Jump to content



Πιθανή αγορά ssd


Incredible

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Να σας απασχολήσω άλλη μια φορά;

Ψάχνοντας βρήκα κι αυτόν: OCZ VTX4-25SAT3-128G VERTEX 4 2.5'' SSD 128GB SATA III - - E-SHOP.GR

Στην τιμή είναι πολύ κοντά και στις επιδόσεις φαίνεται λίγο καλύτερα. Πέρα από τα όσα γράφουν οι προδιαγραφές, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να διαλέξει κανείς έναν ssd από έναν άλλο;

Link to comment
Share on other sites

KAMIA σχέση. Τα μοντέλα που δείχνεις απλά τους έχουν ξεμείνει σε αυτή τη τιμή και προσπαθούν να βρουν κορόιδα να τα αγοράσουν.

Ο M5P είναι το κορυφαίο μοντέλο της Plextor.

Να σας απασχολήσω άλλη μια φορά;

Ψάχνοντας βρήκα κι αυτόν: OCZ VTX4-25SAT3-128G VERTEX 4 2.5'' SSD 128GB SATA III - - E-SHOP.GR

Στην τιμή είναι πολύ κοντά και στις επιδόσεις φαίνεται λίγο καλύτερα. Πέρα από τα όσα γράφουν οι προδιαγραφές, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να διαλέξει κανείς έναν ssd από έναν άλλο;

Νομίζω ο Plextor είναι ελαφρός καλύτερος σε επιδόσεις. Διαφορές με το μάτι πάντως δεν πρόκειται να καταλάβεις.

Από bundle είναι τα ίδια με τον Plextor αν θυμάμαι καλά να έχει και software για την μεταφορά του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε η παραγγελία για τον 840 και περιμένω να μου έρθει τις επόμενες μέρες.

Κάποιες απορίες ακόμα!

Αφού τον συνδέσω, βάζω κανονικά τα windows στον ssd και επιλέγω το pc να booτάρει από εκεί, μετά απ'τον μηχανικό δίσκο σβήνω όλα τα αρχεία των windows (program files, system κτλ κτλ) και κρατάω μόνο ότι χρειάζομαι (ταινίες κτλ κτλ). Καλά τα λέω;;

Link to comment
Share on other sites

Με γεια!

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-ssd-performance-tips-74238.html

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-disk-cloning-89540.html

Δεν είναι απαραίτητο να διαγράψεις το λειτουργικό από τον μηχανικό δίσκο, απλά φτιάξε μια "εικόνα" του μηχανικού δίσκου, σε έναν άλλο δίσκο ή partition, και μην βάλεις μέσα τις ταινίες, mp3, κτλ...

Ύστερα κάνε restore την εικόνα που δημιούργησες πριν, στον SSD σου και θέσε τον SSD ως first boot device.

Τέλος, κάνε όλα τα tweaks στον SSD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αε αφησει να διαγραψεις τον φακελο Windows..

Μην ξεχάσεις να βαλεις ahci στο bios με το που μπουταρεις πρωτη φορα πριν κανεις εγκατάσταση Windows

*S2

όταν σύνδεσα έναν παλιό μηχανικό που είχε εγκατεστημένα xp και booταρα από το δίσκο που έχω τώρα (win7) με άφησε να σβήσω τα πάντα από το παλιό. Γιατί να μη με αφήσει αφου θα έχω booτάρει από άλλη εγκατάσταση!

εννοείς την ρύθμιση pch sata contrl mode απο ide--->ahci;

τι επηρεάζει αυτό;

Με γεια!

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-ssd-performance-tips-74238.html

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-disk-cloning-89540.html

Δεν είναι απαραίτητο να διαγράψεις το λειτουργικό από τον μηχανικό δίσκο, απλά φτιάξε μια "εικόνα" του μηχανικού δίσκου, σε έναν άλλο δίσκο ή partition, και μην βάλεις μέσα τις ταινίες, mp3, κτλ...

Ύστερα κάνε restore την εικόνα που δημιούργησες πριν, στον SSD σου και θέσε τον SSD ως first boot device.

Τέλος, κάνε όλα τα tweaks στον SSD.

ευχαριστώ!!

Μου φαίνεται πιο απλό να κάνω νέα εγκατάσταση και θέλω στον ssd να είμαι πιο συμμαζεμένος σε σχέση με τον μηχανικό που έχω τώρα!

και κάτι ακόμα, για τη σύνδεση του κάνει οποιοδήποτε καλώδιο sata, ακόμα και παλιό να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή την ρύθμιση εννοεί ο Papakitou.

IDE or AHCI? - Hard-Disks - Storage

Απ' όσο ξέρω δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα και με παλίο καλώδιο sata. Ένας φίλος λέει ότι και καλά παίζει ρόλο και ότι για SATA 3 πρέπει να βάλεις και αντίστοιχο καλώδιο, το οποίο ενώ μοιάζει με τα προηγούμενα sata, δεν είναι απόλυτα ίδιο... Ειλικρινά, μου ακούγεται λίγο περίεργο το όλο θέμα, αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα για το αν ισχύει ή όχι.

Edit:

SATA 2 vs. SATA 3 cable - General-Homebuilt - Homebuilt-Systems

Αν δοκιμάσεις και τα δύο καλώδια, σε παρακαλώ πες μας αν είδες διαφορές, έστω και σε benchmarks...

Χρησιμοποίησε το παλιό σου καλώδιο, κι αγόρασε ένα καινούργιο αν θες -καθαρά για ψυχολογικούς λόγους- αργότερα! :D

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον ssd μου εκανα εγκατάσταση του λειτουργικού και μετα πηγα να διαγράψω τον φακελο windows στον μηχανικο και δενε αφηνε..

Υπάρχει τρόπος σίγουρα αλλα αυτη τη στιγμή δεν μπορώ να σε βοηθήσω..

Εγω του εκανα φορματ αφου πηρα ότι ήθελα..

Χρειάζεται και ενα φορματ η αλήθεια ειναι.. Κανονικό οχι quick..

*S2

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον ssd μου εκανα εγκατάσταση του λειτουργικού και μετα πηγα να διαγράψω τον φακελο windows στον μηχανικο και δενε αφηνε..

Υπάρχει τρόπος σίγουρα αλλα αυτη τη στιγμή δεν μπορώ να σε βοηθήσω..

*S2

Έβαλα τον ssd όλα καλά, αλλά δε με αφήνει να διαγράψω program files, και φάκελο windows από το μηχανικό.

Το να κάνω format μου είναι δύσκολο λόγω του ότι δεν έχω backup... υπάρχει κάποιος τρόπος να σβηστούν οι φάκελοι;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δοκίμασα κάποια πράγματα που βρήκα στο google, αλλά δεν έγινε κάτι και τελικά έκανα φορματ...

Λοιπόν στο σύστημα έχω μόνο τον ssd και τον μηχανικό, γιατί εδώ βλέπω τρεις;;

attachment.php?attachmentid=54469&stc=1&d=1359592365

post-24339-1416077029,1854_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το D drive είναι το κρυφό partition που είχε ο μηχανικός σου όσο φιλοξενούσε τα Windows.

Αν κάνεις δεξί κλικ στο my computer--> Manage--> Disk Management, θα δεις πως ο μηχανικός έχει δύο partition. Ένα το D και ένα το E.

Πρέπει να διαγράψεις και τα 2 και μετά να κάνεις format για να εξαφανιστεί το κρυφό partition και ο χώρος των 100ΜΒ να περιέλθει στη συνολική χωρητικότητα του drive.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.