Jump to content



Ερώτηση για πλαστικά


VladimiR

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδώ και λίγο καιρό σχεδιάζω ένα σύστημα-εγκατάσταση για αυτοκίνητο.

Σκοπός μου είναι το μικρότερο δυνατό μέγεθος, αλλά και μία 7" ανακλινόμενη οθόνη στην κεντρική κονσόλα.

Ξέρω πως υπάρχουν έτοιμες λύσεις στο εμπόριο, αλλά έχω κόλλημα με τα DIY projects,

και θέλω να φτιάξω ένα σύστημα ανάκλισης μέσα στην κονσόλα από μόνος μου.

Βασική μου απορία είναι πως να ξαναμοντάρω τα πλαστικά που θα κοπούν.

Ψάχνω εδώ και καιρό σε forums εσωτερικού-εξωτερικού για τον κατάλληλο στόκο/ filler για πλαστικά που να αντέχει και σε υψηλές θερμοκρασίες,

αφού το ταμπλό το χτυπάει ο ήλιος τα καλοκαίρια, και το αμάξι φέρνει πιο πολύ σε φούρνο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψω με πολυεστέρα, αφού είμαι αλλεργικός σε αυτό το υλικό! :p

Υ.Γ.: Εάν υπάρχει και κάποιος με γνώσεις ηλεκτρονικών για μία βοήθεια με τη συνδεσμολογία του μηχανισμού θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να συγκολλήσεις πλαστικά.Αν για παράδειγμα φτιάξεις,κόψεις το επιθυμητό σχήμα σε ίδιου τύπου πλαστικό με αυτό από το ταμπλό.Τα κάνεις μετά συγκόλληση και έπειτα με στόκο πλαστικών κλείνεις τις μικρές ρωγμές.Αλλά γιατί δεν θέλεις πολυεστέρα;Δεν θα φαίνεται τι είναι μετά.

Link to comment
Share on other sites

Μα είμαι αλλεργικός στον πολυεστέρα!

Για την κατασκευή σκεφτόμουν κάτι σε συνδυασμό πλαστικών βάσεων στο ταμπλό

με μεταλλική κατασκευή από τη μέσα πλευρά για να είναι και αφαιρούμενη.

Το δουλεύω στο AutoCAD πριν ξεκινήσω το κόψε ράψε με τη κονσόλα.

Link to comment
Share on other sites

Α,νόμισα το είπες με την έννοια ότι δεν σου αρέσει καθόλου.Τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Σε τι ακριβώς είσαι αλλεργικός;Στις ίνες του πολυεστέρα η στην εποξική;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.