Jump to content



DSLR για τις γιορτές!


Recommended Posts

βρισκεις ff κατω απο χιλιαρικο μτχ

Eγω που κοιτάω συνέχεια, γιατί δεν βρίσκω ποτέ τιποτα τέτοιο ; (σε Nikon πάντα μιλάμε)

A, κάτι περιπτώσεις του τύπου Δ700 με 230.000 κλικ --> 950€, τις προσπερνάω by default γιατί ειναι και λιγο κοροιδία :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τι είδους χρήση την έχει εσύ αλλά εγώ για κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν θα εμπιστευόμουν και πολύ ένα κλείστρο που έχει λιώσει κυριολεκτικά και μπορει να με κρεμάσει ανα πάσα στιγμή (ντάξει, μπορεί να και να μην πάθει ποτέ τιποτα, αλλά δεν μου αρέσει να ρισκάρω με αυτά).

Γιατί στο φινάλε δε βλέπω και πολύ λογική στο να πάρω μια μηχανή με τόσα κλικ και να πρέπει μετά από λιγο να δώσω κι άλλα 300 € για αλλαγή κλείστρου ώστε να έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

Εκτός κι αν το ζήτημα είναι να πούμε ότι πήγαμε σε FF, κι ας ειναι με το ένα πόδι στον τάφο το σώμα :p

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερεις ποτε ειναι με το ενα ποδι στο ταφο.

Παιζει να μεινεις απο κλειστρο στις 50Κ (λιγες πιθανοτητες) παιζει να μεινεις και στις 500Κ (επισης λιγες πιθανοητητες.).

Αν σου προσφερει λεφτα το αντικειμενο ..εκ των πραγματων πας σε καινουρια αν δεν σου προσφερει λεφτα τοτε κοβεις τα χαζα καρε και την κρατας για καμμια 10αρα χρονια αν δεν την σκυλοβαρεθεις μεχρι αηδιας με τοσα αλλα μοντελα που θα κυκλοφορουν στο ενδιαμεσο.

Link to comment
Share on other sites

Ισως δε καταλαβαινεις οτι λεμε τo ιδιο πραμα ...

"Να παρει την δ3200...."

Απλα προσθετω το "αν θελει να πεταξει τα λεφτα στην δ7000 ας δει και την d700 οντας καλυτερη και λιγο πιο πανω σε λεφτα σε mtx".

υ.γ

H διαδρομη σου δεν διαφερει με οποιουδηποτε αλλου.

Οσο χρησιμοποιεις αυτο που εχεις τοσο ανεβαινουν οι απαιτησεις..μια συντομευση της διαδρομης δε θα χαλασει κανεναν πιστευω.Ιδιως πλεον που βρισκεις ff κατω απο χιλιαρικο μτχ .

αυτό που λες ''Οσο χρησιμοποιεις αυτο που εχεις τοσο ανεβαινουν οι απαιτησεις..μια συντομευση της διαδρομης δε θα χαλασει κανεναν πιστευω.'' είναι μεγάλη κουβέντα. Το ίδιο έπαθα με τα pc πρίν χρόνια, αλλά επειδή μου άρεσε, ασχολήθηκα και επένδυσα σε εξοπλισμό, όπως συνεχίζω γτ μου αρέσει! Απλά, επειδή δεν γνωρίζω ακόμα που θα φτασει και πόσο θα μου αρέσει ο χόρος της φωτογραφίας για να επενδύσω σε τόσο ακριβό εξοπλισμό γι αυτο είμαι λίγο επιφιλακτικός.

Σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις τις περισσότερες φορές.

Εδώ και δύο εβδομάδες που έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι έχω διαβάσει αμέτρητες σελίδες σε forum για πολλά πράγματα που ομολογουμένως μέχρι χθές μου ήταν παντελώς άγνωστα. Αλλά παρουσιάζουν τρομερό ενδιαφέρον.

Δεν έχω ξεκαθαρίσει κατί ίσως απλό για σας, αλλά περιπλοκο για μένα καθώς δεν έχω εμπειρία με περισσότερες μηχανές και συνεπως δεν μπορω να κάνω τη συγκριση. Η απορία μου έγκειται μεταξύ DX vs FX.

Οι fx είναι full frame ενώ οι dx είναι cropped οπως πολυ ωραια ξεκαθαρίζει ο κύριος εδώ: Crop Factor

επίσης διάβασα ότι τα θετικα των FX είναι: 1) το ΦΦ φυσικα

2) πολύ καλύτερες σε υψήλα ISO πάνω απο1600

a)Απο θέμα ποιότητας φωτογραφίας όμως έχουν τόση διαφορά μια δ7000 με μια δ700?? ας βγάλουμε έξω τον παράγοντα του χαμηλού φωτισμού που χρειάζεται μεγάλο iso??? μερα με σχετικά καλο-επαρκή φωτισμό.

Ας μιλήσουμε για RAW.

Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον σας προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

κυριως την FF δεν την παιρνεις γιατι ονομαζεται "FF" αλλα για τον μεγαλυτερο αισθητηρα , ως αποτελεσμα την καλυτερη αισθηση βαθος παιδιου και του καλυτερου αποτελεσματος στις εικονες σου

στο τελικο αρχειο με μια d700 παρολο τα λιγοτερα μεγαπιξελ , θα εχεις περισσοτερη λεπτομερια απο μια DX με πολλα συμπιεσμενα πιξελς :)

αυτο βεβαια οδηγει σε καλυτερη οπτικη εικονα στο τελικο αρχειο και περιθωρια διορθωσης.

το FF δεν συγκρινεται μονο με ISO και νουμερα αλλα και με την αισθηση

επισης εχεις τα πραγματικα mm του φακου που ειανι πολυ σημαντικο αυτο γτ φακοι αποκλειστικα για FF , αποδιδουν και καλυτερα (βλ. 24-70)

βεβαια η δ700 εναντι της δ7000 παροτι το βαρια 1 στοπ διαφορα στο iso , χανει πολυ σε δυναμικο ευρος η δ700 λογω πολυ παλιου αισθητηρα.Για μενα προσωπικα ειναι πολυ σημαντικο αυτο.αν θελουμε να το δουμε σκετο νουμερα.Που ενταξει δεν ειναι οι διαφορες αυτες μονο.Γτ μπορει του παιδιου να τον ενδιαφερει και το βιντεο κατι που η δ700 ΔΕΝ θα τον καλυψει

για καινουργια θα επελεγα 3200-5100 μεταχειρισμενη , δ300 / δ90

edit: ασε που αν παρεις d700 θα εχεις λουρακι που θα λεει d700FX

Link to comment
Share on other sites

ΠΕρι δυναμικου ευρους δεν χανει πολυ ..

Απο iso 200 ειναι σχεδον το ιδιο.

Μονο στο 100iso (βαση dxomark) υπερτερουν δ7000/δ3200 που απλα λειπει η μετρηση για την δ700.Δεν νομιζω να τις εφτανε αλλα κατι αρχιζει και μου βρωμαει για το πως επιτυγχανεται το high dynamic range μονο στα χαμηλα iso.Απο 400 και επειτα ειναι παρεμφερης οι επιδοσεις ακομα και για τις συγχρονες nikon δ600/δ800(ε) με την επισης συγχρονη canon 6d.

Οποτε αν δεν εισαι αποκλειστικα τοπιας και να εισαι σε θεση να φερεις την πληροφορια που αρχικα δε βλεπεις λιγο σε ενδιαφερει..

Οχι οτι δεν βολευει ενιοτε να φερεις πληροφοριες απο τα σκοταδια.Συνηθως φταιει ο φωτογραφος στη ληψη σε ερασιτεχνικο επιπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία σε μηχανές δε μπορεί να συγκριθεί με τη δικιά σας. No way!!!

Το αντικείμενο έχει πάρα πολλά να μαθεις, όσο εμβαθύνεις, κι αυτό είναι που μου αρέσει περισσότερο.

Πιστεύω ότι θα ήταν λίγο λάθος να πήγαινα για πρώτη μηχανή σε FF, καθότι δεν θα μπορούσα να καταλάβω τα υπέρ της έναντι των DX, αν δεν έχω δουλέψει σε DX.

Θα προσπαθήσω πριν προβώ σε κάποια αγορα να δω - πιάσω στα χέρια μου την 3200 ή την 5100, να δω πως είναι, σε σχέση με την d90 που έχω δουλέψει μέχρι στιγμής. Επίσης θα ήθελα να δοκιμάσω και μια FF έτσι από περιέργια περισσότερο.

Από το νέο έτος θα ξαμολυθώ στα μαγαζία για δοκιμές όσο είναι αυτο εφικτό. Με βλέπω η για 3200, η 5100 ή 7000 για αρχή!

Αν δω ότι με τραβάει το άθλημα, και αφού έχω κατανοήσει αρκέτες έννοιες για τις SLR, μπορεί σε καμιά 2ετία να πάω σε κανά FF. Αλλά νομίζω οτι πρώτα πρέπει να περάσω απο το στάδιο των DX. Θα ήταν λίγο overkill πρώτη μηχανή μια δ600 ακόμα και να είχα τα χρήματα γτ δεν θα καταλάβαινα τι κρατάω στα χέρια μου!

Πιστεύω οτι όσο καλή και να είναι μια μηχανή, αν δεν ξέρει ο φωτογράφος να τη χρησιμοποιήσει, πεταμένα λεφτά είναι!!!

Ελπίζω να είναι σωστό το σκεπτικό μου και να μην το μετανιώσω.

Ευχαριστώ ολους για την πολύτιμη βοήθεια σας και ιδιαίτερα τους @NTG & [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] για τις συμβουλες τους. Κάποια στιγμή θα ήθελα να σας γνωρίσω κι απο κοντά!

Καλές γιορτές να έχετε με υγεία και μπόλικες φωτος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια guys γιατι έχω μπερδευτεί λιγο!

