Jump to content



Μια ακομη υδροψυξη.


atiman

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Απιστευτικό !!!! :banging: :banging: :banging: :banging:

Τα κυκλώματα που μπήκαν και η δουλειά που κάνουν μαζί με την κατασκευή του Γιώργου είναι για παγκόσμια πρωτοτυπία, να πατενταριστεί και να πάει για μαζική παραγωγή παρακαλώ, θέλω και εγώ ένα κομμάτι !! :clap:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πλακα πλακα, το ολο συστημα ειναι καταπληκτικο με πολυ καλους αυτοματισμους! με μια σωστη μελετη και προωθιση, ανετα μπορει να βγει στον ανταγονισμο, μιας και το μεγαλο του ατου ειναι, πως δεν εχει ανταγωνιστη και ποιοτικα ειναι τοπ!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη δουλεια! Μπραβο :worship:

Εχω δυο αποριες... (μαλλον 3 :-) )

1. Πως και δεν βαλατε 2 pumps, για λογους redudancy, ησυχιας, backup if one fails

2. Το aquaero computer δεν αρκουσε να καλυψει απο μονο του τις αναγκες αυτοματισμου που ηθελες? Νομιζα πως μπορεις να το προγραμματισεις...

3. Οταν πηγα στο εργαστηρι του Κυρου Γραναζη (ακα @Κοπρίτης) ειδα τον σκελετο και μου εδωσε την αισθηση μιας πραγματικα πολυ στιβαρης κατασκευης, που στο παρελθον δεν εχω ξαναδει-οχι τουλαχιστον σε τετοιο βαθμο. Εδω διαβαζω για ενα λαμακι που μπορει να λυγισει κ κατι για στηριγματα... Μηπως με ενα πιο χοντρο "λαμακι" κανατε τη δουλεια σας χωρις περαιτερω υπoστηριξη? Κατι τετοιο ισως να ειχε σαν αποτελεσμα μια πιο λιτη κ ακομα πιο ομορφη κατασκευη.

Μην σας ξεγελανε οι ερωτησεις... μια ζωη λεπτολογος :) Αν κ ειμαι noob στο θεμα, πιστευω πως η δουλεια που εχει γινει ειναι φανταστικη! Ελπιζω να δουμε και αλλες φωτο απο το εσωτερικο του κουτιου :)

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια.

Κυριος 'υπαιτιος' της μεταλλικης κατασκευης ειναι ο Γιωργος και σ αυτον ανηκουν τα ευσημα. Εγω απλα του ειπα τι θελω - πως το θελω και μετα το διαμορφωσα αναλογα.

Να σου απαντησω σ αυτα που μπορω.

1) Αποκλειστηκε απο το Γιωργο ως υπερβολη χωρις νοημα. Ισως αργοτερα μπει.

2) Το aquaero μπηκε πολυ αργοτερα επανω. Αρχικα υπηρχε ενας αλλος controller που δεν εκανε ομως αυτα που θελαμε.

Και βεβαια μπορουσε να οδηγησει τους ανεμιστηρες αλλα α) οχι με τον τροπο που ηθελα και β) θα απαιτουσε πολυ περισσοτερα καλωδια απο το κουτακι στην υδροψυξη (τρια ανα ανεμιστηρα η τρια ανα rail - δηλαδη η 18 η 6 παραπανω). Δεν το ηθελα και δεν μας χρειαζοταν. Ο controller εχει τον ρολο του monitor και οχι του ελεγκτη.

Τον Atmel μπορω να τον κανω να κανει πολυ περισσοτερα.

3) Μην παει ο νους σου στο κακο. Δεν φταιει πουθενα ο Γιωργος.

Το λαμακι που αναφερω ειναι αυτο που στηριζει την αντλια και το δοχειο στην βαση της κατασκευης. Ειναι εργοστασιακο της Koolance και πραγματι πολυ λεπτο δυστηχως. Φαινεται εδω

7969_5_zps1d267dd7.jpg

Θα μπορουσε να φτιαχτει ενα νεο και πιο στιβαρο αλλα δεν νομιζω να τεθηκε απο τους αμεσα εμπλεκομενους στο 'τραπεζι', παλι ως υπερβολικο οπως υποθετω.

Η πραξη ομως εδειξε οτι λυγιζει (φαινεται και σε μια φωτογραφια του Γιωργου χωρις φορτιο), ετσι επρεπε να το αποτρεψω.

