Jump to content



DSLR για τις γιορτές!


Recommended Posts

Καλημέρα παιδία και καλές γιορτές σε όλους με υγεία πάνω απ' όλα.

θα ήθελα ο Αη Βασίλης φέτος να μου φέρει μια dslr. Εδω και 5 μέρες έχω στα χέρια μου μια Nikon D90 με φακό 18-105, και έχω πάθει πλάκα με το εργαλείο. Δυστυχως, δεν είναι δική μου, αλλά ενος φίλου που την άφησε για τις γιορτές. Η μετάβαση απο τις συμβατικές compact μηχανες σε αυτο το πραγμα με έχει εντυπωσιάσει, γτ πλέον δεν ειναι μόνο το να τραβήξεις μια φωτογραφία και τέλος, μου βγαζει λιγο τέχνη!

Τώρα, επειδή σαν τίμες είναι πάνω κάτω τα ίδια με τα κιτ που προσφέρουν στην αγορά έχω ενα δειλλημα.

ΝΙΚΟΝ D90 18-105 ή NIKON D5100 18-105???

Η d90 την κραταω στα χέρια μου εντυπωσιασμένος, η 5100 δεν ξέρω τι κάνει. απλα με συνοπτικές διαδικασίες με εχέι βολέψει απίστευτα η μικρή οθόνη της d90 στο πάνω μέρος για γρηγορες αλλαγες ρυθμίσεων, πραγμα που δεν έχει η 5100. Επισης διαβασα για το autofocus που εχει η d90 στο σωμα και οχι στο φακο όπως η 5100. Απο την αλλη δε, η 5100 είναι πιο καινουργιο μοντελο, με περισσοτερα μπλιμπλικια, δυνατοτητα για HDR photos, βιντεο σε 1080p (να μου πεις τωρα δεν παιρνεις dslr για να τραβάς βίντεο, αλλα είναι ένα συν).

Ρωτάω λοιπόν εσάς που είναι σίγουρος ότι έχετε πολύ μεγαλύτερη εμπειρία πιθανόν και απο τα δυο μοντέλα τι θα επιλέγατε????

Η γνώμη σας θα με βοηθήσει πάρα πολυ, όπως πολλες φορες μέχρι τώρα.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ήδη κάνω υπέρβαση σε χρήματα με αυτές. Η 7000 πάει πολύ. Θα ήθελα να παραμείνω σε αυτά τα πλαισια. Δε το αποκλειω αν κόψω τιμολογιο και παρω το ΦΠΑ πισω. Να φανταστω οτι η 7000 είναι οπλο! Αλλα θα ηθελα τη γνώμη σας μεταξυ των δυο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ύστερα από λίγη σκέψη, και καθότι κάποια πράγματα δεν τα αγοράζεις κάθε μέρα είπα να ανεβάσω λίγο το budget, και θα θέσω τη σύγκριση ανάμεσα σε:

NIKON D90 VS NIKON D7000

Η 7000 υπερτερεί σε αρκετά σημεία, αλλά διαβάζοντας κάποια forum με προβλημάτισαν κάποια πράγματα που θα ήθελα να μου πείτε αν καποιος κατεχει τη συγκεκριμένη μηχανή.

1)Εχουν παρουσιαστεί καποια θέματα με το Autofocus

2)Επειδή λέει η μηχανη έχει περισσότερα MP σε σχέση με την d90 (16 έναντι 12) δεν εχει τόσο πολύ *sharpness* αν φοράει τον ίδιο φακό που έχει που έχω τωρα στην d90 (18-105) αλλά χρειάζεται κάποιον απο τους premium φακους της Nikon. Ισχύει κάτι τέτοιο ή μ@λ@κιες διαβάζω???

Σορρυ παιδιά, ισως να ειναι λιγο χαζες οι απορίες μου αλλα δεν γνωρίζω πολλα πράγματα.

