Jump to content



Μια ακομη υδροψυξη.


atiman

Recommended Posts

Ειχα υποσχεθει να παρουσιασω μια πραγματικα εξαιρετικη δουλεια.

Ιστορια.

Εχω εναν συγγενη ο οποιος σημαινει πολλα για μενα, ασχολειται αρκετα με τους υπολογιστες, ειναι μηχανολογος και αρκετα ψαγμενος.

Καποια στιγμη το καλοκαιρι που μας περασε λοιπον αποφασισα να του κανω ενα δωρο για το συστημα του ωστε να δουλευει με ανεση τις δυο 7970 που του εχω δωσει. - Μια υδροψυξη.

Δεν ειχα ιδεα για το τι δυνατοτητες υπαρχουν στην Ελλαδα ωστε το αποτελεσμα εκτος απο λειτουργικο και ασφαλες, να ειναι μεσα στα 'δικα μου προτυπα'.

Ετσι διαβαζοντας το thelab σκεφτηκα να ρωτησω τον @κοπριτη για ορισμενες σκεψεις μου.

Η επικοινωνια μας μεσω emails ηταν πολυ καλη και ο Γιωργος πολυ κατατοπιστικος και προθυμος να συζητησουμε ολες τις ιδιοτροπιες μου.

Ετσι, εστειλα τον συγγενη μου, μετα απο τις επαφες μας, στο μαγαζι του ωστε να ερθουν σε αμεση επαφη και να ξεκινησουν τον σχεδιασμο της κατασκευης (κατοπιν των οδηγειων μου).

Η κατασκευη θα επρεπε να ηταν εξωτερικη για να ειναι πιο ευελικτη και ανεξαρτητη.

Το κουτι με το οποιο θα συνεργαζοταν ειναι το πρωτο Stacker της Cooler Master.

Οι συνεργασια απεδωσε, και το πρωτο προσχεδιο εμφανιστηκε δειλα δειλα για να υποστει τις βελτιωσεις του.

water2_zps058f11d2.png

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γρηγορα ομως οι απαιτησεις μας εδειχναν οτι πρεπει να αλλαξουν καποιες μικρες λεπτομεριες, ωστε η κατασκευη να φιλοξενησει καποια πραγματα ακομη παραπανω που ηθελα.

Το σχεδιο μετατραπηκε σε κατι τετοιο.

atimanwc7_zps7e0bd45a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περασε καιρος, ο αψογος Γιωργος με υπομονη αντιμετωπισε την πιεση μου για γρηγορη παραδοση και πραγματι εκανε το ταχυτερο που μπορουσε, μιας και το ηθελα συγκεκριμενη ημερομηνια λογω των καλοκαιρινων διακοπων.

Εδω πρεπει αρχικα να του πω δημοσια το πρωτο ευχαριστω.

Η παραδοση του εγινε σε αυτην την μορφη, αλλα βαμενο (εγω δεν εχω αλλη φωτογραφια απο αυτην την φαση αφου ειναι η μονη που μου εστειλε ο κοπριτης), αν εχει ο ιδιος ας την ανεβασει.

P1050001_zpsb90697c3.jpg

Βλεπετε καποιες απο τις πρωτες αλλα πολυ σημαντικες λεπτομεριες.

Το δοχειο δεν ειναι απο plexi (για να μην σπαει) αλλα απο ειδικο βιομηχανικο πλαστικο φτιαγμενο ειδικα στο τορνο.

Ενας διαφανος καθετος εξωτερικος σωληνας χρησιμοποιειται για την ενδειξη σταθμης του υγρου.

Τα υπολοιπα υλικα που απαρτιζουν την κατασκευη ειναι δυο ψυγεια 2x 360, σπεσιαλ φιλτρα νερου, ενδεικτες ροης νερου, θερμομετρα, και φουλ μπλοκς.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι εδω σταματα η πολυ καλη δουλεια του Γιωργου, του οποιου του δινω το βημα να γραψει και να πει οτιδηποτε θελει για αυτο που φτιαξαμε.

Στην συνεχεια ασχοληθηκα εγω, ωστε να διαμορφωσω καποια πραγματα που η δεν μου αρεσαν η τα ηθελα πιο στιβαρα και διαφορετικα στην πραξη.

Προσωπικη δουλεια πολυ, στο σπιτι του συγγενη μου, με μηχανουργικα εργαλεια χειρος, χωρις παγκους χωρους κ.λ.π.

Κυριος βοηθος το μερακι και η ικανοτητα μας.

Το τελικο αποτελεσμα φαινεται εδω...

Αλλα τιποτα δεν φαινεται απο αυτο που βλεπετε και θα το εξηγησω παρακατω.

