινος" για να το παραγγειλω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις αναλυτικες και εμπεριστατωμενες απαντησεις σας. :)

Εγω σκεφτομουν απλα να κανω καποια στιγμη ενα cube ετσι σαν δοκιμη μιας και παντα ειχα και μου αρεσαν 'κουτια - ντουλαπες'.

Σαν δευτερο pcακι για νετ και κτλ κτλ ειχα στησει με μια Asrock P4i65GV που ειχα βρει μεσα σε ενα πεταμενο κουτι στα Εξαρχεια (η mobo ηταν και ειναι ολοκαινουρια) με τον cpu επανω και ολα. :) Εγω την εβαλα σε ενα μικρο κουτι του 16ευρου που ειχε μια εποχη το Πλαισιο.Παλι καλα την ειδα και δεν παω για επιπλεον εξοδα. :)

Οποτε αυτες τις μερες θα παρω ενα Thermaltake LanBox με την πλεξυ εκδοση ,και ενα Lian Li V350(μεταχειρισμενα εννοειται). Θα τα δοκιμασω και θα δω. Μαλλον θα κρατησω το Lian li. To Lanbox θα το δωσω στην κοπελα μου που της αρεσε περισσοτερο. :p

Link to comment
Share on other sites

prodigy πεφτει μεγαλο για μινι ιτχ,τσιμπα το κουλερμαστερ ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του

σημερα το πηρα,εριξα και τη πρωτη μοντα,τρυπησα και εβγαλα το ρακ για τους σκληρους,για να αναπνεει καλυτερα.

παντως για τα 50ε το κουτακι ειναι πολυ δυνατο.

bjcwwg.jpg2i0ykpy.jpg

Link to comment
Share on other sites

prodigy πεφτει μεγαλο για μινι ιτχ,τσιμπα το κουλερμαστερ ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του

σημερα το πηρα,εριξα και τη πρωτη μοντα,τρυπησα και εβγαλα το ρακ για τους σκληρους,για να αναπνεει καλυτερα.

παντως για τα 50ε το κουτακι ειναι πολυ δυνατο.

bjcwwg.jpg2i0ykpy.jpg

Καλοριζικο φιλε μου. Ευχομαι να το χαρεις στο επακρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Cooler master, το εχω και πριν το επιλεξω εψαχνα και εγω τα ιδια πραγματα, μου αρεσει για την λιτη του εμφανιση, δεν μου αρεσουν τα "τουμπανα" και τα κραγμενα. Υπαρχει και review απο την Karmen στο φορουμ.

Το Prodigy παρολο που ειναι ιδιαιτερο δειχνει σαν να ειναι κακεκτυπο των Apple, σαν να θες Apple αλλα δεν εχεις λεφτα να αγορασεις ενα γνησιο και περνεις τα αντιγραφα τους.

Το μεσαιο ειναι παρα πολυ παλιο κουτι, βρηκα εναν τυπο που εχει στοκαρισμενα το κοκκινο χωρις τροφοδοτικο με 20€, ψαξε αγγελια στο ricardo.

Link to comment
Share on other sites

@Dark Oblivion

κοιτα αλλη μια φωτο σεταρισμενο,αρκετα ομορφο και δεν πιανει καθολου χωρο το ατιμο,ξεφορτωθηκα το ft02,και αδειασε ο χωρος..

34ezv9f.jpg

Εχω την εντυπωση οτι ηδη το χαιρεσαι στο επακρο... :) Α....χωραει και μεγαλη καρτα γραφικων ε? Ωραια. :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION]

ουυ μια χαρα και περισευουν αρκετα watt για καβα,ε τι με μια 660,3570,εναν σσδ,και 2 φανακια ειμαι πολυ χαλαρος,και ειναι φοβερα αθορυβο αυτο το κουλεμαστερ

εντωμεταξυ η msi ειναι ιδανικη για mini itx,αρκετα αθορυβη και κρυα

Link to comment
Share on other sites

Ti cpu cooler εχεις βαλει;

τιποτα με ιντελ ειμαι,απο δευτερα θα του φορεσω ενα νοκτουα NH-L9i ,δεν εχεις και πολλα περιθωρια παντως.

[MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION]

Απο την στιγμη που μια μινι ιτχ πλεον σου προσφερει επιδοσεις ισαξιες με φουλ ατχ,δεν βλεπω τον λογο να πας σε κουρμουτσα ταουερ,εχει καταντησει και λιγο αντιαισθητικο,εγω παντως ηρεμησα και απο θορυβο,κερδισα και χωρο

και δειχνει και πιο ομορφο στο γραφειο μου,και φορητοτητα το παιρνεις οπου θες,και υποψιν πριν ειχα το silverstone ft02,απο τα πιο ομορφα και πιο αποδοτικα κουτια της αγορας.

Βασικα για το Silverstone sg08 πηγαινα,αλλα πολλα τα 230ε για μινι ιτχ,επισης πολυ δυνατο ειναι και το fractal node 304,περιπου στα 102ε

Link to comment
Share on other sites

Cooler master, το εχω και πριν το επιλεξω εψαχνα και εγω τα ιδια πραγματα, μου αρεσει για την λιτη του εμφανιση, δεν μου αρεσουν τα "τουμπανα" και τα κραγμενα. Υπαρχει και review απο την Karmen στο φορουμ.

Το Prodigy παρολο που ειναι ιδιαιτερο δειχνει σαν να ειναι κακεκτυπο των Apple, σαν να θες Apple αλλα δεν εχεις λεφτα να αγορασεις ενα γνησιο και περνεις τα αντιγραφα τους.

Το μεσαιο ειναι παρα πολυ παλιο κουτι, βρηκα εναν τυπο που εχει στοκαρισμενα το κοκκινο χωρις τροφοδοτικο με 20€, ψαξε αγγελια στο ricardo.

Το οτι το κουτί είναι αντικειμενικά όμορφο δεν μετράει ε;

Συμφωνώ, μοιάζει με τα κουτιά της apple και πολλοί το πήραν για να στήσουν hackintosh. Το θέμα είναι να μην τα βλέπουμε όλα τόσο απλά!

Μιλάμε για ένα κουτί το οποίο έχει απίστευτους χώρους και δυνατότητες σε μαζεμένο (όχι μικρό) μέγεθος και αρκετά καλή τιμή.

Από κει και πέρα, δεν είναι htpc case σε καμία περίπτωση.

Προσωπικά, μετά από 10 χρόνια είναι το πρώτο κουτί που με έψησε να το βάλω πάνω στο γραφείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.