Jump to content



Asus Crosshair V Formula αργό Post


Ilias83

Recommended Posts

Χαιρετώ,

Σχετικά πρόσφατα αναβάθμισα την MSI 790FX-GD70 και τον Phenom II 1090T, αντικαθιστώντας τα με την Asus Crosshair V Formula και τον FX-8320 (εδώ τελικά δεν ήταν και τόσο αναβάθμιση αφού ο 1090Τ είχε ωμή δύναμη ακόμα και σε πολύ μικρότερες συχνότητες, απλά το 8 είναι πιο όμορφο νούμερο από το 6)

Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση στην Asus που έχω λίγο σχετικά καιρό, είναι το πολύ αργό post.

Χρειάζεται 30-32 (συνήθως 31) δευτερόλεπτα μέχρι να κάνει beep.

Μετά γίνονται όλα γρήγορα αφού σε 15 δευτερόλεπτα είμαι έτοιμος στα Windows.

Όμως τα 31 δευτερόλεπτα αναμονής με μαύρη οθόνη είναι σπαστικά και με προβληματίζουν.

Σημειωτέον πως έχω απενεργοποιήσει τον extra SATA controller για να μην με καθυστερεί επιπλέον στην εκκίνηση, αλλά δεν είδα σοβαρές διαφορές.

Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο;

Μετά από επικοινωνία με την Octabit μου είπαν πως έτσι κάνουν οι καινούργιες μητρικές, δηλαδή τεστάρουν όλες τις παραμέτρους πριν το beep.

Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο.

Αν δεν είναι φυσιολογικό μήπως να της κάνω RMA όσο υπάρχει εγγύηση;

Θα το δεχτούν;

Το σύστημά μου είναι το εξής:

CPU: AMD FX-8320

MB: Asus Crosshair V Formula

RAM: Mushkin Blackline 2x8GB PC3-12800 CL9 9-9-11 1T 1.5V

GPU: HIS 6950 Fan 2GB

HDD: Samsung 830 Series 128GB SSD (οι υπόλοιποι είναι storage δεν τους αναφέρω)

PSU: Corsair TX650

Link to comment
Share on other sites

δες πόσα sec σε λέει στο post report στην καρτέλα BOOT. Επίσης κάνε disable 2ους σκληρούς και το DVD-ROM απο τα boot priorities. Άσε μόνο τον κύριο δίσκο με το λειτουργικό.

Φυσιολογικό δεν είναι όπως σου είπανε.. θα έπρεπε να κάνει 5 άντε max 10 sec, ανάλογα τι έχεις πάνω στην μητρική, μέχρι να δεις το logo των windows.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται μητρικη εν ετοι 2013 να θελει 30++ δευτερολεπτα για να τσεκαρει τα devices... σου λενε οτι νανε στην Octabit.

Σου προτεινω να κανεις τα εξεις.......

1) Αρχικα Load All Defaults στο Bios μπας και κατι ειναι λαθος....

2) Bios Update, εαν εχεις το τελευταιο Bios ξαναφλασαρε το... ποτε δε ξερεις

3) Αν δεν πετυχει RMA.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Δοκίμασ με PS/2 πληκτρολόγιο και μόνο τον SSD και το μπιπ πλέον έπεσε στα 11-12 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που πατάς το κουμπί.

Η οθόνη ανάβει περίπου στα 10.

Εν τέλη δοκιμάζοντας κατάλαβα πως την δουλειά μου την κάνει το USB Wi-Fi Adapter που έχω.

Βγάζοντας το και έχοντας απενεργοποιημένο τον extra Sata controller της μητρικής το μπιπ συνεχίζει να είναι στα 11-12 δευτερόλεπτα και η οθόνη να ανάβει 1 δευτερόλεπτο πριν.

Βλέπω το Starting Windows στα 18 δευτερόλεπτα το logo κάνει το εφέ του και ολοκληρώνεται στα 26 δευτερόλεπτα, ενώ στα 28 έχω καθαρή επιφάνεια εργασία με φορτωμένα τα πάντα.

