Jump to content



Ιδανικο Μεγεθος Page File


saxon_747

Recommended Posts

Εγω συμφωνω οτι θα πρεπει να το αλλαξεις.Προσωπικα,το εχω 1000-2000MB και μπορω να πω οτι βοηθα εστω και λιγο παραπανω το συστημα.Φιλος με παρομοια συνθεση με την δικια μου,οταν εβγαινε εξω απο το Farcry τα Win του εβγαζαν μηνυμα"Virtual Memory too low".Οταν το αλλαξε ομως ηταν μια χαρα.Ομως,εχει μεγαλη σημασια ο σκληρος να ειναι σε αριστη κατασταση συνεχεια(Defrag,etc.)Ισως στο δικο σου συτημα με τοση μνημη να μην εχει μεγαλη σημασια.;)

______________

Athlon XP 2600+@2250Mhz

MSI FX5900XT-128MB ddr

512 MB DDR400

Shuttle AN35N

IBM 40 GB 7200rpm

Win XP Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόση μνήμη τρώει το farcry, ούτε το έχω για να το μετρήσω.

2GB swap file είναι too much ακόμα και για επαγγελματία με photoshop. Προφανώς και δεν υπάρχει πρόβλημα αν το βάλεις τόσο, αλλά πρέπει να υπάρχει και μία ισορροπία. Αλλιώς θα έβαζα όλο μου το σκληρό και θα καθάριζα.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα εβαζα 2 Cheetah 15000rpm σε RAID μονο για το pagefile:rofl: :rofl: .Το νουμερο που ειπα(η μαλλον 2 νουμερα) ειναι ενδεικτικα.Εγω απλα τονισα οτι θα υπαρξει βελτιωση.Τελικα ακομα και σε 1 GB Ram χρειαζεται.Πριν απο λιγο φιλος με:A 64 2800+,1 GBRam,Gigabyte mobo και Fx5600 256MB μου ειπε οτι ειδε βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Βελτίωση ως προς τι; Αν δε σου έφτανε η μνήμη να παίξεις ένα παιχνίδι και τώρα σου φτάνει είναι βελτίωση, αλλά το pc θα ζορίζεται πάρα πολύ, οπότε χάνεις πλέον σε αυτόν τον τομέα.

Το pagefile σε σχέση με τις μνήμες είναι θεόαργο, ακόμα κι αν ο σκληρός είναι 2 Cheetah 15000rpm σε RAID :p

Καλύτερο είναι να βασιζόμαστε στη RAM και όχι στο pagefile.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο από όλα είναι να βρίσκεται στην αρχή του δίσκου, όπως γίνεται στο linux. Μετά το βάζεις στο πιο γρήγορο σκληρό που έχει το μηχάνημά σου. Αν όλοι οι σκληροί είναι πάνω κάτω ίδιοι, βάλε το σε αυτόν που γίνονται οι λιγότερες προσπελάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες εχω και εγω αποριες με το συγκεκριμενο ζητημα ειδικα το τελευταιο καιρο που κανω μεγαλη χρηση Photoshop και εκτυπωσεων με αποτελεσμα να βλεπω το PF usage κοντα στο 1gb (το εχω ορισει σταθερο στα 2gb)

η τελευταια μου δοκιμη ηταν ενα partition 2.3gb απο τα 69gb του raid 0 των Raptors

το οποιο ειναι εξολοκληρου αφιερωμενο στο pagefile...

η λυση ξεχωριστου δισκου δεν παιζει μιας και στο αλλο raid με τους 4 200αρηδες ειδα χειροτερα αποτελεσματα αφου ειναι raid 0/1....

η ερωτηση τωρα εχει ως εξης... τι cluster size θα λεγατε οτι ειναι πιο βολικο για χρηση ενος partition αποκλειστικα για pagefile?

τι χρηση κανει ακριβως το pf και αρα τι βολευει να του ορισω για cluster?

Link to comment
Share on other sites

’μα έχεις linux το filesystem είναι στάνταρ το linux swap.