30122012071_zps10ecc093.jpg

Μια σημαντικη λεπτομερια ειναι κι εδω φανερη.

Οπου βιδωνεται βιδα παρεμβαλεται παντου μια πλαστικη ροδελα, αναλογης διαμετρου και παχους.

Ετσι δεν τραυματιζεται πουθενα η βαφη και λειτουργει και ως grover για την βιδα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ω ρε με επιασες απροετοιμαστο τωρα...

παλι καλα που ειχα προνοησει να ετοιμασω λιγο υλικο πριν την παραδοση...

οποτε ας συνεισφερω κι εγω με δυο τρεις φωτο του δικου μου τμηματος του project

του γυμνου σκελετου δλδ....:p

Μια γρηγορη ματια στα βασικα κομματια του σκελετου τοποθετημενα σταδιακα στη θεση τους....

th_EWM.jpg

αποψη της αρχικης συνδεσης του φιλτρου

Watercoolingmodule2.jpg

το υβριδικο koolance-delrin reservoir

Watercoolingmodule3.jpg

και μια πιο γενικη αποψη

Watercoolingmodule1.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια δουλεια οπως παντα Γιωργο :T::worship: και η συνεχεια απο τον atiman

-ενα τετοιο περιπου γιωργο μου ειχες ποσταρει αλλα ετοιμο αν θυμαμε καλα το εχεις ?

- αυτη την υλοποιηση αλλα με δυο MCP 655 με τα 2 3πλα TFC 360 που μου εχεις βαλει χωραει στο παχος ?

Link to comment
Share on other sites

Εδω φαινεται η δικη μου εκδοχη στηριξης του φιλτρου και το Flowmeter με την ανεξαρτητη βαση του.

30122012074_zpsdf428d50.jpg

30122012075_zps4617952c.jpg

Ειναι πολυ πιο στιβαρο, βγαινει ευκολα χωρις να λυθει η κατασκευη και δεν ενοχλουνται οι διακοπτες κλεισιματος του κυκλωματος απο τις βιδες στηριξης.

Το "πονηρο" εδω ειναι η στηριξη του δοχειου ωστε το λαμακι να μην στρεβλωσει με το βαρος.

Η ιδεα ηταν απλη, ενας "γρυλος".

30122012092_zpsa7dc4625.jpg

30122012093_zps78dae0da.jpg

Ευκολο να το βλεπεις, οχι και τοσο ευκολο να το πετυχεις, λειτουργικοτατο ομως.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Οι σκεψεις μου απο την αρχη λοιπον ηταν αυτη η συσκευη να φιλοξενει καποια ηλεκτρονικα που σχεδιασα γι αυτον τον σκοπο και κατασκευασα στο εργαστηριο μου. Αλλα κυριως θα ηταν αυτοτροφοδοτουμενη.

Ετσι αν ξεβιδωσεις 4 μικρες βιδες συναντας αυτο..

30122012078_zps6a624673.jpg

Ενα ειδικο τροφοδοτικο 250 Watts και μια πλακετιτσα.

Link to comment
Share on other sites

atiman ωραια δουλεια και η συνεχεια του .

- θα ειναι χωρις fan τα ψυγεια οπως τα βλεπω ?

-το project τιμη περιπου εχεις υπολογισει?

- και τροφοδοτικο 250 Watts και μια πλακετιτσα ποσο?, με δυο τρομπες και fan για 2 3πλα ψυγεια φτανει το τροφοδοτικο αυτο ?

μια τετοια κατασκευη θα ηθελα να εχω και ρωταω πανω κατω τι σου στοιχησε ολο το project ?

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη δουλειά!!! απλά, καταπληκτικό!!! δεν παίζεστε ρε παιδιά! .......απορώ, με τέτοια μυαλά και τόσο μερακλήδες Έλληνες, πως είναι δυνατόν αυτή η χώρα να βρίσκεται στα τάρταρα του παγκοσμίου γίγνεσθαι? Τι μπορεί να μας συμβαίνει? .......έχετε ποτέ αναρωτηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φανερο οτι αυτο που ηθελα απο την αρχη να φτιαξουμε ηταν μια κατασκευη χωρις οριο κοστους.

Μια τετοια κατασκευη εχει και την λογικη της υπερβολης, οχι τοσο σε λειτουργικοτητα οσο σε δυνατοτητες και γιατι οχι ομορφα και χρησιμα μπιγλιμπιδια.

Παμε λοιπον να δουμε αυτο το πλακετακι, τι ειναι και γιατι σχεδιαστηκε.

30122012079_zps6e9c0796.jpg

Στο αριστερο μερος της πλακετας βλεπουμε δυο low dropout vοltage regulators LM2941 (0 - 11.5 volts) οι οποιοι ρυθμιζουν τις στροφες των ανεμιστηρων (τρεις ανα rail ο καθενας).