Με τον extra sata controller ενεργοποιημένο τα πράγματα αργούς λίγο περισσότερο όχι στο πρώτο μπιπ αλλά μετά, οπότε έχω logo ςινδοςσ στα 23-24 δευτερόλεπτα και συνολικά 5-6 δευτερόλεπτα πιο αργό boot μέχρι της επιφάνεια εργασίας...

Και πάλι 10 δευτερόλεπτα μέχρι να ανάψει η οθόνη μου φαίνονται πολλά.

Στα υπόλοιπα Post Report είναι στο 1 sec.

Όλες οι ρυθμίσεις default (Και με τα υπόλοιπα είναι το ίδιο βέβαια)

Είμαι στο τελευταίο BIOS και έχω ξαναφλασάρει γιατί κάποιο πρόβλημα είχα με το LAN αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάπου επιλογή load boot rom γυρνά την στο use default αν ειναι στο force bios...

Δοκίμασε να απο συνδέσεις τους hdd και κρατά μονο τον ssd...υπάρχει περίπτωση να σε καθυστερεί κάμποσοι και το hdd spin up.

Πες μας αν έγινε δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχω την ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z και τον AMD FX-8350

και αυτες της μνημες CORSAIR RAM DDR3 8GB (2X4)KIT 2133MHZ DOMINATOR PLATINUM

με την ati msi 5970 cpu+gpu στο νερο με δυο λουπ ( MCP655 - Rouchon Industries Inc., dba Swiftech - PC Liquid Cooling Systems CPU Cooler VGA Water Block Heatsink Pump Radiator Heat Exchanger Kit ) ξεχωριστα με δυο 3πλα ψυγεια ( http://skinneelabs.com/tfc-x-changer-360/ ) μια χαρα απο θερμοκρασιες 12 με 20 σε idle και φουλ τεστ και με το IntelBurnTestV2 -Heaven DX11 Benchmark 3.0 μεχρι 34 στα 4,2 που ειναι τωρα. οποτε παω να τον ανεβασω απο το προγραμα της asus η και μεσα απο το bios εστω και λιγο 4,4 η 4,6 η 4,8 θερμοκρασιες 22 με 26 σε idle. το προβλημα ειναι στο bf3 πεφτουν τα fps στα κοκκινα και το βλεπω με την ( εντολη render.drawfps 1 ) η με το προγραμα PlayClaw4 δλδ με 32 ατομα, αναλυση 1920 χ1200 εχω την eizo s2401w στα high ολα και στα 4,4 η 4,6 η 4,8 απο 20fps μεχρι 35fps η 45fps αυτο παιζει αναλογως η με ποιο πολλα ατομα ακομα χειροτερα ποιο κατω τα fps . ενω μαμας δλδ στα 4,2( 4,214 χ21 και ρευμα 1.332) χωρις να τον πειραξω και κομμενο μονο το turbo σπερνω πανω απο 80 η και 90 fps και μερικες φορες και πανω απο 100fps παντα μιλαμε για τον ιδιο server το τσεκαρισα και σαν 4,2 και στα αλλα σετ (4,4-4,6-4,8) και ανεβασμα ειναι μονο το multi και το ρευμα δεν ξερω πως να την σεταρω εχει πολλα πραγματα και δεν γνωριζω οποιος ξερει η εχει αυτη την μητρικη η την προηγουμενη μια βοηθεια με φωτο βημα-βημα να βρουμε ενα σετ ωστε να μπορω να παιζω χωρις να πεφτουν τα fps και να μην τον εχω μονο στα 4,2 εφοσον εχω δοσει τοσα λευτα για υδροψυξη το bios της μητρικης που εχω ειναι το 1201 (12/14/2012) .εδω εχει ενα ling http://www.legitrevi...rticle/2055/14/ αλλα δεν με βοηθησε ποιο αναλυτικα ωστε να μπορω να το σεταρω ευχαριστω εκ των προτερων.

δλδ θελω κατι τετοιο οδηγο http://www.anandtech.com/Gallery/Album/1846#1

η μητρικη ξεχασα εχει εκτος απο ενα 8πινω και ενα 4πινω για ρευμα εγω του εχω βαλει μονο το 8πινω υπαρχει καποιο προβλημα?

