Jump to content



7870 και θερμοκρασιες..


Frostbyte

Recommended Posts

Τσιμπισα κι εγω αυτες τις μερες μια HD7870 (DirectCU II V2 της ASUS) για να αντικαταστησω την παλια μου 8800GTS, ολα καλα, πολυ ικανοποιημενος απο τα αποτελεσματα.. Αλλα κατι με προβληματιζει.. Οταν παιζω παιχνιδια βλεπω απο το widget του aida64 οτι ο πυρηνας της VGA παει στους 60°C και το VRM στους 89-92°C (!)

Το τελειως κουλο ειναι οτι με τετειες θερμοκρασιες, το "αυτοματο" fan δεν δινει πανω απο 40% και η καρτα συνεχιζει να ψηνετε..

Και για να πω την αληθεια επειδη εχω ενα αλφα παρελθον με mosfet να μου γινεται πυροτεχνημα πανω σε mobo, το φοβαμαι λιγακι..

Any clue οσων αφορα το τι στο καλο φταιει? Ο πυρηνας στους 60 παλευεται, αλλα τα VRM..?

Link to comment
Share on other sites

αυτές οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές αλλά για τα reference μοντέλα. Με την συγκεκριμένη ASUS θα έπρεπε να είχες +10~15 απο τον πυρήνα διαφορά το μέγιστο. Η συγκεκριμένη υλοποιήση μάλλον δεν έχει παθητική ψύξη πάνω στα vrm's. Πάντως τα VRM's μπορούν να αντέξουν έως και 120 C.

Link to comment
Share on other sites

Οτι αντεχουν μεχρι 120 το εχω διαβασει και εγω.. Το θεμα ειναι οτι αν πιανει 92°C τωρα που εχει ακομη κρυο καιρο, το καλοκαιρι θα γινει ψητη..

Κρινοντας απο το πως ειναι η ψυκτρα, δε νομιζω να μπορω να βαλω χερι και να προσθεσω εγω heatsinks στα VRM..

Χθες εν το μεταξυ παιζει να εφαγα ενα lock up απο τον driver λογω temp, νομιζω.. Και εχω και 3 fans κατω απο την VGA να φυσανε μεσα.. (του ψυγειου της υδροψυξης)

EDIT: Με το Kombustor χτυπαει και 100ρακι, lmao.. Ψητη θα την παρω λεμε.. Ριχτε καμια ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθηθεις απο αυτα που θα σου πω αλλα εγω με την υλοποιηση της Gigabyte στον ελεγχο θερμοκρασιων με Speedfan-HWMonitor-AIDA64 εχω 24-25 με 30% ο ανεμιστηρας και στα παιχνιδια με στροφες 35-40% εχω γυρω στους 45...Μονο στο Far Cry 3 χτυπαει για καποιον ανεξηγητο λογω 60-65....

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νεο ρεκορ, μετα απο μερικα tweaks στο planetside για να χρησημοποιει περισσοτερο την GPU παρα την CPU (Q6600 γαρ), καταφεραν τα VRM να χτυπησουν 116°C - γνωριζοντας τωρα οτι το οριο ειναι στους 120, και σιγουρα το καλοκαιρι η θερμοκρασια του δωματιου θα ανεβει κανα 10-15ρακι βαθμους, το λογικο συμπερασμα ειναι πως θα καει. (Εχω την εντυπωση πως δεν εχουνε προστασια στα VRM)

Η μανησια ψυκτρα με βολευει right now, μιας που ο πυρινας δεν παει πανω απο 60-65 - και απ οσο εχω καταλαβει μαλλων τα VRMs απλως δεν εχουν sinks πανω τους.. Τι μπορω να κανω? Εχει/μπορει καποιος να μελετησει τι χωρος υπαρχει κατω απο το DirectCU II cooler της ASUS? Αν μπορω να κουμπωσω καποια ψυκτρακια καπως, και που μπορω να τα βρω..

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] ?

EDIT: Δοκιμασα να στριμωξω αναμεσα στα VRM και τα fins της ψυκτρας κατι thermal pads που ειχα απο ανταλακτικα xbox, αλλα δυστιχως δεν υπηρχε ιδιετερη διαφορα.. Νεο ρεκορ στους 118°C, με βλεπω για rma.....

