Jump to content



Ιδανικο Μεγεθος Page File


saxon_747

Recommended Posts

Ποιο ειναι το ιδανικο μεγεθος του page file σε ενα συστημα με 1gb μνημη και ποιο σε ενα με 512ΜΒ? Εχω ακουσει πολλα και οι αποψεις ειναι παντα διαφορετικες...

Αν εχει πειραματιστει καποιος και εχει βγαλει καποια ακρη, ας ποσταρει...

Προς το παρων εγω εχω αφησει το default μεγεθος των παραθυρων (1536)

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ενημερωτικά έχω δουλέψει τα 512 και χωρίς pagefile, όντας προσεκτικός στο τι θα σηκώσω.

Το μέγεθος εξαρτάται από εσένα και τι εφαρμογές σηκώνεις. Αν δεν είσαι σίγουρος άσε τα windows.

Αν είσαι σίγουρος αυτό που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη σου είναι ότι οι επιδόσεις αυξάνονται αν το Pagefile είναι σταθερό και όχι range μεγέθους.

Θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να ξεπεράσεις το 1GB μνήμης σήμερα. Τηρουμένης της λογικής χρήσης θα σου έλεγα να δώσεις 128MB και 512MB αντίστοιχα. Αν θες να πειραματιστείς άνοιξε τον task manager και παρακολούθα τη φυσική μνήμη κατά τη διάρκεια μίας συνηθισμένης μέρας.

Link to comment
Share on other sites

512 το έχω (το pagefile εννοώ...)

Παιχνίδια δεν πολυπαίζω, αλλά αν μου τη βιδώσει μπορεί να έχω ανοιχτό browser, word, powerpoint, Visual studio, dc++ , icq, winamp, cygwin, acrobat, outlook express, Folding@home, κάμποσα παράθυρα explorer και μερικά services στο background.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 19:10]

Mε 1gb το εχω fixed στα 512

Δοκιμασα κ χωρις page αλλα με πετουσε απο τα games.....

Αρα αμα ορισεις μικρο page file το καταλαβαινεις οταν πχ σε πεταει εξω στα παιχνιδια...

Παρατηρησες καποια αυξηση στις επιδωσεις η καποιο προβλημα απο τοτε που εβαλες 512?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εδώ, αλλά για να μη παιδεύεσαι σου λέω και γω ότι και με 128 page στο 1G δύσκολο θα σου πετάξει μήνυμα out of memory. εγώ στο 1G που το έχω page 1G τσάμπα καίει η λάμπα, αφού δεν το έχω δει ποτέ πάνω από 10% (και το παρακολουθώ συνέχεια λόγω monitoring always οn top.

Link to comment
Share on other sites

γιατί το έχω σε ξεχωριστώ partition 1G και απλά και να το κάνω 128 δε θα έχω τι να πετάξω μέσα εκεί ή και από βαρεμάρα κι όλα. Κάποια στιγμή αν βρω κανά βαρύ Prog θα το κόψω το page και θα κοτσάρω το prog δίπλα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Αρα αμα ορισεις μικρο page file το καταλαβαινεις οταν πχ σε πεταει εξω στα παιχνιδια...

Παρατηρησες καποια αυξηση στις επιδωσεις η καποιο προβλημα απο τοτε που εβαλες 512?

Kαμια διαφορα....

Απλα ελευθερωσα 512ΜΒ στο σκληρο,θα δοκιμασω κ με 128 να δω τι παιζει....

Link to comment
Share on other sites

να ξες ότι σημασία στο 1G mem δεν έχει πόσο θα βάλεις αλλά πως θα το στήσεις. Το ιδανικό είναι σε ξεχωριστό partition πρώτο πρώτο στο σκληρό ώστε να έχει καλύτερο transfer. Aν έχεις δε 2 σκληρούς το καλύτερο είναι να πετάξεις στο άλλο σκληρό που δεν είναι τα Win στο πρώτο partition το Page ώστε η μια κεφαλή να διαβάζει και η άλλη ανα γράφει. Έτσι μου φάνηκε σε αίσθηση (γιατί δε μπορείς να το benchάρεις) πιο γρήγορο απ όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα αν δεν εχεις προβλημα χωρου στον σκληρο αστω οπως ειναι. Οι οποιες διαφορες υπαρξουν απο την αλλαγη του μεγεθους του τις θεωρω ασημαντες και ουτε τις καταλαβαινω. Καποτε το ειχα απενεργεποιησει τελειως αλλα διαφορα δεν ειδα. Ισως με καποια benchmarks για HDD Speed να εδειχναν κατι αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο. Παντως καλα κανουμε ολοι και πειραματιζομαστε γιατι καπως ετσι βγαινουν τα καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.