’μα έχεις Windows 2k/XP/2k3 δεν νομίζω να έχεις και πολλές επιλογές, στάνταρ το ntfs.

Για το cluster size δες αυτό http://www.tweakxp.com/tweak2117.aspx

Link to comment
Share on other sites

Trendy,βελτιωση υπαρχει κατα κυριο λογο σε παιχνιδια(DOOM 3,etc) χωρις να αποκλειεται και στην αποκριση του συστηματος.Δεν θα ελεγα οτι το ενα pc με εναν γρηγορο IDE(η SATA),ξεσκιζεται ιδιαιτερα σημερα,εκτος και αν εχεις γεμισει πολυ τον δισκο σου οπου τοτε θα συμβαινει αυτο που λες.Αλλα παλι δεν υπαρχει οφελος?Συμφωνω οτι πρεπει να βασιζομαστε στη ram αλλα φυσικα και δεν ειναι πανακεια,ιδιαιτερα σε συστηματα με οχι και τοσο μεγαλη μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH

Trendy,βελτιωση υπαρχει κατα κυριο λογο σε παιχνιδια(DOOM 3,etc) χωρις να αποκλειεται και στην αποκριση του συστηματος.Δεν θα ελεγα οτι το ενα pc με εναν γρηγορο IDE(η SATA),ξεσκιζεται ιδιαιτερα σημερα,εκτος και αν εχεις γεμισει πολυ τον δισκο σου οπου τοτε θα συμβαινει αυτο που λες.Αλλα παλι δεν υπαρχει οφελος?Συμφωνω οτι πρεπει να βασιζομαστε στη ram αλλα φυσικα και δεν ειναι πανακεια,ιδιαιτερα σε συστηματα με οχι και τοσο μεγαλη μνημη.

Βλέπεις βελτίωση στο doom3 γιατί προφανώς η ram σου δε σου φτάνει, οπότε αναγκαστικά χρησιμοποιείς το pagefile. Αν και θεωρώ λίγο άτοπο να συζητάμε για ιδανικό μέγεθος pagefile και να εμπλέκουμε μέσα παιχνίδια όπως το doom3, όπως και να μιλάμε για το photoshop, το autocad και δε συμμαζεύεται. Αυτά είναι μια κατηγορία μόνα τους.

Η τελευταία σου πρόταση είναι λίγο περίεργη ή μου φαίνεται; By default τα μηχανήματα με λίγη μνήμη χρειάζονται αναβάθμιση, αλλιώς τα συνεχόμενα read-write στο pagefile μαμάνε το δίσκο, ειδικά αν βασίζεσαι στο pagefile σου.(πχ έχω 256MB και 1GB pagefile)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λιγο υπερβολικος τελικα.Πρωτα απ'ολα δεν μιλησα μονο για εμενα(που η μνημη του συστηματος μου ειναι ικανοποιητικη για το Doom3) αλλα για τουλαχιστον αλλα 3 ατομα που ξερω που εχουν δει βελτιωση,ενας εξ'αυτων με 1 GB μνημη.Δευτερον,(εδω μπαινει ο χαρακτηρισμος) τα 256 μνημης ειναι γελοιο μεγεθος(δυστυχως:wall: ) για τις σημερινες μας αναγκες.Οταν λεω αναγκες,εννοω πραγματικες αναγκες οπως τα προγραμματα που προαναφερθησαν και οχι Word,Excel αντε και κανα Powerpoint.Οταν εχεις 256 φυσικα και θες αναβαθμιση επειγοντως και οχι να φορτωνεις τον σκληρο.Οταν ομως εχεις 512 τα πραγματα αλλαζουν καθως δεν ειναι και τοσο αμελητεα ποσοτητα(ποσο μαλλον με 1000).Τοτε μια μικρη βοηθεια καλο θα ηταν να υπαρχει.Το ποσο "μικρη" το προσαρμοζεις συμφωνα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες που εχεις.Anyway,εχουμε και οι δυο ξεφυγει απο την αρχικη ερωτηση του Saxona και ο καθενας ας λεει απλα την αποψη του σεβομενος την αποψη των υπολοιπων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH

Εισαι λιγο υπερβολικος τελικα.