Βλεπουμε 5 ρελεδακια και δυο interfaces.

Απο την κατω μερια της πλακετας βρισκεται σε μια δικη του piggy card ενας 32 bit microcontroller της Atmel, ο AT32UC3L016, ωστε να ακουμπα στην αλουμινενια πλατη της βασης και να ψυχεται, μαζι με ενα mosfet ισχυος που ψυχεται κι αυτο απο την αλουμινενια πλατη και ρυθμιζει την ταση στην αντλια.

Εκτος των τοπικων εξοδων του βγαζει μια RS232 που φαινεται πανω αριστερα στο σασσι (προς τα εξω της κατασκευης) και μια ακομη που συνδεεται σε ενα flat cable.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερικη RS232 πηγαινει προς το PC case και συνδεεται σε ενα ειδικο interface.

Το εχω προγραμματισει να ελεγχει εαν εχει ξεκινησει το κυκλωμα της υδροψυξης να λειτουργει πληρως και σωστα και μετα να ξεκινα να δουλευει το PC. Αλλιως το PC δεν ξεκινα.

Επισης βλεπει τα bios και τον περιφεριακο επεξεργαστη των καρτων με εντολες που παιρνει απο εναν εξτρα διπολικο κοννεκτορα που εχω τοποθετησει πανω στις καρτες.

Ετσι μπορω να ελενξω βασικες λειτουργιες των καρτων, ωστε να αλλαζει κατα συνθηκη η ροη της αντλιας, οι στροφες του ανεμιστηρα, ακομη και η ισχυ της καρτας εαν το υδροψυκτο κυκλωμα φανει καποια στιγμη αδυναμο να ψυξει ικανα.

Ο ιδιος σενσορας μου δινει και σε σειριακη μορφη τις θερμοκρασιες των VRM ανα καρτα.

Στο κεντρικο πλακετακι παλι.

Βλεπουμε ενα κοκκινο jumper και πιο διπλα ενα μικρο button.

Αλλαζοντας θεση στο jumper η αντλια λειτουργει οσο πατας το button, ανεξαρτητα απο την λειτουργια των υπολοιπων εξαρτηματων του κυκλωματος. Ειναι χρησιμο κατα την στιγμη του γεμισματος του κυκλωματος, η οποτεδηποτε αλλωτε χρειαζεται χρηση της αντλιας ελενχομενου χρονου.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχει γίνει εντυπωσιακή δουλειά από όλους όσους αναμίχθηκαν στο project. Εκείνη την εποχή, άλλαζα κι εγώ κάποια πράγματα στη δική μου υδρόψυξη κι έτσι βρισκόμουν τακτικά στο εργαστήριο του Γιώργου και ήμουν παρών σε αρκετά στάδια, από την αρχική μελέτη μέχρι λίγο πριν παραδοθεί. Είναι εντυπωσιακό πως η εμπειρία του Γιώργου δίνει λύσεις σε πράγματα που δεν έχουν ακόμα εμφανιστεί.

Γνωρίζω πως κοστίζει η εγκατάσταση μιας υδρόψυξης, γνωρίζω πως οι περισσότεροι θέλουμε να τα κάνουμε μόνοι μας, αλλά θα πρότεινα την πρώτη φορά να αφήσετε το Γιώργο να σας το αναλάβει γιατί θα γίνει κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που θα περιμένατε.

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρες - ρυθμιση.

30122012073_zps913ace0a.jpg

Στους Scythe Typhoon των 1850 rpm που εχουμε εδω ανακαλυψα κατι που ειναι πολυ χρησιμο.

Υπαρχει κατω απο τις τρυπες των βιδων του μια εγκοπη που καθεται σφηνωτα ενα παξιμαδι M4.!!!

Ετσι μπορεις απο την μια μερια να τον βιδωσεις στην κατασκευη σου και στην αλλη μερια να βιδωσεις ανεξαρτητα οτι θελεις, ωστε να αφαιρειται ευκολα (οπως τα φιλτρα που φαινονται εδω).

Τα φιλτρα βιδωνονται μεσω ελαστικων αποστατων 7mm ωστε να μειωθει ο θορυβος τους.

Στην πλευρα των ανεμιστηρων βλεπουμε ενα κομματι απο μαυρο plexi αναμεσα τους ωστε να κρυβονται τα καλωδια τους. Ειναι ευκολα αφαιρουμενο για οτιδηποτε χρειαστει.

Στο πανω μερος του φαινεται ενα πολυστροφο trimmer, ενας διακοπτης και τρια LED.

