Jump to content



Λαθος φορτιστης σε λαπτοπ


Dant3

Recommended Posts

Το λοιπον η αδελφη της κοπελας μου εχει ενα hp compaq 615.της χαλασε ο φορτιστης και του φορεσε οτι ταιριαζε.

Εν ολιγοις,το λαπτοπ θελει 18,5V και του εδωσε 19.μετα απο 2-3 βδομαδες φυσικα τα φτυσε.το εχω λυσει να δω μπας και δω τιποτα οπτικα.τι τα τιναζει σε αυτη τη περιπτωση?τι να κοιταξω?

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι αναβοσβηνει το caps lock 8 φορες αλλα δεν εχω βρει τι ειναι.

Edit.Αναβοσβηνει βασικα διπλα στην υποδοχη του ρευματος ενα φωτακι.βρηκα απο καπου οτι παιζει να εχει προβλημα αυτο που μετατρεπει τα βολτ στην εισοδο σε 5,12 κτλ.ποιο ειναι αυτο?

το θεμα βεβαια ειναι οτι το δοκιμαζω με μπαταρια τωρα και οχι το φορτιστη του...

post-12158-1416076952,6809_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να σημειωσω οτι αναβοσβηνει το caps lock 8 φορες αλλα δεν εχω βρει τι ειναι.

Edit.Αναβοσβηνει βασικα διπλα στην υποδοχη του ρευματος ενα φωτακι.βρηκα απο καπου οτι παιζει να εχει προβλημα αυτο που μετατρεπει τα βολτ στην εισοδο σε 5,12 κτλ.ποιο ειναι αυτο?

το θεμα βεβαια ειναι οτι το δοκιμαζω με μπαταρια τωρα και οχι το φορτιστη του...

Καλησπέρα....Με την μπαταρία δουλεύει; Επίσης για να κάτσεις να βρεις τι ακριβώς έχει πρόβλημα (γιατί αν δεν δουλεύει ούτε με την μπαταρία σημαίνει ότι δεν είναι απλά το βύσμα τροφοδοσίας του) θέλει πάρα πολύ χρόνο και να έχεις και την βασική εμπειρία...!

Link to comment
Share on other sites

ουτε με τη μπαταρια δουλευει.

αλλα οταν το εχω στη πριζα αν πατησει να ανοιξει τοτε δεν κανει τιποτα

με τη μπαταρια κανει αυτο που αναβοσβηνει 8 φορες το λαμπακι

Link to comment
Share on other sites

Κυκλωμα τροφοδοσιας πιθανον να πηγε τσαρκα.

Βεβαια τα V που εδωσες περισσοτερο δεν ειναι κατι το αξιολογο.

Αν δεν το καιγεσαι και δεν το βιαζεσαι φερ'το στο κοπη το πιτα να παρω τη μητρικη να δουμε μεχρι που φτανει το ρευμα.

EDIT για να μην υπαρχει παρεξηγηση.μιας και πολλα εχουν δει τα ματια μας.

Φυσικα δεν θελω καποια χρηματα για τη βοηθεια αυτη. Το κανω καθαρα απο εξυπηρετηση.

Link to comment
Share on other sites

Και έμενα για κύκλωμα τροφοδοσίας μου κάνει το ότι αναβοσβήνει 8 φορές σημαίνει ότι παίρνει ρεύμα από την μπαταρία δοκίμασε λίγο το τροφοδοτικό σε κανένα άλλο λεπτοπ μήπως τα έφτυσε κιόλας

Compaq 615 Notebook PC*-* HP Notebook PCs - Testing and Using the AC Power Adapter - c00363266 - HP Business Support Center

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά τα 0.5 V που έχει δώσει είναι μηδαμινά...Δεν νομίζω να προκάλεσαν τέτοια ζημιά...εκτός κι αν το notebook έχει τόσο ευαίσθητο κυκλωματάκι...Αν δεν γνωρίζεις πολλά και δεν το βιάζεσαι καλύτερα να το δει κάποιος έμπειρος...κι εφόσον προσφέρθηκε κι o polonos χωρίς κάποιο χρηματικό ποσό ακόμα καλύτερα...!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά τα 0.5 V που έχει δώσει είναι μηδαμινά...Δεν νομίζω να προκάλεσαν τέτοια ζημιά...εκτός κι αν το notebook έχει τόσο ευαίσθητο κυκλωματάκι...

