Jump to content



Πόσο ευχαριστημένοι είστε με το Galaxy Note II?  

115 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Επειδή έτυχε να κάνω μερικές συγκρίσεις αυτές τις ημέρες με άλλα κινητά, κάπως έχω ξενερώσει. Πάω στο Public και βλέπω το Xperia Z. Βάζω full brightness και στα 2 και ανοίγω Chrome, την άσπρη σελίδα με τα bookmarks. Το Ζ πολύ πιο φωτεινό από το ΙΙ και πολύ πιο άσπρο.. το δικό μου μου φάνηκε σχεδόν κίτρινο.

Την επόμενη στην παραλία, σύγκριση Νότης με Xperia S και iPhone 5. Και τα 2 πολύ πιο φωτεινά και άσπρα από το Νότη. Έβαλα βέβαια και μια κατάμαυρη φωτογραφία και απλά δεν υπήρχε σύγκριση, η οθόνη μου ήταν σαν να ήταν σβηστή.

Σήμερα με S3 για το οποίο τόσα έχω διαβάσει για χαμηλή φωτεινότητα κλπ.. Ε σε full brightness ήταν πιο φωτεινό από το δικό μου και είχε λίγο καλύτερο άσπρο. Παίζει να έχει καεί η οθόνη μου από τη χρήση ή είναι φυσιολογικά αυτά που βλέπω?????

Για τις συσκευές, εκτός του S3, δεν είναι και κάτι καινούριο.Οι amoled οθόνες γενικά πάσχουν κάτω απο τον ήλιο και επίσης το άσπρο δεν είναι του...Tide.

Όσο για το S3, η οθόνη του Note είναι ένα επίπεδο πάνω και αυτο που λες με προβληματίζει...

Μάλιστα πρόσφατα μαζευτήκαμε φίλοι με Note ii, Nexus 4, s3, HTC one, s4 και η οθόνη του Note ερχόταν με μικρή διαφορά πίσω απο τις νεες ναυαρχίδες one/s4.

Φυσικά και η οθονη του one ξεχωριζε κάτω απο τον ήλιο λόγω panel, εκεί που των Samsung (amoled) φαινόντουσαν ''λίγες''.

Για το s3 του φίλου Ευθύμη, όπως είπε και ο ίδιος, σε ένα τεστ των συσκευών με ανοιχτή τη σελίδα της Google, ήταν σαν τον Patrick (Bob σφουγγαρακη), δηλαδή ροζ...:p

Παρακάτω το τεστ που αναφέρω, αν και σε μια φωτό δεν αποτυπώνεται πλήρως (να σημειώσω ότι φοράω screen protector σε αντίθεση με one/s4, κι έτσι χάνει λίγο η οθόνη):

47720616728595009921913.jpg

%7Boption%7Dhttp://www.thelab.gr/47720616728595009921913.jpg

Έγινε επεξεργασία από elthis
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε να κάνω μερικές συγκρίσεις αυτές τις ημέρες με άλλα κινητά, κάπως έχω ξενερώσει. Πάω στο Public και βλέπω το Xperia Z. Βάζω full brightness και στα 2 και ανοίγω Chrome, την άσπρη σελίδα με τα bookmarks. Το Ζ πολύ πιο φωτεινό από το ΙΙ και πολύ πιο άσπρο.. το δικό μου μου φάνηκε σχεδόν κίτρινο.

Την επόμενη στην παραλία, σύγκριση Νότης με Xperia S και iPhone 5. Και τα 2 πολύ πιο φωτεινά και άσπρα από το Νότη. Έβαλα βέβαια και μια κατάμαυρη φωτογραφία και απλά δεν υπήρχε σύγκριση, η οθόνη μου ήταν σαν να ήταν σβηστή.

Σήμερα με S3 για το οποίο τόσα έχω διαβάσει για χαμηλή φωτεινότητα κλπ.. Ε σε full brightness ήταν πιο φωτεινό από το δικό μου και είχε λίγο καλύτερο άσπρο. Παίζει να έχει καεί η οθόνη μου από τη χρήση ή είναι φυσιολογικά αυτά που βλέπω?????

Αγορινα επειδη ειχα και εγω τον προβληματισμο πριν κατι μηνες μπορεις να βαλεις Perseus kernel που εχει απο μονο του καλιμπραρισμενο προφιλ για την οθονη και αν δεν σου αρεσει μπορεις να παιξεις με το stweaks και να φερεις τα χρωματα εκει που θελεις.

Στη αρχη τα χρωματα μπορει να σου φανουν λιγο washed σε σχεση με τα εργοστασιακα "παστελ" αλλα μετα απο λιγο θα καταλαβεις οτι ειναι η μερα με τη νυχτα :)

Sent from my Blade using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση κινητού και το Note είναι μέσα στις επιλογές μου. Δεδομένου ότι είναι καιρό στην αγορά, αξίζει να το χτυπήσω? Παλεύονται οι ίντσες?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση κινητού και το Note είναι μέσα στις επιλογές μου. Δεδομένου ότι είναι καιρό στην αγορά, αξίζει να το χτυπήσω? Παλεύονται οι ίντσες?

Σκέψου κάποια πράγματα πριν προβείς σε αγορά...

Μέγεθος παλάμης σου...

Καλοκαιράκι με ότι αυτό συνεπάγεται ( λιγότερα ρούχα... λιγότερες τσέπες...)

