Jump to content



Asus Crosshair V Formula αργό Post


Ilias83

Recommended Posts

Παίδες και στη δικιά μου μητρική στα 12secs ανοίγει η οθόνη...

Δε με χαλάει και πολύ καθώς στα ίδια περίπου επίπεδα ήταν και η 790fx που είχα με τον 965

Τώρα απο θέμα bf κ εμένα μου φαίνεται πως κάτι παίζει, θα τσεκάρω αύριο με τα στοκ ρολόγια

Link to comment
Share on other sites

Np :)

Btw ποιά 790 είχες? Η 790FXTA-UD5 της gigabyte ανοίγει στα 8-9 sec απ ότι βλέπω στου αδερφού μου. Σε εμένα πιστεύω πως είναι και θέμα οθόνης γιατί 1-2 secs τα θέλει απο την ώρα που ανάβει το λαμπάκι της (είναι λίγο καθυστερημένη σε αυτόν τον τομέα η άτιμη:yawn:) Θα κάνω ένα τεστ και επανέρχομαι και με τα του bf :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα την MSI 790FX-GD70 και άνοιγε αμέσως.

Γενικά δεν μου έχει ξανατύχει αυτό, ούτε με παλιές ούτε με τις πιο καινούργιες μητρικές με τα καινούργια BIOS.

Μια Asus F1A75-M που έχω πάλι κάνει μπιπ αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια με την οθόνη του αδερφού μου, ωστόσο τις πιο πολλές φορές όταν bootάρει δε δείχνει το logo της Assus αλλά την κλασική οθόνη starting windows...

Για το bf τώρα, σε στοκ ρολόγια μπορώ να πω πως το game τρέχει smoother αν και με λιγότερα fps. Με κλοκαρισμένη cpu κάνει κάτι κουλά lags στα καλά καθούμενα, gpu usage 55% και στις δύο περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

και στη δικια μου μητρικη στα 8secs ανοιγη τα παντα και το μπιπ αμεσως οπως και στην MSI 790FX-GD70 που ειχα μπορει λογο ssd ,εσεις δεν εχετε ?

Pandelas για το bf3 βρηκαμε λυση οταν το ανεβαζω πανω απο τα στοκ ρολογια του ενοειτε χωρις το turbo στο on βαλε αυτα τα setτing Overclocking ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z +AMD FX-8350 - Overclocking & Case Modding - Insomnia.gr

και ανεβασε το και κατεβασε αυτο το προγραμα PlayClaw4 PlayClaw : Game Video Recorder alternative, Game Screen Capture, Ventrilo Teamspeak overlay, Game Recorder και δες διαφορες και πες μου ...

Link to comment
Share on other sites

και στη δικια μου μητρικη στα 8secs ανοιγη τα παντα και το μπιπ αμεσως οπως και στην MSI 790FX-GD70 που ειχα μπορει λογο ssd ,εσεις δεν εχετε ?

Pandelas για το bf3 βρηκαμε λυση οταν το ανεβαζω πανω απο τα στοκ ρολογια του ενοειτε χωρις το turbo στο on βαλε αυτα τα setτing Overclocking ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z +AMD FX-8350 - Overclocking & Case Modding - Insomnia.gr

και ανεβασε το και κατεβασε αυτο το προγραμα PlayClaw4 PlayClaw : Game Video Recorder alternative, Game Screen Capture, Ventrilo Teamspeak overlay, Game Recorder και δες διαφορες και πες μου ...

Μπορεί να μην σου απάντησα εδώ, αλλά σου απάντησα στο insomnia ! Δεν νομίζω να έχεις παράπονο ....:D:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην σου απάντησα εδώ, αλλά σου απάντησα στο insomnia ! Δεν νομίζω να έχεις παράπονο ....:D:jump1:

οχι πανο και ευχαριστω !! :T:

1-ερωτηση :slow mode εχει δυο ενα πανω και ενα κατω και τα δυο ειναι enable τα αφηνω ως εχει ?

2-ερωτηση :ενα τετοιο οδηγο ψαχνω αλλα ..... οπως ειναι εδω βημα-βημα http://www.anandtech.com/Gallery/Album/1846#1 αλλα για αυτην την μητρικη που εχω ψαχνω αλλα δεν ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η μητρική τελικά πήγε στην Octabit έγινε έλεγχος και βρέθηκε μια χαρά.

Η απάντηση ήταν πως όλες οι Formula κάνουν γύρω στα 10 δευτερόλεπτα να κάνουν post.

Την πήρα πίσω, την έβαλα στο μηχάνημα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά μου έχω μια ASROCK FM2 A75 PRO4 M με UEFI !!!

Για να μπει στα WINDOWS θέλει 12sec !!!! Απίστευτο για ένα mobo των 65€ με ssd των 80€!!

Δεν προλαβαίνεις ούτε το delete να πατήσεις για να μπεις bios ...

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά μου έχω μια ASROCK FM2 A75 PRO4 M με UEFI !!!

Για να μπει στα WINDOWS θέλει 12sec !!!! Απίστευτο για ένα mobo των 65€ με ssd των 80€!!

Δεν προλαβαίνεις ούτε το delete να πατήσεις για να μπεις bios ...

Την έχω στο HTPC χωρίς SSD αλλά με AHCI kai Sata 3 HDD και χρειάζομαι τον ίδιο περίπου χρόνο για να μπω στα Windows.

Επίσης η Asus M3A78-EM στο μηχάνημα της αδερφής μου θέλει 1s για Post και 20 για να μπει Windows.

Έχω 6 συστήματα και όλα postάρουν το πολύ στα 2 Sec.

Μέχρι και η Albatron ΚΧ600 Pro V3.0 που δουλεύει συνεχόμενα από το 2001 SocketA με AthlonXP bootάρει συνολικά πιο γρήγορα από την Crosshair.

Μόλις έστειλα e-mail στην Asus με παράπονα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού επικοινώνησα με την Asus μέσω e-mail με ενημέρωσαν πως γενικά το αναμενόμενο είναι να postάρει κατευθείαν, όμως σε κάθε περίπτωση αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Με ενημέρωσαν πως θα βγει καινούργιο BIOS σύντομα και που μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα και μου συνέστησαν να περιμένω λιγάκι ακόμα.

Οπότε βλέπουμε.

Στα υπόλοιπα πάντως έχοντας δει και άλλες Crosshair V Formula πλεον και ψάχνοντας μάλλον όλες στα 12sec κάνουν post.

Πλέον αν βάλουμε και του Pandelas που έγραψε πως postάρει στα 12sec είναι 4 στις 4 τέτοιες μητρικές που κάνουν ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.