Με το trimmer ρυθμιζουμε μικρομετρικα τις στροφες και των 6 ανεμιστηρων ταυτοχρονα και ακριβως το ιδιο.

Τα δυο πρασινα LED δειχνουν οτι και τα δυο rails τροφοδοτουνται σωστα.

Μολις πατησουμε τον διακοπτη αναβει το κοκκινο LED και οι ανεμιστηρες δουλευουν στο μεγιστο των στροφων τους αμεσα, εαν θελουμε.

Εαν απενεργοποιησουμε τον διακοπτη επιστρεφουν στις στροφες που ειχαμε ρυθμισει.

Η πληρης αποψη αυτης της πλευρας.

30122012072_zpsbe377fb4.jpg

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

... κι έτσι βρισκόμουν τακτικά στο εργαστήριο του Γιώργου και ήμουν παρών σε αρκετά στάδια, από την αρχική μελέτη μέχρι λίγο πριν παραδοθεί. Είναι εντυπωσιακό πως η εμπειρία του Γιώργου δίνει λύσεις σε πράγματα που δεν έχουν ακόμα εμφανιστεί.

Γνωρίζω πως κοστίζει η εγκατάσταση μιας υδρόψυξης, γνωρίζω πως οι περισσότεροι θέλουμε να τα κάνουμε μόνοι μας, αλλά θα πρότεινα την πρώτη φορά να αφήσετε το Γιώργο να σας το αναλάβει γιατί θα γίνει κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που θα περιμένατε.

Αυτο ειναι αληθεια, ειχα ενημερωση απο τον συγγενη μου.

Οσο και να ξερεις απο μηχανουργικες κατασκευες, οι λεπτομεριες σε συγκεκριμενα πραγματα κανουν την διαφορα.

Η εμπειρια του Γιωργου πανω σ αυτο ειναι πολυ μεγαλη και φανηκε γρηγορα.

Σε βγαζει απο επικινδυνα μονοπατια και σε βαζει στο σωστο δρομο ευκολα, με αποτελεσμα το προιον σου να ειναι αξιοπιστο, λειτουργικο και ομορφο.

Λυπαμαι που δεν καταφερα να τον γνωρισω απο κοντα, ειναι ομως σαν να τον ξερω.

Και παλι ενα μεγαλο μπραβο και ενα ακομη ευχαριστω στον Γιωργο, απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ο αλλος σειριακος κοννεκτορας με το flat cable πηγαινει στην προσοψη της κατασκευης.

30122012076_zps1146cfbe.jpg

Σε μια αλλη δικη μου κατασκευη μεσα σε ενα στεγανο κουτακι φιλοξενουνται 9 seven segment displays και τεσσερα LED.

Ελεγχονται απο τον Atmel και εμφανιζουν την κατασταση λειτουργιας του κυκλωματος, τα σταδια εναυσης κ.λ.π.

Στο τελος, οταν το κυκλωμα παρει μπροστα και ξεκινησει και ο υπολογιστης εμφανιζει τον τυπο και το μοντελο των VGA καρτων του συστηματος.

Πανω απο αυτο, κοπηκε το αλουμινιο και τοποθετηθηκε το ψηφιακο θερμομετρο νερου (ουτε παραγγελια να ηταν οι διαστασεις)...!!

Link to comment
Share on other sites

Ψαξαμε πολυ στο εμποριο στην Αθηνα να βρουμε ενα πλαστικο κουτακι συγκεκριμενων διασταστεων.

Ηθελα να φιλοξενει το κεντρο ελεγχου και ενδειξεων του συστηματος.

Βρεθηκε και μετατραπηκε αναλογα.

30122012084_zps9d1d2e9a.jpg

Βλεπουμε μεσα σ αυτο τον aquaero 5 PRO USB της Aquacomputer.

Διπλα του ενα αλουμινακι φιλοξενει δυο buttons και δυο LED.

Το πανω button ξεκινα την διαδικασια να ανοιξει το κυκλωμα και το κατω το κλεινει.

Εσωτερικα το κουτακι εχει κι αυτο τα δικα του κυκλωματα.

30122012086_zps927eb90b.jpg

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Το πλακετακι που φιλοξενει τα buttons.

30122012089_zps6e658fd3.jpg

Μια ακομη πλακετιτσα.

30122012088_zps8644be06.jpg

Αυτη η πλακετα εχει ενα κυκλωμα το οποιο ξεκινα το συστημα αυτοματα μια φορα στις 15 ημερες - λειτουργει για 20 λεπτα και μετα κλεινει.

Μια υδροψυξη πρεπει να λειτουργει συχνα, αν οχι μια φορα στις 15 θα πρεπει να παιρνει μπρος ωστε να μην μενει στασιμο το υγρο στα εξαρτηματα της.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.