Αρχικα ναι, η σειρα αυτη της HP ειναι αρκετα ευαισθητη στο ρευμα.

Επισης καποια μοντελα (βλ. CQ60 CQ70 DV7 κλπ) εχουν τριφασικα τροφοδοτικα.

Οποιοδηποτε αλλο τροφοδοτικο μπει πανω (βλ. aftermarket by μεκαψεςκαιτσουζειακομα) που συνηθως ειναι διφασικο προκαλει προβλημα στο κυκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ναι, η σειρα αυτη της HP ειναι αρκετα ευαισθητη στο ρευμα.

Επισης καποια μοντελα (βλ. CQ60 CQ70 DV7 κλπ) εχουν τριφασικα τροφοδοτικα.

Οποιοδηποτε αλλο τροφοδοτικο μπει πανω (βλ. aftermarket by μεκαψεςκαιτσουζειακομα) που συνηθως ειναι διφασικο προκαλει προβλημα στο κυκλωμα.

Πως ακριβως εννοεις το τριφασικο και μονοφασικο; Στο τροφοδοτικο πανε δυο καλωδια με ταση περιπου 19V. Θεωρω απιθανο να καηκε απο το .5V διαφορα, ειναι ελαχιστο και δεν ενοχλει τον σταθεροποιητη που εχει μετα.

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως εννοεις το τριφασικο και μονοφασικο; Στο τροφοδοτικο πανε δυο καλωδια με ταση περιπου 19V. Θεωρω απιθανο να καηκε απο το .5V διαφορα, ειναι ελαχιστο και δεν ενοχλει τον σταθεροποιητη που εχει μετα.

Αν έχω καταλάβει καλά εννοεί το καλώδιο από την μπρίζα μέχρι το μετασχηματιστή...! Αλλά δεν έχει να κάνει...Ο μετασχηματιστείς έτσι κι αλλιώς μετατρέπει το ρεύμα από AC σε DC οπότε ξεχνάμε τους όρους τριφασικό - διφασικό...! Το μόνο να παίχτηκε κάτι με τα Amber αλλά και πάλι θα είχε κάψει μετασχηματιστή και όχι λάπτοπ....! Περίεργο πολύ....!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις με αυτην την φωτογραφια, αλλα τα περισσοτερα, αν οχι ολα, συγχρονα φορητα εχουν ΔΙΠΟΛΙΚΟ βυσμα που μεταφερουν συνεχες ταση στο κυκλωμα φορτισης του φορητου υπολογιστη, συνηθως ειναι 19V με περιπου 4-5Α για οσα εχουν οθονη 15" και 3-4 για οσα ειναι μικροτερα.

Το βυσμα αυτο εχει μονο + και -

Link to comment
Share on other sites

MP3476.jpg12985619270.jpg

Βρείτε τις διαφορές και κερδίστε την καμένη μητρική Dant3!

Μόλις σήμερα μου έφεραν για επισκευή ενα 615 με βραχυκλωμένο power connector. Για την ακρίβεια έβγαζε καπνούς. Περιττό να αναφέρο οτι είναι με uniπετσα φορτιστή. Πριν μερικές μέρες επίσης είδα ένα dv1000 με λιωμένο το power chip (pq44) απο king of the bongo φορτιστή. Όσο για το αν +-2V ή +-0.5Α σε αγωγούς με πάχος μικρών, μικροκολήσεις τήξεως (αλλά όχι και ασφάλιες) νομίζω μπορεί κανείς να το διαπιστώσει ψάχνωντας για universal charger problem OR ****ed OR burned OR raped OR killed my laptop

