Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

Καλησπερες

Μέχρι τώρα είχα την κάρτα της υπογραφής μου. Τώρα πήγε σε άλλο σύστημα οπότε έχω μείνει χωρίς κάρτα στο σύστημα της υπογραφής

Η αλήθεια είναι ότι στο θέμα της μουσικής δεν με είχε καλύψει και τόσο βέβαια σε αυτό μπορεί να φταίνε και τα 5500

Τεσπα......

Τι θέλω τώρα? μια καλή κάρτα που θα έχει χρήση μουσική->80% και παιχνίδια->20%

Να είναι καλύτερη απο αυτην της υπογραφης μου

μαξ 200 ευρώ και λιγότερο αν γινεται

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Όταν λες πως δεν σε καλύπτει στην μουσική τι εννοείς; Αναπαράγεις μουσικό CD ή εφάμιλλης ποιότητατας αρχεία (π.χ. FLAC, έστω MP3@320kbps) και δεν σε ευχαριστεί αυτό που ακούς; Επίσης τι είδους μουσική σε ενδιαφέρει; Ρωτάω γιατί μπορεί ναναι θέμα ηχείων και όχι κάρτας ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πως δεν σε καλύπτει στην μουσική τι εννοείς; Αναπαράγεις μουσικό CD ή εφάμιλλης ποιότητατας αρχεία (π.χ. FLAC, έστω MP3@320kbps) και δεν σε ευχαριστεί αυτό που ακούς; Επίσης τι είδους μουσική σε ενδιαφέρει; Ρωτάω γιατί μπορεί ναναι θέμα ηχείων και όχι κάρτας ήχου.

Μάλλον είναι θέμα ηχείων φίλος

Flac, MP3@320Kbps και πανω....μουσικα cd σπανια πλεον.......τα ειδη της μουσικής είναι rock, metal, death metal

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούμε τα ίδια :banging: :banging: :banging: θα δεις τεράστια διαφορά αν πας σε σε ποιοτικό σετ 2.0 ηχείων. Τέλεια καθαρό ήχο και μηδενική παραμόρφωση σε ένταση ήχου όπου αρχίζει ο πόνος των αυτιών. Υπάρχουν πολλά θέματα με προτάσεις στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω dude...στο σαλονι εχω συστημα με 2.0 και δεν εχει καμια σχεση...

απλά επειδή στο δωμάτιο υπαρχει και μια 40" και παιζει πολυ ταινια, τα θελω τα 5.1 μου

οποτε πρεπει να συμβιβαστώ σε μια μεση λυση

εχεις να προτεινεις καμια καλη καρτουλα για τα 5500 με 80% χρηση μουσηκης?:banging:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ήδη αξιόλογη κάρτα ήχου οπότε κρίμα να ρίξεις λεφτά εκεί. Δοκίμασε να πάιξεις με τις ρυθμίσεις του equalizer για να φέρεις τον ήχο περισσότερο στα μέτρα σου. Ηχεία τύπου Z5500 δίνουν βάση στα μπάσα και χάνεται στο βάθος η λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Ιδια γουστα και εδω (απο κλασσικο heavy και power, μεχρι death και black).

Δεν θελεις καρτα ηχου, θελεις ηχεια. Τα Ζ5500 ειναι πολυ καλα για electro/chill out/new age κλπ καταστασεις, αλλα οταν περναμε σε metal, μας τα χαλανε.

Ειχα τα Ζ5500 και με Asus Xonar D2 και με Creative X-Fi. Οταν παιζανε metal, απλα δεν...

Με το που πηγα σε monitors (M-Audio BX5a Deluxe), τα παντα αλλαξαν. Τα εχω ζευγαρωσει με μια Creative X-Fi HD USB (η οποια θεωρητικα ειναι πιο audiophile) και... :banging:

Στο λεω για να σε γλυτωσω απο εξοδα. Ηχεια χρειαζεσαι στην πραγματικοτητα. Οτι καρτα και να βαλεις στα Ζ5500, δεν θα κοπανιεσαι καλυτερα :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το φιλο... για να ακους απλα επενδυεις σε καλα ηχεια.

Και εγω τα ηδια γουστα εχω μουσικα (εκτος black-death) και επελεξα να ακουω μουσικη σε... μονιτορ... τα οποια ειναι καλα για εγγραφη και μιξη.

Απλα μου αρεσουν που εχουν σφιχτα μπασα και ειναι πολυ καθαρα.

Δε χρειαζεσαι ουτε 5,1 ουτε 7,1 ειτε οτιδηποτε αλλο μπιρμπιλικι... Η μουσικη ειναι στερεοφωνικη. :)

Link to comment
Share on other sites

Με 200 ευρώ που δίνεις παίρνεις αυτοενισχυομενα ηχεία ,δε θα καταλάβω ποτέ πως πάρει και σκατε τόσα λεφτά για τα τραγικά Logitech όταν υπάρχουν τόσα μονιτορς που παίζουν τουλάχιστον καλά...

Ρίξε μια ματιά Thomman.de ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε κραταω τα 5500 για ταινιες και παιρνω ενα ζευγαρι μονιτορ για να κοπανιεμαι

τα μονιτορ θελουν καρτα? αν ναι προτεινετε μου μια καρτα με ενα ζευγαρι μονιτορ

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να έχεις καρτα ναι,όχι απαραίτητο όμως για τη χρήση που εσύ θες.

Αν κι εγώ πιστεύω ότι αμα ακούσεις μονιτορς σιγά μη βάζεις τις μπαχατελες για να δεις ταινία,εκτός αν το. surround είναι κύριο μέλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να έχεις καρτα ναι,όχι απαραίτητο όμως για τη χρήση που εσύ θες.

Αν κι εγώ πιστεύω ότι αμα ακούσεις μονιτορς σιγά μη βάζεις τις μπαχατελες για να δεις ταινία,εκτός αν το. surround είναι κύριο μέλημά σου.

Κοιτα το surround το θελω, θα κανω το εξης ομως

θα παρω τα μονιτορακια και μετα βλεπω αν θα κρατησω και τα 5500

μπορεις να μου προτεινεις ενα ζευγαρι μονιτορ και μια καρτουλα?

Link to comment
Share on other sites

Για πες ενα μπατζετακι...

Απλα να ξερεις πως τα πραγματα του ηχου είναι διαχρονικά...δεν είναι computer που σε δυο χρονια θα θεωρείται πατσαβούρα...

Οπότε κρίνεις πόσα θα χώσεις.

Εδώ το ότι πληρώνεις παίρνεις,έχει εφαρμογή 100%

Α! Η καρτα που θα σου πω εγώ δε θα έχει surround έτσι; αν θες τέτοια ,σου κάνει η onboard.

Link to comment
Share on other sites

Για πες ενα μπατζετακι...

Απλα να ξερεις πως τα πραγματα του ηχου είναι διαχρονικά...δεν είναι computer που σε δυο χρονια θα θεωρείται πατσαβούρα...

Οπότε κρίνεις πόσα θα χώσεις.

Εδώ το ότι πληρώνεις παίρνεις,έχει εφαρμογή 100%

Α! Η καρτα που θα σου πω εγώ δε θα έχει surround έτσι; αν θες τέτοια ,σου κάνει η onboard.

200 για ηχεια και 150 για καρτα (suround δεν χρειαζομαι σε αυτην την καρτα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.