Jump to content



smartphone epic fail...


gdp77

Recommended Posts

Γιατί αναφέρουμε τα WP τηλέφωνα με 400-500€ και όχι αυτά με 150€ για παράδειγμα; Γιατί καλλιεργούμε το κλίμα ότι τα WP είναι κινητά των 500 ευρώ και τα Android των 100€?

Γιατί ταΐζουμε το troll, για αυτό :D

Ειμαστε φιλόζωοι :hehe:

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

yeap scaling. Ο πυρηνας υποστηριζει εως 64-core cpu χωρις αλλαγη. Problem? e_69237ca5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φέρτε και κάνα φιλαράκι ρε παιδιά 1 vs 10 δε λέει. Να το κάνουμε 1 vs 20 να έχει ενδιαφέρον και να συνεχίσετε τα ό,τι να 'ναι επιχειρήματα σε ένα thread που ξεκίνησε για χιουμοριστικό λόγο, χωρίς ΚΑΜΙΑ αναφορά σε καμία εταιρεία (αλλά όποιος έχει τη μύγα...)

Πάμε :

ποτέ δεν προβληματίστηκα για εφαρμογές κλπ. Όποιος ξέρει πού να ψάξει βρίσκει.

Βάζουμε και παραμέτρους τώρα; Όποιος ξέρει κτλ κτλ

Έτσι για αρχή, έχεις αυτές τις (intro) δυνατότητες σε WP και αν ναι (λέμε τώρα) σε ποιο κόστος?

Android for beginners: Setting up your phone - GSMArena.com

Εγώ που τον Μάιο θα κλείσω 2 χρόνια με το HTC 7 Trophy κλαίω τα 200€ που είχα δώσει.

Μα να μην έχω φάει ότι ένα crash 2 χρόνια ρε γαμώτο; Τίποτα; Εκεί βράχος;

Α ρε MS πάλι με έκλεψες....

Τώρα στο skroutz το βλέπω 214 και εσύ πριν 2 χρόνια το αγόρασες 200€ ??? Το αν τα κλαις ή όχι εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Όσο για τη σταθερότητα, δεν τέθηκε το θέμα από κάποιον... Η συζήτηση γίνεται για το αν αξίζει τα χρήματα που ζητάει ένα WP σε σχέση με κάποιο αντίστοιχο android, αν και πάλι η σταθερότητα έχει να κάνει και με τη χρήση. Δες Android for beginners: Setting up your phone - GSMArena.com και πες μας τι αντίστοιχες δυνατότητες έχεις, και με ποιο κόστος. Γιατί με ένα galaxy S επίσης διετίας όλα τα παραπάνω παίζουν.

Γιατί αναφέρουμε τα WP τηλέφωνα με 400-500€ και όχι αυτά με 150€ για παράδειγμα;

Αν γράφω σωστά ελληνικά και αν κατανοείς σωστά, αναφέρθηκα σε WP 400-500€ και σε αντίστοιχου κόστους android. Ξαναδιάβασε το post μου. Δεν έγραψα ότι παίζουν μόνο 400-500€ WP. Αυτό εσύ το κατάλαβες, στα πλαίσια του ταΐσματός μου. Κάλλιστα όσα γράφω ισχύουν και για WP 150€ vs android 150€

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

Τώρα ας μην σχολιάσουμε για τις πρακτικές της MS και τις καταδικαστικές αποφάσεις (όσες επέτρεψαν να βγουν) εις βάρος της... Αλλά τι να κάνεις που κυβερνάνε τον πλανήτη...

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk
Τα 'πες όλα μεγάλε!

[MENTION=14120]narta[/MENTION]

[γενικό σχόλιο επειδή πάντα μου επιτίθεσαι σχεδόν όποτε γράφω κάτι για άλλο OS πλην MS σε οποιοδήποτε thread]

Αν έχω καταλάβει σωστά βγάζεις το ψωμάκι σου από τα win. Καταλαβαίνω. Εγώ πάλι δεν τρώω ψωμί ούτε από MS λογισμικό, ούτε από linux, ούτε από android κτλ. Τις απόψεις μου υποστηρίζω (μπορεί και με τρόπο λανθασμένο κατά πολλούς) , χωρίς κανένα συμφέρον, ανιδιοτελώς. Και εν πάση περιπτώσει στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει και το τεκμήριο των εκατομμυρίων χρηστών android που είναι πολλαπλάσιοι των wp χρηστών.