Με έχει εντυπωσιάσει τόσο πολύ η d90 ειδικά όταν τραβας πολύ κοντινες φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό, χωρίς φλας και με τοσή πολύ λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω καλη η d90...αλλα ενδιαφερεσαι οντως να παρεις μια μηχανη του 2008??

Μονο σε μεταχειρισμενη και σε τρελλη ευκαιρια θα τη κοιτουσα.

1)αν αναφερεσαι στο phase detection με περιεργο φωτισμο..παιζει να το συναντησεις.

ΟΤαν βρεθεις σε περιεργο φωτισμο(χαμηλα kelvin αν δεν απατωμαι) το γυρνας σε lifeview.

2)nope...οπου και να βαλεις καλο φακο θα επωφεληθεις.

Αν δε παιζει κατι αλλο που διαβασες και δεν το αναφερεις ..με οποιοδηποτε φακο η d7000 εχει παραπανω οξυτητα και ευκρινεια απο τον ιδιο φακο στη d90.

Για μενα βλεπω 2 λαθη στην οποια σκεψη σου..

Θες να δωσεις "λιγα" λεφτα για την δ90 εν ετη 2013(κλεβω μερικες μερες) και θες να δωσεις σεβαστο ποσο για την d7000.

Η παρε δ3200 ..η δωστα για μτχ d700.(προσοξε τα 2 μηδενικα αντι για τρια)

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω καλη η d90...αλλα ενδιαφερεσαι οντως να παρεις μια μηχανη του 2008??

Μονο σε μεταχειρισμενη και σε τρελλη ευκαιρια θα τη κοιτουσα.

1)αν αναφερεσαι στο phase detection με περιεργο φωτισμο..παιζει να το συναντησεις.

ΟΤαν βρεθεις σε περιεργο φωτισμο(χαμηλα kelvin αν δεν απατωμαι) το γυρνας σε lifeview.

2)nope...οπου και να βαλεις καλο φακο θα επωφεληθεις.

Αν δε παιζει κατι αλλο που διαβασες και δεν το αναφερεις ..με οποιοδηποτε φακο η d7000 εχει παραπανω οξυτητα και ευκρινεια απο τον ιδιο φακο στη d90.

Για μενα βλεπω 2 λαθη στην οποια σκεψη σου..

Θες να δωσεις "λιγα" λεφτα για την δ90 εν ετη 2013(κλεβω μερικες μερες) και θες να δωσεις σεβαστο ποσο για την d7000.

Η παρε δ3200 ..η δωστα για μτχ d700.(προσοξε τα 2 μηδενικα αντι για τρια)

και ο Νικολας ξαναχτυπα!!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν αξίζει να δώσω χρήματα για μια μηχανή του 2008. ΄

Σε μεταχειρισμένη δεν θα ήθελα, θα προτιμούσα καινούρια, για να έχω και την εγγύηση της αντιπροσωπείας. Άρα κοιτάω σε d3200, d5100, d7000.

Προς την d7000 τείνω με φακό 18-105.

Να σας ρωτησω, επειδή μου αρέσει να τραβάω παρα πολύ αντικείμενα απο πολυ κόντα, τι φακό θα προτείνατε για τέτοια χρήση???

Link to comment
Share on other sites

Για 350Ε λιγοτερα θα ελεγα να προτιμησεις δ3200 με 18-105.

Δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα να δωσεις 1Κ για πρωτη σου μηχανη.

Αν εξαιρεσεις το build quality δε εχει κατι που να αξιζει τα extra λεφτα.

350E ειναι λεφτα για ενα καλο φακο.

Link to comment
Share on other sites

Για 350Ε λιγοτερα θα ελεγα να προτιμησεις δ3200 με 18-105.

Δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα να δωσεις 1Κ για πρωτη σου μηχανη.

Αν εξαιρεσεις το build quality δε εχει κατι που να αξιζει τα extra λεφτα.

350E ειναι λεφτα για ενα καλο φακο.

