Jump to content



Ποια Dslr για φωτογράφιση hardware


Recommended Posts

Το 0.4 s.s που ειδες εχει 10 κιλα diffraction (λογω f32) που χαλανε το οποιοδηποτε -καλο- αποτελεσμα απο οπου και αν το προσπαθησεις..

Το mlu οπως και πολλα αλλα πραματα υπαρχουν για να βοηθανε για το βλετιστο αποτελεσμα.Οποιος θελει τα χρησιμοποιει και δεν περιοριζεται σε χρηση δοκιμων.

(δοκιμασε το την επομενη φορα παντως)

Υ.Γ

Στο resize oντως θα χασει ποσοστο απο οτιδηποτε παρει-που δεν χανεις απλα στο μεγεθος που θα δειξει δεν ειναι ικανο να αναδειχθει.Και ερχομαστε στο αλλο κομματι.

Τι φακο θα επαιρνες για να δειξεις το κομματι αυτο του χαρτονομισματος.Δες το σαν κομματι απο πλακετα..μεγεθους 1cm.Ποσο κανει σαν φακος??

Ναι, έτσι σίγουρα κάνει μία διαφορά, δεν λέω. Θα την δεις στην λεπτομέρεια ένος χαρτονομίσματος, μετά από 200Χ zoom και αφού κλείσεις ότι άλλο υποβοηθητικό σύστημα υπάρχει, βάλεις manual focus και μηδενικό χρόνο απόκρισης, σε φωτογραφία δεκάδων MP. Στην πράξη, δεν ασχολείσαι καν με την όποια διαφορά θα μπορούσε να κάνει, ούτε κλείνεις IS, ούτε βάζεις manual focus όταν τραβάς τέτοιες φωτογραφίες. Αν βάλεις IS και καθυστέρηση 2 δευτερολέπτων, δεν έχει καμία διαφορά γιατί απλά δεν εισάγεις κραδασμό με το χέρι σου και ο κραδασμός του shutter, που το θεωρώ άλλο ένα αστείο κομμάτι marketing, θα απορροφηθεί από το IS, το οποίο είναι ικανό να απορροφήσει κίνηση τρεμάμενων χεριών, όχι την δόνηση που θα εισάγει το κλείστρο όταν κλείνει (έλεος δηλαδή).

Όταν κάνεις resize φωτογραφία δεκάδων MP σε 1MP, όχι η διαφορά στην λεπτομέρεια δεν φαίνεται, αλλά ούτε και η λεπτομέρεια. Ακόμα και για να φανεί η όποια διαφορά στην λεπτομέρεια της πλήρης 10MP+ φωτογραφίας που θα πάρεις με ειδικές συνθήκες για να αποδείξεις με το έτσι θέλω πως το MLU κάνει κάτι, παίρνεις φωτογραφίες RAW, γιατί αν τις βάλεις να γίνονται JPEG από την κάμερα, πάλι τέτοιες λεπτομέρειες θα καταστραφούν. Οπότε, ακόμα και να δεχθώ πως έχει κάποια ελάχιστη διαφορά, δεν έχει καμία απολύτως σημασία σε καμία πραγματική περίπτωση.

Όσον αφορά την ερώτησή σου, δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα. Με φακό 55-200, που στην D5000 που έχω πάρει τον έχει δωρεάν, παίρνεις και ένα macro lens με 4-5€ και τραβάς φωτογραφίες με λεπτομέρειες μικρόμετρων. Εγώ την κάμερα την χρησιμοποιώ και σαν μικροσκόπιο έτσι, μετράω μήκη συρμάτων (και με το "σύρματα" εννοώ τρίχες) και ακτίνες καμπυλότητας από βελόνες. H φωτογραφία αυτή είναι από πλέγμα με aperture 0.3mm (300 μικρά) και σύρμα 12 μικρά (πολύ λεπτότερο από τρίχα). Άρα, αν μπορώ να κατέβω σε τέτοια μήκη και να πάρω full size φωτογραφία με περίπου 3 επί 5 χιλιοστά επιφάνεια, το ένα εκατοστό λεπτομέρειας σε φωτογραφία πλακέτας που μου λες φαντάζει από πολυκατοικία ως βουνό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.