και φυσικα το προβλημα με την cpu fan που χτυπαει fail καθε φορα που ανοιγω το pc το ειδα και σε αλλους μπορει με κανενα bios update new να γινει. :help1:

Link to comment
Share on other sites

Αν και κάποιος πρέπει να μεταφέρει την απορία σου σε ένα καινούργιο θέμα για να μην μπερδευτούν απαντάω εγώ...

Καταρχάς δες έναν οδηγό OC για την δική μου μητρική κατευθείαν από το forum της Asus.

ASUS Crosshair V Formula BIOS Guide - Overclocking

Οι ρυθμίσεις του BIOS είναι ίδιες.

Γενικά η μητρική είναι άψογη για OC.

Απλά έχει άπειρες ρυθμίσεις και θέλει πολύ ψάξιμο.

Τον δικό μου FX-8320 τον δουλεύω σταθερά στα 4800MHz και για τα εύκολα Benches μπορώ να bootάρω και στα 5150MHz.

Με στενοχωρεί που δεν μπορώ να είμαι εντελώς σταθερός στα 5, αλλά είμαι με αέρα και ο επεξεργαστής γενικά είναι πολύ πιο ζεστός από τον 1090Τ που είχα πριν.

Επιπλέον με κρατάσει πολύ πίσω το NB που λόγω θέσης πίσω από το CPU και πάνω από την GPU μαζεύει όλη τη ζέστη και ψήνεται ακόμα και στοκ στου 48 idle με 52 load.

Για τα pinάκια που λες η Asus λέει ή το ένα ή το άλλο, οπότε δεν πειράζει έτσι όπως είσαι. Εγώ προσωπικά καθώς και άλλοι χρήστες που συνέδεσαν και τα 2 είδαν πως γενικά το επιπλέον ρεύμα βοηθάει στην σταθερότητα.

Έφτιαξα μόνος μου έναν αντάπτορα και έδωσα ρεύμα και βασικά μόνο έτσι είδα bootάρισμα στα 5GHz.

Πριν απλά στα 4900 ήταν το απόλυτο όριό μου...

Για το Fail πρέπει να κάνεις Ingore το CPU Fan από την καρτέλα Monitor του BIOS.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα δεν ειναι οτι δεν μπορω να τον ανεβασω και στα 5 το εχω κανει μονο με multi + ρευμα και στο Heaven DX11 Benchmark 3.0 , SniperEliteV2 Benchmark,CINEBENCH Windows 64 Bit ,IntelBurnTestV2 και αλλα τα βγαζω χωρις κρας . το προβλημα ειναι πανω απο 4,2 χωρις on το turbo στο bf3 πεφτουν τα fps και σερνομαι αυτο δεν ξερω να την σεταρω ωστε πανω απο τα 4,2 να μπορω να παιζω καλυτερα θελει καποια σεταρισματα η μητρικη που δεν ξερω περαν απο τα βασικα :hm: .εσυ με τον FX-8320 στα 4800MHz που τον εχεις παιζεις bf3 ? αν ναι ποσα fps και με ποια καρτα και σε ποια αναλυση ?

καποιος moderator να μεταφερει τα δυο ποστ( #9 (permalink) ,#11 (permalink) ) μου σε ενα καινουργιο θεμα με τιτλο "Overclocking ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z +AMD FX-8350" ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ξεκίνα κάνε disable οτιδήποτε κάνει αυτόματα OC.

Μερικά πράγματα που πρέπει να απενεργοποιήσεις είναι:

Ai Overclock Tuner [MAnual]

OC Tuner [Cancel]

CPU Spread Spectrum [Disabled]

Cool n Quiet [Always Disabled] (Αυτό είναι σε άλλο μενού)

Επίσης υπάρχει κάπου ρύθμιση σχετικά με τον χειρισμό των πυρήνων, το βάζεις Manual να είναι όλοι ON.

Δεν δουλεύεις με Turbo το απενεργοποιείς και αυτό.

