Jump to content



Πιθανή αγορά ssd


Incredible

Recommended Posts

Γειά σε όλους και καλή χρονιά!

Μιλάμε για το σύστημα της υπογραφής μου, σκέφτομαι την προσθήκη ssd, το χρησιμοποιώ για ιντερνετ παιχνίδια και σχεδιαστηκά προγράμματα (autocad-solidworks). Δεν το νιώθω αργό το pc (τουλάχιστον σε σχέση με το τι έχω συνηθίσει) αξίζει λοιπόν η προσθήκη ενός ssd; δηλαδή τι θα κερδίσω; αν έχετε κάποια πρόταση θέλω να είναι απο vision studio και όσο πιο οικονομικά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Θα σου πω εγώ, που δεν είμαι από αυτούς που ξετρελάθηκαν με τον SSD.

Κέρδισα bootup/shutdown times.

Φορτώνουν πιο γρήγορα τα προγράμματα. Κατάλαβα διαφορά σε αυτά που διαβάζουν πολλά μικρά αρχεία όταν τα ανοίγεις (office suites/photo editors κτλ). Τώρα π.χ. στον firefox, πριν φόρτωνε σε .5s τώρα φορτώνει κατευθείαν, νταξ, μικρή διαφορά.

Scan από a/v / search κτλ είναι πιο γρήγορα, ιδιαίτερα σε σύγκριση με non indexed drives.

Εγράψα το defrag στα παλιά μου τα παπούτσια.

Σταμάτησα να εγκαθιστώ βλακείες στο σύστημα μου: Τι έχω ελεύθερα "μόνο" 50GB; Σιγά μη βάλω το τάδε παιχνίδι που δε θα παίξω.

0 θόρυβος.

Τώρα από ssd, θα σου πρότεινα τουλάχιστον 120ρι. Τώρα από vision studio, ο μόνος που είναι "φτηνός" είναι ο 840 στο κατοστάρικο. Αλλά είναι σχετικά νέος δίσκος και δε ξέρω από reliability τι λέει, ιδιαίτερα μιας και χρησιμοποιεί TLC. Γρήγορος δίσκος όμως, και ως τώρα η samsung δε τα έχει σκ@τώσει ποτέ στους SSD.

Link to comment
Share on other sites

απλά σκέφτομαι αν αξίζει πραγματικά η αναβάθμιση! δηλαδη θέλω να δω σημαντικές αλλαγές! τώρα αν τον firefox αντί για 5sec τον ανοίγει αμέσως δεν με πολυκαίει! :p

άλλη άποψη;

Link to comment
Share on other sites

jax7480 πλάκα του κάνεις του παιδιού μάλλον ... Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω φίλε μου διάβασε ξανά προσεκτικά αυτά που σου έγραψε ο Volrath συν αυτά που θα σου γράψω κι εγώ και αποφάσισε μόνος σου:

+ με 8gb ram που έχεις φτιάχνεις κι έναν RamDisk του 1GB και μεταφέρεις πάνω του το System TEMP, καθώς και τα temporary folders όλων των browsers που χρησιμοποιείς...

Βάζεις το αρχείο του RamDisk πάνω στον SSD και το διαβάζουν τα Windows κάθε φορά που ανοίγουν ενώ το αποθηκεύουν κάθε φορά που κλείνουν...Με αυτό τον τρόπο έχεις αποκτήσει ένα ταχύτατο λειτουργικό... (Περισσότερες πληροφορίες για το πώς γίνονται τα παραπάνω στο Google ...)

+ Οι πίστες στα games φορτώνουν άμεσα με ότι συνεπάγεται αυτό για την αίσθηση στο gameplay...

+ η κατανάλωση του SSD είναι μηδαμινή σε σχέση με αυτήν ενός Hdd ...

+ Παίρνεις BackUp του partition του λειτουργικού σου σε χρόνο dt ...

Κατά τα άλλα μάλλον δεν βοηθάει και πολύ ένας SSD ...:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

To RAMDISK δεν χρειάζεται SSD για να δουλέψει.

Η κατανάλωση σε σταθερό υπολογιστή δεν νομίζω να απασχολεί και τόσο. Αν το σύστημα "καίει" 400watt, με τον SSD θα "καίει" 395watt.