Εχείς απόλυτο δίκιο σε αυτο που λες, απλά επειδή μπορεί να είναι η πρώτη και η τελευταία ή αν οχι για πολλα χρόνια μηχανη, το να δώσω 1κ (που δεν ειναι 1κ αλλα λιγοτερο γτ θα κοψω τιμολογιο) δεν το βλέπω σαν πεταμένα λεφτά αν αξίζει. Εδώ βρε συ δίνουμε 500+ ευρω για καρτες γραφικών τις οποιες αλλάζουμε σε ένα χρόνο!

Προς το παρών ειναι ενθουσιασμός, αργότερα αν εξακολουθεί και μου αρέσει μπορεί να γίνει hobby, και δεν θα ήθελα να ψάχνω σε κανα χρονο για νέα μηχανή.

Πιστεύω οτι ένας 18-105 φακός θα με καλύψει σε πρώτη φάση για ''all around'' χρήση, όπως με καλύπτει και τώρα η d90 με τον 18-105. Αν μετά δω ότι μ'αρέσει, αλλά ξεκαθαρίσω και τι μ'αρέσει περισσότερο να φωτογραφίζω (προς το παρόν αντικείμενα απο κοντινές αποστασεις), ίσως αγοράσω και κανα επιπλέον φακό.

Το θέμα είναι οτι σαν μηχανή (d7000) αξίζει τα λεφτά της???

Link to comment
Share on other sites

Για μενα οχι.

Οταν βγηκε επαιζει η d3000 και η δ5000 (και προυπηρχε η d90) oπου σαφως υπερτερουσε εναντι αυτων.

Oτι νεο ειχε προσφερει τοτε (εν ετη 2010) εχει περασει και στα νεοτερα μοντελα.

Λογω κατηγοριας βεβαια υπερτερει ακομα σε build quality και στο AF sensor..που για πρωτη μηχανη (και παλι ξαναλεω εν ετη 2013) δεν αξιζει να τα πληρωσεις καινουρια.

Και τα σωματα στη φωτογραφια τα κρατας απο 2 ως ελαχιστο εως 5-6 χρονια.Οι φακοι ειναι που αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για να κρατησεις μια ζωη.

Το μονο που θα χασεις σαν νεος χρηστης ειναι το αισθημα οτι δεν πηρες μαματη μηχανη δινοντας διπλασια χρηματα...τα οποια προσωπικα δε θα τα εδινα οταν παιζει d700 με 900-1000Ε.

Αυτο που λεω το ειχα κανει πραξη πριν 4 χρονια...σε canon βεβαια.

(προς αποφυγην παρεξηγησεων).

Link to comment
Share on other sites

Για μενα οχι.

Οταν βγηκε επαιζει η d3000 και η δ5000 (και προυπηρχε η d90) oπου σαφως υπερτερουσε εναντι αυτων.

Oτι νεο ειχε προσφερει τοτε (εν ετη 2010) εχει περασει και στα νεοτερα μοντελα.

Λογω κατηγοριας βεβαια υπερτερει ακομα σε build quality και στο AF sensor..που για πρωτη μηχανη (και παλι ξαναλεω εν ετη 2013) δεν αξιζει να τα πληρωσεις καινουρια.

Και τα σωματα στη φωτογραφια τα κρατας απο 2 ως ελαχιστο εως 5-6 χρονια.Οι φακοι ειναι που αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για να κρατησεις μια ζωη.

Το μονο που θα χασεις σαν νεος χρηστης ειναι το αισθημα οτι δεν πηρες μαματη μηχανη δινοντας διπλασια χρηματα...τα οποια προσωπικα δε θα τα εδινα οταν παιζει d700 με 900-1000Ε.

Αυτο που λεω το ειχα κανει πραξη πριν 4 χρονια...σε canon βεβαια.

(προς αποφυγην παρεξηγησεων).

Ωραία, αλλά μάλλον μιλάς 900-1000 μόνο για σώμα, χωρίς κανένα φακό?

