Jump to content



Το peltier δεν δουλευει σωστα...HELP!!!


Virus

Recommended Posts

Όπως καταλαβαίνεις...αν μπορέσεις να δουλέψεις ένα 270w TEC στα 15v όμως...είσαι ’ΡΧΟΝ. Και υπάρχει και μεγαλυτερο στα 360w περίπου στις ίδιες διαστάσεις που σε κάνει ΚΑΡΑ-ΑΡΧΟΝ!!

’ρα όπως καταλαβαίνεις μιχάλη....έχουμε την ανάγκη σου!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Κοίτα...αν είναι 140w ο επεξεργαστής σου όπως είπες (σαν πολλά μου φαίνονται) τότε απλά θα είσαι λίγο καλύτερα από ότι είσαι τώρα. Σε καμία περίπτωση όμως 10c σε load.

Δεν ξέρω να σου πω με περισσότερη ακρίβεια γιατλί εγώ έχω Athlon Mobile.

Ενδεικτικά σε μένα στα 15v το 226w TEC έχω idle 8c περίπου και 20-30c ανάλογα με το load. Full load φτάνει 30c και παίζοντας παιχνίδια έχω γύρω στους 20c.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις πριν λιγο μιλησα με τον Μιχαλη κ συζητησαμε οτι αν τυχον το block κατασκευαστει ετσι ωστε να ψυχει 63χ63 επιφανεια δηλαδη 270w δεν θα αντεχει μετα το ολο συστημα να τα ψυξει τοσα watt(Ψυγειο κτλ)!!

Αρα καλυτερα να μεινω με το 226w κ να κοιταξω να ψυξω οσο το δυνατον καλυτερα γινεται το TEC για να εχω κ χαμηλες θερμοκρασιες.

Εσενα ποσα watt βγαζει ο Mobile??

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω πόσα watt λέει εμένα ακριβώς. Πάντως μην τρελαίνεσαι με τα watt ότι δεν 8α σου φτανει το κύκλωμα.

Εμένα το κύκλωμα μου όπως είναι αντέχει τον mobile+tec + gpu+tec μια χαρά. Η διαφορά είναι5-6 βαθμοί παραπάνω από ότι μόνο με τη cpu+tec. Όλα αυτά βέβαια με το 3πλό το Thermochill και 5 12άρηδες ανεμηστήρες.

Εννοώ ότι εμένα με ενδιαφέρει ενα τέτοιας κατασκευής μπλοκ.

Κάτσε να στείλω ένα μήνυμα στο Μιχάλη μπας και γίνει καμιά κατασκευή....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου λεω συζηταμε τωρα!

Αλλα λεμε πως θα ισως να μην εχει την ιδια αποδοση αν φτιαξουμε ενα block, το οποιο θα ψυχει 63χ63, με ενα 50χ50 TEC καθως τα 13χιλιοστα που θα περισσευουν δεν θα ψυχουν τιποτα κ θα δουλευουν ασκοπα με αποτελεσμα να μην δουλευει τοσο καλα οσο με ενα block 50x50...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παντως δεν τον μπορω(το chiller) πολυ μπελας κ πολυ χρονο θελει!Εξαλου δεν θελω extreme καταστασεις...Aσε που εχω κ τους γονεις μ πανω απο το κεφαλι μου να με πρηζουν!

Mε το πελτιερ μια χαρα θα ειμαι κ απο θερμοκρασιες κ απο ογκο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.