Jump to content



Ποια Dslr για φωτογράφιση hardware


Recommended Posts

Όπως λέει κι ο τίτλος αναζητώ μια dlsr που να βγάζει καλές φωτογραφίες για την δουλειά που την θέλω(φωτογράφιση hardware).Όντας άσχετος από dslr σκέφτηκα να επικαλεστώ την βοήθεια του κοινού.

Budget 100% κάτω από 300-350Ε.Αλλά όσο πιο φθηνή τόσο το καλύτερο :D

Σκεφτόμουνα για την Nikon D3000 με το kitάκι της.Την βρήκα μεταχειρησμένη στα 230Ε κι θεωρώ ότι είναι καλή τιμή. :)

Link to comment
Share on other sites

Wait to google "softbox"

Α ναι σκεφτόμουνα να πάρω ένα σετ μαζί με τέντα(κουτί).

Δεν φαντάζομαι πως θα χρειαστώ τίποτα "τουμπανιάρικο" ε; :p

Αρκεί να χωράει αυτά που θέλεις.

Φρόντισε να πάρεις αρκετά δυνατά φώτα όμως κι ένα τρίποδο για την κάμερα. Ακίνητα αντικείμενα σε μη φυσικό φωτισμό συνήθως θέλουν shutter speeds που δεν γίνονται με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κι τίποτα για τα φώτα.

Ναι η τέντα τα χωράει άνετα ;)

Φώτα να'ναι κι ότι να'ναι. Με custom κατασκευή θα σου έρθει πολύ φτηνότερα από το να πάρεις studio, ειδικά με συστοιχία LEDs (πολλά σε κοντινές αποστάσεις, να μην κάνουν κενά μεταξύ τους) ή και με κοινούς Ε27 λαμπτήρες. Καλό όμως θα ήταν να πάρεις ψυχρού λευκού (5000-6000k) για να μην βγαίνουν κιτρινωπές και κάνεις διορθώσεις μέσω κάμερας ή software μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το ξεκινας εξαρχης και δεν εχεις ηδη καμερα..παρε καποια να εχει lifeview.

Βολευει απιστευτα για την εστιαση στατικων αντικειμενων.

(η δ3000 δεν εχει.Οχι οτι ειναι ανασταλτικος παραγοντας αλλα ..οκ ...στη πραξη θα δεις οτι βολευει.)

Θες τριποδο...κατι να κραταει τα φωτα στη θεση που πρεπει να τα στηνεις και καμποσα κιλα υπομονη γιατι οι φωτος που θες δεν θα ερχονται απο το πρωτο κλικ ασχετως το ποσα λεφτα θα εχεις δωσει.

Link to comment
Share on other sites

dafuq άλλη έλεγα.

Κάτσε να την ξαναβρώ

EDIT: Αυτήν έλεγα http://www.akalavrentzos.gr/product.php?products_id=1090

Σκέφτομαι αυτήν την 3100 και την 3000.

προσπαθώ να ιεραρχήσω τις επιλογές μου σε περίπτωση που ανεβάσω το budget ;)

Συγνώμη για την νέα προσθήκη αλλά δεν θέλω να μετανιώσω αργότερα την επιλογή μου.

Βρήκα μεταχειρισμένη με φακο την Canon Eos 450D στα 320Ε.Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

dafuq άλλη έλεγα.

Κάτσε να την ξαναβρώ

EDIT: Αυτήν έλεγα CANON EOS 1100D Body + ΤΣΑΝΤΑ EΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ - ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 1945 Μεγάλη ποικιλία σε ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΕΣ, ΦΑΚΟΥΣ, ΤΡΙΠΟΔΑ, ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΛΠ. Εξειδικευμένο e-shop στα φωτογραφικά είδη με έδρα την Αθήνα. ΑΝΤΑΛΑ

Σκέφτομαι αυτήν την 3100 και την 3000.

