Jump to content



Sony Ericsson Xperia Neo V....Rοoting????


mikros2565

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι σχετικά νέο μέλος εδώ.....

Έχω ένα Sony Ericsson Xperia Neo V με Android 4.0.4

Πριν από λίγο μπήκα στο επίσημο site της Sony Mobile και έκανα "unlock bootloader"....

Αυτό είναι που λέμε το root? και αν ναι πως επωφελούμαι;

Αν όχι τι άλλο χρειάζεται να κάνω;

Ή ακόμα πως μπορώ να δω αν είμαι όντως root?

Ευχαριστώ προκαταβολικά....!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το unlocked bootloader άλλο το root.Απλά το unlocked βοηθάει στο πείραγμα. Όπως είπε και ο ο από πάνω XDA είναι η καρδιά.Επίσης πολύ καλό thread για το Neo V έχει και στο myphone.

Click me for XDA

Click me for myphone

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Άλλο το unlocked bootloader άλλο το root.Απλά το unlocked βοηθάει στο πείραγμα. Όπως είπε και ο ο από πάνω XDA είναι η καρδιά.Επίσης πολύ καλό thread για το Neo V έχει και στο myphone.

Click me for XDA

Click me for myphone

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος και ανίκανος λίγο που το προσπάθησα, υπάρχει κάποιος / κάποιο κατάστημα να το αναλαμβάνει; Θέλω να κάνω το root για 2 κύριους λόγους.

1) Να περάσω το Android 4.1 Jelly Bean

2) Να ενεργοποιήσω στο avast! Anti-theft το auto enable GPS

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω προσωπικά κάποιο κατάστημα.Ίσως κανα 9volto ή κάτι παρόμοιο. Αλλά πιστεύω πως με λίγη προσπάθεια μπορείς να το κάνεις. Ιδίως οι οδηγοί του myphone είναι πολύ απλοί.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ δουλειά και γνώση το να κάνεις root αφού έχεις κάνει unlock τον bootloader.

Και με έναν καφέ δε θα ασχοληθούν πιστεύω!

Άλλο το root και άλλο το unlock bootloader.

Για να κάνεις root πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader.Αυτό απλά είναι το πρώτο βήμα!

Προσωπικά για να καταλάβεις έχω το sony xperia arc και το έχω κάνει root με jb είμαι τώρα και overclock και πολλά ακόμη.Αλλά θέλει ψάξιμο και θα τα βρεις όλα μέσα από το xda και λίγο γούγλη.

Για να περάσεις την rom Που θέλεις πρέπει να βρεις ποιος kernel ταιριάζει για αυτήν την rom να τον περάσεις και μετά περνάς τη rom.

Επίσης θα πρέπει να έχεις τσεκάρει σε ποια baseband είσαι και αν η rom κάνει με αυτή.

Link to comment
Share on other sites

ούτε χρειάζεται να ξεκλειδώσεις bootloader για να κάνεις root,

ούτε και χρειάζεται να αλλάξεις kernel για να βάλεις custom rom.

είμαι με Ultimate HD3.0.2 και κλειδωμένο bootloader και μαμίσιο kernel.

Link to comment
Share on other sites

Και είσαι με τη συγκεκριμένη rom [MENTION=9830]iraklisvel[/MENTION]!

Αν ο mikros2565 θέλει να περάσει άλλη rom τότε δε σημαίνει ότι αφού με την ultimate δεν χρειάστηκες να κάνεις τίποτα ότι και με οποιαδήποτε άλλη δε θα χρειαστεί να κάνει τίποτα!

Έχει να κάνει με το ποια ρομ θέλει ο καθένας.

Αλλες χρειάζονται τα πάντα και άλλες μόνο κανα δυο πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλέγω. απλά ας μάθει πρώτα τα βασικά του cwm - root - backup - restore, ας βγάλει λίγο γούστο έτσι για τη φάση βάζοντας μια εύκολη rom σε εγκατάσταση (η ultimate θεωρείται και απο τις καλές άλλωστε)

και ΜΕΤΑ μπορεί να παίξει περαιτέρω. Δεν χρειάζεται ΧΩΡΙΣ να ξέρει να κάνει κάτι άτσαλο και μετά να χρειάζεται βοήθεια να σώσει κινητό και δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διάβασα προσεκτικά τα σχόλιά σας. Άλλα τα κατάλαβα και άλλα ήταν σαν να μου μιλάτε για πιλοτάρισμα αεροπλάνου με ορολογίες ναυτικών :S Τους 2 λόγους που θέλω να κάνω root τους έχω πει σε προηγούμενο post. Και όπως είπα επειδή δεν γνωρίζω ΤΙΠΟΤΑ αποκλείω το ενδεχόμενο να το κάνω μόνος μου. Ασφαλώς και δεν θα "την βγάλω" με ένα καφέ. Το μόνο που είχα καταφέρει εγώ ήταν μέχρι το unlock του bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.