EDIT2: Μια γυρα ακομη με το Kombustor, 123 βαθμους και lock up.. Hooray, τουλαχιστον δεν καηκε.. (ακομα)

Παραθετω 2 εικονες με το Cooler/PCB, αν καποιος μπορει να σκαρφιστει κατι..

motherboard_picture_asus-hd7870-directcu2-v2-02-950x587.jpgmotherboard_picture_asus-hd7870-directcu2-v2-09-845x700.jpg

EDIT3: Τελικως πειραματιστικα χαμηλωνοντας τα μαμα voltages (μεχρι 1.05 με τα στοκ ρολογια αντεχε), και ανεβαζοντας το ανεμιστηρι της καρτας (το οποιο ειναι σχετικα αθορυβο anyways).. Προς το παρων εχω πεσει στους 94°C στα VRM - αλλα επειδη παλι ψηλα τα βλεπω, θα πειραματιστω καποια στιγμη και με εξτρα ψυκτρακια..

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει καμια αναζητηση στο διαδικτυο να δεις αν ειναι μονο σε σενα τοσο υψηλες οι θερμοκρασιες και εχεις πεσει σε ελατωματικο κομματι ?

επειδη με ενδιεφεραν 2 τετοιες εψαξα με αφορμη το θεμα σου και δεν βρηκα κατι παρομοιο ...

Link to comment
Share on other sites

άσε το Kombustor ή το Furmark και παίξε Battlefield, αυτά τα προγράμματα τα βιάζουν τα VRM's. Με default ρολόγια δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τους 100 C. Άμα δεν τα ξεπερνάει είσαι οκ.

Παλιότερα που είχα στείλει στην asus ένα mail για παρόμοιο θέμα με σένα η απάντηση τους ήταν

The VRM temp is not over the limits ( the limit is around 120°).

For information and Technical Support, please try to contact the Greek Support (to speak with a technician) at: 00800 44142044 ( TOLL FREE ) (not available from mobile phones and VoiP phones) (09am to 13pm - 14pm to 19pm, Monday to Friday). ( From Cyprus: 800 92491 )

Email: support[MENTION=29288]AsuS[/MENTION].gr

άμα θες πάρτους ένα τηλ ή στείλτους mail για περαιτέρω εξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο κούλερ κατά την γνώμη μου - το κομμάτι στις σύγχρονες υλοποιήσεις που υποφέρει περισσότερο είναι τα VRM's και θα περίμενα από μία τέτοια εταιρία να έχει φροντίσει να πατά η ψύκτρα πάνω σε αυτά ώστε να τα ψύχει. Τα ίδια πάντως βλέπω και εδώ όσον αφορα τα VRM - ASUS Radeon HD 7870 DirectCU II | silentpcreview.com

Θα σου πρότεινα να βάλεις ψυκτράκια πάνω ή αν το ελεύθερο ύψος δεν επαρκεί αλλαγή ψύκτρας.

Τα τρανζίστορ όντως αντέχουν στη θερμοκρασία (το πόσο μπορείς να το μάθεις με μία απλή αναζήτηση του σχετικού datasheet) με κόστος όμως την μακροζωΐα τους.

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει καμια αναζητηση στο διαδικτυο να δεις αν ειναι μονο σε σενα τοσο υψηλες οι θερμοκρασιες και εχεις πεσει σε ελατωματικο κομματι ?

επειδη με ενδιεφεραν 2 τετοιες εψαξα με αφορμη το θεμα σου και δεν βρηκα κατι παρομοιο ...

Το αν εχω πεσει σε ελλατωματικο κομματι δεν το ξερω, αλλα μπορω να σου πω οτι τα VRM δεν εχουνε ψυκτρες επανω (ενω υπαρχει η σχετικη υποδομη για να εμπαιναν, εχω την εντυπωση). Επισης το cooler της ASUS ψυχει μονο το core και τα μισα ramdacs με thermal pad, τα αλλα μισα ειναι στον αερα.

Οπως ειπε ο φιλτατος dangar απο πανω, απαραδεκτο cooler.. το 20% ψυχροτερο τους μαρανε που διαφημιζουν στην συσκευασια..

άσε το Kombustor ή το Furmark και παίξε Battlefield, αυτά τα προγράμματα τα βιάζουν τα VRM's. Με default ρολόγια δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τους 100 C. Άμα δεν τα ξεπερνάει είσαι οκ.