Μα γιατί το λες αυτό; Το παράδειγμα των 256MB RAM + 1GB SWAP είναι ίδιο με το 1GB RAM + 1GB SWAP άμα σηκώνεις εφαρμογές και services που τρώνε όλη τη μνήμη. Και στις 2 περιπτώσεις ζορίζεις το δίσκο. Οπότε γιατί να μην πας να πάρεις λίγη μνήμη ακόμα να είσαι άνετος;

Αρχική απάντηση από THRESH

Πρωτα απ'ολα δεν μιλησα μονο για εμενα(που η μνημη του συστηματος μου ειναι ικανοποιητικη για το Doom3) αλλα για τουλαχιστον αλλα 3 ατομα που ξερω που εχουν δει βελτιωση,ενας εξ'αυτων με 1 GB μνημη.

Είναι λίγο αυθαίρετο αυτό που λες. ’μα εσένα παίζει εντάξει με τα 512MB και του άλλου σήκωνε βελτίωση με το pagefile μου ακούγεται περισσότερο ότι το έπαιζε σε μεγάλη ανάλυση. Και αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν αναφέρεις τη σύνθεση των μηχανημάτων των υπολοίπων (ούτε και τη δικιά σου άλλωστε).

Αρχική απάντηση από THRESH

Δευτερον,(εδω μπαινει ο χαρακτηρισμος) τα 256 μνημης ειναι γελοιο μεγεθος(δυστυχως:wall: ) για τις σημερινες μας αναγκες.Οταν λεω αναγκες,εννοω πραγματικες αναγκες οπως τα προγραμματα που προαναφερθησαν και οχι Word,Excel αντε και κανα Powerpoint.Οταν εχεις 256 φυσικα και θες αναβαθμιση επειγοντως και οχι να φορτωνεις τον σκληρο.Οταν ομως εχεις 512 τα πραγματα αλλαζουν καθως δεν ειναι και τοσο αμελητεα ποσοτητα(ποσο μαλλον με 1000).Τοτε μια μικρη βοηθεια καλο θα ηταν να υπαρχει.Το ποσο "μικρη" το προσαρμοζεις συμφωνα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες που εχεις.Anyway,εχουμε και οι δυο ξεφυγει απο την αρχικη ερωτηση του Saxona και ο καθενας ας λεει απλα την αποψη του σεβομενος την αποψη των υπολοιπων.

Αυτό που έγραψα και πιο πάνω... το swap δεν είναι ιδανικό. Προσαρμόζεται στις ανάγκες μας. Και αν θέλουμε να το φέρουμε στα μέτρα μας το παρακολουθούμε συνεχώς ενώ τρέχουμε τις εφαρμογές που μας αφορούν. Αλλά με 1GB RAM το βρίσκω υπερβολή να δίνεις άλλο τόσο σε swap, άμα δεν τρέχεις κάτι βαρύ. Σε τελική ανάλυση δικός σας είναι ο σκληρός, άμα θέλετε να τον γεμίσετε με swap δε μου πέφτει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 09:31]

Μα γιατί το λες αυτό; Το παράδειγμα των 256MB RAM + 1GB SWAP είναι ίδιο με το 1GB RAM + 1GB SWAP

Ε οχι και το ιδιο.Αλλο Physical Memory 1gb και αλλο 256MB.Στη δευτερη περιπτωση δυσκολα θα σου φανε τη ολη τη μνημη οι εφαρμογες(εκτος αν δουλευεις ταυτοχρονα Maya,3D Studio Max και AutoCad) και σιγουρα ο σκληρος θα ζοριζεται πολυ λιγοτερο αφου δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αναγκη.