Πήγαινε σε κάποιο μαγαζί αν μπορείς να το πιάσεις στα χέρια σου να το νιώσεις...

να φανταστείς τον εαυτό σου να το κρατάει και να μιλάει (!) ( εκτός αν είσαι bluetooth τύπος)

Όσον αφορά τις δυνατότητές του και αν σε αφήσει ικανοποιημένο εγώ προσωπικά να σου ότι παίρνω μαζί το s4 να το βλέπουν οι φίλοι που σκέφτονται να το αγοράσουν και χρησιμοποιώ το NOTE ΙΙ...

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω αύριο από κατάστημα να το δω από κοντά. Ελπίζω να μην έχω προβλήματα με τους security αν πάω να το βάλω στην τσέπη.

Η αλήθεια είναι ότι με τρομάζουν οι ίντσες του, μακάρι το Galaxy S3 LTE να είχε ραδιόφωνο να το έπαιρνα αμέσως!

Για να μη ξεφεύγω από το θέμα, το ΝΟΤΕ έχει πάρει JB. Από xda υπάρχει υποστήριξη?

Link to comment
Share on other sites

Για να μη ξεφεύγω από το θέμα, το ΝΟΤΕ έχει πάρει JB. Από xda υπάρχει υποστήριξη?

Ώπα μισό, γράφεις στο θέμα του Note 2 και αναφέρεις ότι έχει πάρει Jelly Bean, που είναι το μανίσιο λειτουργικό του. Για το Note 1 ή για το Note 2 μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Ώπα μισό, γράφεις στο θέμα του Note 2 και αναφέρεις ότι έχει πάρει Jelly Bean, που είναι το μανίσιο λειτουργικό του. Για το Note 1 ή για το Note 2 μιλάς;

Για το 2, δεν ήξερα ότι το είχε από μαμά!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα Mall και το είδα από κοντά. Τί ΚΤΗΝΟΣ είναι αυτό!!! Κάπου διάβασα ότι είναι "s3 on steroids" και είναι η ακριβέστερη περιγραφή που μπορεί να γίνει.

Δεν μπορούσα να το χειριστώ με το ένα χέρι, ο αντίχειρας δεν περνούσε τη μέση της οθόνης. Δεν ξέρω πως είναι να το έχεις στο αυτί ή αν χωρά στη τσέπη του τζιν, το λουράκι ασφαλείας ήταν πολύ κοντό για να δοκιμάσω.

Και αντί να καταλήξω σε απόφαση, έφυγα ακόμα πιο μπερδεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Με το ένα χέρι μόνο κανάς Φασούλας λογικά θα μπορεί να το χειρίζεται κι άμα...

Οπότε νομίζω μη σταθείς σε αυτό ή τουλάχιστον μη σε επηρεάσει τόσο αρνητικά.

Στο αυτί θα φαίνεσαι κάπως έτσι:

στο πουκάμισο κάπως έτσι

και στο τζίν δυστυχώς κάπως έτσι

Αν βάλεις και μια θήκη στο παιχνίδι θα σου δώσει κι άλλο όγκο...

Ως επί το πλείστον νομίζω δεν είναι κινητό για τσέπη παντελονιού εκτός αν είναι πλαϊνή αλλά και πάλι

θα σου παλατζάρει άσχημα στο περπάτημα...

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν ισχύει η τρίτη φωτο με την τσέπη του τζιν.

Εγω φοράω και την otterbox που ειναι γομάρι και μπαίνει όλο μέσα στην τσέπη.

Κινητο στο πουκάμισο δεν μπαίνει ακόμα και 4 ιντσες να ειναι.Κρεμαει η τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με τη ballistic όταν το έβαζα στη τσέπη ( που προφανώς χωράει εκτός αν είσαι 12χρονο και οχι ο Αντετοκούμπο) δε μπορώ να πω ότι αισθανόμουνα ωραία.

Σε κάθε περίπτωση περί τσέπεως...

Link to comment
Share on other sites

Σε τζιν και γω το βάζω μια χαρά και ας έχω wallet case που του δίνει πολύ εξτρά όγκο, αλλά έτσι δεν κουβαλάω πορτοφόλι, αφού παίρνει κάρτες και χαρτονομίσματα. Εμποδίζει μόνο όταν κάθομαι, στο περπάτημα καθόλου. Και φυσικά μπαίνει όλο μέσα και άνετα, καμία σχέση με την φωτογραφία.

Το έχω συνηθίσει πλέον και όποιο άλλο κινητό αν πιάσω μου φαίνεται υπερβολικά μικρό.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

Τελίκή δοκιμή και απόφαση στο μαγαζί. Δεν είναι τόσο ότι δεν μπορούσα ούτε να το κρατήσω στο χέρι μου (lol) όσο ότι πολύ φοβάμαι ότι λόγω μεγέθους δεν θα έχω που να το βάλω (lolx2) θα το αφήνω σπίτι και θα παίρνω το Desire μαζί μου!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 θηκες

[ame]http://www.amazon.com/Zenus-Color-Samsung-Galaxy-Chocolate/dp/B009S9DZCY[/ame]

[ame]http://www.amazon.co.uk/Manna-Samsung-High-Quality-Genuine-Function/dp/B009XP1X72[/ame]

Εχει κανεις μια απο τις δυο?Ποια μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.