Jump to content



Πιθανή αγορά ssd


Incredible

Recommended Posts

Έχω φίλους που εργάζονται σε όλο το φάσμα της λεγόμενης "επιστήμης της Πληροφορίας" και αρκετοί από αυτούς μου έλεγαν (-όταν είχα παραγγείλει τον δικό μου από US -) έλα μωρέ τί να τον κάνεις τον SSD; Είναι ακριβοί θα πέσουν οι τιμές και μετά θα πάρω! Αφού έχεις Raptors σε RAID κ.τ.λ Λοιπόν όλοι οι φίλοι μου μετά την εμπειρία που είχαν βλέποντας τον δικό μου Υπολογιστή, πήγαν και αγόρασαν SSD!

Ο φίλος μας ο zak αφού είναι SSD Reviewer και γνωρίζει πολύ καλά την αξία των 4K Read-Writes, του low access time αλλά και των μεγάλων ταχυτήτων στις μεταφορές μεγάλου μεγέθους αρχείων μεταξύ των SSDs, δεν θα περίμενα να είναι εναντίον τους...

Αυτά και κλείνω εδώ το θέμα γιατί αρχίζει και κουράζει ...

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό. Το ότι έχω δοκιμάσει μια ντουζίνα SSD (που λέει ο λόγος ντουζίνα) δεν με κάνει ειδικό.

Αυτό που προσπαθώ πάντα να καταλάβω όταν προτείνω μία αγορά ενός SSD σε κάποιον είναι τις ανάγκες του και μετά να του προτείνω ανάλογα.

Για αρχή όμως βλέπω αν απευθύνομαι σε συνειδητοποιημένο καταναλωτή ή όχι.

Όταν δεν γνωρίζω τον άλλο, ούτε το πως δουλεύει τον υπολογιστή του, ούτε τις απαιτήσεις του, δεν μπορώ να του προτείνω μία αγορά με βάση αυτά που έχω δει εγώ, γιατί δεν μιλάμε για τον ίδιο χρήστη.

Έχω ακούσει από ανθρώπους πως δεν είδαν διαφορά με τον SSD και μάλιστα μετά από αλλαγή σε laptop (πρώην δίσκος 5400 στροφών).

Αυτόν τον άνθρωπο λοιπόν που τον έβαλα σε μία διαδικασία να πληρώσει για κάτι που τελικά δεν του πρόσφερε τίποτα, τι να του πω; ότι φταίει ο ίδιος;

Άρα όχι, δεν είμαι κατά των SSD. Είμαι υπέρ και μάλιστα το φώναζα προτού η πλειοψηφία αγοράσει και όταν έχω πληρώσει 540€ για 2χ32GB από δαύτους.

Αλλά σε έναν μη συνειδητοποιημένο καταναλωτή (όπως ο φίλος Incredible) που δεν ξέρει γιατί θέλει SSD και τι θα του προσφέρει, δεν πρόκειται να προτείνω την αγορά του. Όχι γιατί δεν υπάρχουν διαφορές, αλλά γιατί δεν ξέρω αν θα την αντιληφθεί.

Και φτάνω στο τέλος λέγοντας, πως έστω και ο Incredible αγόρασε SSD και έδωσε το ωραίο του κατοστάευρω.

Αν δεν καταλάβει διαφορές, ποιός από εδώ μέσα θα του το δώσει πίσω;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Διαφορές σε disk intensive tasks αποκλείεται να μην καταλάβει. Ειδικά σε laptop με σκληρό σε 5400 ο ssd μεταμορφώνει τελείως το σύστημα και την απόκρισή του. Δεν είναι ανάγκη να προτείνεις κάποιον high end ssd.

Θες κάτι λίγα η πιο γρήγορη εκκίνηση του λειτουργικού, θες κάτι λίγο ότι είναι τελείως αθόρυβος, θες κάτι παραπάνω σε μεγάλες ταχύτητες/μικρό seek time σε σχέση με τους μηχανικούς την διαφορά θα την καταλάβεις. Και σίγουρα αν νομίζεις ότι δεν υπάρχει διαφορά με SSD όταν χρησιμοποιήσεις Η/Υ με μηχανικό δίσκο ακόμα και high end σε RAID ή raptors θα σου κακοφανεί η διαφορά όλων αυτών σε σχέση με τον πιο απλό SSD.