Είναι λίγο αυθαίρετο αυτό που λες. ’μα εσένα παίζει εντάξει με τα 512MB και του άλλου σήκωνε βελτίωση με το pagefile μου ακούγεται περισσότερο ότι το έπαιζε σε μεγάλη ανάλυση. Και αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν αναφέρεις τη σύνθεση των μηχανημάτων των υπολοίπων (ούτε και τη δικιά σου άλλωστε).

Εισαι και βιαστικος εκτος απο υπερβολικος.Πηγαινε στη σελιδα 5 του ιδιου thread για να δεις την δικια μου συνθεση.Περαν αυτου,πρεπει να σου πω οτι ο καθενας ρυθμιζει το συστημα του με τις αναγκες του και με το γουστο του.Εγω το ρυθμιζω με γνωμονα τις επιδοσεις και εχω κανει αρκετα πραγματα προς αυτη τη κατευθυνση(tweaks,OC etc).Δεν το επαιζε σε μεγαλη αναλυση απλα δεν ειχε το συστημα του βελτιστοποιημενο και ξεκινησε απο καποια απλα πραγματακια.

Αλλα αφου επιμενεις:

RIG 1:A Xp 2600+,512MB DDR Dual Channel,MSI nforce2 Ultra,120GB HDD Maxtor,MSI FX 5900XT-VTD 128,

RIG 2:Athlon 64 2800+,1 GB RAM,Gigabyte Via Chipset KT880(νομιζω),80GB Hdd WD,60 GB HDD Maxtor,Nvidia FX 5600 256MB

RIG3:Athlon Xp 2000+,Gigabyte KT400,512 MB DDR,Geforce 2 Ti ,60 GB WD,SB Audigy

Oλοι με XP Pro

Αυτό που έγραψα και πιο πάνω... το swap δεν είναι ιδανικό. Προσαρμόζεται στις ανάγκες μας.

Εισαι σιγουρος οτι διαβασες την προηγουμενη απαντηση μου???

'''''Τοτε μια μικρη βοηθεια καλο θα ηταν να υπαρχει.Το ποσο "μικρη" το προσαρμοζεις συμφωνα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες που εχεις'''''''

Anyway,δεν προκειται να ξαναπαντησω γιατι καταληγει σε καβγα και ο Saxon(και γ@μω τα συγκροτηματα:banging: ) εχει χασει το ενδιαφερον του.Αν θες να συνεχισουμε pm me.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH [Χθες, στις 13:12]

Ε οχι και το ιδιο.Αλλο Physical Memory 1gb και αλλο 256MB.Στη δευτερη περιπτωση δυσκολα θα σου φανε τη ολη τη μνημη οι εφαρμογες(εκτος αν δουλευεις ταυτοχρονα Maya,3D Studio Max και AutoCad) και σιγουρα ο σκληρος θα ζοριζεται πολυ λιγοτερο αφου δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αναγκη.

Όταν κάνεις quote κάτι, να το κάνεις ολόκληρο. Δεν έγραφα μόνο αυτό.

Αρχική απάντηση από THRESH [Χθες, στις 13:12]

Εισαι και βιαστικος εκτος απο υπερβολικος.Πηγαινε στη σελιδα 5 του ιδιου thread για να δεις την δικια μου συνθεση.

Δεν είμαι ούτε βιαστικός ούτε υπερβολικός, αλλά ούτε έχω την απαίτηση από κάποιον να θυμάται τη σύνθεση του pc μου που την έγραψα πριν 3 μέρες και δεν έκανα τον κόπο να την βάλω στην υπογραφή μου.

Αρχική απάντηση από THRESH [Χθες, στις 13:12]

Περαν αυτου,πρεπει να σου πω οτι ο καθενας ρυθμιζει το συστημα του με τις αναγκες του και με το γουστο του.Εγω το ρυθμιζω με γνωμονα τις επιδοσεις και εχω κανει αρκετα πραγματα προς αυτη τη κατευθυνση(tweaks,OC etc).Δεν το επαιζε σε μεγαλη αναλυση απλα δεν ειχε το συστημα του βελτιστοποιημενο και ξεκινησε απο καποια απλα πραγματακια.