Παλιότερα που είχα στείλει στην asus ένα mail για παρόμοιο θέμα με σένα η απάντηση τους ήταν

The VRM temp is not over the limits ( the limit is around 120°).

For information and Technical Support, please try to contact the Greek Support (to speak with a technician) at: 00800 44142044 ( TOLL FREE ) (not available from mobile phones and VoiP phones) (09am to 13pm - 14pm to 19pm, Monday to Friday). ( From Cyprus: 800 92491 )

Email: support[MENTION=29288]AsuS[/MENTION].gr

άμα θες πάρτους ένα τηλ ή στείλτους mail για περαιτέρω εξηγήσεις.

Το Kombustor το εβαλα μετα για να δω τα ορια της, το planetside2 την εφτασε στους 116°C που λεω απο πανω..

Θα παρω το support σε καμια ωριτσα να δω τι παιζει και θα ενημερωσω. ;)

Απαράδεκτο κούλερ κατά την γνώμη μου - το κομμάτι στις σύγχρονες υλοποιήσεις που υποφέρει περισσότερο είναι τα VRM's και θα περίμενα από μία τέτοια εταιρία να έχει φροντίσει να πατά η ψύκτρα πάνω σε αυτά ώστε να τα ψύχει. Τα ίδια πάντως βλέπω και εδώ όσον αφορα τα VRM - ASUS Radeon HD 7870 DirectCU II | silentpcreview.com

Θα σου πρότεινα να βάλεις ψυκτράκια πάνω ή αν το ελεύθερο ύψος δεν επαρκεί αλλαγή ψύκτρας.

Τα τρανζίστορ όντως αντέχουν στη θερμοκρασία (το πόσο μπορείς να το μάθεις με μία απλή αναζήτηση του σχετικού datasheet) με κόστος όμως την μακροζωΐα τους.

Κατα πασα πιθανοτητα θα παω για ψυκτρακια, μεχρι το τελος του μηνα.. Τα πιο χαμηλου προφιλ που μπορουσα να βρω ηταν στα 6.5mm υψος, θα χωρανε αραγε λες? (Σκευτομαι επισης να βαλω και μια σειρα απο pads/ψυκτρακια και στην πανω μερια του pcb στην περιοχη των VRM)

Link to comment
Share on other sites

Το αν χωράνε θα πρέπει να το μετρήσεις κάπως . Το ερώτημα είναι τόσο μικρά τί απόδοση θα έχουν - σίγουρα καλύτερα από το τίποτα αλλά το πόσο θα πρέπει να δοκιμάσεις.

Κάτι τέτοιο - Arctic Cooling VR002 Accelero XTREME Plus Heatsink Set θα βοηθούσε (μην περιμένεις να βρεις ακριβώς το μοντέλο σου , για πατέντα πας) , το πολύ αν δεν χωράνε τροχίζεις λιγο τις ψύκτρες. Εννοείται τοποθέτηση με θερμική ταινία δύο όψεων.

Link to comment
Share on other sites

ωραία άμα σε game έχει 116 τότε έχει πρόβλημα η καρτούλα. Ρολόγια default έτσι ?

Ναι και ναι.

Το αν χωράνε θα πρέπει να το μετρήσεις κάπως . Το ερώτημα είναι τόσο μικρά τί απόδοση θα έχουν - σίγουρα καλύτερα από το τίποτα αλλά το πόσο θα πρέπει να δοκιμάσεις.

Κάτι τέτοιο - Arctic Cooling VR002 Accelero XTREME Plus Heatsink Set θα βοηθούσε (μην περιμένεις να βρεις ακριβώς το μοντέλο σου , για πατέντα πας) , το πολύ αν δεν χωράνε τροχίζεις λιγο τις ψύκτρες. Εννοείται τοποθέτηση με θερμική ταινία δύο όψεων.

Κατι τετειο κοιταζα..

Πηρα και τηλεφωνο την ASUS, και μου ειπαν να στειλω email στο support@ asus.gr με τον σειριακο, την περιγραφη του προβληματως και του συστηματως μου και θα μου απαντησουν απο εκει περα μου ειπαν.. Ο τεχνηκος με τον οποιο μιλησα μου ειπε οτι ειναι οκ οι 110-120 βαθμοι σε παιχνιδια.. wtf..