προσπαθώ να ιεραρχήσω τις επιλογές μου σε περίπτωση που ανεβάσω το budget ;)

Συγνώμη για την νέα προσθήκη αλλά δεν θέλω να μετανιώσω αργότερα την επιλογή μου.

Βρήκα μεταχειρισμένη με φακο την Canon Eos 450D στα 320Ε.Τι λέτε?

Αυτή είναι σώμα μόνο. Ο φακός κάνει άνετα άλλα τόσα.

Εγώ πάντως και μία ακόμη γνωστή μου που κάνουμε ακριβώς αυτό που θέλεις, φωτογραφίζουμε hardware ενίοτε, έχουμε και οι 2 από μία Nikon D5000. Είναι "άπαιχτη" στις στατικές φωτογραφίες, ειδικά με μεγάλα ISO. Δες μήπως μπορείς να βρεις αυτή σε καλή τιμή ίσως, που είναι και "δοκιμασμένη".

Link to comment
Share on other sites

Στατικη φωτογραφια=τριποδο= ισο χαμηλα οσο μπορεις και MLU.

Ολα τα παραπανω προυποεθτουν οτι δεν εισαι "γυμνος" απο φωτα...

Αν εισαι καλυμενος απο φωτα και ξερεις να τα στηνεις χωρις να σου δημιουργουν παραπανω προβληματα απο οτι σου λυνουν τοτε για internetikes παρουσιασεις την βγαζεις ανετα και με μια μετρια prosumer compact.

H παραπανω λεπτομερεια που οντως θα παρεις απο μια dslr θα χαθει στο resize που θα κανεις...(στη χειροτερη παιρνεις 10μπχ camera και χρησιμοποιεις 1mpx συνηθως..1280χ800 πχ.)

Το μονο προβλημα ειναι οτι η μετρια prosumer compact κανει οσο μια φτηνη δσλρ..

Παρε την 1100..με τον 18-55 is για αρχη.

Απλα εχεις εξοδα που δεν εχεις υπολογισει..μη περιμενεις να τη γλιτωσεις φθηνα..

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο ουσιαστικά ήταν να πάρω τέντα και κάμερα με τρίποδο(και φακό φυσικά) αρχικά.Έπειτα να έπαιρνα τα σωστά φώτα έχοντας δουλέψει την μηχανή για ένα μικρό διάστημα.

Βρήκα σε μια αγγελιά την 1100D με 2 φακούς και την κλείνω :)

Έγραφα τόση ώρα.Ακριβώς γι'αυτήν την αγγελία λέω ;)

Link to comment
Share on other sites

Στατικη φωτογραφια=τριποδο= ισο χαμηλα οσο μπορεις και MLU.

Ολα τα παραπανω προυποεθτουν οτι δεν εισαι "γυμνος" απο φωτα...

Αν εισαι καλυμενος απο φωτα και ξερεις να τα στηνεις χωρις να σου δημιουργουν παραπανω προβληματα απο οτι σου λυνουν τοτε για internetikes παρουσιασεις την βγαζεις ανετα και με μια μετρια prosumer compact.

H παραπανω λεπτομερεια που οντως θα παρεις απο μια dslr θα χαθει στο resize που θα κανεις...(στη χειροτερη παιρνεις 10μπχ camera και χρησιμοποιεις 1mpx συνηθως..1280χ800 πχ.)

Το μονο προβλημα ειναι οτι η μετρια prosumer compact κανει οσο μια φτηνη δσλρ..

Παρε την 1100..με τον 18-55 is για αρχη.

Απλα εχεις εξοδα που δεν εχεις υπολογισει..μη περιμενεις να τη γλιτωσεις φθηνα..

Βασικά αν έχεις τρίποδο, ούτε MLU χρειάζεται (δεν κινείται ούτε δονείται η κάμερα) αλλά ούτε και πολύ δυνατά φώτα (βάζεις μεγάλα shutter speed και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο). Με χρήση τριπόδου ακόμα και οι φακοί χωρίς καθόλου stabilization λειτουργούν άψογα.