Ας σημειωσω οτι οσο και να λυγιζε δεν θα εσπαγε, οποτε δεν θα επηρεαζε την λειτουργια του........ Αλλα η "λοξα" μου για το τελειο ειναι γνωστη.

Θα δειτε κι αλλες φωτο και απο το εσωτερικο του κουτιου (σεμνες) αλλα και απο την διαδικασια λειτουργιας της συσκευης.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

...

3) Μην παει ο νους σου στο κακο. Δεν φταιει πουθενα ο Γιωργος.

Το λαμακι που αναφερω ειναι αυτο που στηριζει την αντλια και το δοχειο στην βαση της κατασκευης. Ειναι εργοστασιακο της Koolance και πραγματι πολυ λεπτο δυστηχως...

Σαφως κ δεν πηγε ο νους μου στο κακο! Εχω δει τον καλλιτεχνη επι τω εργω κ η δουλεια του "απλα"... φυσαει. :T:

Απλα ειδα μια πολυ σοβαρη δουλεια κ απο τους 2 κ σκεφτηκα μηπως εστω κ τωρα βγαζατε ολη την εξτρα στηριξη κ βαζατε ενα πολυ πιο στιβαρο λαμακι να κανει τη δουλεια ακομα πιο ομορφη.. :daisy:

Κ παλι μπραβο σας!

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν ειναι κακη ιδεα.

Αυτη η εξτρα στηριξη ειναι δικη μου 'πατεντα', δεν περιλαμβανεται στην κατασκευη του Γιωργου, οπως επισης και η στηριξη του φιλτρου.

Ο Γιωργος διαβαζει εδω, οποτε αν εχει το 'πατρον' του κολλαρου ας φτιαξει ενα νεο και ισχυρο και ας παρει τηλεφωνο τον συγγενη μου να το παραλαβει.

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] τι λες? ειναι χρησιμο? γινεται?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργια.

Ανοιγοντας τον κεντρικο διακοπτη της τροφοδοσιας, τα 5 volt SB τροφοδοτουν αμεσα τον microcontroller AT32UC3L016. Ενα LED στην προσοψη της κατασκευης αναβει.

Αυτος μετα απο περιπου 5 δευτερολεπτα ανοιγει το τροφοδοτικο ενεργοποιωντας ολες τις τασεις του (οπως οταν παταμε το on του υπολογιστη μας).

Σ αυτη την φαση αναβει το ψηφιακο θερμομετρο στην προσοψη της συσκευης (που μετραει αμεσα και την θερμοκρασια του χωρου που ειναι ιδια με του νερου), καθως και το aquaero μαζι με το κοκκινο LED στο εξωτερικο κουτι. Τιποτα αλλο δεν αναβει.

Ταυτοχρονα, ο AT32UC3L016 μεσα σε ελαχιστο χρονο μετρα τις τασεις του τροφοδοτικου, 5 και 12 volts που μας ενδιαφερουν κυριως, εαν τις βρει σωστες ενα κοκκινο LED στην κεντρικη πλακετα αναβει.

Το aquaero εχει "μπουταρει" και δεν εμφανιζει τιποτα αλλο.

Εαν πατησουμε το πανω button που ξεκινα το συστημα (μια φορα) το κοκκινο LED σβηνει και αναβει το πρασινο. Ο AT32UC3L016 χρειαζεται περιπου 6 δευτερολεπτα να κανει πληρεις ελεγχους και να ξεκινησει την αντλια. Στην προσοψη εμφανιζεται η λεξη Ati και ενας κερσορας να αναβοσβηνει αργα.

Η αντλια βρισκεται μονιμα στην θεση 5 της κλιμακας της και επειδη η ταση λειτουργιας της ειναι απο 8 volts, ξεκινα με αυτην την ταση, μεχρι ο controller να αποφασισει οτι πρεπει η οχι να της δωσει μεγαλυτερη ροη, οποτε ανεβαζει την ταση - αρα τις στροφες της και την ικανοτητα της.

Μολις η αντλια ξεκινησει το display της κεντρικης πλακετας εμφανιζει ενα P (pass).

Αφου μεσω του flowmeter ελεχθει η κυκλοφορια του υγρου και η ταχυτητα της αντλιας στα ορια που εχουν οριστει στον AT32UC3L016 ως ασφαλη, τοτε οι ανεμιστηρες ξεκινουν να δουλευουν.