EDIT1: Εστειλα το παρακατω email στην ASUS.. Περιμενουμε την απαντηση τωρα..

Καλησπερα σας,

Στις 29/01/2013 ειχα αγορασει απο το καταστημα www.visionstudio.gr μια HD7870-DC2-2GD5-V2. Κατα την διαρκεια αυτων των 2 εβδομαδων που εχω στην κατοχη μου αυτη την καρτα, παρατηρησα κατα τις δοκιμες μου, πολυ υψηλες θερμοκρασιες απο τους σενσορες στα VRM. (116-117°C κατα την διαρκεια παιχνιδιων)

Μιλησα νωριτερα σημερα με το τεχνικο σας τμημα στο 00800 44142044, το οποιο με παρεπεμψε να ερθω σε επικοινωνια μεσω email με εσας και να παραθεσω πληροφοριες σχετικα με το συστημα μου καθως και τον σειριακο της καρτας:

Πληροφοριες σχετικα με την 7870:

S/N: XXXXXXXXXXXX

Part No: XX-XXXXXX-XXXXXXXX

Σχετικα με το συστημα μου:

http://www.3dmark.com/3dm/182880

Τροφοδοτικο: PC Power & Cooling 750W

Το κουτι που διαθετω ειναι ενα CoolerMaster Stacker 832 (με διατρητα πλαϊνα), στο οποιο υπαρχουν:

- 3 ανεμιστηρες 120mm τοποθετημενοι στον πατο του κουτιου, με τις φτερωτες να φυσανε τον αερα προς τα μεσα.

- 1 ανεμιστηρας 120mm στο ταβανι του κουτιου, με τη φτερωτη να φυσαει προς τα εξω.

- 1 ανεμιστηρας 120mm που καλυπτει το 4ο, 5ο και 6ο 5.25 bay για την ψυξη των δισκων, με την φτερωτη να φυσαει προς τα μεσα.

- 1 ανεμιστηρας 120mm κατω απο το τροφοδοτικο, με την φτερωτη να φυσαει προς τα εξω.

- 1 ανεμιστηρας 90mm ακριβως πανω απο το northbridge, με την φτερωτη να φυσαει την ψυκτρα του chipset.

Οι ανεμιστηρες διαθετουν φιλτρα σκονης και ελεγχονται απο στροφομετρο τοποθετημενο σε 5.25 bay.

Το κουτι καθαριζεται μια φορα τον μηνα τουλαχιστον, με πεπιεσμενο αερα.

Οι προαναφερθεισες θερμοκρασιες λαμβανουν χωρα, με θερμοκρασια δωματιου στους 20°C.

Οπως ακριβως αναροτιθηκα και στην συζητηση μου με τον τεχνικο σας, το καλοκαιρι ενδεχομενως να παρουσιασει προβληματα η εν λογω καρτα, με την ανοδο της θερμοκρασιας που προβλεπεται απο την εποχη. (Καθοτι οι θερμοκρασιες δωματιου σιγουρα θα ξεπερνουν τους 27-28°C)

Η καρτα λειτουργει με τις εργοστασιακες συχνοτητες, τασεις και το τελευταιο προγραμμα οδηγησης απο τον ιστοτοπο της ATi/AMD.

Περαν απο τα παιχνιδια, παρουσιαστικαν lock ups λογω θερμοκρασιων σε τεστ σταθεροτητας οπως το 3DMark και το Kombustor της MSI, με τα VRM να δειχνουν ανοχη μεχρι τους 124°C.

Υστερα απο συζητησεις σε τεχνολογικα forums, πληροφοριθηκα οτι οι θερμοκρασιες μου ειναι πολυ υψηλες σε σχεση με τις προβλεπομενες (γι αυτο το μοντελο και αυτην την ψυκτρα) και πως ενδεχομενως να εχω πεσει σε ελλατωματικη παρτηδα.

Επισης κατοπην αναζητησης μου στον ιστο, διεπιστωσα οτι στην συγκεκριμενη καρτα, η Direct CU II δεν παρεχει ψυξη στα VRM modules.