MLU και πολύ καλό φωτισμό χρειάζεσαι όταν δεν χρησιμοποιείς το τρίποδο, όπως κάνω εγώ. Στην ίδια περίπτωση θέλεις και μεγαλύτερα από τα ελάχιστα ISO, πράγμα που χωρίς καλή DSLR απλά δεν το κάνεις σε καμία περίπτωση, ούτε με την καλύτερη των καλύτερων compact.

Με την 1100 που πήρε, αν βάλει τρίποδο και 3-4 λάμπες Ε27 λευκές 20W+ γύρω από την τέντα, άνετα κάνει δουλειά χωρίς τίποτα άλλο. Ακόμα και χωρίς τρίποδο θα μπορεί σε μεγάλα ISO να τραβήξει φωτεινότατες φωτογραφίες, χωρίς ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολλοι ανθρωποι που δουλευουν μηχανες διαφωνουν

tutorialmirrorslap

Εγώ είμαι από τους ανθρώπους που δουλεύω κάμερα και συμφωνώ.

Αυτοί οι άνθρωποι έχουν κλείσει το IS, έχουν βάλει manual focus και "χτυπάνε" φωτογραφίες χωρίς χρονοκαθυστέρηση 2 sec, ακριβώς για να δοκιμάσουν το MLU. Σε καμία περίπτωση δεν τα κάνεις αυτά όταν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου, εκτός κι αν η δουλειά σου είναι να δοκιμάζεις κάμερες. Αν πας να συγκρίνεις έτσι, θεμελιωδώς έχεις καταλάβει λάθος και το τι γράφει το άρθρο αλλά και το τι ζητάει ο αγοραστής.

Αλλά, ακόμα κι έτσι, πριν λίγο έγραφες ότι μία φωτογραφία 10MP θα γίνει resize στα 1MP. Θέλεις να μου πεις ότι διαφορές που σε 0.4 shutter speed (αδύνατον να την πάρεις δίχως τρίποδο ακόμα και με το καλύτερο IS), που μετά βίας φαίνονται στην λεπτομέρεια ενός χαρτονομίσματος σε δοκιμαστική φωτογραφία η οποία εσκεμμένα διαλέχθηκε ώστε να έχει έντονη και πολύ λεπτομερή γεωμετρία, έχουν σημασία στην ουσιαστική ποιότητα της εικόνας, πόσο μάλλον όταν γίνει resize στο 1/10 της αρχικής της ευκρίνειας;

Ρητορική ερώτηση βέβαια. Στην πράξη είτε διαβάζουμε προσεκτικά ή ακούμε αυτόν που κάνει την δουλειά ήδη, κατά προτίμηση προτού ρίξουμε κατοστάρικα σε εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το 0.4 s.s που ειδες εχει 10 κιλα diffraction (λογω f32) που χαλανε το οποιοδηποτε -καλο- αποτελεσμα απο οπου και αν το προσπαθησεις..

Το mlu οπως και πολλα αλλα πραματα υπαρχουν για να βοηθανε για το βλετιστο αποτελεσμα.Οποιος θελει τα χρησιμοποιει και δεν περιοριζεται σε χρηση δοκιμων.

(δοκιμασε το την επομενη φορα παντως)

Υ.Γ

Στο resize oντως θα χασει ποσοστο απο οτιδηποτε παρει-που δεν χανεις απλα στο μεγεθος που θα δειξει δεν ειναι ικανο να αναδειχθει.Και ερχομαστε στο αλλο κομματι.

Τι φακο θα επαιρνες για να δειξεις το κομματι αυτο του χαρτονομισματος.Δες το σαν κομματι απο πλακετα..μεγεθους 1cm.Ποσο κανει σαν φακος??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.