Jump to content



προβλημα με κλιματιστικό !


insaner6r

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum και Χρόνια Πολλά ! Παραθέτω ένα πρόβλημα που έχω με DC inverter 12αρι καλής εταιρίας..Σε προηγούμενη κατοικία που έμενα δούλευε μια χαρά με πάρα πολύ καλή απόδοση στην θέρμανση. Το έβγαλε τεχνικός και το ξαναπέρασε τεχνικός σε άλλο σπίτι. Από τότε το κλιματιστικό δεν αποδίδει καλά. Ο αέρας που βγάζει είναι απλά χλυαρός. Το έλεγξε ο τεχνικός με μανόμετρο και βρήκε τις πιέσεις μια χαρά. Οπότε μου το εξήγησε ότι οφείλεται στο γεγονός ότι ο νέος χώρος είναι μεγάλος 40 τ.μ και αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορεί να βγάλει πολύ ζεστό αέρα !! Πως σας φαίνεται η όλη φάση ? Όποια ιδέα η συμβουλή θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα ..(Δεν χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού κατά την τοποθέτηση..)

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις κάποιον να το επανασυνδέσει με αντλία κενού και να κάνει τα προβλεπόμενα.

Μια πρόχειρη διαπίστωση ότι του λείπει πολύ φρέον, είναι αν πιάνει πάγο στην εξωτερική μονάδα ο ένας σωλήνας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνει πάγο αλλά κάνει σχετικά συχνά απόψυξη Auto. Κάθε 40 λεπτά περίπου με εξωτερική 0 βαθμούς. Οι πιέσεις που μέτρησε και έβγαιναν κανονικές είναι αξιόπιστη ένδειξη ? 430 στην θέρμανση στο low και 330 στο max..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από πιέσεις, αλλά με χαμηλή εξωτερική είναι φυσιολογικό να κάνει συχνές αποψύξεις.

Το μηχάνημα μπορεί να είναι κομπλέ από φρέον, αλλά χωρίς αντλία κενού δεν έχεις απόλυτα σωστή εγκατάσταση.

Ο αέρας που εγκλωβίζει η νέα σωλήνας που σου έβαλε πρέπει να βγει κανονικά πριν ανοίξει τις βαλβίδες.

http://www.inventoraircondition.gr/faq-frequently-asked-questions/faq-professionals/ti-prepei-na-prosekso-kata-tin-egkatastasi-klimatistikou/

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε καλα:

γριλιες στοιχειου εξωτερικης μοναδας

και φιλτρα εσωτερικης μοναδας

κανουν αισθητη διαφορα στην αποδοση

καθαρισε και τσεκαρε τη πλακετα μεσα

μου εχει τυχει σε μηχανημα με παρομοιο συμπτωμα να εχει πιασει κουβερτα σκονης ο αισθητηρας θερμοκρασιας και να διαβαζει οτι να ναι με αποτελεσμα να υπολειτουργει το μηχανημα

Ο τεχνικος περαν της πιεσης σου ειπε εαν το μηχανημα εχει τον καταλληλο τυπο ψυκτικου απο την προηγουμενη εγκατασταση?

(ναι πολλοι "τεχνικοι" κανουν ΚΑΙ τετοιες μλκιες)

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστης δινει οριο λειτουργιας -15 βαθμους. Tα υγρα που εχει ειναι τα εργοστασιακα δεν εχουν αλλαχθει 1 ετους ειναι το μηχανημα..Ας δοκιμασω να δω την πλακετα σε τι κατασταση βρισκεται..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.