’μα δεν είχε το σύστημα βελτιστοποιημένο δεν φταίω εγώ. Προσπαθούμε να κάνουμε λίγο οικονομία. Αν κάποιος θέλει να σηκώνει ό,τι service έχουν τα xp είναι δικαίωμά του, αλλά να μη βγαίνει και να λέει μετά ότι δεν του φτάνει η μνήμη του για να παίξει ένα απαιτητικό παιχνίδι, γιατί παραπληροφορεί τους άλλους.

Αρχική απάντηση από THRESH [Χθες, στις 13:12]

Εισαι σιγουρος οτι διαβασες την προηγουμενη απαντηση μου???

'''''Τοτε μια μικρη βοηθεια καλο θα ηταν να υπαρχει.Το ποσο "μικρη" το προσαρμοζεις συμφωνα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες που εχεις'''''''

Φυσικά και το διάβασα, αλλά δε βλέπω πού διαφωνούμε εδώ.

Εκτός ίσως αν φταίει που είμαι λίγο μινιμαλιστής.

Αρχική απάντηση από THRESH [Χθες, στις 13:12]

Anyway,δεν προκειται να ξαναπαντησω γιατι καταληγει σε καβγα και ο Saxon(και γ@μω τα συγκροτηματα:banging: ) εχει χασει το ενδιαφερον του.Αν θες να συνεχισουμε pm me.

Το flame δε σημαίνει καβγάς. Και μπορεί ο Saxon να έχει χάσει το ενδιαφέρον του(είσαι σίγουρος για αυτό; ), αλλά άλλοι να το βρίσκουν ενδιαφέρον και να θέλουν να πουν τη γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην ξαναγραψω αλλα τελικα το παιρνω πισω αφου συνεχιζεις στο ιδιο στιλ.

Για να δουμε:

1.Εκανα quote το σημειο που βρηκα να "χωλαινει".Απλα,δεν το αποδεχομαι γιατι ειναι ανομοια μεγεθη.

2.Δεν εβαλα τη συνθεση μου στην υπογραφη μου αλλα σε ενα κατα πολυ πιο εμφανες σημειο.Υποτιθεται οτι παρακολουθουσες τη συζητηση....

3.Δεν βγηκε να πει τπτ περι μνημης,μια χαρα ειναι στο κατω-κατω.Εγω ειπα οτι υπηρξε βελτιωση με την αλλαγη στο pagefile.Καμμια παραπληροφορηση,εφοσον η πλειαδα των χρηστων δεν "κοσκινιζει" τα services.

4.Εννοω οτι ειχα αναφερει το ιδιο λιγο πριν απο την δικια σου απαντηση.

5.Εισαι σιγουρος οτι ειναι ενα flame???Στην τελευταια σου απαντηση δεν ειδα κατι τεχνικο 'η καποιο τεκμηριο.ΕΕΕ,αν ενδιαφεροταν ακομα ο Saxonas κατι θα ειχε πει.Απ'οτι βλεπω,εμεις ειμαστε οι μονοι που συνεχιζουμε το thread.Οπως επισης και αν καποιος αλλος ενδιαφερονταν θα ειχε μιλησει.Αλλα ετσι που "συζητουμε",αμφιβαλλω.Η προσκληση για pm ισχυει ακομα.Εστω και σε chat.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH [Σήμερα, στις 15:16]

Ειπα να μην ξαναγραψω αλλα τελικα το παιρνω πισω αφου συνεχιζεις στο ιδιο στιλ.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι σου αρέσει κατά βάθος; :D
Αρχική απάντηση από THRESH [Σήμερα, στις 15:16]

Για να δουμε:

1.Εκανα quote το σημειο που βρηκα να "χωλαινει".Απλα,δεν το αποδεχομαι γιατι ειναι ανομοια μεγεθη.

