Jump to content



Χαμηλή Βαθμολογία των γραφικών aero στα windows 7


PanosDanis

Recommended Posts

Καλησπερα. Ειμαι καινουριος εδω, ψαχτηκα για το θεμα μπας και ειναι σε αλλο topic αλλα δεν το βρηκα, οποτε το γραφω εδω.

Αρχισα να φτιαχνω εναν νεο υπολογιστη με τα εξης χαρακτηριστικα:

λειτουργικο: windows 7 64 bit Ultimate

Μητρική: Gigabyte A55M-DS2

RAM: kINGSTON DDR3 4GB

CPU: AMD6 A3670K unlocked @ 2.70ghz

Γραφικά: AMD Radeon HD 6530D (η οποια ειναι της μικτρικης οχι εξωτερικη)

Η βαθμολογια των windows 7 ειναι η εξης:

CPU: 7.2

RAM: 5.9

Γραφικα: 4,4 (μερικες φορες παει 4,5)

Γραφικα παιχνιδιων: 6,1

Σκληρος δισκος: 5,7

Εχω 3 ερωτησεις:

α) Γιατι τα γραφικα ειναι πολυ πιο χαμηλα απο τα γραφικα παιχνιδιων τι τα επηρεαζει; Κανονικα δεν θα πρεπε να ειναι 6,1 και τα 2?

β) Ποιοι σκληροι τυπου ssd μπορουν να φτασουν την βαθμολογια 7?

γ) Σκεφτομαι να βαλω αλλη μια RAM την ιδια ακριβως kingston DDR3 4GB, θα φτασει την βαθμολογια 7?

(Ναι ο σκοπος μου ειναι να ειναι τα περισσοτερα 7αρια).

Link to comment
Share on other sites

Η βαθμολογία που δίνουν τα Windows δεν ειναι 100% αξιόπιστη. Ένα το κρατούμενο. Δευτερον αντε και έχεις τα πιο πολλά 7άρια, θα τα αξιοποιήσεις; Τα χρειάζεσαι; Για να αυξήσεις το scor στα γραφικά πρέπει να κοιτάξεις σε άλλη κάρτα γραφικών και όχι στην ενσωματωμένη του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να τα αξιοποιησω απλα πιστευω πως με την βαθμολογια της microsoft θα μπορω να ξερω εαν εχω καλα πραγματα στον υπολογιστη μου. Αλλα και παλι δεν θα επρεπε γραφικα και γραφικα παιχνιδιων να ειναι ιδιο? :confused: (μου κατεβαζει πολυ το συνολικο βαθμο)

Link to comment
Share on other sites

Η βαθμολογία είναι ο χαμηλότερος βαθμός που βγάζεις σε μια από όλες τις κατηγορίες. Αν χτυπάει χαμηλό βαθμό λόγω κάρτας γραφικών η γενική βαθμολογία θα μείνει η ίδια ακόμη και αν βάλει SSD. Γενικά η βαθμολογία αυτή της microsoft δεν είναι αξιόπιστη οπότε μη σε νοιάζει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

απλα πιστευω πως με την βαθμολογια της microsoft θα μπορω να ξερω εαν εχω καλα πραγματα στον υπολογιστη μου.

Αν περιμένεις από αυτό να καταλάβεις το εάν έχεις πάρει καλά πράγματα, τότε...λυπάμαι αλλά...:TD:

Δεν πάει έτσι.

Άμα θέλεις να μάθεις για το αν αυτά που έχεις είναι καλά και ποια είναι καλύτερα και τι να κάνεις για αυτό, άνοιξε ένα άλλο θέμα.

Και στο τέλος θα δεις και τον συντελεστή των windows να ανεβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

α) Γιατι τα γραφικα ειναι πολυ πιο χαμηλα απο τα γραφικα παιχνιδιων τι τα επηρεαζει; Κανονικα δεν θα πρεπε να ειναι 6,1 και τα 2?

β) Ποιοι σκληροι τυπου ssd μπορουν να φτασουν την βαθμολογια 7?

γ) Σκεφτομαι να βαλω αλλη μια RAM την ιδια ακριβως kingston DDR3 4GB, θα φτασει την βαθμολογια 7?

(Ναι ο σκοπος μου ειναι να ειναι τα περισσοτερα 7αρια).