Πόσο συχνά κάνεις backup του λειτουργικού σου; τα σημαντικά πράγματα κανένας δεν τα κρατάει στον SSD άλλωστε.

Για τις πίστες, εξαρτάται πάντα από το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση μου για πιο οικονομική λύση αυτός:

Samsung 840 Series 120GB SSD (2.5, Sata 6Gb s) - Solid State Drives (SSD) - plaisio.gr

Στο VisionStudio είναι λίγο πιο ακριβός ...

HDD :: Samsung 120GB 840 Series MZ-7TD120BW Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Το RamDisk πρέπει να φορτώνεται στην εκκίνηση και να αποθηκεύεται κατά την έξοδο ... Χρειάζεται SSD για να γίνει αυτό ...

Εάν έχεις πολλούς δίσκους στο σύστημα σου και μια top κάρτα γραφικών φυσικά και σε καίει γιατί με τον SSD δεν θα χρειστείς αλλαγή σε μεγαλύτερο τροφοδοτικό...

BackUp κάνω στο τέλος κάθε εβδομάδας ...

Συμφωνώ στο τελευταίο που είπες αλλά για προσπάθησε αν παίζεις παιχνίδια σαν το Civilization V σε Huge Map με max αντιπάλους να φορτώσεις πίστα με HDD και τα ξαναλέμε ...

Link to comment
Share on other sites

Το RAMDISK δεν χρειάζεται SSD. Απλά με τον SSD γίνεται πιο γρήγορα.

Ο ένας δίσκος δεν θα κάνει την διαφορά για να πάρεις άλλο τροφοδοτικό. Μη λέμε ότι θέλουμε.

Εσύ κάνεις backup στο τέλος κάθε εβδομάδας. Κάποιος άλλος μπορεί να μην κάνει καθόλου.

Δεν παίζω παιχνίδια... αλλά και πάλι επαναλαμβάνω εξαρτάται τα παιχνίδια. Η διαφορά αν υπάρχει δεν είναι σε όλα το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο jax δεν χρειαζεται ssd για να γινει αυτο.

θελει ssd για να γινει γρηγορα.

Απο εκει και επειτα ..δεν εχεις λογο να φορτωνεις ramdisk ..αφου θα το σωσεις στον ssd στο κλεισιμο.

Ασε τα τεμπ ως ειχαν.

Εναλλακτικα δεν χρειαζεται να σωζεις το ραμδισκ.Ας χαθουν με το κλεισιμο αφου ως τεμπ..τη δουλεια τους την εκαναν.

Ετσι το χρησιμοποιω εγω τουλαχιστον..

εδιτ

αργησα πολυ ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται SSD. Απλά με τον SSD γίνεται πιο γρήγορα. ( Αυτονόητο ...)

Ο ένας δίσκος δεν θα κάνει την διαφορά για να πάρεις άλλο τροφοδοτικό. Μη λέμε ότι θέλουμε. ( Ο ένας όχι οι πολλοί όμως σε συνδυασμό με overclocking; )

Εσύ κάνεις backup στο τέλος κάθε εβδομάδας. Κάποιος άλλος μπορεί να μην κάνει καθόλου. ( Αυτονόητο ...)

Δεν παίζω παιχνίδια... αλλά και πάλι επαναλαμβάνω εξαρτάται τα παιχνίδια. Η διαφορά αν υπάρχει δεν είναι σε όλα το ίδιο. ( Εσύ όχι αλλά ο άνθρωπος πιο πάνω γράφει ότι παίζει Και παιχνίδια )

Φιλικά πάντα αν πιστεύεις στις αρχές του 2013 ότι οι SSDs δεν είναι σημαντικοί για τον home user δικαίωμα σου αλλά μην παραπληροφορείς τον κόσμο ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Incredible όπως βλέπεις υπάρχουν διαφορετικές απόψεις ανάμεσα στα μέλη του φόρουμ σχετικά με την χρησιμότητα ενός SSD για το σύστημα σου... Προσπάθησα όπως κι ο Volrath να σε βοηθήσουμε αλλά η ατάκα του jax:

" Δεν αξίζει... μην ασχοληθείς..."

δεν μας άφησε και πολλά περιθώρια ...

