Jump to content



Χρειαζομαι συμβουλες για custom υδροψυξη!


Orgios

Recommended Posts

Αποφασισα λοιπόν να κάνω μία επένδυση σε υδροψυξη, κάτι που θα μου μείνει και θα έχει αισθητή διαφορα σε performance απο την corsair h80 που έχω τώρα (και να κανει παρεα στον νέο fx8350 μου). Λόγο μη ψαξετε μ'αρεσει να ασχολουμαι με το pc μου :p

Εψαχνα ένα κλειστό κιτ που θα περιέχει ότι θα χρειαζόμουν και βρήκα το

XSPC D5 RX360 Water Cooling Kit

Overclock3D :: Review :: XSPC D5 RX360 Water Cooling Kit Review :: XSPC D5 RX360 Water Cooling Kit Review

To οποίο φαίνεται να καλύπτει τις αναγκες μου αλλά βγαίνει λίγο ακριβό, περιπου 300+ με τα εξοδα αποστολής. Θα ήθελα κάτι πιο φθηνό γύρω στα 200 ευρω αλλά αν είναι να παρω κατι που αξιζει μπορώ να περιμένω μερικούς μήνες για να προσσεγίσω το 300αρι.

Αν η αγορά γίνει απο ελλάδα το budget μου ανεβαίνει στα 250 ευρω (καθώς μπορώ να γλυτώσω φπα) αλλά απο ελλάδα

1)Δεν βρηκα κάποιον να πουλάει ετοιμα κιτ

2)Δεν έχω εμπειρία να κάνω ενα τέτοιο κιτ κομμάτι κομματι καθώς δεν έχω ξανασχοληθεί

Καπου εδώ χρειάζομαι βοηθεια :p:rolleyes::rolleyes::hi: Αν καποιος με σχετική εμπειρία μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα

Καλη Χρονια να έχουμε:rubik:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Το cosmos 2 δεν χωράει το ψυγείο αυτο που έχεις στο λινκ, τουλάχιστον όχι στην οροφή. Αυτο που πρέπει να κανείς ειναι να μετρήσεις πόση απόσταση εχει η μητρική σου μέχρι το πάνω μέρος. Μόλις το κανείς αυτο συνεχίζουμε. Απο τα λεγόμενα σου μάλλον μόνο CPU θα βάλεις στα νερά έτσι;

Link to comment
Share on other sites

χμμμ έχεις δίκιο, για καποιο περιέργο λόγο πιστευα οτι το τέρας που λέγετε Cosmos 2 θα χωρουσε ένα 60mm rad :p , αλλά προς απογοητευση μου είχα λάθος (όπως διαβαζω και πολλοι αλλοι).

Απο οτι βλέπω το μεγαλύτερο rad που θα χωρουσε είναι αυτό:

Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 360mm

Aquatuning - Der Wasserk

Το οποίο είναι 45mm και πάλι θα πρέπει να μετρήσω παλι για να είμαι σίγουρος (το απογευμα οταν επιστρεψω).

Με αυτα τα δεδομενα το παρακατω κιτ γίνεται ελκυστικο???????

Alphacool NexXxoS Cool Answer 360 DDC/XT - kit

Aquatuning - Der Wasserk

Ευχαριστω για την βοήθεια!

ΥΓ. Για αρχή μόνο την cpu θα βάλω στο νερό αλλά θα ηθελα ότι πάρω να με καλυψει αυριο μεθαυριο αν θελήσω να βάλω και τις gpu..

Link to comment
Share on other sites

χμμμ έχεις δίκιο, για καποιο περιέργο λόγο πιστευα οτι το τέρας που λέγετε Cosmos 2 θα χωρουσε ένα 60mm rad :p , αλλά προς απογοητευση μου είχα λάθος (όπως διαβαζω και πολλοι αλλοι).

Απο οτι βλέπω το μεγαλύτερο rad που θα χωρουσε είναι αυτό:

Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 360mm

Aquatuning - Der Wasserk

Το οποίο είναι 45mm και πάλι θα πρέπει να μετρήσω παλι για να είμαι σίγουρος (το απογευμα οταν επιστρεψω).

Με αυτα τα δεδομενα το παρακατω κιτ γίνεται ελκυστικο???????

Alphacool NexXxoS Cool Answer 360 DDC/XT - kit

Aquatuning - Der Wasserk

Ευχαριστω για την βοήθεια!

ΥΓ. Για αρχή μόνο την cpu θα βάλω στο νερό αλλά θα ηθελα ότι πάρω να με καλυψει αυριο μεθαυριο αν θελήσω να βάλω και τις gpu..

Eαν μεθαυριο βαλεις και τις(2?) gpu

σιγουρα θα χρειαστεις μεγαλυτερο σε διαστασεις ή περισσοτερα σε αριθμο ψυγεια

καθως και πιθανοτατα δυνατοτερη αντλια.

Καλυτερα κοιτα σε ξεχωριστα εξαρτηματα αντι για ετοιμα κιτ.