Εκτός και αν σου αρέσει να δίνεις μια εντολή στο σύστημα σου και να κάνει σαν να τρώει στραγάλια για κάνα 5λεπτο πριν αρχίζει να παίρνει μπροστά :hang2:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ. Σε αυτόν όμως που δεν θα καταλάβει, τι θα του πεις; Εκεί είναι η διαφορά αλλά εσύ δεν την βλέπεις; Αν ο άλλος δεν νοιώθει, πως θα του το επιβάλλεις με το στανιό;

Μετά απλά αισθάνεσαι μακ@κας που τον έβαλες και πλήρωσε κάτι για το οποίο σύμφωνα με τον ίδιο δεν άξιζε.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν είναι και με καλύτερο επεξεργαστή, πιο δυνατή κάρτα γραφικών, μεγαλύτερη μνήμη;

Αν δεν νιώθει απλά θα πρέπει να αρκεστεί σε αυτά που του λες αν όχι ας κατεβάσει κάποιο benchmark που γενικά νιώθουν και ας το τρέξει για να πειστεί.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα "νιωσιματος"...ειναι θεμα αναγκων.

Αν δεν του υπαγορευουν οι αναγκες του να τρεχει benches ολη μερα για να δικαιοληγησει τη χρησιμοτητα του μπορει απλα να μη τον χρειαζεται-να μην τον εχει αναγκη οσο απιστευτο και αν φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές απόψεις....! ευχαριστώ για τις απαντήσεις

αυτή την στιγμή μπορώ να δαπανήσω γύρω στα 100ευρώ αλλά θέλω να αξίζει.

κάποιες απορίες.....

με τον ssd και το RamDisk θα δω διαφορές;

στα παιχνίδια πέρα από το φόρτωμα πριν από κάθε πίστα αλλάζει κάτι άλλο κατά την διάρκεια του gameplay;

Είχα ακούσει ότι δεν είναι πολύ ανθεκτικοί στα πολλά γράψε-σβήσε, ισχύει;

Αν τελικά πάρω, να πάω στον 840 στα 120gb;

κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω μιας και δεν έχω έρθει πότε ξανά σε επαφή με αυτή την τεχνολογία;

Link to comment
Share on other sites

Το ramdisk δεν θα το χρειαστείς.

Δεν θα αλλάξει κάτι στο gameplay πλην του loading. Κάποια βαριά παιχνίδια μπορεί να φορτώνουν αρχεία κατά το gameplay οπότε ναι εκεί δεν θα σου κάνει το σπάσιμο στην κίνηση (κυρίως rpg και mmorg)

Ανθεκτικοί είναι στο γράψε-σβήσε για κανονικές ανάγκες. Αν γράφεις σβήνεις πάνω από 10Gigabyte την ημέρα θα σου κρατήσει ο δίσκος πάνω από 3.5 χρόνια. Με κανονική χρήση θα σου κρατήσει πολύ περισσότερο ή τουλάχιστον μέχρι να απαξιωθεί τεχνολογικά. Τώρα αν γράφεις-σβήνεις καμιά 50αριά GB την ημέρα ναι θα έχει θέμα.

Ο 840 είναι καλή λύση. Έχει 3 χρόνια εγγύηση, καλές επιδόσεις και χαμηλή κατανάλωση ρεύματος (όχι ότι μετράει σε desktop αλλά λέμε)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ακούω πολλές απόψεις και δεν μπορώ να αποφασίσω...

το σύστημα μου το νιώθω αρκετά γρήγορο, αλλά δεν έχω δει πότε σύστημα με ssd και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ακόμα πιο γρήγορο! άλλη αναβάθμιση δεν γίνεται αυτή την στιγμή (με την λογική ότι το έχω 6 μήνες) άρα είναι το τελευταίο πράγμα που 'λείπει΄ ώστε να αργήσει να με ξαναπασχολήσει το θέμα αναβάθμιση! και γι' αυτό ο λόγος!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι καλή αναβάθμιση για το σύστημα σου. Συνηθίζεται εύκολα όμως και μετά σε σύστημα χωρίς SSD αισθάνεσαι περίεργα με τις καθυστερήσεις και τους περίεργους θορύβους του δίσκου/ών :jester:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ακούω πολλές απόψεις και δεν μπορώ να αποφασίσω...

το σύστημα μου το νιώθω αρκετά γρήγορο, αλλά δεν έχω δει πότε σύστημα με ssd και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ακόμα πιο γρήγορο! άλλη αναβάθμιση δεν γίνεται αυτή την στιγμή (με την λογική ότι το έχω 6 μήνες) άρα είναι το τελευταίο πράγμα που 'λείπει΄ ώστε να αργήσει να με ξαναπασχολήσει το θέμα αναβάθμιση! και γι' αυτό ο λόγος!

