Jump to content



SSD για SATA II μητρικη;


dimi80

Recommended Posts

Για να είναι το παραπάνω γράφημα αντικειμενικό θα πρέπει για αρχή να είναι ΟΛΑ τα drives με ίδια χωρητικότητα.

Επίσης τα παραπάνω νούμερα είναι πολύ παλιά. Ο 64αρης Μ4 έχει φτάσει τα 2PB περίπου, ο Intel 330 σταμάτησε να ανιχνεύεται στα 860TB και ο X25-E έχει φτάσει τα 1.4PB.

O Samsung 830 256GB πέθανε στα 6.2PB περίπου.

Μάλλον όμως δεν αντιλαμβανόμαστε για τι πράγμα μιλάμε. Ας πάρουμε την περίπτωση του Intel 330 120GB που άντεξε μόνο 860TB δεδομένων.

Αυτό σημαίνει πως αν σβήνεις και γράφεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το drive 5 φορές την ημέρα το drive θα σου κρατήσει για 4 χρόνια και 4 μήνες περίπου.

Γνωρίζεται εσείς κανέναν που να βγάζει τέτοια λόξα, γιατί εγώ όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ τον SSD θα τον πετάξεις στα σκουπίδια μετά από 3-4 χρόνια;

Με ποια κριτήρια θα επέλεγες κάποιον; Χαμηλότερη τιμή; Καλύτερες επιδόσεις; Μεγαλύτερη αντοχή;

Προσωπικά ακόμη και να μην τον χρησιμοποιήσω τον SSD στο κύριο μηχάνημα θα ήθελα να έχω ως εναλλακτική την χρήση του σε κάποιο laptop/netbook. Και ναι έχω ακόμη laptop 10ετίας που δουλεύει άψογα. Δεν αναβαθμίζω άσκοπα κάθε 1-2 χρόνια απλά για να λέω ότι αναβάθμισα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ τον SSD θα τον πετάξεις στα σκουπίδια μετά από 3-4 χρόνια;

Με ποια κριτήρια θα επέλεγες κάποιον; Χαμηλότερη τιμή; Καλύτερες επιδόσεις; Μεγαλύτερη αντοχή;

Προσωπικά ακόμη και να μην τον χρησιμοποιήσω τον SSD στο κύριο μηχάνημα θα ήθελα να έχω ως εναλλακτική την χρήση του σε κάποιο laptop/netbook. Και ναι έχω ακόμη laptop 10ετίας που δουλεύει άψογα. Δεν αναβαθμίζω άσκοπα κάθε 1-2 χρόνια απλά για να λέω ότι αναβάθμισα.

Εσύ δηλαδή από όλα τα παραπάνω που έγραψα αυτό κατάλαβες; πως σε 3-4 χρόνια θα πετάξω τους ssd που έχω;

Αυτό που λέω παραπάνω είναι πως θέμα durability που έθεσε ο φίλος dimi80 δεν υπάρχει γιατί τα drives θα κρατήσουν πολύ περισσότερο καιρό απ'ότι υπολογίζουμε. Επίσης σου είπα πως το γράφημα που παρέθεσες δεν λέει τίποτα γιατί δεν αφορά ίδιας χωρητικότητας drives. Δίνει πληροφορίες για το καθέ drive χωριστά αλλά όχι για να τα συγκρίνεις μεταξύ τους άμεσα. Επίσης το γράφημα είναι παλιό.

Τέλος για να σου απαντήσω και στις ερωτήσεις σου, έχω να αγοράσω SSD για τον εαυτό μου πάνω από 1.5 χρόνο.

Αν αγόραζα τώρα θα κοιτούσα πρώτα επιδόσεις, μετά αξιοπιστία εταιρείας και ευκολία RMA, μετά τιμή και τελευταία την αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταλαβα περιπου τι παιζεται με τους SSD και για να μην ζαλιζω πολυ με το θεμα μου αποφασησα να παρω ενα απο τους δυο:

Msystems.gr - Προϊόντα - Intel 180GB SSD 330 Series 2.5¨ SATA III Bundled Desktop Kit ή [ame=http://www.amazon.co.uk/OCZ-AGT3-25SAT3-240G-Agility-240GB-SATA/dp/B004Z0S6S4/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1356789833&sr=8-5]OCZ AGT3-25SAT3-240G Agility 3 240GB SATA III 2.5 inch SSD: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame] . Το ερωτημα μου ειναι αν υπαρχει θεμα αξιοπιστιας με τον συγκεκριμενο OCZ μιας και τα 60gb επιπλεον θα φανουν χρησιμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.