Για αρχη παιρνεις σαν δεδομενα αυτο που προανεφεραν τα παιδια ανωθε.Οτι δηλ. η βαθμολογια

των 7 δεν ειναι ΤΟ αξιοπιστο κριτηριο σε μια αγορα.

1)Η ενσωματομενη καρτα γραφικων του συγκεκριμενου επεξεργαστη δεν ειναι οτι καλυτερο

ωστε να σε δωσει την βαθμολογια που ζητας.Αν θες να δεις λιιιγο παραπανω βαλε γρηγορες μνημες

δοκιμασε να τις ανεβασεις λιγο και ισωως δεις καποια μικρη διαφορα.

2)Οποιοδηπωτε συγχρονο ssd παρεις θα δεις το 7αρακι χαλαρα μιας και οι ταχυτητες τους εχουν ξεφυγει

αρκετα σε σχεση με παλια.

3)Αν εχεις ενα ντιμακι μιας και η μητρικη σου οσο ειδα εχει 2 σλοτ ναι θα δεις καποια βελτιωση γιατι

θα δουλευει dual channel ο επεξεργαστης + αν ειναι γρηγορη στους χρονισμους της και την

ανεβασεις λιγο θα πετυχεις καλυτερο σκορ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, σας ευχαριστω ολους! Οντως σωστο ειναι οτι η microsoft δεν ειναι πολυ αξιοπιστη. Αλλα τα γραφικα με τα γραφικα παιχνιδιων δεν θα πρεπε να ειναι ιδια;

Εμ αφού στο είπαμε οτι δεν ειναι αξιόπιστο, τι ψαχνεις να βρεις τώρα. Κανονικά θα έπρεπε, αλλα μην ψάχνεις να βρεις λογική στα αποτελέσματα του Experience των windows.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, σας ευχαριστω ολους! Οντως σωστο ειναι οτι η microsoft δεν ειναι πολυ αξιοπιστη. Αλλα τα γραφικα με τα γραφικα παιχνιδιων δεν θα πρεπε να ειναι ιδια;

Απο τον υπολογιστη σου οπως ειναι είσαι ικανοποιημένος ?

Αν ναι, μη το ψάχνεις άλλο και κατσε να τον χαρεις ;):)

Link to comment
Share on other sites

Απο τον υπολογιστη σου οπως ειναι είσαι ικανοποιημένος ?

Αν ναι, μη το ψάχνεις άλλο και κατσε να τον χαρεις ;):)

Ειμαι ευχαριστημενος δεν μπορω να πω αλλα προσπαθω να φτιαξω εναν υπολογιστη που θα αντεχει games και πολλα αλλα για πολυ καιρο και οχι να μπορει να παιζει π.χ ενα game σημερα και μετα απο 3 χρονια να κολλαει αρκετα. Γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Με μια καρτα γραφικων επιπεδου 150-200 ευρω θα παιζει τα πάντα αρκετα καλά για πολυ καιρο.

Αν θελεις άφησε τα στην ακρη και οταν δεις οτι δε σε καλύπτει αγορασε μια. (αφου εισαι οκ τωρα μπορει σε 1-2 χρονια να χρειαστείς καλύτερη αναλογα τι παιχνιδια παίζεις, αγορασε τοτε)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ευχαριστημενος δεν μπορω να πω αλλα προσπαθω να φτιαξω εναν υπολογιστη που θα αντεχει games και πολλα αλλα για πολυ καιρο και οχι να μπορει να παιζει π.χ ενα game σημερα και μετα απο 3 χρονια να κολλαει αρκετα. Γι αυτο.

Οπότε ότι θες για αναβάθμιση ρώτα εδώ στο forum και ασε τα windows να λένε τα δικά τους!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα την ίδια απορία με το Laptop μου Acer Aspire 5750G με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (Nvidia Geforce 630M 2GB) στην αξιολόγηση των Windows έχει 4,8 στα γραφικά aero και 6,7 στα γραφικά παιχνιδιών. επίσης είχα την ίδια απορία: Δεν θα πρεπε να είναι ίδια η βαθμολογία? Λίγο που ασχολήθηκα δεν έβγαλα άκρη... Και όπως λένε και τα αλάνια παραπάνω η αξιολόγηση των WIndows δεν είναι καθόλου αξιόπιστη. Οπότε δες επί της ουσίας τα πράγματα. Αν δουλεύει το PC σου χωρίς προβλήματα κάτσε και απόλαυσέ το!