Δεν θα σου δουλέψει οπουδήποτε αλλού παρά μόνο με Stock ρυθμίσεις...

Μετά δεν χρειάζεται να κάνεις πολλά

Κάρφωσε το Bus στα 200Mhz που είναι και το default και αλλάζεις συχνότητα με τον πολλαπλασιαστή μόνο.

Ρεύμα δίνεις το ελάχιστο δυνατό ώστε να σε κρατάει σταθερό.

Αν είσαι σταθερός στα 5GHz (πολλαπλασιαστής x25) είσαι μια χαρά.

Δοκίμασε το μερικές μέρες εκεί, άνοιγε και πρόγραμμα με θερμοκρασίες π.χ. HWMonitor να βεβαιωθείς πως δεν ψήνεται το CPU και είσαι κομπλέ...

Τώρα να σου πω δεν παίζω BF3, αλλά έτσι και αλλιώς σε παιχνίδια μετράει πιο πολύ η κάρτα γραφικών.

Εγώ είμαι με μια 6950 φλασαρισμένη να παίζει σαν 6970.

Link to comment
Share on other sites

APM να κλείσεις !

Να δεις θερμοκρασίες !

Έχεις κλοκάρει και northbridge / HT?

Το turbo bisable !

Μήπως έχεις ανεβάσει και το pci-e freq πάνω από τα 100?

Χαμήλωσε μνήμες και λάσκαρε timings να δεις τι κάνει ! Εμένα με σφικτά timings μου έκανε κάτι τέτοια κουλά.

Εγώ πάντως σε οποιοδήποτε κλοκάρισμα κάνω ΔΕΝ κλείνω ΠΟΤΕ COOL n QUIET και C6 States .... και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το C1E έχω κλειστό και αυτό γιατί μου κάνει παραξενιές με τον 8350 , καρφώνει επανεκκινήσεις και άλλες τέτοιες ιστορίες ! Σε αυτό μάλλον φταίει η Gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

...

μια χαρα απο θερμοκρασιες 12 με 20 σε idle και φουλ τεστ και με το IntelBurnTestV2 -Heaven DX11 Benchmark 3.0 μεχρι 34 στα 4,2 που ειναι τωρα. οποτε παω να τον ανεβασω απο το προγραμα της asus η και μεσα απο το bios εστω και λιγο 4,4 η 4,6 η 4,8 θερμοκρασιες 22 με 26 σε idle. το προβλημα ειναι στο bf3 πεφτουν τα fps στα κοκκινα ...

Λίγο off topic και χωρίς να γνωρίζω τέτοιο σύστημα (Υδρόψυξη, 8350 - CROSSHAIR V FORMULA-Z).

Οι θερμοκρασίες σου δεν είναι περίεργα χαμηλές; Idle 12 - 20, σε ψυγείο το έχεις το PC;

Μήπως σου δείχνει χαμηλότερες θερμοκρασίες από τις κανονικές και σε μεγάλο OC (και ρεύμα) ρίχνει την απόδοση ο επεξεργαστής λόγω θερμοκρασίας;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

Σχετικά πρόσφατα αναβάθμισα την MSI 790FX-GD70 και τον Phenom II 1090T, αντικαθιστώντας τα με την Asus Crosshair V Formula και τον FX-8320 (εδώ τελικά δεν ήταν και τόσο αναβάθμιση αφού ο 1090Τ είχε ωμή δύναμη ακόμα και σε πολύ μικρότερες συχνότητες, απλά το 8 είναι πιο όμορφο νούμερο από το 6)

Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση στην Asus που έχω λίγο σχετικά καιρό, είναι το πολύ αργό post.

Χρειάζεται 30-32 (συνήθως 31) δευτερόλεπτα μέχρι να κάνει beep.

Μετά γίνονται όλα γρήγορα αφού σε 15 δευτερόλεπτα είμαι έτοιμος στα Windows.

Όμως τα 31 δευτερόλεπτα αναμονής με μαύρη οθόνη είναι σπαστικά και με προβληματίζουν.