Μπορεί να είναι ανόμοια μεγέθη αλλά αν καταναλώνεται όλη η μνήμη καταλήγεις στο ίδιο σημείο: να χρησιμοποιείς το σκληρό. Αυτό το διευκρίνιζα στο υπόλοιπο κομμάτι που δεν έκανες quote.

Αρχική απάντηση από THRESH [Σήμερα, στις 15:16]

2.Δεν εβαλα τη συνθεση μου στην υπογραφη μου αλλα σε ενα κατα πολυ πιο εμφανες σημειο.Υποτιθεται οτι παρακολουθουσες τη συζητηση....

Την παρακολουθώ, αυτό δε σημαίνει ότι θυμάμαι επακριβώς τι έχει γραφτεί. Πόσο μάλλον κάτι που δε μου τράβηξε την προσοχή. Αλλά εσύ που παρακολουθείς τη συζήτηση από την αρχή, σε τι διαφωνείς με το 2ο ποστ;

Αρχική απάντηση από THRESH [Σήμερα, στις 15:16]

3.Δεν βγηκε να πει τπτ περι μνημης,μια χαρα ειναι στο κατω-κατω.Εγω ειπα οτι υπηρξε βελτιωση με την αλλαγη στο pagefile.Καμμια παραπληροφορηση,εφοσον η πλειαδα των χρηστων δεν "κοσκινιζει" τα services.

Δεν βγήκε αυτός, εσύ βγήκες. Αν το μηχάνημα δεν είναι optimized έχει κανένα νόημα να μου λες ότι θέλει έξτρα swap. Ούτε είναι δικαιολογία ότι η πλειάδα των χρηστών δεν κοσκινίζει τα services. Είναι σα να λέμε ότι το evo δεν τραβάει στην ανηφόρα, επειδή του έχουμε κοτσάρει μία 5μετρη βάρκα και άρα πρέπει να του ρίξουμε ένα κιτ βελτίωσης για να πηγαίνει.

Αρχική απάντηση από THRESH [Σήμερα, στις 15:16]

4.Εννοω οτι ειχα αναφερει το ιδιο λιγο πριν απο την δικια σου απαντηση.

Και εγώ το είχα αναφέρει στην αρχή. Ποιο είναι το point σου;

Αρχική απάντηση από THRESH [Σήμερα, στις 15:16]

5.Εισαι σιγουρος οτι ειναι ενα flame???Στην τελευταια σου απαντηση δεν ειδα κατι τεχνικο 'η καποιο τεκμηριο.ΕΕΕ,αν ενδιαφεροταν ακομα ο Saxonas κατι θα ειχε πει.Απ'οτι βλεπω,εμεις ειμαστε οι μονοι που συνεχιζουμε το thread.Οπως επισης και αν καποιος αλλος ενδιαφερονταν θα ειχε μιλησει.Αλλα ετσι που "συζητουμε",αμφιβαλλω.Η προσκληση για pm ισχυει ακομα.Εστω και σε chat.

Λες να είναι 2 flame; Δεν είδες κάτι τεχνικό γιατί δεν έχω να προσθέσω κάτι τεχνικό. Ό,τι ήταν να πω, το είπα πιο πάνω. Μπορεί να βγει κάποιος άλλος και να πει τη γνώμη του για το πως τα πάει με το δικό του pagefile. Και να σου απαντήσω για τα PMs για να μη ρωτάς άδικα, το θεωρώ ξενέρωτο να συνεχίζεται μια κουβέντα σε PM.

Link to comment
Share on other sites

Pros tous moderator:Sorry gia ta greeklish.Den tha epanlifthei.

1.Nai apla eimai mazoxistis.Nomizw oti exw arxisei na to diaskedazw

2.Nai alla alli i xrisi tou sklirou stin mia periptwsi einai ligoteri(kata poli) se sxesi me tin 2h giati alli i xrisi tou pagefile.