Καποιες μετ/μενες που βρήκα εγώ παίζουν 1000+ μόνο σώμα. Έχεις κάτι να προτείνεις???

Με την δ7000 κανώ μεγάλη υπέρβαση σε χρήματα, και θα μου βγει μαζι με τον 18-105 760€.

Link to comment
Share on other sites

Κατανταω κουραστικος λεγοντας το ιδιο πραμα..

αλλα για την d7000 δεν χρειαζεται να κανεις την υπερβαση.

Ναι ειναι καλη μηχανη ,ναι δε θα σε απογοητευσει ,ναι παραμενει καλυτερη σε build quality και σε af sensor..αλλα ο,τι ειδες και σε εντυπωσιασε στην d90 (μενω κυριως στη καθαρη και ευκρινης εικονα) το προσφερουν και οι 2 (δ7000 και δ3200) με την δ3200 να δινει το κατι παραπανω ελεω 24mpx και expeed 3.

Σαν γενικος κανονας ακολουθα νεοτερους επεξεργαστες.Στα σημεια κανουν τη διαφορα πανω στο σωμα.Και μονο το οτι εχεις ιδιο αποτελεσμα οπτικο με 40% παραπανω mpx εναντι της δ7000 ειναι στα συν.Χωρια που εχει περισσοτερη αναλυτικοτητα ,ευχερεια στο crop λογω παλι των περισσοτερων mpx.Μη δεις το crop σαν διορθωση και μονο στο καδρο.Θα σου φανει χρησιμο και για "μακρινες" ληψεις.

Κρατα τα λεφτα ,κανε την υπερβαση σε κανα φακο..η αργοτερα μια και καλη σε ff.

Μπες σε κανα μαγαζι δουλεψε την πιο φτηνη εκδοχη ΦΦ (d700+50 1,8) και συγκρινε το αποτελεσμα με δ7000 και 18-105 ή οτι αλλο παρεις.

Link to comment
Share on other sites

για εναν νεο ομως στον χωρο της φωτογραφιας μπορει να μη καταλαβει τις διαφορες απο ενα FF σωμα εναντι του DX

και ποσο μαλλον οταν προκειται για τα μισα mpixel (12vs24)

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε ιασωνα μια φαση πισω εισαι..

Εξαρχης ειμαι της αποψης να παρει την δ3200 εναντι οποιασδηπτοε crop εχει προταθει.

Με τιμολογιο και τις σχετικες μειωσεις θα του ερθει κατω απο 400Ε.

Αν και μονο αν ειναι να δωσει τα λεφτα για την d7000 ας παρει κατι καλυτερο κοιτωντας την d700.

To ενα στοπ στο iso θα τη δει αμεσως..χωρια ολα τα υπολοιπα που θα τα ανακαλυψει εν καιρω.

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρεις αλλα εφαγα τα χρονια μου με την D40 μετα με D90 και αφου ειδα και αποειδα και εξαντλησα ολες τις δυνατοτητες , πηγα σε D600.

δε μπηκα απευθειας στο εργοστασιο της νικον

Γνωμη μου ειναι να παρει την d3200 να μαθει τι εστι dslr και ολες τις λειτουργιες στης και μετα να μεταβει σε FF.

Link to comment
Share on other sites

Ισως δε καταλαβαινεις οτι λεμε τo ιδιο πραμα ...

"Να παρει την δ3200...."

Απλα προσθετω το "αν θελει να πεταξει τα λεφτα στην δ7000 ας δει και την d700 οντας καλυτερη και λιγο πιο πανω σε λεφτα σε mtx".

υ.γ

H διαδρομη σου δεν διαφερει με οποιουδηποτε αλλου.

Οσο χρησιμοποιεις αυτο που εχεις τοσο ανεβαινουν οι απαιτησεις..μια συντομευση της διαδρομης δε θα χαλασει κανεναν πιστευω.Ιδιως πλεον που βρισκεις ff κατω απο χιλιαρικο μτχ .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.