Σημειωτέον πως έχω απενεργοποιήσει τον extra SATA controller για να μην με καθυστερεί επιπλέον στην εκκίνηση, αλλά δεν είδα σοβαρές διαφορές.

Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο;

Μετά από επικοινωνία με την Octabit μου είπαν πως έτσι κάνουν οι καινούργιες μητρικές, δηλαδή τεστάρουν όλες τις παραμέτρους πριν το beep.

Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο.

Αν δεν είναι φυσιολογικό μήπως να της κάνω RMA όσο υπάρχει εγγύηση;

Θα το δεχτούν;

Το σύστημά μου είναι το εξής:

CPU: AMD FX-8320

MB: Asus Crosshair V Formula

RAM: Mushkin Blackline 2x8GB PC3-12800 CL9 9-9-11 1T 1.5V

GPU: HIS 6950 Fan 2GB

HDD: Samsung 830 Series 128GB SSD (οι υπόλοιποι είναι storage δεν τους αναφέρω)

PSU: Corsair TX650

Eσύ κλείσε του εξωτερικούς controllers για τα SATA III, USB III από το bios και βγάλε οποιαδήποτε περιφερειακή συσκευή υπάρχει ή άλλους δίσκους στο σύστημα !

Μείνε μόνο με τον σκληρό του λειτουργικού, και πληκτρολόγια ποντίκια !

Δες αν άλλαξε κάτι ! Αν έχει αλλάξει αρχίζεις να τα βάζεις επάνω ένα ένα και τσεκάρεις με ποιο έχεις αργό postάρισμα !

Αν είναι κανένας σκληρός παίζει να τα φτήνει, αν και πολλές φορές είναι τα DVD-ROM/RW ...Ισως να παίζει και κανένα θεματάκι στους ενσωματωμένους controller !

Εχεις επάνω κανέναν USB δίσκο εξωτερικό μήπως ?

Γενικά το αργό ποστάρισμα ωφείλεται στον χρόνο που κάνει να αναγνωρίσει τις συσκευές !

Βέβαια το UEFI έχει κάποια τέτοια θέματα ! Σε MSI έχω δει 9 sec για ποστάρισμα με βγαλμένα όλα από επάνω ...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic και χωρίς να γνωρίζω τέτοιο σύστημα (Υδρόψυξη, 8350 - CROSSHAIR V FORMULA-Z).

Οι θερμοκρασίες σου δεν είναι περίεργα χαμηλές; Idle 12 - 20, σε ψυγείο το έχεις το PC;

Μήπως σου δείχνει χαμηλότερες θερμοκρασίες από τις κανονικές και σε μεγάλο OC (και ρεύμα) ρίχνει την απόδοση ο επεξεργαστής λόγω θερμοκρασίας;

Θερμοκρασίες να μετρήσει με το HW MONITOR και ΟΧΙ την θερμοκρασία των cores αλλά την θερμοκρασία στο καπάκι .

Link to comment
Share on other sites

Eσύ κλείσε του εξωτερικούς controllers για τα SATA III, USB III από το bios και βγάλε οποιαδήποτε περιφερειακή συσκευή υπάρχει ή άλλους δίσκους στο σύστημα !

Μείνε μόνο με τον σκληρό του λειτουργικού, και πληκτρολόγια ποντίκια !

Δες αν άλλαξε κάτι ! Αν έχει αλλάξει αρχίζεις να τα βάζεις επάνω ένα ένα και τσεκάρεις με ποιο έχεις αργό postάρισμα !

Αν είναι κανένας σκληρός παίζει να τα φτήνει, αν και πολλές φορές είναι τα DVD-ROM/RW ...Ισως να παίζει και κανένα θεματάκι στους ενσωματωμένους controller !

Εχεις επάνω κανέναν USB δίσκο εξωτερικό μήπως ?

Γενικά το αργό ποστάρισμα ωφείλεται στον χρόνο που κάνει να αναγνωρίσει τις συσκευές !

Βέβαια το UEFI έχει κάποια τέτοια θέματα ! Σε MSI έχω δει 9 sec για ποστάρισμα με βγαλμένα όλα από επάνω ...