Πχ θα μπορουσες να ξεκινησεις με κατι τετοιο κι αργοτερα οταν βαλεις και τις vga πανω

προσθετεις και το επιπλεον ψυγειο/ρακορ και vga block.

Link to comment
Share on other sites

Eαν μεθαυριο βαλεις και τις(2?) gpu

σιγουρα θα χρειαστεις μεγαλυτερο σε διαστασεις ή περισσοτερα σε αριθμο ψυγεια

καθως και πιθανοτατα δυνατοτερη αντλια.

Καλυτερα κοιτα σε ξεχωριστα εξαρτηματα αντι για ετοιμα κιτ.

Πχ θα μπορουσες να ξεκινησεις με κατι τετοιο κι αργοτερα οταν βαλεις και τις vga πανω

προσθετεις και το επιπλεον ψυγειο/ρακορ και vga block.

Μία gpu έχω προς το παρον αλλα στο μελλον μολις πεσουν οι τιμες σιγουρα θα γινουν διπλές, το θεμα είναι οτι οκ δεν νομιζω οτι χρειαζονται αυτες οι gpu water cooling καθως σε full load δεν ξεπερνανε τους 60C, αλλά σιγουρα καλό είναι να έχεις την δυνατότητα αναβάθμισης.

Αν το συγκεκριμενο κιτ είχε d5 pump θα το θεωρούσες καλο/δυνατο?

Link to comment
Share on other sites

Μία gpu έχω προς το παρον αλλα στο μελλον μολις πεσουν οι τιμες σιγουρα θα γινουν διπλές, το θεμα είναι οτι οκ δεν νομιζω οτι χρειαζονται αυτες οι gpu water cooling καθως σε full load δεν ξεπερνανε τους 60C, αλλά σιγουρα καλό είναι να έχεις την δυνατότητα αναβάθμισης.

Αν το συγκεκριμενο κιτ είχε d5 pump θα το θεωρούσες καλο/δυνατο?

το πρωτο κιτ που ειχες επιλεξει ηταν καλο και περιλαμβανε και την D5

αλλα ειχε ψυγειο 60mm το οποιο ειναι και σχετικα υπερκοστολογημενο απο μονο του.

Το δευτερο κιτ ειναι επισης τιμιο και η αντλια του θα σηκωσει το μπλοκ επεξεργαστη και μιας καρτας

αλλα εαν αργοτερα πας σε εξτρα ψυγειο και μπλοκ για 2η vga, εκει θα τα δει σκουρα τα πραγματα.

για να μην παλευεις να βρεις κιτ που να τα συνδυαζει ολα

καλυτερα επελεξε τα parts ξεχωριστα.

Θα παρεις αυτα που χρειαζεσαι τη στιγμη που τα χρειαζεσαι.

Κοινως ξεκινα με μια καλη αντλια/reservoir, ενα καλο cpu block κι ενα τριπλο ψυγειο

κι αργοτερα βλεπεις και πραττεις αναλογως

Και να ξερεις οτι τα καλα Best seller εξαρτηματα στο watercooling δεν χανουν την αξια τους

τα πουλας μτχ με πολυ μικρη απαξιωση. (με εξαιρεση τα vga block συνηθως)

Link to comment
Share on other sites

Το cosmos 2 δεν χωράει το ψυγείο αυτο που έχεις στο λινκ, τουλάχιστον όχι στην οροφή. Αυτο που πρέπει να κανείς ειναι να μετρήσεις πόση απόσταση εχει η μητρική σου μέχρι το πάνω μέρος. Μόλις το κανείς αυτο συνεχίζουμε.

Το μέτρησα επιτέλους και ο διαθέσιμος χώρος είναι στα 5,8 με 5,9 εκατοστα, αν εβρισκα ενα 60αρι ψυγειο να δοκιμασω μπορει οριακα να το επαιρνε , αλλά θα ηταν πολυ οριακα... :p

Link to comment
Share on other sites

Το μέτρησα επιτέλους και ο διαθέσιμος χώρος είναι στα 5,8 με 5,9 εκατοστα, αν εβρισκα ενα 60αρι ψυγειο να δοκιμασω μπορει οριακα να το επαιρνε , αλλά θα ηταν πολυ οριακα... :p
Μη σε πιάνει πανικός με το να βάλεις ντε και καλα χοντρό τριπλό ψυγείο πάνω, εγω πχ έχω αυτο EX360 Triple Fan Radiator | XSPC στο πάνω μέρος ένα Phobya G-Changer 120 Ver.1.2 Watercooling Radiator πίσω και άλλο ένα Phobya G-Changer 240 Ver.2 Watercooling Radiator στο κάτω μέρος. Ολα αυτα ειναι αρκετά να ψυξουν αυτα που βλέπεις στην υπογραφή ακόμα και sli. Αν θες ακόμα περισσότερα μπορείς να βάλεις κάτω και αυτο Aquatuning - Der Wasserk Το παίρνει χωρίς μοντιφα και σε push pull. Τι άλλο να θέλει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα επέλεξα το παρακάτω κιτ:

Alphacool NexXxoS Cool Answer 360 DDC/XT - kit

Aquatuning - Der Wasserk

Για τους παρακάτω λόγους:

1) Το ψυγείο αυτό Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 360mm είναι το μεγαλύτερο που βρήκα που χωράει επάνω, απο το να έχω ένα 30αρι σε push/pull νομιζω οτι είμαι καλύτερα σε 45αρι με μόνο push απο αποψη performance/noise

2)H αντλια είναι ποιοτική , για αρχη θα βάλω μόνο cpu, αν αποφασισω να βάλω και την gpu (και μία δεύτερη μετα) τότε θα μπορώ να βάλω μία ακόμα ίδια αντλία αναβαθμίζοντας μονάχα το reservoir με αυτό:

Aquatuning - Der Wasserk

3)Το overall πακετο φαίνεται να έχει καλό value for money

Απο κει και πέρα θα μιλήσουν οι επιδόσεις ότνα με το καλό φτάσει το πακετο, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια noobιστικη ερωτηση καθως περιμένω για τον εξοπλισμο...

Το τριπλο ψυγείο θα το βαλω πανω με Push ανεμιστηρες, τους σωλήνες απο ποια πλευρά τους βάζω? μπροστά ή πισω? Μπροστά μου φαινεται οτι δεν θα έχει πολυ χώρο και θα υπάρχει κινδυνος οι σωλήνες να "σπανε" και απο πίσω θα περνάνε απο όλο το κουτι και μπροστα απο το ψυγειο και θα τρώνε τζαμπα ζεστο αέρα...

Bonus ερωτηση, το κιτ περιέχει αυτο το "νερακι"

Aquatuning -Your watercooling and modding distributor - Alphacool CKC Cape Kelvin Catcher Clear 1000ml Alphacool CKC Cape Kelvin Catcher Clear 1000ml 30155

και φαίνεται να είναι κομπλέ, θα χρειαστεί να ρίξω τιποτα άλλο μέσα?

Link to comment
Share on other sites

3_water.jpg

1_water.jpg

image.jpg

Με παιδεψε πολυ η εγκατάσταση της, χρειαστηκε να ισιωσω κάτι στοπ(?) για το drive και να μεγαλώσω κάτι τρυπούλες για να καταφέρω να βάλω το ψυγείο πάνω, επίσης επειδή εμπαινε το ψυγείο μόνο προς μία κατευθυνση (καθώς η αντιθετη εβρισκε στην τροφοδοσία του motherboard) αναγκάστηκα για μια απόσταση 5 εκατοστά να κόψω σωλήνα 30 για να αποφύγω σπάσιμο καλωδίου.

Μετά είχε πολυ αερα μέσα και δεν τραβουσε η αντλία ( το κουνησα αρκετα λύθηκε το ζητημα) , μετά είχα διακοπη ρεύματος :confused::confused::confused: μετά δεν έλεγε να περασει η βίδα απο το καρυδακι του :whistling:whistling Με τα πολλα τέλος πάντων τα κατάφερα, ήταν και η πρώτη μου εγκατάσταση water cooling.

Αλλά στο τέλος άξιζε ο κόπος , οι θερμοκρασίες μου σε load όταν τρέχω IBT δεν ξεπερνούν τους 36C!! και ο FX έφτασε τα 4,92@1,45V! και μόλις ξεκινησα testing!

Ηταν μία εμπειρία μονο και μόνο η εγκατάσταση :) και χαίρομαι που στο τέλος είχε αποτέλεσμα! Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας...

Link to comment
Share on other sites

ωραιος φιλε μπραβο σου, αντε και με το καλο 5ghz κοντα εισαι.

απλα μια παρατηρηση , τα λαστιχα που φευγουν απο το block θα μπορουσαν να ειναι λιγο πιο κοντα να μην κανουν αυτην την καμπυλη προς τα κατω ,και να μη διασταυρωνονται ,να περναει το ενα κατω απο το αλλο. θα μπορουσες και να χρησιμοποιουσες compression fittings 45 μοιρων στο μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 5Ghz δεν τα πιανω με τιποτα (οχι σε IBT), σκέφτομαι μήπως φταίνε οι μνήμες για αυτό (1600mhz).

Παιζοντας όμως με τα ρευματα (βαζοντας λιγάκι παραπάνω) και τρέχοντας IBT βλέπω διαφορές θερμοκρασιας μεταξύ Socket (cpu) και package (cores) ακόμα και 18-20 βαθμους, είναι νορμαλ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κουκλάκι το έκανες, Καλοδούλευτο! και εγώ ζαχαρώνω να βάλω και να βλέπω άλλους να τα καταφέρνουν με σπρώχνει περισσότερο!

Σε κάποιες φωτογραφίες έχεις βάλει τις μικρογραφίες τους στα λινκ, βάλε τις μεγάλες να τις χαρούμε καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.