Εαν η ρυθμιση των στροφων των ανεμιστηρων παρεχει ψυξη στα ψυγεια λιγοτερη απο αυτη που πρεπει, τοτε ο AT32UC3L016 παρακαμπτει την χειροκινητη ρυθμιση τους και αναλαμβανει να τους ρυθμισει αυτος.

Ενα LED στην προσοψη αναβει και ενα ηχητικο μπιπ ακουγεται απο την συσκευη.

Τωρα μπορουμε να ανοιξουμε με ασφαλεια το PC μας.

Κατα το διαστημα που το PC μπουταρει, το UART interface που βρισκεται μεσα στο PC διαβαζει τα bios των καρτων, τις θερμοκρασιες του πυρηνα, τις θερμοκρασιες των Vrm's αλλα και την ταση τους. Στελνει τα δεδομενα στον AT32UC3L016 ο οποιος τα βαζει στην μνημη του, για να γνωριζει την διαφορα της αρχικης θερμοκρασιας σε σχεση με αυτες οταν τα φορτια αυξηθουν. Ετσι ξερει ποσο πρεπει να ρυθμισει την αντλια και τους ανεμιστηρες καθε φορα ωστε το συστημα να ειναι λειτουργικα αριστο και οσο τον δυνατον πιο ησυχο.

Ταυτοχρονα στην προσοψη σταματα να αναβοσβηνει ο κερσορας, εμφανιζεται το μοντελο και ο τυπος των καρτων και ανασβοσηνει ενα ξεχωριστο LED σε πολυ γρηγορο ρυθμο εχοντας την ενδειξη (flow).

Κατα την διαρκεια της λειτουργιας του PC και της χρησης του, (στα διαφορα φορτια) οι εντολες στελνονται συνεχως στον Atmel.

Το aquaero, κανει την ιδια δουλεια (τυπικα) που θα εκανε ενας οποιοσδηποτε σοβαρος παρομοιος controller.

Μπορει ομως μεσω της usb θυρας του να επικοινωνησει με τον AT32UC3L016.

Ετσι διαβαζει και μας εμφανιζει τις στροφες των ανεμιστηρων ανα rail, την θερμοκρασια της αντλιας, τις στροφες της αντλιας, τις θερμοκρασιες του πυρηνα των καρτων, τις θερμοκρασιες των vrm's, τις ενδειξεις του flowmeter σε λιτρα ανα ωρα, την θερμοκρασια του επεξεργαστη - και αλλων.

Το button που κλεινει το υδροψυκτο κυκλωμα απενεργοποιηται, δεν "ακουει" σε καμια εντολη, ετσι δεν μπορει να πατηθει κατα λαθος και να κλεισει ενω το PC ειναι σε λειτουργια.

Ενεργοποιηται μονο οταν το PC κλεισει και η θερμοκρασια πεσει σε επιπεδα που ο CPU και οι GPU θεωρουνται κρυα. Ολο αυτο το διαστημα η υδροψυξη δουλευει ακομη. Μολις αυτο γινει, στην προσοψη αναβει η ενδειξη Off.

Με το πατημα του το κυκλωμα κλεινει, αλλα η κατασκευη παραμενει αναμενη (τροφοδοτικο, θερμομετρα, aquaero).

Ειναι φανερο οτι το συστημα δεν λειτουργει παντα το ιδιο. Τιποτα δεν ειναι σταθερο προς οφελος της ησυχιας αλλα και της αποτελεσματικοτητας.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν ειναι κακη ιδεα.

Αυτη η εξτρα στηριξη ειναι δικη μου 'πατεντα', δεν περιλαμβανεται στην κατασκευη του Γιωργου, οπως επισης και η στηριξη του φιλτρου.

Ο Γιωργος διαβαζει εδω, οποτε αν εχει το 'πατρον' του κολλαρου ας φτιαξει ενα νεο και ισχυρο και ας παρει τηλεφωνο τον συγγενη μου να το παραλαβει.

@Κοπρίτης τι λες? ειναι χρησιμο? γινεται?

φυσικα και γινεται

απλα κι απο 3mm inox στη στραντζα να γινει,

πιστευω οτι παλι στην κορυφη του res θα εχει καποια αποκλιση

κατα την αποψη μου εαν ειναι να κοπει κατι νεο για τη στηριξη

καλυτερα να ειναι δυο ιδια κομματια Γ ενα απο πανω κι ενα απο κατω =l

μονο ετσι θα δεσει τελεια και οσο το δυνατον πιο στιβαρα το τμημα αυτο στον σκελετο της κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.