Αν έχει κάπου επιλογή load boot rom γυρνά την στο use default αν ειναι στο force bios...

Δοκίμασε να απο συνδέσεις τους hdd και κρατά μονο τον ssd...υπάρχει περίπτωση να σε καθυστερεί κάμποσοι και το hdd spin up.

Πες μας αν έγινε δουλειά...

Έγραψα πιο πάνω πως δοκίμασα με το PC σκέτο με απενεργοποιημένους Sata Controller LAN Controller κτλ, μόνο με τον SSD και PS2 πληκτρολόγιο και χρειάζεται 11-12 δευτερόλεπτα για το μπιπ.

Και πάλι είναι αργό.

Επιπλέον δεν έχει διαφορά ακόμα και αν συνδέσω τους υπόλοιπους δίσκους πάνω.

Τα 31-32 δευτερόλεπτα για το μπιπ οφείλονται στην Wi-Fi Card, αλλά αυτό το λύσαμε, θα πάρω μια άλλη, λογικά αυτή μου προκαλεί κάποιο πρόβλημα.

Το θέμα τώρα είναι, είναι τα 11-12 δευτερόλεπτα για μπιπ λογικά;

Μήπως να αποσυνδέσω τους ανεμιστήρες από την μητρική και να τους δώσω απευθείας ρεύμα από το τροφοδοτικό;

(Το Lian Li μου έχει 6 και είναι όλοι πάνω στη μητρική - έχει 8 PWM Fan Connectors)

Link to comment
Share on other sites

Φιλος Ilias83 εφυγες για RMA, μην το σκεφτεσαι καν... εγω θα ειχα παει απο Oktabit και θα φευγανε καδρονια αν μου λεγανε αυτα που σου παν... τα περνω ασχημα με την κοροϊδία, και ειδικα οταν εχω πληρωσει κατι πανακριβα με τα λεφτα του ιδρωτα μου, και ο αλλος επειδη βαριεται να συμπληρωσει μια καρτελα για RMA μου λεει οτι του κατεβει.

Αν σου πουν οτι οι καινουργιες μητρικες ειναι ολες ετσι κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Πεστου να σου στησει επιτοπου ενα προχειρο setup με μα μητρικη της επιλογης του...

Και εαν μπουταρει το συστημα σε 1-2 δευτερολεπτα φερτου τα κολαρο ολα, λουστον με πυκνωτες και τρανζιστορ...

Πάντως η δικια μου P8Z77V-Deluxe με 3 ΗDD's / 1 SSD / 4 Fan's / 6 USB / 1 Wi-Fi Card κανει μπιμ σε 1-2 δευτερολεπτα, τα συμπερασματα δικα σου φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος Ilias83 εφυγες για RMA, μην το σκεφτεσαι καν... εγω θα ειχα παει απο Oktabit και θα φευγανε καδρονια αν μου λεγανε αυτα που σου παν... τα περνω ασχημα με την κοροϊδία, και ειδικα οταν εχω πληρωσει κατι πανακριβα με τα λεφτα του ιδρωτα μου, και ο αλλος επειδη βαριεται να συμπληρωσει μια καρτελα για RMA μου λεει οτι του κατεβει.

Το θέμα είναι πω η Octabit δεν παίρνει RMA από ιδιώτες παρά μόνο από κατάστημα.

Η αλήθεια είναι πως την μητρική την πήρα μεταχειρισμένη και έχει ακόμα μπόλικη εγγύηση.

Απλά:¨

1. Δεν μου αρέσει να τσακώνομαι για κάτι προφανές και σίγουρα θα ακούσω επιχείρημα του στυλ, δουλεύει άρα είσαι οκ.

2. Δεν μου πάει να την κάψω μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι καλα που παιρνει....... θα με θυμουνται ακομα με το Keyboard της Microsoft που το εκανα κομματια στον κισε τους....

Φιλς Ilias83 εαν το καταστημα που αγορασες την μητρικη κλησει, πως θα κανεις RMA την μητρικη σου ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.