Σε ό,τι αφορά τα υβριστικά σου σχόλια περί "ζώων", τα αντιπαρέρχομαι και ελπίζω κάποιος mod να πράξει τα δέοντα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

[MENTION=14120]narta[/MENTION]

[γενικό σχόλιο επειδή πάντα μου επιτίθεσαι σχεδόν όποτε γράφω κάτι για άλλο OS πλην MS σε οποιοδήποτε thread]

Αν έχω καταλάβει σωστά βγάζεις το ψωμάκι σου από τα win. Καταλαβαίνω. Εγώ πάλι δεν τρώω ψωμί ούτε από MS λογισμικό, ούτε από linux, ούτε από android κτλ. Τις απόψεις μου υποστηρίζω (μπορεί και με τρόπο λανθασμένο κατά πολλούς) , χωρίς κανένα συμφέρον, ανιδιοτελώς. Και εν πάση περιπτώσει στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει και το τεκμήριο των εκατομμυρίων χρηστών android που είναι πολλαπλάσιοι των wp χρηστών.

Ειδες που κανεις λάθος; Στην κατοχή μου ΔΕΝ εχω καποιο WP την συγκεκριμενη περιοδο, αλλα 2 Android (ενα μαλιστα της μαμα εταιριας) και περιμενω και ενα 3ο. Παλι android.

Και για να καταλαβειθς γιατι σου την "μπαινω" και μαλιστα χωρις φλας, επειδη απλα τρολάρεις. Επειδη εχεις μεινει στην εποχη του "mine is better than yours". Χωρις επιχειρηματα, χωρις λογικη, απλα εμεινες στο vs. Δεν με ενδιαφέρει η MS, με ενδιαφερει το προϊον της. Και το προϊον της ειναι μια χαρα και με προοπτικες. Μπορει να μην εχει την ωριμότητα του Android 4.1.x+ αλλα μια αρα κα καταφερνει.

Αν θες να κατσουμε και να μιλησουμε με επιχειρηματα, να κατσουμε. Μεχρι στιγμης δεν εχεις δειξει τετοια δείγματα. Αν δεν καταλαβεις οτι ΚΑΘΕ πλατφορμα εχει μειον και συν δεν προκειται ποτε να εισαι ορθολογικος καταναλωτης.

Κοιτας την τιμη; Οκ, Nokia Lumia 710. Κανει τις περισσοτερες everyday δουλειες που θελει ο μεσος χρηστης και συμφερει (~180 καινουριο). Στην τιμη βαζεις και το προγραμμα φωνητικης καθοδηγησης μεσω GPS που προσφέρει. Επίσης εχει Office. Αρα αν πουμε οτι το μεσο κοστος των προγραμματων αυτων ειναι 40€, μπορεις να μου προτεινεις μια αξιοπρεπη λυση android με 140€ του κουτιου; Αμφιβάλω αν υπάρχει.

Οταν και εφοσον σταματησεις να troll-αρεις και να δεις λιγο πιο αντικειμενικα τα πραγματα, τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ μπορεί κάποιος να το δει αντικειμενικά,τα windows m. είναι πολύ καλά ΣΕ ΟΣΑ πράγματά κάνουν.Αν σε καλύπτουν είναι best buy.

Αν θες να σκαλιζεις να φλασαρεις να σερφαρεις ολη μερα ,να κατεβαζεις πολλά free apps κτλ,πολύ πιθανόν να μη σε καλύπτουν.

Αντικειμενικά όμως,είναι πολύ καλό ,λειτουργικό,πολύ ελαφρύ (σε αντίθεση με το κάργα ενεργοβορο android .Εμένα σε εμφάνιση δε μου αρέσει και για αυτό δεν έχω κάποιο ,αλλά παραδέχομαι ότι είναι εξαιρετικά ώριμο σε σχέση μη την "ηλικία" του.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις διαβάσει επιχειρήματα δικά μου στο τρέχον thread, δεν έχω να πω τίποτα άλλο. Δεν υπάρχουν γέφυρες επικοινωνίας, μάλλον, μεταξύ μας.

Επιχείρημα 1

Απολαύστε το πιο τραγικό error που θα μπορούσατε να δείτε σε smartphone (ειδικά στο σημείο που ζητάει δισκάκι). Κάποιος κατασκευαστής θα πρέπει να καταλάβει ότι και "τα μεταξωτά βρακιά, πιδέξια σκέλια θένε..."

Επιχείρημα 2

Σιγά μη δώσω μισό ευρώ για windows phone... Θα χρειαστώ εξορκισμό μετά...

lol... To error στο boot loader που βγάζει μήνυμα του desktop OS αποδεικνύει αυτά που γράφεις; scaling αλά windows, windows kernel κτλ είναι επιχειρήματα για να προτιμήσω ένα προϊόν που σε 2-3 χρόνια θα το αναφέρουν οι ιστορικοί ως άλλο ένα fail της ΜS ?