Αν έχεις σκοπό να δώσεις "ντέ και καλά" κοντά στα 100 για μια αναβάθμιση χτύπα έναν. Δες και τους 830 - Vertex 4 που στο amazon παίζουν κάτω από 100.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μην πάρεις SSD με Sandforce Controller αλλά προτίμησε Samsung, Crucial, Plextor, Corsair με τον Marvell Controller... Τώρα όσο αφορά τις ταχύτητες που βλέπεις αναφέρονται σε αντιγραφή μεγάλων αρχείων! Τα 4K Read/Write και 4K-64Thr είναι τα πιο σημαντικά νούμερα στις επιδόσεις ενός SSD! Σίγουρα το Write speed του 120αρι 840 σε χάλασε λίγο αλλά είναι καλός για τις ανάγκες σου ... Διάβασε λίγο κάποιο Review και θα καταλάβεις τι σου λέω... αυτά...από μένα... ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα εγγραφής είναι μικρότερη σε σχέση με άλλους SSD αλλά ο 840 ΔΕΝ είναι αργός. Άσε που αν μιλάμε για λειτουργικό κυρίως 4Κ reads θα έχεις και δεν θα χρειαστείς την ταχύτητα εγγραφής τόσο ... εκτός και αν του πλακώνεις και ένα format σε καθημερινή/εβδομαδιαία βάση :p

Οι sandforce SSD πλέον δεν έχουν προβλήματα. Εδώ και καιρό έχουν γίνει οι απαραίτητες διορθώσεις στο firmware τους και λειτουργούν απροβλημάτιστα. Βέβαια οι sandforce ΔΕΝ προτιμούνται γιατί οι μέγιστες ονομαστικές τους ταχύτητες επιτυγχάνονται μόνο όταν τα αρχεία είναι συμπιέσιμα. Ο controller αυτόματα συμπιέζει-αποσυμπιέζει τα αρχεία προς και από τον δίσκο ώστε να κερδίζει σε επιδόσεις. Δεν είναι κάτι στο οποίο μπορείς να επέμβεις αφού το κάνει σε hardware lvl.

Βέβαια όπως καταλαβαίνεις σε σχέση με τον 840 που έχει raw speed αν βάλεις αρχεία που ΔΕΝ συμπιέζονται στον SSD αλλάζουν αρκετά οι εικόνες που δίνει ο sandforce σε read/write.

Τέσπα, η samsung έχει παράδοση και για την αξιοπιστία της αν και ο 840 είναι ένα πετυχημένο πείραμα με νέου τύπου τεχνολογίες (σε σχέση με 830 και 840 Pro).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ψάχνω κι εγώ έναν SSD μεγέθους 120-128 gΒ. Θέλω να τον χρησιμοποιήσω ως 2ο drive στον imac μου (27", i7, mid2010) που όμως έχει sata II controller. Μαζί με τον 1ΤΒ HDD θα δημιουργήσω ένα ενιαίο λογικό drive που θα τρέχει σαν fusion απ' ευθείας από το λειτουργικό. Το fusion το διαχειρίζεται "έξυπνα" το Mountain Lion λειτουργικό και στο backround βάζει τον εαυτό του και τις συχνά χρησιμοποιούμενες εφαρμογές στον ssd και τα υπόλοιπα λιγότερα χρησιμοποιούμενα δεδομένα στον HDD. Γι΄αυτό δεν με ενδιαφέρει η χωρητικότητα ιδιαίτερα.

Η ερώτησή μου είναι αν αξίζει τη διαφορά ο 840 pro στα 128 gB (143€) σε σχέση με τον 120 gB (105€) 840. Είναι 35% διαφορά στην τιμή περίπου για μεγαλύτερο write speed. Δεν ξέρω βέβαια αν θα δω καθόλου τη διαφορά με SATA II ...

Επίσης και άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Και ο 840 θα σε καλύψει από θέμα ταχύτητας ειδικά σε SATAII. O pro αν δεν σκοπεύεις να πας σε SATA3 όπως το είπες και εσύ είναι ακριβή αναβάθμιση. Θα σου δώσει μεγαλύτερες επιδόσεις ελαφρώς σε σχέση με απλό 840 ειδικά σε random read και θα είναι αρκετά πιο γρήγορος σε writes.

Συνήθως για λειτουργικό τα reads είναι που παίζουν ρόλο. Δεν ξέρω πολλά από iMac αλλά αν τον δουλεύεις σαν cache disk μάλλον θα τον καταπονήσεις περισσότερο και χωρίς ουσιαστικό κέρδος σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το RAMDISK δεν χρειάζεται SSD. Απλά με τον SSD γίνεται πιο γρήγορα.

Ο ένας δίσκος δεν θα κάνει την διαφορά για να πάρεις άλλο τροφοδοτικό. Μη λέμε ότι θέλουμε.

Εσύ κάνεις backup στο τέλος κάθε εβδομάδας. Κάποιος άλλος μπορεί να μην κάνει καθόλου.

Δεν παίζω παιχνίδια... αλλά και πάλι επαναλαμβάνω εξαρτάται τα παιχνίδια. Η διαφορά αν υπάρχει δεν είναι σε όλα το ίδιο.

Στο σύστημά μου βάζοντας 2ο δίσκο πάνω δεν τροφοδοτούσε σωστά τις κάρτες γραφικών, σερνόταν και κόλλαγε το σύμπαν. Με το SSD κανένα πρόβλημα.

:D

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.