Jump to content



580GTX SLi vs 660Ti SLi


Shadowjump

Recommended Posts

Καλη χρονια σε ολους!

Απορια, με λίγα λεφτά (40-50Ε) μπορώ να αναβαθμίσω απο 580SLi σε 660Ti SLi, να το κάνω? Αξίζει? Ψαχνω να βρω κανα συγκριτικο αλλα δεν βρισκω τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

AnandTech - Bench - GPU12

εδώ είναι 580 VS 660ti

Και περιεργο που δεν εχει μεσα 660Τι SLI

αλλά πιστεύω άμα έχεις τα λεφτά αξίζει 670 χ 2 παρα 660 από τις 580 που έχεις αλλά και σε 660 να πας πάλι καλύτερα θα είσαι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γενικα βλεπω μια διαφορα της ταξης του 5-15% η 660 καλυτερη απο την 580 γι αυτο το σκεφτομαι. Για 670 δεν παιζει, παει πολλα λεφτα, καμια 200αρα τουλαχιστον επανω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γενικα βλεπω μια διαφορα της ταξης του 5-15% η 660 καλυτερη απο την 580 γι αυτο το σκεφτομαι. Για 670 δεν παιζει, παει πολλα λεφτα, καμια 200αρα τουλαχιστον επανω!

μην πας σε 660ti.

το bandwith τους είναι πολύ χαμηλό και σε συγκεκριμένα παιχνίδια φρακάρουν και δεν μπορείς να βάλεις AA πάνω από 2χ γιατί σέρνονται.

δηλαδή metro 2033, avp και μάλλον sleeping dogs θα είσαι πιο πίσω από τις 580.

επίσης σε όλα τα παιχνίδια αν βάλεις 8χ ΑΑ ή παίξεις ανάλυση πάνω από 1080p θα είσαι μια η άλλη ή καλύτερα με τις 580!

EDIT

για να καταλάβεις η απόδοση του 660ti sli είναι 2-5% πάνω από το 660 sli. Και αυτό γιατί δεν δοκιμάζεις SLI χωρίς ΑΑ.

αν βγάλεις το AA h 660ti απογειώνεται, αλλά θα παίζεις χωρίς ΑΑ με 2 κάρτες;

Link to comment
Share on other sites

μην πας σε 660ti.

το bandwith τους είναι πολύ χαμηλό και σε συγκεκριμένα παιχνίδια φρακάρουν και δεν μπορείς να βάλεις AA πάνω από 2χ γιατί σέρνονται.

Και εκτός αυτού εγώ έχω παρατηρήσει και input lag όταν π.χ χρησιμοποιώ anti-aliasing ή κάποια settings που βαραίνουν κάποιο παιχνίδι. Input lag σαν αυτό του vsync-enabled και δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν το έχουν παρατηρήσει άλλα άτομα, ή αν είναι στο σύστημά μου (αυτό δεν συνέβαινε πάντως με την 570).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.