Σε κάθε περίπτωση ο φορτιστής. ΠΡΕΠΕΙ να είναι αυτός που προτείνει ο καταστευαστής, η καποιος που αναφέρεται ΡΗΤΑ οτι είναι 100% συμβατός. Επι του θέματος η γνώμη μου είναι οτι έχεις ψήσει κάποιο ολοκληρωμένο. Ακόμα και να το βρισκες δες θα μπορούσες να το αλλάξεις μόνος αρα το κόστος μεταφορικών+τεχνογνωσία+μηχανήμα(τα) πιστεύω θα φτάσεις στα 3/4 της τιμής καινούριας μητρικής. Εΐδικά για τόσο παλιό μοντέλο δεν θα μπαινα καν στην διαδικασία. Εγώ παλι είμαι πιο τυχερός και πιθανόν να την γλυτώσω με ένα power connector και φορτιστή ευκρινούς φύλλου (φορτιστής και κολώνια ΠΟΤΕ unisex). Πάντως επειδή κ αυτό που έφεραν είναι λίγο ταλαιπωρημένο αν υπάρχει κάτι που θες να δώσεις ως ανταλλακτικά το συζητάμε.

post-29209-1416077021,0992_thumb.jpg

post-29209-1416077021,7057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

MP3476.jpg12985619270.jpg

Βρείτε τις διαφορές και κερδίστε την καμένη μητρική Dant3!

Μόλις σήμερα μου έφεραν για επισκευή ενα 615 με βραχυκλωμένο power connector. Για την ακρίβεια έβγαζε καπνούς. Περιττό να αναφέρο οτι είναι με uniπετσα φορτιστή. Πριν μερικές μέρες επίσης είδα ένα dv1000 με λιωμένο το power chip (pq44) απο king of the bongo φορτιστή. Όσο για το αν +-2V ή +-0.5Α σε αγωγούς με πάχος μικρών, μικροκολήσεις τήξεως (αλλά όχι και ασφάλιες) νομίζω μπορεί κανείς να το διαπιστώσει ψάχνωντας για universal charger problem OR ****ed OR burned OR raped OR killed my laptop

Σε κάθε περίπτωση ο φορτιστής. ΠΡΕΠΕΙ να είναι αυτός που προτείνει ο καταστευαστής, η καποιος που αναφέρεται ΡΗΤΑ οτι είναι 100% συμβατός. Επι του θέματος η γνώμη μου είναι οτι έχεις ψήσει κάποιο ολοκληρωμένο. Ακόμα και να το βρισκες δες θα μπορούσες να το αλλάξεις μόνος αρα το κόστος μεταφορικών+τεχνογνωσία+μηχανήμα(τα) πιστεύω θα φτάσεις στα 3/4 της τιμής καινούριας μητρικής. Εΐδικά για τόσο παλιό μοντέλο δεν θα μπαινα καν στην διαδικασία. Εγώ παλι είμαι πιο τυχερός και πιθανόν να την γλυτώσω με ένα power connector και φορτιστή ευκρινούς φύλλου (φορτιστής και κολώνια ΠΟΤΕ unisex). Πάντως επειδή κ αυτό που έφεραν είναι λίγο ταλαιπωρημένο αν υπάρχει κάτι που θες να δώσεις ως ανταλλακτικά το συζητάμε.

Χαχαχαχα...(Για τις φώτο) μου είχαν φέρει ένα Fujitsu Siemens Amilo Pi 2550 έτσι...Τελικά την γλίτωσαν απλά με ένα connector και φορτιστή....!

Link to comment
Share on other sites

Τη παρασκευη που ειναι η κοπη της πιτας θα το παρω στο πολωνο να δω τι θα γινει.

[MENTION=29209]korobas[/MENTION]

αν θες κανα κομματι δες εδω

http://www.thelab.gr/pwliseis/hp-compaq-615-se-kommatia-kai-alla-118167.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.