Επιχείρημα 3

Καλά τα ξαναλέμε του χρόνου που τα windows phone θα είναι το 1% της αγοράς. Κρίμα που ο κόσμος δε θα κατανοήσει τα θετικά στοιχεία που αναφέρεις (ειδικά στο "scaling" με κόλλησες στον τοίχο). Συνέχισε να τα διαφημίζεις και να τα υπερασπίζεσαι.

Επιχείρημα 3

α) είναι πολύ παραπάνω από 1%. Κοντά στο 6%.

β) είναι δωρεάν και ελεύθερο. Δεν προτρέπω τον κόσμο να σκάσει 400-500 ευρώ για να αγοράσει windows phone...

Επιχείρημα 4

όχι, όχι!!!! ΌΛΟΙ να πάρουν win phones!!! Είναι ευκαιρία να χάσουν χρήματα (πονάει διπλά σε περίοδο κρίσης), να ξενερώσουν και μετά να γίνουν android zealots :p

Επιχείρημα 5

Κοίτα, άμα θεωρείς ότι 400-500€ σε wp θα πιάσουν τόπο σε σχέση με android ίδιου κόστους, με τα άπειρα apps και το support από παγκόσμιο community + xda, go ahead and do it. Τη στιγμή όμως που μιλάμε για smartphones προφανώς ο χρήστης θέλει προστιθέμενη αξία από το OS + apps + community. Τα WP είναι αιώνες πίσω και εκεί θα παραμείνουν imo. Οπότε το θεωρώ χάσιμο χρημάτων. Ο narta όμως ξέρει καλύτερα, οπότε μπορείς να ακολουθήσεις τη συμβουλή του μια που τα WP έχουν τρελό "scaling" :jump1:

Επιχείρημα 6

Έτσι για αρχή, έχεις αυτές τις (intro) δυνατότητες σε WP και αν ναι (λέμε τώρα) σε ποιο κόστος?

Android for beginners: Setting up your phone - GSMArena.com

Υποσημείωση: Οταν τα Custom Launcher, Custom Dialpad,Alternative Browsers και το rooting θεωρουνται προστιθεμενο κόστος και οχι η δωραν πλοηγηση GPS.

Tο συμπέρασμα νομίζω ειναι προφανες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι γέφυρες επικοινωνίας, ούτε καν ανεμόσκαλες...

Το 1 αναφέρεται στο χιουμοριστικό δημοσίευμα μου (το οποίο δεν ανέφερε καν εταιρεία ή OS μέχρι που πετάχτηκες...)

Το 2α συνεχίζει στο ίδιο ύφος, ενώ το 2β απαντάει στο επιχείρημά σου περί scaling.... από ένα τραγικό error message. Δηλαδή αν πετούσε και bsods, εσύ θα το έπαιρνες ως απόδειξη του... windows scaling... :suicide:

Για το 3 διαφωνείς;

4 απαντάω σε post σε ανάλογο ύφος

5 αντίλογο δε βλέπω...

6 Συμφωνούμε. Το συμπέρασμα είναι προφανές για το τι παίρνεις στα 400-500€ σε android και το τι παίρνεις σε WP, όσο προφανές είναι και το γιατί υπερασπίζεσαι το WP και γιατί προτείνεις σε άλλο thread σε χρήστη να πάει σε Νokia WP (ως επιλογή) έναντι note II και galaxy s3.

Link to comment
Share on other sites

Φέρτε και κάνα φιλαράκι ρε παιδιά 1 vs 10 δε λέει. Να το κάνουμε 1 vs 20 να έχει ενδιαφέρον και να συνεχίσετε τα ό,τι να 'ναι επιχειρήματα σε ένα thread που ξεκίνησε για χιουμοριστικό λόγο, χωρίς ΚΑΜΙΑ αναφορά σε καμία εταιρεία (αλλά όποιος έχει τη μύγα...)

Πάμε :

Βάζουμε και παραμέτρους τώρα; Όποιος ξέρει κτλ κτλ

Έτσι για αρχή, έχεις αυτές τις (intro) δυνατότητες σε WP και αν ναι (λέμε τώρα) σε ποιο κόστος?