Έκτος από τον 18-105/35-5,6 νικον φακο με ενδιαφέρουν κι άλλοι δυο:

1) 35mm f/1.8G

2) 50mm f/1.8G ή 50mm f/1.4G (δεν ξέρω ποιον απ τους δυο, δε μπορω να καταλαβω αν η διπλασια σχεδον τιμη δικαιολογεί το κατά 0.4 μεγαλυτερο διαφραγμα.)

ισχύει σαν γενικός κανόνας ότι τα (mm) που γράφει ένας φακός είναι Χ1,5 για DX format???

Τα mm που γράφει ο φακος ισχυουν μόνο για FF, έτσι ακριβώς όπως αναγράφεται???

Ελπίζω να σας δίνω να καταλάβετε τι προσπαθω να εκφράσω με τον τρόπο μου!!!:hang2:

Link to comment
Share on other sites

για αρχη θα ελεγα να μην παρεις αλλον φακο περαν του 18-105.

Iσχυουν ο,τι εγραψες.

(μονο που δεν ειναι γενικος..ειναι απλα ..κανονας..τα mm του φακου(τα οποια ειναι ισοδυναμα σε 35αρη φορματ) τα πολλαπλασιαζεις με το εκαστoτε crop factor της μηχανης.

Οι crop νικον εχουν 1.5 ..oi canon 1.6 (αν δεν μπλεξεις με καμμια 1d που ειναι 1.3) ,οι olympus/panasonic 2 ...και ολες οι full frame 1.

Και με τις compact ισχυει το ιδιο αλλα επειδη ο φακος δεν βγαινει εκει ελαχιστα ασχολουνται/το μαθαινουν.

Link to comment
Share on other sites

για αρχη θα ελεγα να μην παρεις αλλον φακο περαν του 18-105.

Iσχυουν ο,τι εγραψες.

(μονο που δεν ειναι γενικος..ειναι απλα ..κανονας..τα mm του φακου(τα οποια ειναι ισοδυναμα σε 35αρη φορματ) τα πολλαπλασιαζεις με το εκαστoτε crop factor της μηχανης.

Οι crop νικον εχουν 1.5 ..oi canon 1.6 (αν δεν μπλεξεις με καμμια 1d που ειναι 1.3) ,οι olympus/panasonic 2 ...και ολες οι full frame 1.

Και με τις compact ισχυει το ιδιο αλλα επειδη ο φακος δεν βγαινει εκει ελαχιστα ασχολουνται/το μαθαινουν.

Ο λόγος που σκεφτόμουν τον 35μμ 1,8G είναι γτ πιστεύω ότι θα μπορω να βγάζω φωτος με μεγαλυτερη φωτεινοτητα σε μεγαλυτερο shutter speed λόγω του μεγάλου διαφράγματος, σε περιπτωσεις με ποιο χαμηλο φωτισμο.

Το 1,8 με το 1,4 έχουν τοσο μεγαλή διαφορά, επειδη η τιμή είναι κατι παραπάνω απο διπλάσια ή παίζει και κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

μη περιμενεις να βγαλεις φωτογραφιες με τοσο ανοιχτα διαφραγματα.

Θα εχουν τοσο ρηχο βαθος πεδιου που θα εισαι τυχερος αν θα το αντικειμενο σου θα βγει νετ.

ο 1.4 οταν κλεισει στο F1.8 εχει καλυτερη ποιοτητα απο τον 1.8 στο F1.8

αφενος αυτο , αφετερου εχουν 0.7 stop διαφορα.

Αρα ο 1.4 ειανι πιο φωτεινος με οτι αυτο σημαινει..

Link to comment
Share on other sites

δε τα "ισοπεδωνει" ολα το ΑF assist lamp στις nikon?

Tεσπα...αποψη μου ειναι να μην αρχισεις να παιρνεις φακους για να καλυψεις τη καθε πιθανη αναγκη που πιστευεις οτι θα χρειαστεις.

Ουτε το 1/10 των οσων φωτογραφιων τραβηξεις σε βαθυ σκοταδι δεν θα αξιζει απο αποιδηποτε εννοια.

Ο μονος λογος θα ειναι απλα επειδη θα μπορεις.

(που το 1/10 μακαρι να ισχυει και για τη μερα δλδ..αλλα οκ..το βραδυ οι ληψεις που αξιζουν να σηκωσεις μηχανη για snapshot ειναι ελαχιστες)

Αν μπεις στη διαδικασια να δωσεις λεφτα για εχτρα φως...δεδομενου οτι το 6400 στο iso ειναι "παλεψιμο" δες μηπως αντι για 18-105 φ3.5-5.6 να παρεις καποιον πχ 28-75 φ2.8 (υπαρχει και 17-50 φ2.8 αν προτιμας το 17αρι..αλλα δεν θα σε καλυψει μελλοντικα)

Και εχεις το περιθωριο να δεις φακο ειτε στο ultra wide κομματι ..ειτε στο tele.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.