Περαν της ανυσηχιας μου για την μακροζωια της καρτας που αγορασα, εκφραζω ανυσηχια για την ομαλη λειτουργεια της κατω απο συνθηκες παντως καιρου (κυριως καλοκαιρι) με τις εργοστασιακες της ρυθμησεις. (κατι που πιστευω το εγγυαστε, για την αξια 254E που εχει)

Με εκτιμηση,

xxxxxx xxxxxxxx.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λαβει ιχνη ζωης ακομη, οχι.. Μαλλων με γραψανε, κλασικα.. Αυριο θα τους ξαναπαρω τηλεφωνο..

EDIT: Μολις πηρα τηλεφωνο την υποστηρηξη, μιλησα με τον υπεθυνο και μου ειπε πως προωθησε το μυνημα μου την πεμπτη/παρασκευη και πως περιμενουμε απαντηση απο το αρμοδιο τμημα για το αν οι θερμοκρασιες ειναι κανονικες. Με ρωτησε για αλλη μια φορα εαν εχω διαπιστωσει lock ups, περαν απο benchmarks, σε παιχνιδια - στο οποιο απαντησα 1-2 και αυτα σε demanding πραγματα οπως cryengine3 based τιτλοι και planetside2.

Στο μεταξυ, μεχρι να λαβουμε απαντηση μου ειπε πως θα κοιταξει εαν υπαρχει καποιο καινουργιο bios να μου στειλει, και να ειμαι standby στο mail μου.

Ανεφερα επισης 1-2 random μπλε οθονες που ειχα, απο τοτε που εβαλα την καρτα/drivers στο συστημα με κωδικο 0x9F 0x3, οι οποιοες πιθανολογω να ειναι απο εκει επισης. Καθως και για αλλη μια φορα την ανυσηχια μου για την λειτουργεια του συστηματως το καλοκαιρι που η θερμοκρασια δωματιου δεν θα ειναι πλεον 20°C και συνεπως δεν με βλεπω να καθετε κατω απο τους 123°C (εκει κανει lock up) υπο full load.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τους ξαναπηρα στην ASUS πριν κανα δυο μερες, γιατι η καρτα μου εκανε 2-3 lockups στο DiRT3 και στο Mechwarrior Online. Μου ειπαν οτι εφοσων μου κλεινει η οθονη και το συστημα θελει reboot ενω παιζω παιχνιδι, να επικοινωνησω με τον μεταπωλητη μου. Επισης μου στειλαν και το ακολουθο email:

(Μου ειπαν επισης οτι απο τα κεντρικα τους απαντησαν οτι οι θερμοκρασιες τους φανηκαν οντως μεγαλες)

Αγαπητέ πελάτη,

Σχετικά με το πρόβλημα που μας αναφέρατε, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με τον μεταπωλητή σας ώστε η κάρτα VGA (HD7870-DC2-2GD5-V2 - S/N: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) να αποσταλεί στο κέντρο επισκευής.

Για τα 2 πρώτα έτη από την ημερομηνία αγοράς η διαδικασία επισκευής μπορεί ακολουθηθεί μόνο μέσω του μεταπωλητή.

Με εκτίμηση

Asus Greek Support

TEL: 00800 44142044 (TOLL-FREE) - GREECE

TEL: 800 92491 (TOLL-FREE) - CYPRUS

(09:00-13:00 / 14:00-18:00)

Πηρα στο visionstudio χθες να ενημερωθω για το πως θα κανω rma, προς εκπληξην μου ειδα οτι τα μεταφορικα εξοδα τα χρεωνετε ο καταναλωτης επειδη λεει ερχετε με εγγυηση "carry in" (θα παρω σε λιγο την ASUS να το επιβεβαιωσω). Οπως και να χει, απο την ACS μου ειπαν πως δευτερα μεχρι μεσιμερι το αργοτερο θα εχει φτασει το δεμα εκει, και περιμενουμε να την ελενξουν..

Απο το service μου ειπαν οτι αν πανω κατω ειναι στον μηνα, θα γινει αντικατασταση - οποτε θα ζητησω πιστοτικο για να παρω μια υλοποιηση της 660Ti να ξεμπερδευω.

Οταν εχουμε νεοτερα θα ξαναποσταρω..

Link to comment
Share on other sites

ναι στο visionstudio τα χρεώνεσαι εσύ, τους το είχα ρωτήσει και εγώ παλιότερα. Πές απο την αρχή για πιστωτικό αν το επιθυμείς, αλλιώς θα προχωρήσουν αυτόματα σε αντικατάσταση αν βρεθεί ελλατωματική η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.