Jump to content



Corsair F80 μαλλον CRC.... σωζεται το partition?


SlotKiller

Recommended Posts

Γεια σας,

Μετα απο 2 χρονια ο Corsair F80 τα επαιξε!

Ξεκινησε ξαφνικα με ενα freeze μεσα στα windows και απο χθες το βραδυ παιδευομαι με το chkdsk...

Το προβλημα φαινεται να ειναι στο index του ntfs.

Κολλαει στο 2ο σταδιο "203867 απο 271454" και μετα απο 2-3 λεπτα μου πεταει μηνυμα

"Διορθωση σφαλματος στο ευρετηριο %Ι30 για το αρχειο 394" και

"ταξινομηση του ευρητηριου %Ι30 στο αρχειο 394"

και μετα σταματαει το chkdsk.

Πηρα τον ssd σε αλλο pc (πιο νεο).... ακριβως το ιδιο.

Στο SMART απο το crystaldiskinfo μου λεει 100% healthy αλλα τα νουμερα πιο κατω αλλα λενε! εχει 120 crc! Δειτε την φωτο...

Το ΑΤΤΟ δεν το βγαζει ολο. Στη μεση κολλαει! (οι ταχυτητες ειναι οκ μεχρι εκει)

Οταν ο δισκος κολαει τρωει auto disconnect απο τον intel driver στο αλλο pc. Και για να το ξανα δει πρεπει να βγει το ρευμα απο το δισκο..

Υπαρχει τροπος να σωσω το ntfs ή παω 100% για format και ισως και RMA ??

F80.jpg

προσπαθώντας να παρω backup...

backup_error.jpg

Εν το μεταξυ παρατηρω οτι ο δισκος κολλαει μετα απο συγκεκριμενο χρονο λειτουργιας, περιπου 3 λεπτα...

Για να παρω backup με copy paste θα μου παρει μια μερα!

Link to comment
Share on other sites

Αφου μου πηρε 1 μερα για να παρω backup οτι μπορεσα ειπα να κανω ενα erase πριν το στειλω για rma..

και τωρα φαινεται να δουλευει απροβληματιστα ο δισκος! :fie:

Θα του κανω και ενα f/w update σε 2.4 και ελπιζω πως διορθωθηκε πληρως το προβλημα!

Εχει ξαναδει κανεις κατι τετοιο? :nuke:

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου για να ήμουν σίγουρος, θα έκανα ένα σχετικό θέμα στο Forum της Corsair, μιας και υποθέτω ότι είναι εντός εγγύησης ο δίσκος...

δεν χάνεις τίποτε...ίσα ίσα σε συμφέρει αν αντικατασταθεί σε περίπτωση που είναι κλαταρισμένος, παρά να περιμένεις να βγεί εκτός εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.