Android for beginners: Setting up your phone - GSMArena.com

Αυτά στα οποία με παραπέμπεις ούτε στο alcatel onetouch 918 mix που έχω θα μπορούσα να τα βάλω εάν δεν έκανα rooted την συσκευή. Το κινητό αυτό έχει μόλις 157mb μνήμης για εφαρμογές από τα οποία τα 120 περίπου καταλαμβάνει το σύστημα (android 2.3.6). Αυτό σημαίνει 70mb για εφαρμογές, δηλαδή για apk + dalvik cache + libs + data. Άντε με το app2sd να μεταφέρεις το apk στην sdcard αλλά στις περισσότερες εφαρμογές τα dex αρχεία του dalvik είναι άλλο τόσο σε μέγεθος και φυσικά παραμένει το πρόβλημα με τα libs και τα data. Επίσης η ram είναι στα 200mb το οποίο σημαίνει ότι εργοστασιακά το κινητό έχει μόλις 50mb ελεύθερα για να τρέχουν οι εφαρμογές του χρήστη. Άρα ξεχνάω αμέσως τα Launcher και τα συναφή, τα οποία παρεμπιπτόντως τα αγοράζεις για να μην φορτωθείς με διαφημίσεις και για να ξεκλειδώσεις κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά. Από εκεί και πέρα για να μπορέσεις να κρατήσεις 35mb RAM ελεύθερα θα πρέπει είτε να εγκαταστήσεις κάποιον autokiller εφαρμογών (με ό,τι αυτό συνεπάγεται από άποψη διάρκειας μπαταρίας) ή να κάνεις rooted την συσκευή και να πειράξεις τα triggers. Την συσκευή την έκανα rooted μόνο και μόνο για να μπορέσω να βάλω το link2sd ώστε να μπορώ να εγκαταστήσω όσες εφαρμογές θέλω αν και στην συνέχεια πείραξα και τα triggers για να έχω τουλάχιστον 30mb RAM ελεύθερα ανά πάσα στιγμή. Ένα πρόσφατο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι nokia ακουστικά καλωδίου που είχα γιατί το ατιμούτσικο το Android έχει πρόβλημα στην αναγνώριση του κουμπιού του headset!!!!! Αν είναι δυνατόν δηλαδή!!!!

Πάμε τώρα στο xperia X1 το οποίο είχα αγοράσει τον τελευταίο μήνα της κυκλοφορίας του σε προσφορά της Cosmote (βάλε δηλαδή ότι είναι ίσως πιο παλιό από το πρώτο android κινητό όταν πρωτοκυκλοφόρησε) και το οποίο φορούσε εργοστασιακά rom windows mobile 6.1 . Το κινητό διέθετε 150mb αποκλειστικά για εφαρμογές (αν θυμάμαι καλά) και 256ram από την οποία την μισή περίπου έτρωγαν τα windows. Το θέμα είναι ότι χωρίς καμία παραβίαση της rom μπορούσα να εγκαταστήσω όποια εφαρμογή ήθελα στην sdcard, μαζί με όλα σχεδόν τα απαιτούμενα αρχεία της πλην των dll της φυσικά, έχοντας στο start menu μόνο links προς τις εφαρμογές. Επίσης όταν έκλεινα κάποια εφαρμογή εκείνη έφευγε από την ram και εκκινούνταν μόνο όταν το επέλεγα εγώ. Δεν έμεναν δηλαδή εφαρμογές να τρέχουν στο background και με λίγο πείραγμα του registry, το οποίο κάνουμε ακόμα και στα windows7 ούτως ή άλλως, μπορούσα να αδειάζω και τα dll της εφαρμογής από την ram μόλις την έκλεινα. Όσο για launcher πέρα από τον κλασσικό των windows μπορούσα να έχω άλλους 10 που έδινε η sony ericsson αλλά και να αγοράσω ή να δοκιμάσω όποιον ήθελα ακριβώς όπως γίνεται και με το Android. Μετά το πέρας της εγγύησης του έβαλα μια custom win6.5 rom με HTC sense πάνω και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Τελικά αναγκάστηκα να το αποχωριστώ, μετά από 4 χρόνια χρήσης, γιατί χάλασε το καλώδιο της οθόνης οπότε δεν λειτουργούσε καθόλου η αφή.

Πες μου τώρα εσύ τί άποψη πρέπει να έχω για το android δεδομένου ότι ούτως ή άλλως οι "καλές" εφαρμογές είναι και σε αυτό επί πληρωμή.

[MENTION=14120]narta[/MENTION]: και το android έχει δωρεάν office. Ψάξε για το Kingsoft Office το οποίο διαβάζει και γράφει όλα τα MS formats και διαβάζει και pdf. Επίσης ανάλογα με την εταιρία κινητής που έχεις (Cosmote ή Vodafone) μπορείς με 15 ευρώ ή δωρεάν να έχεις το navigon select edition.

Υ.Γ. Κατ' εμέ αυτό το "όποιος ξέρει" ισχύει τόσο για τα windows όσο και για το android απλά το θέμα είναι ότι το android θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο για να το πειράξεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.