Jump to content



7870 και θερμοκρασιες..


Frostbyte

Recommended Posts

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, σε τι ποσοστό θα προτείνατε να έχω την τιμή στο manual fan control της reference sapphire 7870;

Δεδομένα : Στο κουτί υπάρχει πολύ καλή ροή αέρα αλλά η κάρτα γραφικών βρίσκεται σχεδόν "κολλητά" με την κάρτα ήχου. Δεν κάνω overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, σε τι ποσοστό θα προτείνατε να έχω την τιμή στο manual fan control της reference sapphire 7870;

Δεδομένα : Στο κουτί υπάρχει πολύ καλή ροή αέρα αλλά η κάρτα γραφικών βρίσκεται σχεδόν "κολλητά" με την κάρτα ήχου. Δεν κάνω overclocking.

Καμμία σταθερή. Δεν είναι ανάγκη για παράδειγμα όταν σερφάρεις να σου παίρνει τα αυτιά.

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια καμπύλη (fan curve) στο afterburner ή στο riva tuner της αρεσκείας σου που να πηγαίνει κάπως έτσι:

30% fan speed για 30 βαθμούς Κελσίου

40% >> 40 >>

50% >> 50 >>

...<κ.ό.κ.>

Και μετά την κυττάς στην πράξη, αν δεν ψύχει επαρκώς στα παιχνίδια ανεβάζεις το fan speed για την αντίστοιχη θερμοκρασία,

αν σου ακούγεται πάλι πολύ δυνατά το κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακολούθησα τις συμβουλές σας και χρησιμοποίησα το trixx με καμπύλη θερμοκρασίας και μπορώ να πω ότι είδα αμέσως καλύτερα αποτελέσματα. Σας ευχαριστώ:happy:

Ερώτηση : Το ότι δε μου εμφανίζει artifact ή άλλο πρόβλημα μετά από μισή ώρα burn-in furmark, σημαίνει ότι η κάρτα τουλάχιστον είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Το ότι δε μου εμφανίζει artifact ή άλλο πρόβλημα μετά από μισή ώρα burn-in furmark, σημαίνει ότι η κάρτα τουλάχιστον είναι εντάξει;

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ποιος είναι ένας βέβαιος τρόπος να ελέγξω αν κάποια artifacts είναι θέμα της κάρτας ή graphical glitch του παιχνιδιού;

Ευχαριστώ:happy:

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτος δεν μπορώ να είμαι αλλά είναι μια ισχυρή ένδειξη σίγουρα.

Δια της ατόπου το βγάζω και γω το συμπέρασμα, καθώς η προβληματική

κάρτα που σου λέω περνούσε άνετα furmark αλλά σε αυτό έδειξε errors.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.