3.A to paradexesai oti den to eides?Den sou travikse tin prosoxi.Ypotithetai oti prin apantiseis prosexeis ti exoun grapsei kai alli gia na min epanalmvanesai.Kapoios milise gia minimalismo.....Kai den diafono an paratirises,apla metafero kapoies empeiries allwn simberilmvanomenou kai emou.

4.To eipa oti den vgike aytos.Egw apla metefera ayto pou eida.Exei veltistopoieiseis alla oxi se tetoio vathmo me tis dikies mou gia paradeigma.Pws den einai???Oso gia to evo,me 50kgm of torque,oxi apla tha tin travage alla tha tin estelne:hi:

5.Ksexna to.Then vgazoume akri.

6.Ena elafri meidiama eniwsa.Epitelous sinnenoumaste!Oso gia pm afou to thes kai etsi pisteveis,to sevomai.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχασα το ενδιαφερον μου . Καλες οι διαφωνιες αλλα οταν δεν καταληγουν σε καυγα...

Λοιπον, σχετικα με το θεμα μας...

Εθεσα το pagefile σε διαφορες τιμες (256,512,1024,1536) και σε καμμια περιπτωση δεν παρατητηρησα διαφορα στην λειτουργεια του συστηματος μια συνηθισμενη μερα( internet, gaming, ripping, video editing, ktl) ...

Οποτε και το αφησα 1024...

Link to comment
Share on other sites

1. Το βλέπω ;)

2. ’μα τρέχεις τις ίδιες εφαρμογές και στα δύο μηχανήματα ΝΑΙ είναι μεγαλύτερη. Αλλά αν τρέχεις εφαρμογές ανάλογες της μνήμης που έχεις τότε και οι δύο σκληροί δουλεύουν το ίδιο. Πχ. βάλε στο μηχάνημα με 1GB ram το photoshop να κάνει επαγγελματική δουλειά και δες μετά πόσο έχει γεμίσει η μνήμη και το swap. Αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα.

3. Είπα πουθενά ότι δεν το είδα; Όταν το διάβασα το είδα. Εσύ δηλαδή πριν απαντήσεις σε ένα post ανατρέχεις όλο το thread πίσω να θυμηθείς τι γράφτηκε; Ούτε να έχεις την απαίτηση να θυμάται κάποιος 3 μέρες πριν τι έγραφες, αν βαριέσαι να το βάλεις στην υπογραφή σου.

4.Το τρίτο πρόσωπο που χρησιμοποίησα δεν αναφερόταν ούτε σε εσένα ούτε στο φίλο σου. Μιλούσα γενικά και για αυτό χρησιμοποίησα 3ο πρόσωπο.

Εδώ γίνεσαι εσύ υπερβολικός! Το evo (ας πούμε το 8 ) έχει γύρω στα 37kgm ροπής :p

και ένα 5μετρο σκάφος χωρίς καύσιμα ζυγίγει περίπου μισό τόνο, χώρια το βάρος του τρέιλερ. Επιμένεις ακόμα ότι θα το έστελνε;

Μην κολλήσεις στο evo, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορείς να κρίνεις αν πάει κάτι καλά αν είναι φορτωμένο. Όταν μετράς το Super Pi κλείνεις τα πάντα που τρέχουν αλλιώς βγάζεις λάθος συμπέρασμα.

6. Εγώ πιστεύω πως το flame μας ήταν θέμα παρερμηνίας των λεγόμενων του άλλου και όχι ουσιαστικής διαφοράς.

Link to comment
Share on other sites

1.Βλεπω το αποδεχτηκες με χαρα:p

2.Ναι αλλα δεν το καταλαβα ετσι οπως το ελεγες.Εγω μιλουσα για τις ιδιες και οχι για διαφορετικες.

3.Οχι,απλα παρακολουθω το thread απο την αρχη.Εκτος απο τα "ανεκδοτα" βεβαια......

Δεν τρεχει τπτ.

4.Okz.

5.Πλακα εκανα ντε.Πληροφοριακα,μιλουσα για το Evo VI Extreme (360Bhp-50 kgm of torque).:banging:

6.Ok.Keine Problem.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.