Αφού δεν έχει κλείσει ακόμα το θέμα, λέω να συμπληρώσω στη συζήτηση. O λόγος για τον οποίο νομίζω ότι υπάρχει η διαφορά στο βαθμό αξιολόγησης των Windows μεταξύ των γραφικών aero και γραφικών παιχνιδιών, έχει να κάνει με το αν η ανεξάρτητη κάρτα γραφικών είναι Nvidia ή Ati Radeon.

Χθες αναβάθμισα τη RAM στο Laptop μου από 4 GB σε 8 GB Dual Channel, και πλέον η βαθμολογία διαμορφώθηκε από 4,8 που ήταν στα γραφικά aero σε 6,7. Και πλέον είναι η ίδια με αυτή στα γραφικά παιχνιδιών.

Λοιπόν, αφού τα Windows δεν χρησιμοποιούν την ανεξάρτητη κάρτα γραφικών για τα γραφικά του aero, αξιολογούν το συγκεκριμένο κομμάτι σύμφωνα με τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή, συνεπώς αυτό είναι ανάλογο με τη RAM του συστήματος η οποία είναι ταυτόχρονα και η RAM των ενσωματωμένων γραφικών. Οπότε αυξάνοντας τη RAM του συστήματος. αυξάνεις και τη RAM της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών.

Αυτό, (η διαφορά βαθμολογίας μεταξύ των γραφικών aero και γραφικών παιχνιδιών) συμβαίνει όταν η ανεξάρτητη κάρτα γραφικών είναι Nvidia. Ο λόγος είναι ότι το "Nvidia Optimus technology" αποφασίζει αυτόματα για το ποια κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιήσει το σύστημα, ανάλογα με τις απαιτήσεις της εκάστοτε εφαρμογής ή παιχνιδιού. Optimus Technology.

Σε αντίθεση τώρα με την Nvidia και το "Nvidia Optimus technology", όταν η ανεξάρτητη κάρτα γραφικών σου είναι Ati radeon, η εναλλαγή γραφικών δεν γίνεται αυτόματα. Κάνοντας δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας έχει μια επιλογή, "επιλογή εναλλάξιμων γραφικών" νομίζω. (εννοείται με ενημερωμένο το catalyst control center) Η οποία επιλογή σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις manual για το ποια γραφικά θέλεις να χρησιμοποιεί ο υπολογιστής σου, γενικώς. Σε αυτή την περίπτωση θα έχεις την ίδια βαθμολογία και στα γραφικά aero και στα γραφικά παιχνιδιών. Ο βαθμός βέβαια θα είναι ανάλογος με τα γραφικά τα οποία έχεις επιλέξει.

Εν τω μεταξύ πριν αλλάξω την RAM στο Laptop είχα αλλάξει και τον σκληρό δίσκο και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Η βαθμολογία στη αξιολόγηση των Windows Όσων αφορά τον σκληρό δίσκο και πριν και μετά την αλλαγή είναι 5,9! Πώς γίνεται αυτό?

Πριν είχα τον "Seagate Momentus ST9500325AS 500GB 5400 RPM 8MB Cache SATA 3.0Gb/s" και τώρα τον "Western Digital Scorpio Black WD7500BPKT 750GB 7200 RPM 16MB Cache 2.5" SATA 3.0Gb/s"

και η διαφορά μεταξύ τους είναι αισθητή!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ειμαι ευχαριστημενος δεν μπορω να πω αλλα προσπαθω να φτιαξω εναν υπολογιστη που θα αντεχει games και πολλα αλλα για πολυ καιρο και οχι να μπορει να παιζει π.χ ενα game σημερα και μετα απο 3 χρονια να κολλαει αρκετα. Γι αυτο.

Αν ήθελες υπολογιστή για games, το πήρες λάθος εξαρχής, δεν κάνει το Pc σου για παιχνίδια. Άνοιξε νέο θέμα, αν ενδιαφέρεσαι για αναβάθμιση.

Αν και για να γίνει σωστή δουλειά, στήσιμο απ΄την αρχή θέλει υπολογίζοντας ότι έχεις apu και σάπια μητρική.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τα παιδιά για την βαθμολογία. Δεν παιζει κανένα ρόλο πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.