Αποφάσισε τελικά με βάση την τσέπη σου ... Εάν τα διαθέτεις τα χρήματα αυτά προχώρα στην αγορά ενός SSD και σου δίνω τον λόγο της προγραμματιστικής μου τιμής ότι ΔΕΝ θα το μετανοιώσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NTG "Εναλλακτικα δεν χρειαζεται να σωζεις το ραμδισκ.Ας χαθουν με το κλεισιμο αφου ως τεμπ..τη δουλεια τους την εκαναν." οκ αλλά υπάρχουν εφαρμογές που θα χρειαστούν κάτι που έγραψαν στο Temp folder του RamDisk και δεν θα το βρίσκουν ... Καλό είναι να το διαβάζεις αν μπορείς κατά την εκκίνηση κι αυτό φυσικά λόγω ταχύτητας γίνεται όπως είπες μόνο με έναν SSD ...

Link to comment
Share on other sites

το "υπαρχουν" και το "χρειζομαι για την ταδε εφαρμογη" απεχουν πολυ.

Προσωπικα εχω αρκετους μηνες που δεν μου εχει λειψει τιποτα απο τo ramdisk.

Και δεν ειναι 1γβ..ειναι 6 και σωζω τα απαντα εκει.

Link to comment
Share on other sites

το "υπαρχουν" και το "χρειζομαι για την ταδε εφαρμογη" απεχουν πολυ. :fist:

Προσωπικα εχω αρκετους μηνες που δεν μου εχει λειψει τιποτα απο τo ramdisk.

Και δεν ειναι 1γβ..ειναι 6 και σωζω τα απαντα εκει.

Good for you ... μπράβο σου ... :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ακουγα τον Ζακ, μιας και ειναι απο τους ανθρωπους που εχουν επενδυσει πολυ χρονο/χρημα/μερακι σε αναλυσεις και μετρησεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΩΝ διαφορετικων SSD (και μη) δισκων. ;)

Προσωπικη γνωμη το παραπανω... :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον(-ην-) άκουσα αφού είναι "Ειδικός" περί των SSDs και μόλις έβαλα αγγελία για να πουλήσω τον δικό μου !!! ...

Έχω φίλους που εργάζονται σε όλο το φάσμα της λεγόμενης "επιστήμης της Πληροφορίας" και αρκετοί από αυτούς μου έλεγαν (-όταν είχα παραγγείλει τον δικό μου από US -) έλα μωρέ τί να τον κάνεις τον SSD; Είναι ακριβοί θα πέσουν οι τιμές και μετά θα πάρω! Αφού έχεις Raptors σε RAID κ.τ.λ Λοιπόν όλοι οι φίλοι μου μετά την εμπειρία που είχαν βλέποντας τον δικό μου Υπολογιστή, πήγαν και αγόρασαν SSD!

Ο φίλος μας ο zak αφού είναι SSD Reviewer και γνωρίζει πολύ καλά την αξία των 4K Read-Writes, του low access time αλλά και των μεγάλων ταχυτήτων στις μεταφορές μεγάλου μεγέθους αρχείων μεταξύ των SSDs, δεν θα περίμενα να είναι εναντίον τους...

Αυτά και κλείνω εδώ το θέμα γιατί αρχίζει και κουράζει ...

Link to comment
Share on other sites

απλά σκέφτομαι αν αξίζει πραγματικά η αναβάθμιση! δηλαδη θέλω να δω σημαντικές αλλαγές! τώρα αν τον firefox αντί για 5sec τον ανοίγει αμέσως δεν με πολυκαίει! :p

άλλη άποψη;

Είναι λίγο περίεργη η φάση. Στην αρχή, ναι, θα δεις τις διαφορές που υπόσχονται. Μονόκερους και ουράνια τόξα, θα απορρείς τόσο καιρό πώς και δεν είχες βάλει κτλ. Μετά meeeh.

Εϊναι σαν το χαρτί υγείας vs μωρομάντηλα. Όταν τα πρωτοδοκιμάσεις, λες πωωωωω. Μετά αρχίζεις και αναρωτιέσαι άμα αξίζουν τα έξτρα €. Κάποια φάση θα πας στη τουαλέτα κάποιου φίλου, και το τυπικό χαρτί θα σου φαίνεται..λειψό. Συμπέρασμα: Άμα λοιπόν πας συχνά στην τουαλέτα, πάρε ssd. Αλλιώς, κάποια άλλη αναβάθμιση θα είναι καλύτερη. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.